Україна виділяє на пацієнта у 34 рази менше грошей, ніж Британія. Проте біженці їдуть лікуватися додому

18.03.2023 08:15 | Укррудпром

Чи дійсно українська медицина краща за NHS, пояснює Павло Ковтонюк.

 Українці за кордоном, зокрема у Великій Британії, скаржаться на довгі черги до лікарів і бюрократію, стверджуючи, що в Україні лікуватися швидше та якісніше. Павло Ковтонюк, реформатор української медсистеми й співзасновник Українського центру охорони здоров‘я (UHC), розповів про кризу в британській системі та чи дійсно українська медицина краща за NHS Британії

Британська газета The Telegraph опублікувала статтю українки Марії Чаплі “Українська охорона здоровя краща за NHS”, у якій авторка розповіла про свій досвід отримання медичних послуг у Великій Британії. Втративши терпіння від очікувань на консультації до лікарів та обстеження, вона вирішила поїхати в Україну, де змогла швидко потрапити до лікаря. “Не дивно, що біженці повертаються на лікування додому”, — написала вона.

Українська аудиторія сприйняла цю статтю позитивно. Українці за кордоном тішилися: їм не здається — західна медицина має свої великі проблеми. Ті, хто залишився в Україні, зраділи: навіть британське видання визнає, що українська медицина не гірша за європейську.

Проте стаття Марії Чаплі опублікована не для українців, а для британців, у ній авторка не порівнює британську та українську системи. А заголовок матеріалу — “Українська охорона здоровя краща за NHS” — спроба привернути увагу до проблем саме британської медицини.

“Занадто добра” NHS

Британська NHS перебуває в черговій кризі. Рівень задоволеності британцями медичною системою найнижчий з 1997 року: у 2021-му лише 36% населення були “дуже” або “досить” задоволені NHS. Головна причина — тривалі очікування на консультацію до лікарів, особливо спеціалістів. На жовтень 2022 року 7 млн британців перебували в очікуванні на візит до фахівця чи обстеження, пише The Telegraph.

Криза виникла не тому, що система погана, а від того, що “занадто добра”. У 1948 році, коли створювали NHS, це була перша універсальна система, яка змінила розвиток охорони здоровя в усьому світі. У понівеченій війною Великій Британії запропонували практично увесь спектр медичних послуг кожному британцеві безоплатно за наявності направлення від сімейного лікаря. 

Вона дуже відрізнялася від довоєнної “страхової” системи, яка покривала частину послуг для близько половини населення — лише тих, хто працював. Від нової моделі виграв насамперед середній клас, який отримав змогу зосередитися на відбудові країни та власного добробуту, не думаючи про медицину й інші соціальні питання для себе та родини. NHS стала однією з підвалин безпрецедентного економічного й соціального розвитку Британії в повоєнні роки.

Проте забезпечувати безоплатно увесь спектр медичних послуг у 1950-му та у 2020-му — різні задачі. Можливості медицини набагато зросли, у суспільстві переважають більш “витратні” хронічні хвороби, а старіюче населення потребує догляду та лікування в інших обсягах. 

NHS, однак, тримається своїх принципів, покриваючи майже все, безоплатно й кожному: від профілактичних щеплень до найкращих онкологічних препаратів. У тому числі тих, яких немає в Україні, або які українці купують за великі кошти. А частіше не купують — більшість не може їх собі дозволити й змушена платити за це здоровям або життям.

Якість лікування у NHS — на світовому рівні. Уряд Великої Британії витрачає великі кошти на першокласну підготовку медпрацівників, у лікарнях є все необхідне обладнання. Три головні позитивні риси медсистеми, які називають британці: широкий спектр послуг (58% респондентів), якість лікування (65%) та безоплатність допомоги (78%).

Але в системи є зворотний бік: доступ до неї має бути регульований, інакше вона просто “розірве” бюджет країни. Тривалий час головною мембраною, що стримувала надмірний попит на послуги, були лікарі первинної ланки — general practitioners (GP), які вирішували більшість питань зі здоровям людей на своєму рівні. Відвідати профільного лікаря без їхньої консультації не можна було. 

Первинна ланка вже не справляється: черги утворюються вже й до GP. Але після тривалого очікування на первинний візит, пацієнти з направленням змушені чекати тижні або місяці на візит до спеціаліста. 

У пошуках входу до системи пацієнти шукають обхідні шляхи, наприклад, переповнюють відділення швидкої. Це перенавантажило екстрену допомогу, не вистачає ресурсу на справді екстрені випадки. Незадоволення системою пішло по спіралі.

