Підвішений спадок. Судова війна за частку Ігоря Єремеєва у групі “Континіум” спалахнула з новою силою

31.01 08:05 | Укррудпром

Через війну Forbes знизив оцінку групи “Континіум” з $470 млн до $315 млн, з яких понад $250 — оцінка мережі WOG і близько $50 млн — молочний бізнес. Спадок Єремеєва навіть зараз сягає майже $80 млн. 

На початку 2022го діти загиблого бізнесмена вийшли зі складу бенефіціарів ключових компаній “Континіуму”. Тепер, згідно з даними YouControl, власники WOG — Степан Івахів, 54, та Сергій Лагур, 60, у них по 50% бізнесу. Угоду про викуп часток дітей погодив АМКУ. Судову тяжбу на Британських Віргінських островах було зупинено. Здавалася, що багаторічна боротьба за спадок завершується. Не все так просто. Сторони розповідають геть інші версії, а судові баталії знов у розпалі. 

“Восени 2022го Роман та Софія мали отримати значні грошові виплати від R&S Trust”, — повідомили Лагур та Івахів у письмовій відповіді Forbes. Більше деталей вони не озвучили, посилаючись на конфіденційність перемовин із сім’єю Єремеєва. Спір за мережу АЗС WOG — врегульовано, каже топменеджер цієї компанії на правах анонімності. “Роман і Софія отримали солідну компенсацію — мільйони доларів”, — каже він. 

Син Єремеєва Роман зараз каже, що родина не має жодного стосунку до продажу компанії WOG. “Питання спадкового майна й різних маніпуляцій з активами мого покійного батька залишаються основними претензіями до колишніх партнерів батька”, — написав він у письмовій відповіді Forbes. Роман відмовився уточнити, чи отримав гроші за WOG, і від інших детальних коментарів, посилаючись на те, що суд ще триває. 

Вдова Тетяна Єремеєва, 46, конкретніша: “Я нічого не отримала. Мої діти не можуть нічого отримати, доки триває судовий процес”. Вона оскаржила рішення АМКУ, проте комітет не виявив жодних порушень: угода чинна. 

Обидві сторони можуть казати правду, поясняють юристи. Виплати дітям та їхній доступ до трасту справді міг бути заблокований у рамках судових спорів, каже радник із питань безпеки бізнесу Juscutum Станіслав Борис. Фактично це означає, що судова суперечка між вдовою Єремеєва та його бізнеспартнерами не дає дітям отримати спадок. 

Співрозмовники Forbes, які знали родину, зазначають, що Єремеєв не хотів, аби Тетяна щось отримала. Протягом кількох років до смерті бізнесмен не жив із дружиною. “Їхній шлюб тривалий час був формальністю”, — каже один з них. Ще за життя Єремеєв забажав залишити все майно дітям і своїй матері, додає дотичний до покійного бізнесмена співрозмовник. “Його офіційна дружина та цивільна нічого не мали отримати”, — говорить він.

Летальне хобі

Ігор Єремеєв фанатів від коней: створив бренд фірмового бензину WOG Mustang, володів конюшнею з десятком коней. Навіть логотип його компанії “Континіум” — це голова коня.

WOG на двох 

“Перша спільна каса [з Ігорем Єремеєвим] у нас була, коли ми ще були студентами, — згадує співзасновник “Континіуму” Степан Івахів у документальному фільмі про Єремеєва, який вийшов у 2017му. — У нас ніколи не було окремих коштів”. 

Івахів та Єремеєв потоваришували й розпочали спільний бізнес у виші — Рівненському університеті водного господарства. Єремеєв — виважений та розсудливий, Івахів — більш імпульсивний. Їхнім першим бізнесом у 1992му був пошив шкіряних курток, згодом перейшли на торгівлю нафтопродуктами, почали відкривати автозаправні станції. У 2000му Єремеєв з Івахівим домовилися про спільний бізнес з акціонерами Дрогобицького НПЗ Сергієм Лагуром і Петром Димінським. Так “Континіум” обзавівся власною нафтопереробкою. 

