Обкрадають двічі: експортери продають зерно за безцінь, та ще й не повертають гроші в країну

20.03 18:45 | Укррудпром

Де лишаються сотні мільйонів доларів за українське зерно?

Мало того, що українська пшениця — найдешевша в світі, так ще й гроші від її продажу “осідають” не в Україні, позбавляючи державу частини податків і валютної виручки.

Коли ви чуєте щось на кшталт “Україна поставила 87 тисяч тонн зерна до Румунії”, це не означає, що всі гроші за це зерно надійшли в Україну. Тож і вражаюче повідомлення, що виручка від продажу зернових Румунії перевищила 750 млн дол., ще не говорить про те, що саме на цю суму Україна продала Румунії зернових. Згадані мільйони — лише та частина, яку продавці зволіли повернути в країну, але всієї суми виручки, як і всіх належних податків ми точно не отримали.

Згадані 87 тис. тонн — не абстрактна, а цілком конкретна поставка, що відбулася у вересні минулого року, гроші за цей товар опинилися у Швейцарії. Колись ми присвятили чимало часу, аналізуючи, чому близько половини нашої загальної експортної виручки осідає саме в цій країні. Тож, коли ми з"ясували, що чимало української пшениці продається по 100, а то й по 50 дол. за тонну, хоча світові ціни перевалюють за 300, у нас уже були певні очікування щодо того, де лишаються гроші від розпродажів. Оптимістичні, як виявилося, бо в історії з пшеницею Швейцарія чи не найкращий варіант з існуючих.

Читайте також: США оголосили нові програми стимулювання аграрного сектора України: хто отримає допомогу

Дивіться на рис. 1 поставки української пшениці у другому півріччі 2022-го. Загалом стандартна, як для такого нестандартного року, картина: Туреччина, Румунія, Іспанія, Польща, Індонезія, Італія, Бангладеш.

А на рис. 2 — так звані торгуючі країни, тобто ті, які отримали гроші за поставки нашої пшениці в цей же період: Швейцарія, Велика Британія, Кіпр, Польща, ОАЕ, Угорщина, Сейшельські Острови.

Крім Польщі, жодних збігів із попередніми даними. Причому тут ми вже бачимо два хрестоматійні офшори — Кіпр та ОАЕ, ну і низькоподаткову Швейцарію. Якщо придивитеся до інших даних, то знайдете ще чимало офшорних і низькоподаткових юрисдикцій, у яких осідає наша виручка за продану пшеницю (див. рис. 3). Що офшорніше, то дешевше. Якщо вас дивує, чому така низька ціна в Чехії, тут усе просто — у своєму локальному “германо-австрійському” закутку вона теж квазіофшор. Велика Британія? Що ж, хай це буде інтрига… Ні, Віргінські Острови тут ні до чого.

Під один гребінець усіх не підстрижеш, гравці на зерновому ринку різні, а часи, коли на глобальних трейдерів припадало до 90% усього зернового експорту, добре це чи погано, — минули. Тож і цілі у гравців різні: хтось так веде бізнес “за замовчуванням”, хтось — потроху оптимізує податкове навантаження, а потроху спекулює на ситуації, а дехто — відверто виводить із країни гроші. Розберемося на прикладах, хто є хто.

Глобальні компанії. Великі обсяги, що проходять через Швейцарію, — це здебільшого світові трейдери або наші експортери-титани а-ля “Кернел”. Теж не святі, будемо відверті, бо та ж таки Швейцарія не горами та годинниками їх звабила. З 2015 року ця країна, за рішенням КМУ, не є для України ані офшором, ані низькоподатковою юрисдикцією, але її умови оподаткування значно комфортніші за українські. Навіть кілька відсотків “економії” при сплаті податку на прибуток, які дає реєстрація у швейцарському кантоні Цуг, на великих сумах — значна вигода, а суми у цих гравців великі. До світових гігантів є чимало питань, але ще більше їх до вітчизняних трейдерів, адже це українські компанії, які свідомо роблять усе, аби сплатити країні, навіть під час війни, якомога менше податків. Це питання і контролю над іноземними компаніями, і трансфертного ціноутворення, щоб принаймні виключити продажі “самому собі”, і розмивання податкової бази. Не ми ці питання маємо ставити, але, судячи з того, що Швейцарія роками є головною скарбничкою наших сировинних титанів, уповноважені органи їх теж не порушують.

