Стратегія миші: як росія купує агентів у ключових інститутах США

03.02 16:45 | Укррудпром

The Potomac Officers Club

Коли МакГонігал служив у ФБР, саме на ньому лежало доручення розслідувати діяльність російських олігархів і справу Дерипаски, який намагався знайти лазівки для порушення санкцій. (Зазначимо, що Дерипаска був соратником політичного діяча Пола Манафорта, який у 2016 році керував президентською кампанією Дональда Трампа. 2018 року Манафорт був засуджений за низку злочинів, пов"язаних із його відносинами з росією. Трамп його помилував.)

Згідно з обвинувальним висновком, МакГонігал, що був консультантом, намагався допомогти вилучити прізвище Дерипаски з санкційного списку. Очевидно, діяльність МакГонігала в ширшому плані мала підривати ефект економічних санкцій, запроваджених проти багатих росіян після вторгнення росії в Україну.

МакГонігал пропрацював у ФБР і ЦРУ 22 роки й дослужився до однієї з найважливіших посад у контррозвідці США. Як її високопоставлений співробітник, він мав доступ до великої кількості секретної інформації. Наприклад, отримував санкційні списки задовго до того, як санкції набирали чинності. МакГонігал мав широку інформацію про розслідування стосовно іноземних шпигунів та громадян США, підозрюваних у роботі на закордонні уряди. Він брав участь у найбільш резонансних справах: так, 2010 року він очолив розслідування WikiLeaks. Працюючи на ЦРУ, МакГонігал служив експертом діяльності російської розвідки, націленої на Сполучені Штати, і роботи США у вербуванні російських шпигунів.

 

МакГонігал, очевидно, був важливим джерелом секретної інформації, і легко уявити жах його колег у ФБР та ЦРУ, коли вони зрозуміли, з ким мали справу та скільки інформації могло витекти й, імовірно, витекло в табір ворога.

Getty Images

Вочевидь, МакГонігал не є ідеологічним соратником Путіна, — ним керувала звичайна жадібність, що привела його до співпраці за гроші ще й із Албанією та, можливо, з Китаєм.

 

На сьогодні МакГонігалу не було пред"явлено обвинувачення у шпигунстві, але кількість інформації в його розпорядженні не могла не цікавити іноземні держави, з якими він таємно співпрацював. Ця історія, безперечно, кидає тінь на такі шановані американські інститути як ФБР і ЦРУ.

Інша сумна історія цього місяця пов"язана з російськими контактами нового конгресмена від штату Нью-Йорк (округу Лонг-Айленд і Квінс) Джорджа Сантоса, який вигадав категорично всі аспекти своєї біографії, але промовчав про свої статки, що невідомо звідки взялися, і темні зв"язки.

The White House

Під час своєї передвиборної кампанії Сантос стверджував, що по закінченні коледжу у Нью-Йорку він став “досвідченим фінансистом та інвестором із Волл-стріт”, успадкував від сім’ї нерухомість із 13 об"єктів і заснував благодійну організацію допомоги тваринам, яка врятувала понад 2500 собак та кішок.

Як з"ясувалося після його перемоги на виборах, конгресмен не закінчив жодного вишу, не працював у престижних фінансових компаніях, не отримував у спадок нерухомості та не рятував ні кішок, ні собак. Деталі його особистого життя теж виявилися фальшивкою.

Він виявився не євреєм, його рідні не рятувалися від Голокосту, його мати не перебувала в одній із веж-близнюків під час сумнозвісного теракту 11 вересня, а була тоді у Бразилії. Навіть його сексуальна орієнтація (він представився геєм) виявилася не цілком достовірною.

Образ, розігруваний Сантосом, був невипадковий, — він ідеально підходив для виборців передмістя Нью-Йорка. Тоді як освіта і трудовий досвід, нібито здобуті Сантосом, мали показати консервативний підхід у таких справах як збирання податків чи боротьба зі злочинністю, його особистий досвід свідчив на підтримку багатьох ліберальних цінностей, більш прийнятних у передмістях Нью-Йорка, ніж стандартні погляди консерваторів.

Однак усе це, як з"ясувалося, було обманом від початку й до кінця. Ба більше, державні відомства, які почали розслідування несподіваної появи великих коштів у Сантоса (що раніше не мав грошей навіть на квартплату), виявили його зв"язки з таким собі Ендрю Інтратером — бізнесменом, який підтримує тісні ділові відносини із двоюрідним братом — російським олігархом Віктором Вексельбергом, що перебуває під санкціями. Інтратер вніс значну суму в передвиборну кампанію Сантоса, але це не пояснює наявності в Сантоса всіх коштів.

Ендрю Інтратер

Не дивно, що, ще не потрапивши в Конгрес, Сантос уже повторював російську пропаганду: “Послухайте, якби українці справді так ненавиділи росію, то східна частина України не вітала б росіян на своїх територіях. Вони почуваються більше росіянами, ніж українцями”, — сказав він в інтерв"ю Washington Post. Цю заяву виборці Сантоса явно проігнорували, або вона їх не збентежила.

У Конгресі Сантос, незважаючи на передвиборні обіцянки поміркованості, негайно пристав до правих консерваторів, яких республіканська конгресвумен Ліз Чейні прозвала “путінським крилом”.

 

Імовірно, розслідування фінансів Сантоса покажуть, що він не тільки обдурював виборців, прикидаючись не тим, ким є насправді, а й порушував закони, які стосуються фінансування політичних кампаній. Якщо підтвердяться факти порушення законів про фінансування, він буде вигнаний із Конгресу та відправлений у в"язницю.

Складніші справи з “путінським крилом”, що складається приблизно з двох десятків конгресменів, які голосують із питань України так, як хотів би Путін. Їхня мотивація поки що залишається нез"ясованою.

