Мільярди франків з України

22.03 07:40 | Укррудпром

Credit Suisse роками був улюбленим банком української бізнес-еліти у Європі. Що буде з їхніми грошима?

Співрозмовники Forbes серед українських wealth-менеджерів та у Credit Suisse оцінюють обсяги вкладень українців у швейцарському банку у еквівалент кількох мільярдів доларів. Хто, як та чому був клієнтом одного з найбільших банків Швейцарії, який незабаром буде поглинутий одвічним конкурентом.

Минулорічне розслідування OСCRP про банк Credit Suisse та його численних супербагатих клієнтів з країн Африки, Латинської Америки чи пострадянського простору навряд чи стало новиною для wealth-менеджерів, які обслуговували заможних людей в Україні. “Якщо йшлося про розміщення грошей у Швейцарії [українськими клієнтами] Credit Suisse традиційно був першим, кого розглядали”, — каже директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина.

У витоку Suisse Secrets, на якому базуються матеріали OСCRP, фігурує 30 000 клієнтів банку, що мали там рахунки у різний час у період з 1950-х. 2500 з них — громадяни України, у тому числі найбагатші українці. 

На момент фактичного краху установи та новин про її поглинання конкурентом UBS на рахунках у Credit Suisse могло бути близько $1-2 млрд грошей українських вкладників, припускає Щербина. “Швейцарські банкіри знайомі з учасниками усіх списків українського Forbes”, — каже на правах анонімності співрозмовник Forbes серед менеджерів Credit Suisse. Він попросив не вказувати свого імені та посади у цій статті через сенситивність теми та ситуації навколо банку.

Співрозмовник із Credit Suisse не став називати точні обсяги коштів, які тримали багаті українці у проблемному швейцарському банку, однак оцінив їх у “кілька мільярдів доларів”, що співпадає з оцінкою Щербини. Весь wealth management бізнес установи обчислюється десятками мільярдів. Суттєву частина цих грошей належить бізнесменам та просто заможним людям зі Східної Європи, рф, Азії та інших регіонів, що розвиваються.

Що їх так приваблювало у Credit Suisse та що буде з цими активами після приєднання до UBS?

Як Credit Suisse став улюбленим банком багатіїв з бідних країн

Будучи одним з найбільших банків Європи та маючи профіль з обслуговування приватних клієнтів, Credit Suisse завжди вирізнявся особливою лояльністю до багатих клієнтів зі Східної Європи, розповідає Щербина з Capital Times.

Банк досі входить до топ-3 на українському ринку wealth-management, каже співрозмовник серед менеджерів Credit Suisse. Конкуренти у боротьбі за гроші багатих громадян постсоціалістичної Європи — теж швейцарські UBS та Julius Baer, додає він.

Квиток до клубу клієнтів великого швейцарського банку коштує від мільйона франків (або доларів чи євро), каже банкір. Середній чек активів під управлінням Credit Suisse на одного заможного клієнта складає 10 млн франків, уточнює співрозмовник.

Маючи такі кошти людина зі Східної Європи могла розраховувати, що банк не буде надто прискіпливим під час перевірки походження її капіталу, каже Щербина. Про те, що банк дійсно пропускав клієнтів із сумнівним бекраундом свідчить і розслідування OСCRP. Серед власників багатомільйонних рахунків у Credit Suisse виявились, наприклад, топфункціонер одного з найбільших наркокартелів на Балканах, експосадовці з Венесуели, що могли бути причетними до махінацій з нафтою та родина Гутів, власники українського агрохолдингу “Мрія”, що збанкрутував у 2014-му.

З матеріалів Suisse Secrets стало відомо, що у різний час рахунки у Credit Suisse мали бізнесмени Рінат Ахметов, Ігор Коломойськийта його близькі, Валерій Хорошковський, Олег Бахматюк і Павло Фукс.

Рінат Ахметов

Представники Ахметова підтвердили OСCRP, що рахунки у Швейцарії використовувалися у бізнес-цілях холдингу SCM Ахметова. Коломойський пояснив, що 3 млрд франків у 2007 зявилися у банку після продажу долі у ряді українських металургійних підприємств росіянину Роману Абрамовичу та партнерам. Хорошковський заперечив, що тримав у Credit Suisse 1 млрд франків у середині 2000-х.