Та все ж це не той рівень, на якому заробляють здирництвом чи крадіжками. Навіть якщо подивитися на середні ціни поставок через Швейцарію, то зерна по 50—100 дол. там не буде. Не комільфо.

Мутні середняки. Оці, або їхні представництва, якраз сидять у згаданій уже Великій Британії та інших репутаційно респектабельних, але лояльних до будь-яких грошей юрисдикціях. Цілі у них не тільки податки оптимізувати, вони і на поверненні валютної виручки “економлять”, і на перепродажах дешевої української пшениці вже за нормальними цінами заробляють. З одного боку, їм вигідно купувати зерно дешево, бо існуючі нині вимоги до повернення валюти в Україну передбачають депонування грошей наперед з урахуванням середнього показника за попередні пів року, — що він нижчий, то менше ви винні державі. З іншого боку, спекуляція — це в принципі вигідно.

Пояснимо на прикладі поставок нашої пшениці до Бангладеш. Прямих поставок (коли товар і гроші ідуть напряму до Бангладеш) немає. Відповідно, і постачальники — зазвичай знані глобальні трейдери. Тож важко було не помітити серед давно відомих назв таку собі AGRI1 TRADING. Цікава компанія: зареєстрована у Великій Британії, один акціонер, статутний капітал аж 100 фунтів, дата реєстрації  — 26 липня 2022 року, тобто через чотири дні після підписання у Стамбулі “зернової угоди”, ой, як збіглося. Власниця і директорка компанії — українка Надія Нагаєва, знов збіг. Що цікаво, за нашими даними, ми продавали пшеницю в Бангладеш у середньому по 198 дол. за тонну, тобто вдвічі дешевше від середньоринкової, поставок дорожче 300 дол. узагалі не було. Але від британської компанії українки Нагаєвої до Бангладеш завозилася пшениця вже за цілком ринковою ціною у 363 дол. за тонну. Якщо ти можеш щось продати вдвічі дорожче, ніж купив, це дуже вигідно. І знаєте, навіть класичний перепродаж не потрібен: схеми із “заміною в морі” як товарів, так і постачальників — давній головний біль світової торгівлі.

Однак не лише такі липові британці — причина ганебних 50 баксів за тонну. Хто ж іще?

Фіктивні одноденки. Так, вічно жива схема із відкриттям компаній на фунтів і загублені паспорти. Це історії про відвертий кримінал, коли зернотрейдингом займаються компанії, мета яких проста — продати зерно і закритися до того моменту, поки не настане строк повернення валютної виручки. Це буквальне вимивання грошей із країни у найскрутніші для неї часи.

Насправді схемі стільки років і її так просто закрити, що писати про це 2023-го, та ще й у війну, якось ніяково. Але мусимо констатувати: за даними нашого джерела з ринку, справа зайшла вже так далеко, що тепер фіктивні компанії навіть рахунків у банках не мають, а зразу в угоді прописують, що оплату має отримати третя юрособа в іншій юрисдикції.

Здавалося б, у нас є цілий тріумвірат контролерів, які можуть в один день усе це зупинити: податкова перевіряє походження експортованого товару й ознаки фіктивності, сигналізує митниці, яка стоїть на смерть, але не випускає партії з країни, а БЕБ з ранку до ночі розслідує і розслідує, аби всі винні понесли покарання. Вони цілий міжвідомчий протокол про це підписали у вересні минулого року, коли спливли перші продажі по 50—100 дол. Ми глянули про всяк випадок іще раз на дані, — нічого не змінилося з вересня. Вони, певно, теж глянули, бо вже в січні скликали тимчасову слідчу комісію, щоб розібратися, чого ж такий вправний план не спрацював. І в січні БЕБ і СБУ провели обшуки на митниці, нарахувавши у схемі щонайменше десяток високопосадовців, 370 фірм і 5 млрд грн збитків для держбюджету. Результат приголомшливий — замість підозр і проваджень скликається чергова ТСК. А, іще на “зливних бачках” один за одним почали з"являтися тексти, як митники/податківці/БЕБівці (потрібне підкресліть) “прикурюють” на зерні.