Другим перспективним бізнесом визначили молочку, розвивати яку вирішили на базі придбаного у 2001 році заводу “Дубномолоко”. 

Єремеєв курував нафтовий напрям, Івахів — молочний і FMCG, Лагур — девелоперський та банківський. У 2007му оборот групи перевалив за $500 млн. 

Чотири бенефіціари компанії уклали акціонерну угоду, стверджує один з колишніх топменеджерів WOG. Її важливим пунктом було право акціонерів на першочерговий викуп частки партнерів. Саме за цією угодою з бізнесу у 2017му вийшов Димінський. 

Єремеєв загинув, коли група була в ненайкращому фінансовому стані, а в країні вирувала криза. “По борги одномоментно прийшли всі банки та кредитори, — говорить колишній очільник WOG Корецький. — Ми брали нафтопродукти, де тільки могли, під особисті зобов’язання, з відстроченням платежу, щоб не зупинити мережу АЗК”. 

WOG навіть почав купувати пальне у групи “Приват”. “Вони були конкурентами, — каже директор консалтингової групи “А95” Сергій Куюн. — Після смерті Єремеєва WOG, за іронією долі, почав брати пальне з відстроченням платежу у Кременчуцького НПЗ”.

Ігор Єремеєв фанатів від коней: створив бренд фірмового бензину WOG Mustang, володів конюшнею з десятком коней. Навіть логотип його компанії “Континіум” — це голова коня. Фото з особистого архіву

Спадкова війна 

Війна за спадок почалася одразу після смерті Єремеєва. У серпні 2015го, коли його вдова вирішувала питання перевезення тіла на батьківщину, в Україні було відкрито спадкову справу, стверджує юрист родини Єремеєвих Андрій Наход. За його словами, юрист компанії “Континіум” від імені матері Єремеєва, якій тоді було 84 роки, відкрив справу у приватного нотаріуса Альони Поручник. На його думку, це було зроблено, щоб не дати вдові з дітьми контролю в питанні спадщини.

Наход стверджує, що це був заангажований нотаріус. “У реєстрах ще навіть не було внесено відомостей про смерть Єремеєва, — каже він. — Незалежний нотаріус перевірив би цю інформацію в реєстрі й не відкривав би справу”.

Єремеєва тоді про існування справи не підозрювала, ба більше — обговорювала з партнерами покійного чоловіка нову акціонерну угоду, стверджує Наход. У WOG поіншому переповідають той період. “Єремеєва тоді прийшла в “Континіум” і сказала: “WOG коштує $1 млрд, де мої 25%?” — каже співрозмовник Forbes, дотичний до компанії. — Її не хвилювало, що оцінка не відповідала дійсності, а компанія на той момент була фактично банкрутом”. 

Єремеєв неодноразово казав, що хоче, аби син Роман продовжив його справу. Тодішній СЕО WOG Корецький розповідає, що на роковини смерті Єремеєва запропонував Романові влаштуватися на позицію його заступника, аби вчитися керувати компанією. Єремеєвмолодший зацікавився цією пропозицією, але за кілька днів відмовив. “Не сумніваюсь, що на його рішення тоді вплинула мати”, — каже Корецький. 

У лютому 2016го, тобто за пів року після смерті Єремеєва, Лагур та Івахів повідомили Роману і Тетяні Єремеєвим, що вони не можуть увійти до складу акціонерів компанії. Нібито у 2014му Ігор Єремеєв передав усе майно й акції WOG у траст R&S Trust на 360 років, розповідає юрист родини Єремеєвих Наход. Ця компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах. Удова стверджує, що траст — фальшивка. “Жодного трасту до смерті Ігоря Єремеєва не існувало. Це я точно знаю”, — каже Тетяна. Всі акціонери компанії створили трасти у 2014му, заперечує топменеджер компанії. 

Чи можна відкрити траст заднім числом? Це майже неможливо, каже Борис з Juscutum: “Простіше реанімувати старий траст і трохи його переписати”. 

