Україна виділяє на пацієнта у 34 рази менше грошей, ніж Британія. Проте біженці їдуть лікуватися додому

18.03 08:15 | Укррудпром

Чи дійсно українська медицина краща за NHS, пояснює Павло Ковтонюк.

 Українці за кордоном, зокрема у Великій Британії, скаржаться на довгі черги до лікарів і бюрократію, стверджуючи, що в Україні лікуватися швидше та якісніше. Павло Ковтонюк, реформатор української медсистеми й співзасновник Українського центру охорони здоров‘я (UHC), розповів про кризу в британській системі та чи дійсно українська медицина краща за NHS Британії

Британська газета The Telegraph опублікувала статтю українки Марії Чаплі “Українська охорона здоровя краща за NHS”, у якій авторка розповіла про свій досвід отримання медичних послуг у Великій Британії. Втративши терпіння від очікувань на консультації до лікарів та обстеження, вона вирішила поїхати в Україну, де змогла швидко потрапити до лікаря. “Не дивно, що біженці повертаються на лікування додому”, — написала вона.

Українська аудиторія сприйняла цю статтю позитивно. Українці за кордоном тішилися: їм не здається — західна медицина має свої великі проблеми. Ті, хто залишився в Україні, зраділи: навіть британське видання визнає, що українська медицина не гірша за європейську.

Проте стаття Марії Чаплі опублікована не для українців, а для британців, у ній авторка не порівнює британську та українську системи. А заголовок матеріалу — “Українська охорона здоровя краща за NHS” — спроба привернути увагу до проблем саме британської медицини.

“Занадто добра” NHS

Британська NHS перебуває в черговій кризі. Рівень задоволеності британцями медичною системою найнижчий з 1997 року: у 2021-му лише 36% населення були “дуже” або “досить” задоволені NHS. Головна причина — тривалі очікування на консультацію до лікарів, особливо спеціалістів. На жовтень 2022 року 7 млн британців перебували в очікуванні на візит до фахівця чи обстеження, пише The Telegraph.

Криза виникла не тому, що система погана, а від того, що “занадто добра”. У 1948 році, коли створювали NHS, це була перша універсальна система, яка змінила розвиток охорони здоровя в усьому світі. У понівеченій війною Великій Британії запропонували практично увесь спектр медичних послуг кожному британцеві безоплатно за наявності направлення від сімейного лікаря. 

Вона дуже відрізнялася від довоєнної “страхової” системи, яка покривала частину послуг для близько половини населення — лише тих, хто працював. Від нової моделі виграв насамперед середній клас, який отримав змогу зосередитися на відбудові країни та власного добробуту, не думаючи про медицину й інші соціальні питання для себе та родини. NHS стала однією з підвалин безпрецедентного економічного й соціального розвитку Британії в повоєнні роки.

Проте забезпечувати безоплатно увесь спектр медичних послуг у 1950-му та у 2020-му — різні задачі. Можливості медицини набагато зросли, у суспільстві переважають більш “витратні” хронічні хвороби, а старіюче населення потребує догляду та лікування в інших обсягах. 

NHS, однак, тримається своїх принципів, покриваючи майже все, безоплатно й кожному: від профілактичних щеплень до найкращих онкологічних препаратів. У тому числі тих, яких немає в Україні, або які українці купують за великі кошти. А частіше не купують — більшість не може їх собі дозволити й змушена платити за це здоровям або життям.

Якість лікування у NHS — на світовому рівні. Уряд Великої Британії витрачає великі кошти на першокласну підготовку медпрацівників, у лікарнях є все необхідне обладнання. Три головні позитивні риси медсистеми, які називають британці: широкий спектр послуг (58% респондентів), якість лікування (65%) та безоплатність допомоги (78%).

Але в системи є зворотний бік: доступ до неї має бути регульований, інакше вона просто “розірве” бюджет країни. Тривалий час головною мембраною, що стримувала надмірний попит на послуги, були лікарі первинної ланки — general practitioners (GP), які вирішували більшість питань зі здоровям людей на своєму рівні. Відвідати профільного лікаря без їхньої консультації не можна було. 

Первинна ланка вже не справляється: черги утворюються вже й до GP. Але після тривалого очікування на первинний візит, пацієнти з направленням змушені чекати тижні або місяці на візит до спеціаліста. 

У пошуках входу до системи пацієнти шукають обхідні шляхи, наприклад, переповнюють відділення швидкої. Це перенавантажило екстрену допомогу, не вистачає ресурсу на справді екстрені випадки. Незадоволення системою пішло по спіралі.