Також у списку ексочільник держфіскальної служби Роман Насіров, приватний митний брокер Орест Фірманюк, який у 2021-му потрапив під санкції РНБО, як один з десяти топ-контрабандистів та премєр-міністр часів президента Кучми Павло Лазаренко.“У банку дійсно були різні клієнти 1990-х та 2000-х, — визнає співрозмовник у Credit Suisse. — Але останніми роками вимоги до комплаєнсу, тож ви не побачите тут токсичних людей. Основна маса — далекі від політики звичайні бізнесмени”.

До кого йдуть українські клієнти Credit Suisse

Акцент на ритейлі, тобто обслуговуванні клієнтів-фізичних осіб — інша відмінність Credit Suisse від основних конкурентів, зазначає Щербина. “Той же UBS працює більше як класичний банк та не настільки сильно завязани на ризикові речі, як це було у Credit Suisse”, каже він.

Credit Suisse управляв клієнтськими активами на понад $1 трлн, каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. Йдеться про цінні папери та інші активи, які знаходилися не на балансі банку, а у власності його клієнтів. Сама установа заробляла комісію за інвестування цих коштів.

“Вони дуже агресивно продавали власні інвестиційні інструменти, орієнтовані на клієнтів, яких не влаштовувала дохідність по депозитам, — розповідає Щербина з Capital Times. — Нагадаю, що лише минулого року вона перестала бути відємною, тож просто тримати гроші на швейцарських рахунках було невигідно”. 

Приклад такого інструменту — структуровані ноти (structured notes). Дохідність за ними могла кратно перевищувати ставки за депозитами чи облігаціями, каже Щербина. Однак, був і підвищений ризик — на відміну від класичних вкладів, на них не розповсюджувалася гарантія відшкодування у разі банкрутства банку.

Getty Images

Довгий час аргументом на користь Credit Suisse була визначна історія (що може статися з банком, який існує з 1856 року?). Але після боргової кризи у Європі у 2015-16-му проблеми з ризик-менеджментом в установі ставали все більш очевидними, каже Щербина з Capital Times. 

Яскрава ілюстрація, яку у великому матеріалі про крах Credit Suisse відзначило The Wall Street Journal — опис усіх позовів чи урядових розслідувань у останньому річному звіті банку зайняли понад 10 000 слів на 12 сторінках.

“Вже у 2018-19 роках ми почали рекомендувати клієнтам поступово відходити від співпраці з Credit Suisse або принаймні не користуватися їхніми послугами wealth-менеджменту”, — каже Щербина.

Частина українців, що мали рахунки у банку, перейшла до швейцарських конкурентів (UBS, Julius Baer, Vontobel) чи до банків у Австрії, уточнює він.

Що буде з грошима Credit Suisse, коли вони перейдуть до UBS

Після поглинання Credit Suisse UBS стане безапеляційно найбільшим банком Австрії з депозитним портфелем у 333 млрд франків. Зараз перше місце за кредитами та депозитами у Швейцарії займає австрійський Raiffeisen (211 та 208 млрд франків відповідно).

Остаточна концепція створення банка-гіганта стане зрозумілою приблизно через місяць, очікує менеджер Credit Suisse. Тим часом клієнтам цього банку не варто перейматися за свої гроші. “Я думаю, що підтримувати усі операції у звичайному режимі буде пріоритетною задачею, адже це іміджева історія”, — каже він.

Угода з UBS структурована так, що і кошти клієнтів під управлінням і звичайні депозити в банку не понесуть втрат, зазначає Демків з ICU. Постраждати можуть власники інвестиційних інструментів Credit Suisse як-от структуровані ноти. “Думаю, це може стати серйозною проблемою, коли UBS почне вирішувати, які зобовязання Credit Suisse виконувати, а які — ні”, — додає Щербина з Capital Times.

Чи значить це, що епоха Швейцарії, як країни банків підходить до завершення? Співрозмовник із Credit Suisse впевнений, що це лише додасть країні балів. “Ці події демонструють наскільки важливою для Швейцарії є банківська індустрія та як швидко тут здатні на найвищому рівні вирішити проблему такого масштабу, — каже він. — Думаю, у Великій Британії чи ЄСподібну ситуацію ще досі б продовжували обговорювати”.

