Мільярди франків з України

22.03.2023 07:40 | Укррудпром

Credit Suisse роками був улюбленим банком української бізнес-еліти у Європі. Що буде з їхніми грошима?

Співрозмовники Forbes серед українських wealth-менеджерів та у Credit Suisse оцінюють обсяги вкладень українців у швейцарському банку у еквівалент кількох мільярдів доларів. Хто, як та чому був клієнтом одного з найбільших банків Швейцарії, який незабаром буде поглинутий одвічним конкурентом.

Минулорічне розслідування OСCRP про банк Credit Suisse та його численних супербагатих клієнтів з країн Африки, Латинської Америки чи пострадянського простору навряд чи стало новиною для wealth-менеджерів, які обслуговували заможних людей в Україні. “Якщо йшлося про розміщення грошей у Швейцарії [українськими клієнтами] Credit Suisse традиційно був першим, кого розглядали”, — каже директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина.

У витоку Suisse Secrets, на якому базуються матеріали OСCRP, фігурує 30 000 клієнтів банку, що мали там рахунки у різний час у період з 1950-х. 2500 з них — громадяни України, у тому числі найбагатші українці. 

На момент фактичного краху установи та новин про її поглинання конкурентом UBS на рахунках у Credit Suisse могло бути близько $1-2 млрд грошей українських вкладників, припускає Щербина. “Швейцарські банкіри знайомі з учасниками усіх списків українського Forbes”, — каже на правах анонімності співрозмовник Forbes серед менеджерів Credit Suisse. Він попросив не вказувати свого імені та посади у цій статті через сенситивність теми та ситуації навколо банку.

Співрозмовник із Credit Suisse не став називати точні обсяги коштів, які тримали багаті українці у проблемному швейцарському банку, однак оцінив їх у “кілька мільярдів доларів”, що співпадає з оцінкою Щербини. Весь wealth management бізнес установи обчислюється десятками мільярдів. Суттєву частина цих грошей належить бізнесменам та просто заможним людям зі Східної Європи, рф, Азії та інших регіонів, що розвиваються.

Що їх так приваблювало у Credit Suisse та що буде з цими активами після приєднання до UBS?

Як Credit Suisse став улюбленим банком багатіїв з бідних країн

Будучи одним з найбільших банків Європи та маючи профіль з обслуговування приватних клієнтів, Credit Suisse завжди вирізнявся особливою лояльністю до багатих клієнтів зі Східної Європи, розповідає Щербина з Capital Times.

Банк досі входить до топ-3 на українському ринку wealth-management, каже співрозмовник серед менеджерів Credit Suisse. Конкуренти у боротьбі за гроші багатих громадян постсоціалістичної Європи — теж швейцарські UBS та Julius Baer, додає він.

Квиток до клубу клієнтів великого швейцарського банку коштує від мільйона франків (або доларів чи євро), каже банкір. Середній чек активів під управлінням Credit Suisse на одного заможного клієнта складає 10 млн франків, уточнює співрозмовник.

Маючи такі кошти людина зі Східної Європи могла розраховувати, що банк не буде надто прискіпливим під час перевірки походження її капіталу, каже Щербина. Про те, що банк дійсно пропускав клієнтів із сумнівним бекраундом свідчить і розслідування OСCRP. Серед власників багатомільйонних рахунків у Credit Suisse виявились, наприклад, топфункціонер одного з найбільших наркокартелів на Балканах, експосадовці з Венесуели, що могли бути причетними до махінацій з нафтою та родина Гутів, власники українського агрохолдингу “Мрія”, що збанкрутував у 2014-му.

З матеріалів Suisse Secrets стало відомо, що у різний час рахунки у Credit Suisse мали бізнесмени Рінат Ахметов, Ігор Коломойськийта його близькі, Валерій Хорошковський, Олег Бахматюк і Павло Фукс.

