Кульгаві єдинороги. За рік мільярдери-стартапери збідніли вдвічі — на рекордні $100 млрд. Хто вони

31.01.2023 09:00 | Укррудпром

І вони такі не одні. У березні 2022-го, майже на піку активності фінансування стартапів, статки 44 засновників єдинорогів Forbes разом оцінював у $190 млрд.

Аж ось майже рік по тому під впливом обвалу крипто та ринків загалом Forbes переоцінив цих єдинорогів за допомогою видатних венчурних капіталістів, інвесторів і компаній, що займаються збором даних.

Нові результати вражають: половина статків мільярдерів-засновників вилетіла в трубу, що зробило їх на $96 млрд біднішими, ніж рік тому. 12 із них більше не мільярдери. І це не враховуючи засновників китайських єдинорогів, у яких свій унікальний набір проблем (політичних та інших).

“Думаю, що знадобиться деякий час, щоб протверезіти, адже у світі венчурного капіталу люди настільки спяніли через цей ажіотаж і швидкий успіх, що всім треба відійти від таких пянких оцінок, — каже Мет Мерфі, партнер у венчурній фірмі Menlo Ventures, про наслідки піку інвестицій. — Їх вже немає, баста, і вони не повернуться, тому давайте повернемося до того, щоб мислити більш тверезо, і зосередимося на створенні чудових компаній, які мають в основі ефективні операції”.

Засновники єдинорогів, у яких статки скоротилися найбільше Фото Forbes

Деякі єдинороги вже зменшили власну оцінку. Стартап онлайн-платежів Checkout.com пішов на випередження і знизив внутрішню оцінку вартості у грудні до $11 млрд — ще минулого січня інвестори оцінювали його у $40 млрд. Це “зїло” статки швейцарського засновника і гендиректора компанії Гійома Пузаза, якого тепер оцінюють у $7,2 млрд.

Ірландський платіжний гігант Stripe, який заснували брати Патрік і Джон Коллісони, вчинив так само і зменшив внутрішню оцінку вартості принаймні на третину: цього місяця вони оцінюють свою компанію у $63 млрд, а ще у березні 2021-го інвестори оцінювали її у $95 млрд. Власний капітал кожного з братів через це зменшився із $9,5 млрд до $6,9 млрд. У жовтні Instacart і Databricks також переоцінили свою вартість.

Шведський стартап Klarna, який працює за моделлю купуй зараз — плати потім, став єдиним у цьому списку, хто вже залучив додаткові інвестиції зі своєю зниженою вартістю.

У липні 2022 року під час цього раунду інвестицій компанію оцінили у $6,7 млрд, а лише за девять місяців до того її оцінювали у $45,6 млрд. Засновники стартапу Віктор Якобссон і Себастіан Семятковський наразі вийшли з клубу мільярдерів.

За словами Мерфі, компанії роблять все, щоб поки уникати залучення додаткових інвестицій, а тому економлять, як можуть. Один зі способів економії — це скорочення персоналу. Серед єдинорогів до такого способу вдалися ScaleAI Александра Вона, криптобіржа братів Вінкльвоссів Gemini, а також Brex, Klarna і Stripe.

Нова методологія Forbes

Дотепер Forbes оцінював компанії, які підтримує венчурний капітал, так: оцінка під час останнього інвестиційного раунду мінус 10% через брак ліквідності і фінансової прозорості. Нова ж методологія Forbes дозволяє оцінювати такі компанії так, щоб краще врахувати нестабільність публічних ринків та внутрішні й зовнішні уцінки, які спіткали ці компанії.

Засновники стартапів, які втратили статус мільярдерів Фото Forbes

Якщо компанія збирала гроші в останні три місяці, як-то ритейлер Fanatics Майкла Рубіна чи оборонний стартап Anduril Палмера Лакі, Forbes використав оцінку вартості під час останнього раунду інвестицій.

Якщо ж останнім часом не було інвестиційних раундів чи внутрішньої переоцінки вартості, то за допомогою ApeVue, Caplight Technologies і Notice та даних від них Forbes переоцінив 30 єдинорогів, які є основним джерелом статків великої кількості мільярдерів (або вже колишніх мільярдерів).

У більшості випадків Forbes брав середнє арифметичне оцінок вартості, які надавили ці постачальники даних. Постачальники ж визначали оцінки вартості єдинорогів на основі показників аналогічних публічних компаній, активності вторинного ринку і загальнодоступних даних фондів взаємних інвестицій.

За новим методом оцінки вартості, кількість засновників, які були мільярдерами завдяки своїм єдинорогам, зменшилася з 44 у березні до 32 на сьогодні (не враховуючи Китай), а їхні статки разом тепер становлять $94 млрд.

Не всі згодні із новим методом. Коли речнику Revolut повідомили, що Forbes знижує оцінку вартості британської фінтех-компанії до $13,8 млрд (з $33 млрд), а статки її засновників Ніка Сторонського і Влада Яценка — до $3,3 млн (з $7,1 млрд) і $500 млн (з $1,1 млн) відповідно, то він був непохитний.