На думку Єремеєвої, умови трасту несправедливі: діти хоч і є бенефіціарами трасту, проте не мають жодних прав. Право на управління, продаж активів та прибуток має керівник — Лагур, а протектор — Івахів, каже Єремеєва. Відомо, що Лагур згодом передав право довірчого управління компанії Estera, розташованій на Британських Віргінських островах. Дружина й діти змогли успадкувати лише частину активів Єремеєва, зареєстрованих в Україні, це кінний клуб та квартира.

Єремеєв неодноразово казав, що хоче, аби син Роман продовжив його справу. Тодішній СЕО WOG Корецький розповідає, що на роковини смерті Єремеєва запропонував Романові влаштуватися на позицію його заступника, аби вчитися керувати компанією. Єремеєвмолодший зацікавився цією пропозицією, але за кілька днів відмовив. Фото УНІАН

Судовий фронт 

З 2016го стратегією Єремеєвоїбуло довести, що на момент загибелі власником “Континіуму” був її чоловік, а не траст. Для цього їй треба було отримати від нотаріуса, що вів спадкову справу, свідоцтво про право на успадкування майна за кордоном. Юрист Наход стверджує, що їхні опоненти понад п’ять років не давали цього зробити.

У листопаді 2021го українській суд зобов’язав нотаріуса Поручник видати свідоцтво, стверджує Наход. Нотаріус не виконала вимогу суду, а в січні 2022го припинила нотаріальну діяльність. За законом вона мала за місяць передати спадкову справу до держнотаріального архіву, але передала її іншому юристові, який теж не видає свідоцтво, каже Наход. 

Крім цього суду, є карна справа у Шевченківському суді від 2017го щодо заволодіння майном родини Єремеєва. “Справу досі розслідують, багато документів втрачено, міжнародні запити слідчі не здійснили, допити низки осіб провести не вдається”, — каже Наход.

Ще один судовий процес відновився в листопаді після зупинки в лютому. У суді Британських Віргінських островів сім’я Єремеєва добивається визнання ліквідації трасту як фіктивного. “За шість років опоненти не надали суду жодних доказів законності створення трасту, — каже Єремеєва. — Уних немає доказів. Очікуємо на швидку нашу перемогу, не пізніше, ніж за два роки”. Юристи Івахіва — Лагура не коментують справи, посилаючись на конфіденційність домовленостей клієнтів із родиною Єремеєва. 

Без кінця 

Що сім’я Єремеєвих вважатиме перемогою? Компенсацію за всі активи бізнесмена вартістю на 2015 рік, компенсацію за втрачену вигоду і за судовий процес, каже юрист Єремеєвих Андрій Наход. 

Процес подібного масштабу — сотні тисяч доларів на рік, каже Борис із Juscutum. До 2019го Єремеєвій допомагав партнер Коломойського Ігор Палиця. За словами Єремеєвої, Палиця надав їй інформаційну підтримку через 1+1 media. Нічого натомість він не вимагав, а підтримував, аби послабити свого політичного опонента Івахіва. У 2019му Івахів і Палиця потоваришували, й підтримка, за її словами, припинилася. 

Є інша версія: нібито Палиця мав домовленість із вдовою, що після перемоги в судах він викупить у неї частку, каже Куюн. Палиця припинив підтримку, коли дізнався про умови акціонерної угоди — першочергове право на викуп частки Єремеєвої мали б Івахів та Лагур, каже на умовах анонімності топменеджер компанії. 

У Єремеєвої є лікарня в Луцьку, виторг якої минулого року склав 13 млн грн. Цього не вистачить ще на кілька років судової тяжби такого масштабу, каже Борис. 

“Її опоненти мають безліч можливостей затягувати цю справу на десятиріччя, — вважає він. — Тому сім’я має йти на мирову угоду. Якщо отримають 25% з того, що вимагають, — це буде перемога”. 