Ми впевнені у непересічних здібностях працівників усіх згаданих держорганів (див. рис. 4).

Напевно, з цих же міркувань виходять й ініціативні урядовці, які, за даними джерела ZN.UA в КМУ, готують низку змін до Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, плануючи впровадити мінімальну експортну ціну на зернові, прив’язану до біржової ціни на глобальному ринку, та трохи відкоригувавши умови зобов’язань із повернення валютної виручки.

Та, по-перше, ці зміни насправді вирішують лише проблему повернення валютної виручки, лишаючи осторонь і значну частину податкових махінацій, і виведення грошей з країни за відверто кримінальними схемами.

По-друге, оскільки це вже друга спроба вирішити проблему якимись півзаходами, що здебільшого впливають на роботу сумлінних експортерів і оминають несумлінних, ця ініціатива точно не переможна. Що там знайшли правоохоронці, збитки на 5 млрд грн, тобто десь близько 140 млн дол.? Якби той обсяг пшениці, який було продано у другому півріччі 2022-го за ціною в 50—150 дол./тонна, поставили за середньою ринковою ціною, лише валютної виручки в країні було б на 750 млн дол. більше. Тож єдиний позитив очікуваних змін у тому, що ідея прив’язки експортної ціни до глобального індикативу нарешті дійшла і до наших широт.

По-третє, зміни обмежені періодом воєнного стану. Але й після цього просто не буде, якщо держава, маючи купу повноважних органів і всі потрібні дані, й надалі ігноруватиме експортні проблеми, навіть не намагаючись аналізувати, хто, куди, за якою вартістю та, власне, з якою метою продає українські товари. Не думаю, що доступних нам даних не мають у Мінагро чи Мінекономіки, і впевнена, що їх точно мають у податковій і митниці. Описані нами проблеми давно відомі, просто зараз вони масштабніші, ніж зазвичай, і болючіші, бо країна пошматована війною. І місцевому виробнику потрібні гроші, аби виживати, і держбюджету потрібні податки, аби фінансувати нетипово великі видатки, і НБУ потрібна валюта, аби долар не коштував 100 грн. Але навіть у таку лиху годину ніхто із уповноважених органів не надто переймається тим, що якщо виведення коштів за кордон не зупинити, а податкових схем не прикрити, то фінансова система країни перетвориться на гарбуз…

Загалом за минулий рік український експорт склав 44 млрд дол., з них 20 мільярдів були оплачені компаніями, що знаходяться в офшорах або квазіофшорах, при тому що реальний наш експорт у ці країни — мільярд доларів, не більше. Що це означає? Вони перепродали наші товари у інші країни,  вочевидь дорожче, ніж купили. Тож скільки реально коштує експорт України? Чи нормально, що офшоризація українського експорту сягає 46%? Скільки грошей лишилося на рахунках цих компаній, так і не діставшись України? І скільки податків ми недоотримуємо, лише тому що до цієї проблеми роками не доходять руки? 

Юлiя САМАЄВА, редакторка відділу економіки ZN.UA

Додати коментар

Користувач:
email:

Global economy
Interconnected markets
Boom, or recession?