У цілому контрольовану ситуацію погіршила пандемія COVID-19. Тривалі локдауни у Британії призвели до величезного прихованого попиту на консультації та діагностичні процедури, які люди відкладали через обмеження або перевантаження лікарень. Щойно ковідні обмеження зняли — потік пацієнтів почав напирати на систему, утворюючи величезні черги на процедури. Система ж була ослаблена: попри постковідне збільшення фінансування NHS, лікарі та медсестри вигоріли й фізично не могли швидко забезпечити потреби пацієнтів. 

Це не перша криза в історії NHS: невдовзі слід чекати нового раунду реформ. У 1980-ті криза призвела до “лібералізації” NHS, ініційованої консервативним урядом Маргарет Тетчер. У кінці 1990-х уряд лейбористів під керівництвом Тоні Блера відреагував на рекордне невдоволення послугами новим пакетом радикальних реформ. Не сумніваюсь, що зараз у Британії працюють над новими змінами.

Що насправді хотів сказати The Telegraph, коли опублікував статтю українки

Згадка про українську медсистему у статті Чаплі — спосіб привернути увагу до проблем і пришвидшити зміни у британській медсистемі. 

Схожу тактику використав американський режисер Майкл Мур у документальному фільмі Sicko: привернув увагу до кризи медичної системи США в найжорсткіший для американського суспільства спосіб. Фільм знімали у лікарнях Куби, щоб продемонструвати: навіть в економічно відсталому комуністичному заповіднику базова медицина безплатна для людей, які її потребують. 

Провокація вдалася, у 2010 році адміністрація тоді чинного президента Барака Обами запропонувала американцям найбільшу з повоєнних часів і політично самовбивчу реформу медицини.

Чому українська медицина не витримає порівнянь із європейською

Не знецінюватиму останніх успіхів української системи, був їхнім співавтором. З 2018 року українці можуть обирати собі сімейного лікаря, цим вже скористалися понад 30 млн людей. За рецептом сімейного лікаря можна безоплатно отримати ліки проти хронічних хвороб. 

Українська електронна система охорони здоровя в деяких аспектах дійсно прогресивніша, ніж системи “старої” Європи. Нарешті, створили Національну службу здоровя України — аналогічно до британської NHS.

Але прямого порівняння з британською, німецькою чи навіть чеською або польською системою українська медицина на сьогодні не витримає. 

Українські лікарі та медсестри не менш талановиті, ніж їхні колеги в ЄС, але в середньому значно гірше підготовлені. Українська держава здатна виділяти на охорону здоровя лише близько $110 на людину — значно менше, ніж середня країна ЄС. За даними Світового Банку, це впятеро менше за Румунію, усемеро — за Польщу, упятнадцятеро — за Чехію та у тридцять чотири рази менше за Велику Британію. 

Наслідки цього відчуває на собі український пацієнт: багато методів лікування для нього недоступні або він змушений сам платити за них. У ЄС пацієнт не купує самостійно життєво необхідні ліки або медичні послуги. В Україні, за даними ВООЗ, для кожної шостої родини лікування обертається фінансовою катастрофою, а багато пацієнтів припиняють лікуватися через фінансові причини. 

Українська медицина — найзалежніша від платежів пацієнтів у всій Європі. Більшу частину усіх видатків на медицину в державі робить не уряд, а пацієнт (середній показник у ЄС — лише 15%). Як наслідок — українці частіше, ніж громадяни ЄС, помирають або отримують інвалідність від хвороб, яким можна запобігтиза допомогою сучасної медицини. 

Проте, українці можуть швидше потрапити на візит до лікаря. Безумовно, доступність медичного закладу —важлива перевага. Але це далеко не єдине, що потрібно, аби люди здоровшали та були захищенішими.

Замість того, щоб безпідставно лестити собі, Україні слід підіймати таку ж серйозну розмову про проблеми української системи охорони здоров’я, яку веде британське суспільство про свою. Потрібно говорити про свої проблеми так само жорстко та правдиво. Тільки цей шлях наблизить Україну до сучасної медицини й в майбутньому приведе до того, про що пише авторка статті у The Telegraph: одного дня NHS зможе запозичити щось і в нас.

Павло КОВТОНЮК

Додати коментар

Користувач:
email:





The markets are fickle,
Responding to news and trends,
Investors hold on tight.