Рінат Ахметов

Представники Ахметова підтвердили OСCRP, що рахунки у Швейцарії використовувалися у бізнес-цілях холдингу SCM Ахметова. Коломойський пояснив, що 3 млрд франків у 2007 зявилися у банку після продажу долі у ряді українських металургійних підприємств росіянину Роману Абрамовичу та партнерам. Хорошковський заперечив, що тримав у Credit Suisse 1 млрд франків у середині 2000-х.

Також у списку ексочільник держфіскальної служби Роман Насіров, приватний митний брокер Орест Фірманюк, який у 2021-му потрапив під санкції РНБО, як один з десяти топ-контрабандистів та премєр-міністр часів президента Кучми Павло Лазаренко.“У банку дійсно були різні клієнти 1990-х та 2000-х, — визнає співрозмовник у Credit Suisse. — Але останніми роками вимоги до комплаєнсу, тож ви не побачите тут токсичних людей. Основна маса — далекі від політики звичайні бізнесмени”.

До кого йдуть українські клієнти Credit Suisse

Акцент на ритейлі, тобто обслуговуванні клієнтів-фізичних осіб — інша відмінність Credit Suisse від основних конкурентів, зазначає Щербина. “Той же UBS працює більше як класичний банк та не настільки сильно завязани на ризикові речі, як це було у Credit Suisse”, каже він.

Credit Suisse управляв клієнтськими активами на понад $1 трлн, каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. Йдеться про цінні папери та інші активи, які знаходилися не на балансі банку, а у власності його клієнтів. Сама установа заробляла комісію за інвестування цих коштів.

“Вони дуже агресивно продавали власні інвестиційні інструменти, орієнтовані на клієнтів, яких не влаштовувала дохідність по депозитам, — розповідає Щербина з Capital Times. — Нагадаю, що лише минулого року вона перестала бути відємною, тож просто тримати гроші на швейцарських рахунках було невигідно”. 

Приклад такого інструменту — структуровані ноти (structured notes). Дохідність за ними могла кратно перевищувати ставки за депозитами чи облігаціями, каже Щербина. Однак, був і підвищений ризик — на відміну від класичних вкладів, на них не розповсюджувалася гарантія відшкодування у разі банкрутства банку.

Getty Images

Довгий час аргументом на користь Credit Suisse була визначна історія (що може статися з банком, який існує з 1856 року?). Але після боргової кризи у Європі у 2015-16-му проблеми з ризик-менеджментом в установі ставали все більш очевидними, каже Щербина з Capital Times. 

Яскрава ілюстрація, яку у великому матеріалі про крах Credit Suisse відзначило The Wall Street Journal — опис усіх позовів чи урядових розслідувань у останньому річному звіті банку зайняли понад 10 000 слів на 12 сторінках.

“Вже у 2018-19 роках ми почали рекомендувати клієнтам поступово відходити від співпраці з Credit Suisse або принаймні не користуватися їхніми послугами wealth-менеджменту”, — каже Щербина.

Частина українців, що мали рахунки у банку, перейшла до швейцарських конкурентів (UBS, Julius Baer, Vontobel) чи до банків у Австрії, уточнює він.

Що буде з грошима Credit Suisse, коли вони перейдуть до UBS

Після поглинання Credit Suisse UBS стане безапеляційно найбільшим банком Австрії з депозитним портфелем у 333 млрд франків. Зараз перше місце за кредитами та депозитами у Швейцарії займає австрійський Raiffeisen (211 та 208 млрд франків відповідно).

Остаточна концепція створення банка-гіганта стане зрозумілою приблизно через місяць, очікує менеджер Credit Suisse. Тим часом клієнтам цього банку не варто перейматися за свої гроші. “Я думаю, що підтримувати усі операції у звичайному режимі буде пріоритетною задачею, адже це іміджева історія”, — каже він.

Угода з UBS структурована так, що і кошти клієнтів під управлінням і звичайні депозити в банку не понесуть втрат, зазначає Демків з ICU. Постраждати можуть власники інвестиційних інструментів Credit Suisse як-от структуровані ноти. “Думаю, це може стати серйозною проблемою, коли UBS почне вирішувати, які зобовязання Credit Suisse виконувати, а які — ні”, — додає Щербина з Capital Times.

