Підвішений спадок. Судова війна за частку Ігоря Єремеєва у групі “Континіум” спалахнула з новою силою

31.01.2023 08:05 | Укррудпром

Через війну Forbes знизив оцінку групи “Континіум” з $470 млн до $315 млн, з яких понад $250 — оцінка мережі WOG і близько $50 млн — молочний бізнес. Спадок Єремеєва навіть зараз сягає майже $80 млн. 

На початку 2022го діти загиблого бізнесмена вийшли зі складу бенефіціарів ключових компаній “Континіуму”. Тепер, згідно з даними YouControl, власники WOG — Степан Івахів, 54, та Сергій Лагур, 60, у них по 50% бізнесу. Угоду про викуп часток дітей погодив АМКУ. Судову тяжбу на Британських Віргінських островах було зупинено. Здавалася, що багаторічна боротьба за спадок завершується. Не все так просто. Сторони розповідають геть інші версії, а судові баталії знов у розпалі. 

“Восени 2022го Роман та Софія мали отримати значні грошові виплати від R&S Trust”, — повідомили Лагур та Івахів у письмовій відповіді Forbes. Більше деталей вони не озвучили, посилаючись на конфіденційність перемовин із сім’єю Єремеєва. Спір за мережу АЗС WOG — врегульовано, каже топменеджер цієї компанії на правах анонімності. “Роман і Софія отримали солідну компенсацію — мільйони доларів”, — каже він. 

Син Єремеєва Роман зараз каже, що родина не має жодного стосунку до продажу компанії WOG. “Питання спадкового майна й різних маніпуляцій з активами мого покійного батька залишаються основними претензіями до колишніх партнерів батька”, — написав він у письмовій відповіді Forbes. Роман відмовився уточнити, чи отримав гроші за WOG, і від інших детальних коментарів, посилаючись на те, що суд ще триває. 

Вдова Тетяна Єремеєва, 46, конкретніша: “Я нічого не отримала. Мої діти не можуть нічого отримати, доки триває судовий процес”. Вона оскаржила рішення АМКУ, проте комітет не виявив жодних порушень: угода чинна. 

Обидві сторони можуть казати правду, поясняють юристи. Виплати дітям та їхній доступ до трасту справді міг бути заблокований у рамках судових спорів, каже радник із питань безпеки бізнесу Juscutum Станіслав Борис. Фактично це означає, що судова суперечка між вдовою Єремеєва та його бізнеспартнерами не дає дітям отримати спадок. 

Співрозмовники Forbes, які знали родину, зазначають, що Єремеєв не хотів, аби Тетяна щось отримала. Протягом кількох років до смерті бізнесмен не жив із дружиною. “Їхній шлюб тривалий час був формальністю”, — каже один з них. Ще за життя Єремеєв забажав залишити все майно дітям і своїй матері, додає дотичний до покійного бізнесмена співрозмовник. “Його офіційна дружина та цивільна нічого не мали отримати”, — говорить він.

Летальне хобі

Ігор Єремеєв фанатів від коней: створив бренд фірмового бензину WOG Mustang, володів конюшнею з десятком коней. Навіть логотип його компанії “Континіум” — це голова коня.

WOG на двох 

“Перша спільна каса [з Ігорем Єремеєвим] у нас була, коли ми ще були студентами, — згадує співзасновник “Континіуму” Степан Івахів у документальному фільмі про Єремеєва, який вийшов у 2017му. — У нас ніколи не було окремих коштів”. 

Івахів та Єремеєв потоваришували й розпочали спільний бізнес у виші — Рівненському університеті водного господарства. Єремеєв — виважений та розсудливий, Івахів — більш імпульсивний. Їхнім першим бізнесом у 1992му був пошив шкіряних курток, згодом перейшли на торгівлю нафтопродуктами, почали відкривати автозаправні станції. У 2000му Єремеєв з Івахівим домовилися про спільний бізнес з акціонерами Дрогобицького НПЗ Сергієм Лагуром і Петром Димінським. Так “Континіум” обзавівся власною нафтопереробкою. 

Другим перспективним бізнесом визначили молочку, розвивати яку вирішили на базі придбаного у 2001 році заводу “Дубномолоко”. 

Єремеєв курував нафтовий напрям, Івахів — молочний і FMCG, Лагур — девелоперський та банківський. У 2007му оборот групи перевалив за $500 млн. 

Чотири бенефіціари компанії уклали акціонерну угоду, стверджує один з колишніх топменеджерів WOG. Її важливим пунктом було право акціонерів на першочерговий викуп частки партнерів. Саме за цією угодою з бізнесу у 2017му вийшов Димінський. 

Єремеєв загинув, коли група була в ненайкращому фінансовому стані, а в країні вирувала криза. “По борги одномоментно прийшли всі банки та кредитори, — говорить колишній очільник WOG Корецький. — Ми брали нафтопродукти, де тільки могли, під особисті зобов’язання, з відстроченням платежу, щоб не зупинити мережу АЗК”. 