У цілому контрольовану ситуацію погіршила пандемія COVID-19. Тривалі локдауни у Британії призвели до величезного прихованого попиту на консультації та діагностичні процедури, які люди відкладали через обмеження або перевантаження лікарень. Щойно ковідні обмеження зняли — потік пацієнтів почав напирати на систему, утворюючи величезні черги на процедури. Система ж була ослаблена: попри постковідне збільшення фінансування NHS, лікарі та медсестри вигоріли й фізично не могли швидко забезпечити потреби пацієнтів. 

Це не перша криза в історії NHS: невдовзі слід чекати нового раунду реформ. У 1980-ті криза призвела до “лібералізації” NHS, ініційованої консервативним урядом Маргарет Тетчер. У кінці 1990-х уряд лейбористів під керівництвом Тоні Блера відреагував на рекордне невдоволення послугами новим пакетом радикальних реформ. Не сумніваюсь, що зараз у Британії працюють над новими змінами.

Що насправді хотів сказати The Telegraph, коли опублікував статтю українки

Згадка про українську медсистему у статті Чаплі — спосіб привернути увагу до проблем і пришвидшити зміни у британській медсистемі. 

Схожу тактику використав американський режисер Майкл Мур у документальному фільмі Sicko: привернув увагу до кризи медичної системи США в найжорсткіший для американського суспільства спосіб. Фільм знімали у лікарнях Куби, щоб продемонструвати: навіть в економічно відсталому комуністичному заповіднику базова медицина безплатна для людей, які її потребують. 

Провокація вдалася, у 2010 році адміністрація тоді чинного президента Барака Обами запропонувала американцям найбільшу з повоєнних часів і політично самовбивчу реформу медицини.

Чому українська медицина не витримає порівнянь із європейською

Не знецінюватиму останніх успіхів української системи, був їхнім співавтором. З 2018 року українці можуть обирати собі сімейного лікаря, цим вже скористалися понад 30 млн людей. За рецептом сімейного лікаря можна безоплатно отримати ліки проти хронічних хвороб. 

Українська електронна система охорони здоровя в деяких аспектах дійсно прогресивніша, ніж системи “старої” Європи. Нарешті, створили Національну службу здоровя України — аналогічно до британської NHS.

Але прямого порівняння з британською, німецькою чи навіть чеською або польською системою українська медицина на сьогодні не витримає. 

Українські лікарі та медсестри не менш талановиті, ніж їхні колеги в ЄС, але в середньому значно гірше підготовлені. Українська держава здатна виділяти на охорону здоровя лише близько $110 на людину — значно менше, ніж середня країна ЄС. За даними Світового Банку, це впятеро менше за Румунію, усемеро — за Польщу, упятнадцятеро — за Чехію та у тридцять чотири рази менше за Велику Британію. 

Наслідки цього відчуває на собі український пацієнт: багато методів лікування для нього недоступні або він змушений сам платити за них. У ЄС пацієнт не купує самостійно життєво необхідні ліки або медичні послуги. В Україні, за даними ВООЗ, для кожної шостої родини лікування обертається фінансовою катастрофою, а багато пацієнтів припиняють лікуватися через фінансові причини. 

Українська медицина — найзалежніша від платежів пацієнтів у всій Європі. Більшу частину усіх видатків на медицину в державі робить не уряд, а пацієнт (середній показник у ЄС — лише 15%). Як наслідок — українці частіше, ніж громадяни ЄС, помирають або отримують інвалідність від хвороб, яким можна запобігтиза допомогою сучасної медицини. 

Проте, українці можуть швидше потрапити на візит до лікаря. Безумовно, доступність медичного закладу —важлива перевага. Але це далеко не єдине, що потрібно, аби люди здоровшали та були захищенішими.

Замість того, щоб безпідставно лестити собі, Україні слід підіймати таку ж серйозну розмову про проблеми української системи охорони здоров’я, яку веде британське суспільство про свою. Потрібно говорити про свої проблеми так само жорстко та правдиво. Тільки цей шлях наблизить Україну до сучасної медицини й в майбутньому приведе до того, про що пише авторка статті у The Telegraph: одного дня NHS зможе запозичити щось і в нас.