“Ми не беремо участь у спекуляціях щодо нашої вартості. З часу нашого останнього раунду інвестицій, під час якого нас оцінили у $33 млрд, прибутковий бізнес Revolut і надалі демонструє впевнені результати на всіх ринках у світі”, — сказав він.

Звісно, реальна вартість компаній має суттєві наслідки для існування цих компаній, а не лише статків їх засновників. “Для компаній не так важливо, залишаються мільярдерами їх засновники чи ні, бо це, як правило, питання особистого его, — пояснює венчурний капіталіст Ерік Пейлі з Founder Collective. — Більшою проблемою є криза довіри. Тут, я думаю, відіграє свою роль психологія, адже спокійніше спостерігати за тим, як оцінка росте з $1 млрд до $5 млрд, ніж піднімається з $1 млрд до $10 млрд, а потім падає до $5 млрд”.

“За такої нерівної роботи працівники компанії можуть залишитися із нею, а можуть піти в компанію, яка наразі на підйомі, а не на спаді, — веде далі Пейлі. — Так само й інвестори цікавитимуться: хто захоче інвестувати в таку компанію? Всім цим людям важко змиритися із тим, якою компанія була і якою є зараз”.

Метт ДЮРО

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks rise and they fall,
Tickers flash and then they stall,
Money changes all.

- Fin.Org.UA

Новини

08:30 - Адвокат у суді та в медіа: чому правовий захист більше не обмежується залом засідань
08:00 - Мільярд туди, мільярд сюди: гід по державному бюджету 2026 року
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 18.09.2025
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:20 - Федеральний резерв вперше за рік знизив ключову процентну ставку США
21:00 - Новини 17 вересня: Зеленський шукає 60 мільярдів доларів на війну, китайський автовиробник йде з московії
20:22 - НБУ вилучатиме 10 копійок з обігу
20:17 - У порту "Південний" чергами вантажівок управлятимуть за допомогою цифрової платформи
20:11 - Національний банк присвятив нову монету рятувальникам Державної служби України з надзвичайних ситуацій
19:55 - На Львівщині збираються побудувати птахокомплекс
19:40 - Ціна одного року війни це 120 млрд, половину треба десь знайти – Зеленеський
19:25 - Монети номіналом 10 копійок поступово вилучатимуться з готівкового обігу
19:25 - Стратегія Мілея дала тріщину через песо
19:10 - Українська розвідка розповіла про загрози рибній галузі московія
19:00 - Картопля в Україні поступово дешевшає через збільшення пропозиції
18:35 - Фонд держмайна розповів, скільки Україна отримала від приватизації
18:30 - Для ВПО діятимуть нові послуги: уряд ухвалив низку рішень
18:22 - Amazon інвестує 1 мільярд доларів на "соціалку" для робітників
18:00 - Україна погодила додаткові дозволи на вантажні перевезення з двома країнами
17:43 - Посадовців Дніпровської міськради спіймали на закупівельних оборудках
17:22 - Трамп вчергове відтермінував заборону TikTok на тлі можливої угоди про продаж
17:15 - АМКУ оштрафував на 7 мільйонів гривень теплопостачальника
17:05 - На кордоні з Польщею почали тестувати нову систему контролю – можливі затримки руху
17:00 - Як технології змінюють ефективність угод
16:50 - Німецький суд покарав постачальників лабораторного обладнання до московії
16:40 - Нацбанк показав курс долара і євро на четвер 18 вересня
16:24 - Світлана Гринчук: Маємо посилити тиск на росію і спільно забезпечити ядерну та радіаційну безпеку в Україні та на всьому європейському континенті
16:15 - "Ковальська" програла АМКУ: Верховний суд залишив два заводи за ірландською CRH
16:06 - Тендерні закупівлі у фокусі робочої групи «Прозорість та підзвітність»
16:05 - "Робота стартувала": Україна та DFC вносять перші $150 мільйонів в Інвестиційний фонд відбудови


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32009
Австралійський долар27.5012
Така0.33889
Канадський долар29.9485
Юань Женьміньбі5.7986
Чеська крона2.0049
Данська крона6.5342
Гонконгівський долар5.2977
Форинт0.125039
Індійська рупія0.46915
Рупія0.0025059
Новий ізраїльський шекель12.324
Єна0.28152
Теньге0.076091
Вона0.029894
Ліванський фунт0.00046
Малайзійський ринггіт9.835
Мексиканське песо2.2515
Молдовський лей2.4941
Новозеландський долар24.6423
Норвезька крона4.1936
Саудівський ріял10.9804
Сінгапурський долар32.2737
Донг0.001562
Ренд2.3695
Шведська крона4.4496
Швейцарський франк52.3632
Бат1.29774
Дирхам ОАЕ11.2154
Туніський динар14.2668
Єгипетський фунт0.8557
Фунт стерлінгів56.2217
Долар США41.1941
Сербський динар0.41619
Азербайджанський манат24.2247
Румунський лей9.6255
Турецька ліра0.9976
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.7546
Болгарський лев24.9389
Євро48.7738
Ларі15.1672
Злотий11.4661
Золото151002.33
Срібло1713.27
Платина55991.43
Паладій47463.43

Курси валют, встановлені НБУ на 18.09.2025