WOG навіть почав купувати пальне у групи “Приват”. “Вони були конкурентами, — каже директор консалтингової групи “А95” Сергій Куюн. — Після смерті Єремеєва WOG, за іронією долі, почав брати пальне з відстроченням платежу у Кременчуцького НПЗ”.

Ігор Єремеєв фанатів від коней: створив бренд фірмового бензину WOG Mustang, володів конюшнею з десятком коней. Навіть логотип його компанії “Континіум” — це голова коня. Фото з особистого архіву

Спадкова війна 

Війна за спадок почалася одразу після смерті Єремеєва. У серпні 2015го, коли його вдова вирішувала питання перевезення тіла на батьківщину, в Україні було відкрито спадкову справу, стверджує юрист родини Єремеєвих Андрій Наход. За його словами, юрист компанії “Континіум” від імені матері Єремеєва, якій тоді було 84 роки, відкрив справу у приватного нотаріуса Альони Поручник. На його думку, це було зроблено, щоб не дати вдові з дітьми контролю в питанні спадщини.

Наход стверджує, що це був заангажований нотаріус. “У реєстрах ще навіть не було внесено відомостей про смерть Єремеєва, — каже він. — Незалежний нотаріус перевірив би цю інформацію в реєстрі й не відкривав би справу”.

Єремеєва тоді про існування справи не підозрювала, ба більше — обговорювала з партнерами покійного чоловіка нову акціонерну угоду, стверджує Наход. У WOG поіншому переповідають той період. “Єремеєва тоді прийшла в “Континіум” і сказала: “WOG коштує $1 млрд, де мої 25%?” — каже співрозмовник Forbes, дотичний до компанії. — Її не хвилювало, що оцінка не відповідала дійсності, а компанія на той момент була фактично банкрутом”. 

Єремеєв неодноразово казав, що хоче, аби син Роман продовжив його справу. Тодішній СЕО WOG Корецький розповідає, що на роковини смерті Єремеєва запропонував Романові влаштуватися на позицію його заступника, аби вчитися керувати компанією. Єремеєвмолодший зацікавився цією пропозицією, але за кілька днів відмовив. “Не сумніваюсь, що на його рішення тоді вплинула мати”, — каже Корецький. 

У лютому 2016го, тобто за пів року після смерті Єремеєва, Лагур та Івахів повідомили Роману і Тетяні Єремеєвим, що вони не можуть увійти до складу акціонерів компанії. Нібито у 2014му Ігор Єремеєв передав усе майно й акції WOG у траст R&S Trust на 360 років, розповідає юрист родини Єремеєвих Наход. Ця компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах. Удова стверджує, що траст — фальшивка. “Жодного трасту до смерті Ігоря Єремеєва не існувало. Це я точно знаю”, — каже Тетяна. Всі акціонери компанії створили трасти у 2014му, заперечує топменеджер компанії. 

Чи можна відкрити траст заднім числом? Це майже неможливо, каже Борис з Juscutum: “Простіше реанімувати старий траст і трохи його переписати”. 

На думку Єремеєвої, умови трасту несправедливі: діти хоч і є бенефіціарами трасту, проте не мають жодних прав. Право на управління, продаж активів та прибуток має керівник — Лагур, а протектор — Івахів, каже Єремеєва. Відомо, що Лагур згодом передав право довірчого управління компанії Estera, розташованій на Британських Віргінських островах. Дружина й діти змогли успадкувати лише частину активів Єремеєва, зареєстрованих в Україні, це кінний клуб та квартира.

Єремеєв неодноразово казав, що хоче, аби син Роман продовжив його справу. Тодішній СЕО WOG Корецький розповідає, що на роковини смерті Єремеєва запропонував Романові влаштуватися на позицію його заступника, аби вчитися керувати компанією. Єремеєвмолодший зацікавився цією пропозицією, але за кілька днів відмовив. Фото УНІАН

Судовий фронт 

З 2016го стратегією Єремеєвоїбуло довести, що на момент загибелі власником “Континіуму” був її чоловік, а не траст. Для цього їй треба було отримати від нотаріуса, що вів спадкову справу, свідоцтво про право на успадкування майна за кордоном. Юрист Наход стверджує, що їхні опоненти понад п’ять років не давали цього зробити.

У листопаді 2021го українській суд зобов’язав нотаріуса Поручник видати свідоцтво, стверджує Наход. Нотаріус не виконала вимогу суду, а в січні 2022го припинила нотаріальну діяльність. За законом вона мала за місяць передати спадкову справу до держнотаріального архіву, але передала її іншому юристові, який теж не видає свідоцтво, каже Наход. 

Крім цього суду, є карна справа у Шевченківському суді від 2017го щодо заволодіння майном родини Єремеєва. “Справу досі розслідують, багато документів втрачено, міжнародні запити слідчі не здійснили, допити низки осіб провести не вдається”, — каже Наход.

Ще один судовий процес відновився в листопаді після зупинки в лютому. У суді Британських Віргінських островів сім’я Єремеєва добивається визнання ліквідації трасту як фіктивного. “За шість років опоненти не надали суду жодних доказів законності створення трасту, — каже Єремеєва. — Уних немає доказів. Очікуємо на швидку нашу перемогу, не пізніше, ніж за два роки”. Юристи Івахіва — Лагура не коментують справи, посилаючись на конфіденційність домовленостей клієнтів із родиною Єремеєва. 