Сергій ШЕВЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:

Pound sterling swings
Brexit deal negotiations
Markets hold their breath

- Fin.Org.UA

Новини

15:35 - Держенергоефективності: Литва – надійний партнер України у відновленні енергетичної інфраструктури
15:35 - Через підрив Каховської ГЕС рівень води водосховища на території Нацпарку «Кам’янська Січ» знизився на 4 метри та продовжує падати
15:35 - Уряд затвердив склад Наглядової ради Національного антидопінгового центру
15:35 - Заява за підсумками зустрічі Міністра закордонних справ України з Координаторкою системи ООН в Україні
15:35 - Як оформити дитині закордонний паспорт з іноземним свідоцтвом про народження
15:35 - Відмова від контактів з росією, «зелений» перехід та енергоефективність забезпечать глобальну енергетичну безпеку, – Герман Галущенко
15:35 - Уряд запровадив додатковий спрощений автоматизований механізм підтвердження реєстрації податкових накладних
15:31 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
15:30 - Только начало: почему после Каховской ГЭС трагедия может произойти на ЗАЭС
15:30 - British Steel станет поставщиком рельс для бельгийского транспортного оператора Infrabel
15:30 - В мае на долю китайского судостроения пришлось 68% новых заказов
15:30 - Мексиканский сектор автокомпонентов установил в марте рекорд по стоимости произведённой продукции
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 09.06.2023
14:40 - Алгоритм страхування суден, які слідують до морських портів України, та гарантії компенсації збитків
14:40 - ВРУ ухвалила у першому читанні законопроєкт щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків
14:40 - Розмір соціальних виплат в Україні за 5 місяців 2023 року склав 195 млрд грн
14:40 - Як страховики можуть ефективніше використовувати дані своїх клієнтів?
14:35 - Новая биржа Казахстана отказалась работать с россиянами
14:35 - Украина просит Международный уголовный суд расследовать разрушение Каховской ГЭС
14:35 - Таджикистан отказался вступать в экономический союз с россией
14:35 - Ситуация с нехваткой воды для реакторов ЗАЭС может стать критической через несколько недель
14:35 - ЕС расширил основания для санкций против российских компаний и физлиц
14:35 - российский госбанк ВТБ признал потерю заблокированного из-за санкций имущества
13:40 - Количество резидентов Дія.City достигло 550
13:40 - В оккупированном Луганске заявили о прилете в промзону “Лугансктепловоза”
13:40 - Вода около Каховской ГЭС унесла множество противопехотных мин
13:40 - Защита Алишера Усманова объяснила санкции против него тем, что он большой и толстый
13:40 - “Укроборонпром” хочет производить артиллерийские снаряды “натовского” калибра
13:40 - Более 20 украинских ИТ-компаний открыли офисы в Польше с начала войны
13:30 - МВС: В Україні обстежено вже 61 328 укриттів


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.4479
Канадський долар27.3738
Юань Женьміньбі5.1297
Чеська крона1.6619
Данська крона5.2704
Гонконгівський долар4.6667
Форинт0.106453
Індійська рупія0.44286
Рупія0.0024551
Новий ізраїльський шекель9.9841
Єна0.26179
Теньге0.08231
Вона0.028035
Мексиканське песо2.1083
Молдовський лей2.0553
Новозеландський долар22.1898
Норвезька крона3.3388
московський рубль0.44575
Сінгапурський долар27.1522
Ренд1.9312
Шведська крона3.3706
Швейцарський франк40.2383
Єгипетський фунт1.1828
Фунт стерлінгів45.5919
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5401
Румунський лей7.9273
Турецька ліра1.5653
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.6648
Болгарський лев20.0728
Євро39.2619
Злотий8.7657
Алжирський динар0.26744
Така0.33704
Вірменський драм0.094585
Домініканське песо0.67208
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.4175
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.568
Малайзійський ринггіт7.9273
Марокканський дирхам3.5919
Пакистанська рупія0.12814
Саудівський ріял9.7501
Донг0.0015568
Бат1.05188
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.761
Узбецький сум0.0032077
Новий тайванський долар1.18822
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33308
Сомоні3.3507
Ларі14.0773
Бразильський реал7.2563
Золото71188.09
Срібло866.99
Платина37206.72
Паладій50616.06

Курси валют, встановлені НБУ на 09.06.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2258091050.971050.971050.971050.971050970.00
2262601033.991033.991033.991033.9946529.55
2262861023.481023.481023.481023.4848103.56
MHPC150150150150946500.00
VERES155.17155.17155.17155.17155.17

Дані за 07.06.2023