Павло КОВТОНЮК

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

02:45 - Зерновое соглашение. Смогут ли россияне продолжить шантаж?
01:05 - Олексій Резніков: Схвалено План заходів із розмінування сільськогосподарських земель для проведення посівної
20:55 - Мінреінтеграції: Місцева влада закликає жителів Авдіївки евакуюватися
20:55 - 20 березня: Ситуація в енергетиці
20:55 - Мінфін: У лютому 2023 року за державними гарантіями на портфельній основі банками видано 878 кредитів на 3,3 млрд гривень
20:55 - Парламент ухвалив законопроект про реформування системи моніторингу довкілля у другому читанні
20:55 - Мінцифри: Офіційно відкрили центр Дія.Бізнес у Рівному з безоплатними консультаціями для підприємців
19:40 - Очікування українського бізнесу трохи повеселішали, але все ще негативні
19:40 - Турция прекратила транзит подсанкционных товаров в россию
19:40 - США отправят Украине помощь на 350 млн долларов
19:05 - Фонд енергетичної підтримки України профінансує реконструкцію газокомпресорної станції
18:50 - Міненерго зацікавлене у якнайшвидшому розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів в Україні
18:50 - Держрибагентство: Понад 11 млн грн вже надійшло до місцевих бюджетів від реалізації аукціонів на промислове рибальство
18:50 - Схвалено план гуманітарного розмінування сільгоспземель у 9 регіонах України
18:50 - Мінреінтеграції працює над поверненням українських громадян на Батьківщину
18:50 - Мінфін запрошує представників громадськості та експертів долучитись до проведення оцінки корупційних ризиків Міністерства
18:50 - 20 березня: Ситуація у соціальній сфері
18:50 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 20.03.2023 щодо російського вторгнення
18:45 - “росія продає за безцінь”. Україну наповнюють російським дизелем попри ембарго. Що планує робити уряд, аби припинити це
18:45 - Дао Пилипюка. Луцький підприємець побудував одного з найбільших виробників торговельного обладнання в Європі. Чи вдасться втриматися на вершині
18:45 - Госагентство восстановления откроет НАБУ полный доступ к документам для предотвращения коррупций
18:45 - Канадская CAMECO будет производить ядерное топливо из украинского урана
18:45 - ВСУ обещают в Авдеевке второй Бахмут
18:45 - Обкрадають двічі: експортери продають зерно за безцінь, та ще й не повертають гроші в країну
18:45 - Путин назвал “сделкой века” продажу газа в Китай со скидкой 70%
18:45 - Глава оккупационной администрации Бердянска приговорен к 15 годам тюрьмы
18:45 - Главарь финансировавшегося Ахметовым батальона “Восток”: “в воздухе висит ощущение схода лавины”
18:45 - Страховщики Украины в 2022 году сократили сбор чистых премий на 16%, чистые выплаты- на 27,5%
17:50 - В Киеве с 27 марта разрешат продавать алкоголь до 21:00
17:50 - “Зерновую сделку” продлили. Увы, заниматься вывозом зерна будут все те же коррупционеры


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.5083
Канадський долар26.7265
Юань Женьміньбі5.3151
Чеська крона1.6312
Данська крона5.2581
Гонконгівський долар4.6635
Форинт0.098102
Індійська рупія0.44253
Рупія0.0023789
Новий ізраїльський шекель9.952
Єна0.27798
Теньге0.078749
Вона0.027897
Мексиканське песо1.9293
Молдовський лей1.9638
Новозеландський долар22.8535
Норвезька крона3.4324
Російський рубль0.47572
Сінгапурський долар27.2941
Ренд1.9801
Шведська крона3.5116
Швейцарський франк39.4334
Єгипетський фунт1.1852
Фунт стерлінгів44.7325
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.549
Румунський лей7.9514
Турецька ліра1.9227
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.9746
Болгарський лев20.0157
Євро39.1485
Злотий8.3216
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото72202.51
Срібло815.84
Платина36263.98
Паладій51350.73

Курси валют, встановлені НБУ на: 21.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2064601011.781011.781011.781011.783035.34
207518701.03701.03701.03701.03701.03
218531789.74789.74789.74789.74187958.12
22041237887.2637237887.2637237887.2637237887.2637219095180.91
2262601076.751076.751076.751076.751478377.75
BAVL0.3150.320.3150.3241100.00
CEEN4.8014.8014.7014.701950.20
KVBZ13.513.513.513.527000.00
TATM3.3383.3383.3383.338333.80
VERES155.17155.17155.17155.171862.04

Дані за 20.03.2023