Без кінця 

Що сім’я Єремеєвих вважатиме перемогою? Компенсацію за всі активи бізнесмена вартістю на 2015 рік, компенсацію за втрачену вигоду і за судовий процес, каже юрист Єремеєвих Андрій Наход. 

Процес подібного масштабу — сотні тисяч доларів на рік, каже Борис із Juscutum. До 2019го Єремеєвій допомагав партнер Коломойського Ігор Палиця. За словами Єремеєвої, Палиця надав їй інформаційну підтримку через 1+1 media. Нічого натомість він не вимагав, а підтримував, аби послабити свого політичного опонента Івахіва. У 2019му Івахів і Палиця потоваришували, й підтримка, за її словами, припинилася. 

Є інша версія: нібито Палиця мав домовленість із вдовою, що після перемоги в судах він викупить у неї частку, каже Куюн. Палиця припинив підтримку, коли дізнався про умови акціонерної угоди — першочергове право на викуп частки Єремеєвої мали б Івахів та Лагур, каже на умовах анонімності топменеджер компанії. 

У Єремеєвої є лікарня в Луцьку, виторг якої минулого року склав 13 млн грн. Цього не вистачить ще на кілька років судової тяжби такого масштабу, каже Борис. 

“Її опоненти мають безліч можливостей затягувати цю справу на десятиріччя, — вважає він. — Тому сім’я має йти на мирову угоду. Якщо отримають 25% з того, що вимагають, — це буде перемога”. 

Ігор ОРЕЛ

Додати коментар

Користувач:
email:





Валютні курси – це
Вершники економіки,
Непередбачувані

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 13.07.2025
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:00 - ЄІБ виділить понад 130 мільйонів євро на відновлення транспортної інфраструктури України
17:40 - Трамп анонсував 30% мита проти ЄС і Мексики з 1 серпня
16:32 - Рекордна спецконфіскація: суд стягнув 2,6 мільярда з онлайн-казино PIN-UP
15:11 - Туреччина почала розслідування щодо Spotify після скарги на "провокаційні плейлисти"
14:40 - MIGA застрахувала €185 млн інвестицій міжнародних банків у дочірні структури в Україні
14:28 - Ціни на тепличні помідори продовжують знижуватися
14:00 - Україна стала асоційованим членом Європейського соціального фонду плюс
13:51 - Квартальні доходи московія від викопного палива – найнижчі з моменту вторгнення
13:35 - Мінекономіки презентувало Зелену платформу на URC 2025
12:38 - Звіт про катастрофу Air India: подача пального раптом припинилася
12:08 - Харків отримає понад 33 мільйони доларів на розвиток енергетики
11:07 - ЄС підходить до нового режиму обмеження цін на російську нафту – Bloomberg
10:15 - Садівники прогнозують зростання цін на яблука в Україні
10:00 - Безпека постачання, диверсифікація джерел та розширення партнерства є ЄС залишаються стратегічним пріоритетом України в газовій галузі
09:00 - Україна формує енергетичний фундамент для майбутнього членства в ЄС
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 12.07.2025
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:26 - Курченку повідомили про заочну підозру у "привласненні" українських підприємств на Донбасі
21:00 - Новини 11 липня: парад кредитних угод, історичний максимум Bitcoin та підозра заступнику голови уряду московія
20:48 - Російські шахти зупиняють видобуток — бояться ще більших збитків
20:22 - Мінекономіки та ЮНІДО підписали угоду про запуск ініціативи зеленого індустріального відновлення за підтримки Японії
19:55 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Національний банк підписав Хартію стійкості людського капіталу
19:35 - Один бренд і 100 підконтрольних ФОП: слідчі викрили схему ухилення від податків
19:15 - Золото в диапазоне, но тестирует верхнюю границу


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32237
Австралійський долар27.4982
Така0.34419
Канадський долар30.5128
Юань Женьміньбі5.8294
Чеська крона1.9807
Данська крона6.5456
Гонконгівський долар5.3228
Форинт0.122137
Індійська рупія0.48694
Рупія0.0025764
Новий ізраїльський шекель12.5313
Єна0.28423
Теньге0.079819
Вона0.030394
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8235
Мексиканське песо2.234
Молдовський лей2.4644
Новозеландський долар25.1332
Норвезька крона4.1312
Саудівський ріял11.141
Сінгапурський долар32.6414
Донг0.0016004
Ренд2.3309
Шведська крона4.3805
Швейцарський франк52.4729
Бат1.28789
Дирхам ОАЕ11.3757
Туніський динар14.3979
Єгипетський фунт0.844
Фунт стерлінгів56.4233
Долар США41.7842
Сербський динар0.41692
Азербайджанський манат24.5746
Румунський лей9.6166
Турецька ліра1.0401
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.2078
Болгарський лев24.9711
Євро48.8416
Ларі15.3862
Злотий11.47
Золото139893.92
Срібло1572.99
Платина56985.71
Паладій48735.84

Курси валют, встановлені НБУ на 14.07.2025