російське проникнення в ключові інститути США дуже насторожує, але в історіях Сантоса та МакГонігала можна побачити й елемент позитиву. Приклади Сантоса і МакГонігала мають стати тривожним дзвіночком для виборців, які не звертають уваги на ставлення офіційних осіб до росії. Із цих історій ясно випливає, що рф, на яку ультраправі американці останніми роками готові дивитися зі схваленням, продовжує бути ворогом Америки, котрий робить усе можливе, аби підірвати роботу інститутів демократії та безпеки США, — Конгресу, ЦРУ і ФБР.

Крім того, обидві ці історії свідчать, що все таємне у США рано чи пізно стає явним, а американська державна машина хоч і дає збій, проте не так сильно поламана, як того хотілося б росії. 

Анна БРОДСКІ-КРОТКІНА, завідувачка програми славістики в університеті імені Вашингтона та Лі у штаті Вірджинія (США), докторка філологічних наук, журналістка

Додати коментар

Користувач:
email:





Новини

22:30 - НАЗК внесло Raiffeisen Bank International до переліку міжнародних спонсорів війни
22:15 - Как Малхасян-Новинский отымел Зеленского, Данилова и их санкции
21:50 - Маємо поступово переходити від бюджетної підтримки до підтримки українського бізнесу, - Юлія Свириденко на зустрічі із Послом Швеції Тобіасом Тибергом
21:50 - 680 тонн обладнання і матеріалів для проведення ремонтних робіт отримали енергетики Миколаївщини від Міненерго
21:50 - Сергій Дубров: Ворог пошкодив в Україні майже 1, 2 тис. об’єктів медзакладів та ще 176 – зруйнував вщент
21:50 - Захисники та захисниці України, поранені та люди з інвалідністю зможуть отримати ваучери на навчання
21:50 - Матвій Бідний: Внаслідок війни зруйновано та пошкоджено 343 об’єкти спортивної інфраструктури
21:50 - Співпраця України з країнами Балтії у нафтогазовій сфері та електроенергетиці зміцнить енергетичну безпеку регіону, – Ярослав Демченков
21:50 - Мінмолодьспорт пропонує створення окремої програми «Україна-ЄС: Спільна молодіжна політика»
21:50 - 9-те засідання Міжурядової українсько-латвійської комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва підтвердило значний потенціал у розширенні двосторонньої співпраці
19:45 - Олександр Кубраков: Безбар’єрність є обов’язковою для відбудови
19:45 - Україна може гарантувати високий рівень проведення EXPO 2030, - Юлія Свириденко
19:45 - Держава отримала 1,32 млрд грн від продажу арештованого БЕБ російського аміаку
19:45 - Мінцифри повідомило про результати засідання Комітету з питань цифрової трансформації за 23 березня
19:45 - Уряд України, Світовий банк, Європейська Комісія та ООН презентували звіт щодо збитків України, завданих рф за рік війни
19:45 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 23.03.2023 щодо російського вторгнення
19:45 - Аграрії вже отримали більш ніж 20 млрд грн кредитів у 2023 році
19:45 - Прем’єр-міністр провів нараду щодо швидкого відновлення у Запорізькій, Одеській, Миколаївській і Херсонській областях
19:40 - В условиях войны руководство НБУ остро нуждается в профитролях, самбуке и паштетах из печени
19:40 - В Китае 229 человек потеряли статус миллиардеров
19:40 - За вредные выбросы в Украине олигархи заплатят Европе 300 млн долларов в год
19:20 - Банк Англии поднял ставку и уровень оптимизма
18:45 - СБУ разоблачила одесскую компанию на поставке сырья для производства лазерных прицелов в россию
18:45 - Ермак заявил, что целью победы Украины в войне является налоговая реформа ростислава Шурмы
18:45 - Экс-глава “Нафтогаза” Коболев обозвал САП и НАБУ “испорченными детьми богатых родителей”
18:45 - Украинские металлурги в феврале увеличили экспорт плоского проката на 18%
18:45 - В Чехии изменили выплаты и правила для украинцев, которые оказались в стране из-за войны
17:50 - По итогам января Италия сократила как экспорт, так и импорт стали из-за пределов ЕС
17:50 - Минфин возобновляет среднесрочное бюджетное планирование
17:50 - В Раде предлагают заменить пожизненные льготы военным на трехлетние стипендии после демобилизации


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.4845
Канадський долар26.7412
Юань Женьміньбі5.3545
Чеська крона1.6802
Данська крона5.3391
Гонконгівський долар4.6587
Форинт0.103348
Індійська рупія0.44452
Рупія0.0023814
Новий ізраїльський шекель10.113
Єна0.2781
Теньге0.078749
Вона0.028589
Мексиканське песо1.9703
Молдовський лей1.9693
Новозеландський долар22.8865
Норвезька крона3.5194
Російський рубль0.48063
Сінгапурський долар27.5532
Ренд2.0093
Шведська крона3.541
Швейцарський франк39.8872
Єгипетський фунт1.1819
Фунт стерлінгів44.8861
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5414
Румунський лей8.0786
Турецька ліра1.9202
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.2628
Болгарський лев20.3351
Євро39.7665
Злотий8.4883
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото72070.49
Срібло836.16
Платина35823.33
Паладій52707.42

Курси валют, встановлені НБУ на: 24.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150873.46873.46870.53870.5436129737.22
2064601013.051013.051013.051013.052026.10
2262601080.321080.321080.321080.32956083.20
226427995.74995.74995.74995.7415412063.72
BAVL0.31490.320.31490.3263199.00
CEEN4.7014.7014.74.72350.10
TATM3.23.23.23.2320.00
VERES155.17155.17150.05150.051851.80
YASK0.290.290.290.295220.00

Дані за 23.03.2023