- Fin.Org.UA

Новини

10:07 - “Добродія Фудз” передала близько 1150 упаковок безглютенових пластівців WOWOATS для членів Української Спілки Целіакії
09:10 - Контроль за обігом підакцизної продукції та сплатою акцизного податку: результати роботи податківців Дніпропетровщини
09:09 - Засідання тимчасової робочої групи Громадської ради: питання ліцензування та контролю за виробництвом і обігом підакцизних товарів
09:07 - Чи може юридична особа – платник єдиного податку 3 групи застосовувати спрощену систему оподаткування при наданні фінансової допомоги?
09:05 - Хто сплачує МПЗ у разі, якщо у звітному році орендар – ФОП, який користувався земельною ділянкою на пі
09:05 - Яка відповідальність передбачена за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи фізичною особою?
09:04 - За якими кодами бюджетної класифікації сплачується акцизний податок?
09:02 - До уваги сільськогосподарських товаровиробників – юридичних осіб, які планують обрати четверту групу платників єдиного податку!
09:00 - Чи можна подавати звіт про КІК без річної декларації про майновий стан і доходи, якщо така декларація не обов’язкова до подання?
08:58 - Акцизний податок з ввезених товарів: платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд держбюджету на понад 50,4 млн гривень
08:57 - Понад 7,9 млрд грн єдиного внеску спрямували платники Дніпропетровщини до державних цільових фондів
08:56 - Порядок отримання Витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами в Електронному кабінеті
08:55 - Шановні платники податків! Звертаємо Вашу увагу!
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.04.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:56 - Держспецзв'язку: росіяни пошкодили телевізійну вежу у Харкові
21:20 - Для відновлення ТЕС ДТЕК потрібно 350 мільйонів доларів: де шукатимуть кошти
21:10 - Кубраков відреагував на чутки про свою відставку
21:00 - Новини 22 квітня: росіяни атакували телевежу в Харкові, суд залишив Коломойського під вартою
20:53 - Найєм поскаржився на низькі зарплати в Агентстві відновлення
20:47 - Юрій Драганчук: В умовах війни Україна досягла значного прогресу євроінтеграції митниці й сьогодні ми перешли до офіційних переговорів щодо Глави 29: Митний союз
20:40 - "Треба копати": Лукашенко наказав своєму міністру шукати у Білорусі нафту
20:30 - Російський суд заочно засудив речника Meta до 6 років позбавлення волі
20:21 - московія атакувала телевежу в Харкові ракетою Х-59
20:12 - московія зруйнувала понад 210 об’єктів портової інфраструктури – Мінвідновлення
20:02 - Заступник Міністра освіти і науки Євгенія Смірнова відвідала заклади дошкільної освіти у Вінницькій області
19:57 - Понад рік кількість банківських відділень суттєво не змінюється – НБУ
19:36 - Розвиток біометану має стратегічне значення для нової моделі ринку природного газу
19:30 - московія за два роки зруйнувала стільки житла, скільки Україна будувала 5 років – Шуляк
19:17 - Ольга Стефанішина: Відкриття координаційного центру інтегрованого управління кордонами – важливий крок до членства України в ЄС


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6107
Канадський долар29.0031
Юань Женьміньбі5.4923
Чеська крона1.6747
Данська крона5.6707
Гонконгівський долар5.0768
Форинт0.107323
Індійська рупія0.47718
Рупія0.0024497
Новий ізраїльський шекель10.5614
Єна0.25707
Теньге0.089281
Вона0.02884
Мексиканське песо2.3282
Молдовський лей2.2288
Новозеландський долар23.5002
Норвезька крона3.6128
московський рубль0.42575
Сінгапурський долар29.1904
Ренд2.0815
Шведська крона3.6476
Швейцарський франк43.6343
Єгипетський фунт0.8263
Фунт стерлінгів48.9915
Долар США39.7836
Білоруський рубль14.4605
Азербайджанський манат23.3994
Румунський лей8.5037
Турецька ліра1.2228
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2735
Болгарський лев21.6462
Євро42.3118
Злотий9.7987
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото93184.33
Срібло1093.85
Платина36707.13
Паладій40190.59

Курси валют, встановлені НБУ на 23.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861043.071043.071043.071043.071063931.40
227763996.56996.56996.56996.56298968.00
229025982.82982.82982.82982.82982820.00
229470918.63918.63918.63918.63459315.00
2302621054.881054.881054.881054.88210976.00
CRSR061022.251022.251021.451022.2544976.60
USGK78457645764576457622880000.00

Дані за 22.04.2024