Чи значить це, що епоха Швейцарії, як країни банків підходить до завершення? Співрозмовник із Credit Suisse впевнений, що це лише додасть країні балів. “Ці події демонструють наскільки важливою для Швейцарії є банківська індустрія та як швидко тут здатні на найвищому рівні вирішити проблему такого масштабу, — каже він. — Думаю, у Великій Британії чи ЄСподібну ситуацію ще досі б продовжували обговорювати”.

Сергій ШЕВЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:





Гроші не ростуть
На деревах, але розумне
Інвестування — так.

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 12.07.2025
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:26 - Курченку повідомили про заочну підозру у "привласненні" українських підприємств на Донбасі
21:00 - Новини 11 липня: парад кредитних угод, історичний максимум Bitcoin та підозра заступнику голови уряду московія
20:48 - Російські шахти зупиняють видобуток — бояться ще більших збитків
20:22 - Мінекономіки та ЮНІДО підписали угоду про запуск ініціативи зеленого індустріального відновлення за підтримки Японії
19:55 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Національний банк підписав Хартію стійкості людського капіталу
19:35 - Один бренд і 100 підконтрольних ФОП: слідчі викрили схему ухилення від податків
19:15 - Золото в диапазоне, но тестирует верхнюю границу
19:03 - Приватбанк отримає від ЄБРР 600 мільйонів євро на кредити бізнесу
18:45 - Понад $1 мільйон інвестицій у жіноче підприємництво: стартував прийом заявок на другий етап «СТВОРЮЙ!»
18:43 - Україна та ЄБРР підписали меморандум, який передбачає запуск нової фондової біржі
18:37 - Зернова справа на 12 мільйонів гривень: НАБУ вручило підозру прокурору спеціалізованої прокуратури
18:27 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:25 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:19 - Єдиний авіаносець флоту московія хочуть списати на металобрухт після семи років ремонту
18:08 - ТЕХ-СОФТ АТЛАС: як платять українці у 2025-му – тренди першого півріччя
18:01 - Санаторій в престижній Конча-Заспі: АРМА перевіряє аномальну ціну переможця аукціону
18:00 - 257 млн податків за останні 3 квартали: "Ябко" розкриває звітність за 2025 рік
17:30 - Мінекономіки презентувало бачення промислової політики на URC 2025 у Римі
17:30 - Як інвестувати в нерухомість під час війни
17:25 - Нацбанк показав курс долара та євро на понеділок 14 липня
17:24 - "Укргідроенерго" отримає від ЄІБ перший транш кредиту на відновлення ГЕС
17:00 - В червні українці купили 9,5 тисяч мотоциклів: яким маркам надають перевагу
16:43 - Кількість тривалих затримок російських авіакомпаній подвоїлася
16:41 - Міжнародне агентство сумнівається, що московія зможе підтримувати теперішній видобуток нафти


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32237
Австралійський долар27.4982
Така0.34419
Канадський долар30.5128
Юань Женьміньбі5.8294
Чеська крона1.9807
Данська крона6.5456
Гонконгівський долар5.3228
Форинт0.122137
Індійська рупія0.48694
Рупія0.0025764
Новий ізраїльський шекель12.5313
Єна0.28423
Теньге0.079819
Вона0.030394
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8235
Мексиканське песо2.234
Молдовський лей2.4644
Новозеландський долар25.1332
Норвезька крона4.1312
Саудівський ріял11.141
Сінгапурський долар32.6414
Донг0.0016004
Ренд2.3309
Шведська крона4.3805
Швейцарський франк52.4729
Бат1.28789
Дирхам ОАЕ11.3757
Туніський динар14.3979
Єгипетський фунт0.844
Фунт стерлінгів56.4233
Долар США41.7842
Сербський динар0.41692
Азербайджанський манат24.5746
Румунський лей9.6166
Турецька ліра1.0401
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.2078
Болгарський лев24.9711
Євро48.8416
Ларі15.3862
Злотий11.47
Золото139893.92
Срібло1572.99
Платина56985.71
Паладій48735.84

Курси валют, встановлені НБУ на 14.07.2025