- Fin.Org.UA

Новини

13:25 - МОЗ за участі Світового банку запустили проект для модернізації закладів охорони здоров’я у кожній області
13:25 - У «Паспортному сервісі» за кордоном обміняли понад 13тисяч посвідчень водія
13:25 - Ситуація в енергосистемі: українські ГЕС працюють зі зниженою потужністю для зменшення наслідків підтоплень на півдні країни
13:25 - Відбулася нарада Координаційного штабу з питань забезпечення реалізації прав і свобод ВПО
13:25 - Руслан Стрілець: Орієнтовна сума збитків довкіллю через підрив росією Каховської ГЕС вже становить понад 55 млрд гривень
13:25 - Уряд створив Міжвідомчу робочу групу з антикорупційних цифрових інструментів
13:05 - Доля неработающих кредитов в госбанках выросла до 53%
13:05 - Акции немецкого оборонного концерна Rheinmetall выросли втрое с начала войны в Украине
12:10 - Иран поставляет россии материалы для производства его дронов в Татарстане
12:10 - Майбутнє Каховського водосховища. Відновити, покращити, залишити як є?
12:10 - Каховское водохранилище потеряло более трети воды
11:20 - ПФУ: Станом на 9 червня на пенсійні виплати спрямовано 23,5 млрд грн
11:20 - Оперативна інформація щодо ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС на 9:00
11:20 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій рф та щодо діяльності піротехнічних підрозділів
11:20 - Ситуація на західному кордоні за минулу добу
11:15 - Райффайзен Банк не выдает кредиты под 5-7-9% из-за санкций против российской “сестры”
11:15 - Каховська ГЕС необхідна, вона має унікальну місію — директор Інституту водних проблем НАН України
11:15 - Первым выстрелом в войне в Украине была кибератака на космическую компанию США
10:20 - Украинские аграрии проведут ответную забастовку и заблокируют въезд польских грузовиков в Украину
10:20 - The Economist: Запад видит три версии развития войны в Украине
10:20 - Якою буде демократія в повоєнній Україні
09:30 - Кабмин передал ФГИ долю “кошельков Путина” в ТРЦ Ocean Plaza для дальнейшей приватизации
09:30 - Антироссийские санкции удалили иностранные банки из госпрограммы “5-7-9%”
09:15 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 06:00 10.06.2023 щодо російського вторгнення
09:15 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 10.06.2023
08:35 - Государственная архитектурная инспекция получила постоянного руководителя
08:35 - На порозі конфліктів за воду
08:35 - У работодателей в Украине растет спрос на пенсионеров, студентов и людей без опыта
07:40 - Каховка — анонсований злочин
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 10.06.2023


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6015
Канадський долар27.4477
Юань Женьміньбі5.1301
Чеська крона1.6653
Данська крона5.2893
Гонконгівський долар4.6656
Форинт0.106923
Індійська рупія0.44346
Рупія0.0024642
Новий ізраїльський шекель10.15
Єна0.26237
Теньге0.081959
Вона0.028313
Мексиканське песо2.1053
Молдовський лей2.0543
Новозеландський долар22.3672
Норвезька крона3.3962
московський рубль0.44316
Сінгапурський долар27.223
Ренд1.9542
Шведська крона3.375
Швейцарський франк40.5709
Єгипетський фунт1.1818
Фунт стерлінгів45.9521
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5363
Румунський лей7.9504
Турецька ліра1.5631
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.7568
Болгарський лев20.1469
Євро39.4082
Злотий8.8326
Алжирський динар0.26744
Така0.33704
Вірменський драм0.094585
Домініканське песо0.67208
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.4175
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.568
Малайзійський ринггіт7.9273
Марокканський дирхам3.5919
Пакистанська рупія0.12814
Саудівський ріял9.7501
Донг0.0015568
Бат1.05188
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.761
Узбецький сум0.0032077
Новий тайванський долар1.18822
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33308
Сомоні3.3507
Ларі14.0773
Бразильський реал7.2563
Золото71909.23
Срібло891.74
Платина36992.43
Паладій49921.26

Курси валют, встановлені НБУ на 12.06.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150991.22991.22991.22991.22991220.00
206460989.89989.89989.89989.891979.78
2262601034.781034.781034.781034.7851739.00
2262861024.451024.451024102410075455.40
AMD480048004800480067200.00
BAVL0.30.30.30.393000.00

Дані за 09.06.2023