Ігор ОРЕЛ

Додати коментар

Користувач:
email:

Fortunes won and lost
Amidst a sea of numbers
Capital market.

- Fin.Org.UA

Новини

14:40 - Алгоритм страхування суден, які слідують до морських портів України, та гарантії компенсації збитків
14:40 - ВРУ ухвалила у першому читанні законопроєкт щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків
14:40 - Розмір соціальних виплат в Україні за 5 місяців 2023 року склав 195 млрд грн
14:40 - Як страховики можуть ефективніше використовувати дані своїх клієнтів?
14:35 - Новая биржа Казахстана отказалась работать с россиянами
14:35 - Украина просит Международный уголовный суд расследовать разрушение Каховской ГЭС
14:35 - Таджикистан отказался вступать в экономический союз с россией
14:35 - Ситуация с нехваткой воды для реакторов ЗАЭС может стать критической через несколько недель
14:35 - ЕС расширил основания для санкций против российских компаний и физлиц
14:35 - российский госбанк ВТБ признал потерю заблокированного из-за санкций имущества
13:40 - Количество резидентов Дія.City достигло 550
13:40 - В оккупированном Луганске заявили о прилете в промзону “Лугансктепловоза”
13:40 - Вода около Каховской ГЭС унесла множество противопехотных мин
13:40 - Защита Алишера Усманова объяснила санкции против него тем, что он большой и толстый
13:40 - “Укроборонпром” хочет производить артиллерийские снаряды “натовского” калибра
13:40 - Более 20 украинских ИТ-компаний открыли офисы в Польше с начала войны
13:30 - МВС: В Україні обстежено вже 61 328 укриттів
13:30 - Україна закликає FATF внести росію до “чорного списку” на пленарному засіданні в Парижі через зростання ризиків для глобальної фінансової безпеки
13:30 - Гідрологічна ситуація на річках України
13:30 - Руслан Стрілець: Країна-терорист знищує все живе на своєму шляху
13:30 - Міндовкілля вже зараз фіксує сотні фактів негативного впливу трагедії з підриву Каховської ГЕС на довкілля
13:30 - Мінцифри ділиться добіркою податкових послуг на Гіді
13:30 - Ситуація в енергосистемі станом на 8 червня
12:45 - “Укрзализныця” разоблачила схему хищения деталей во время ремонта локомотивов
12:45 - Правоохранители задержали директора столичного “Гидропарка”
12:45 - Днепр ниже Запорожья перестал быть судоходным
12:45 - Кличко обещает отбирать помещения у владельцев закрытых бомбоубежищ
12:45 - Литва выделит Украине еще 20 млн евро
12:45 - Днепровский метзавод беглого Ярославского в мае увеличил производство проката почти на 30%
12:45 - Из-за подрыва Каховской ГЭС в Днепропетровской области остановились два водоканала


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.4882
Канадський долар27.3053
Юань Женьміньбі5.1414
Чеська крона1.6588
Данська крона5.2601
Гонконгівський долар4.6636
Форинт0.106286
Індійська рупія0.44298
Рупія0.0024579
Новий ізраїльський шекель10.0004
Єна0.26238
Теньге0.082134
Вона0.028049
Мексиканське песо2.1048
Молдовський лей2.0553
Новозеландський долар22.2209
Норвезька крона3.3214
московський рубль0.44763
Сінгапурський долар27.1583
Ренд1.9225
Шведська крона3.3701
Швейцарський франк40.3828
Єгипетський фунт1.1835
Фунт стерлінгів45.5937
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5363
Румунський лей7.9025
Турецька ліра1.5792
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.657
Болгарський лев20.0343
Євро39.1851
Злотий8.7667
Алжирський динар0.26744
Така0.33704
Вірменський драм0.094585
Домініканське песо0.67208
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.4175
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.568
Малайзійський ринггіт7.9273
Марокканський дирхам3.5919
Пакистанська рупія0.12814
Саудівський ріял9.7501
Донг0.0015568
Бат1.05188
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.761
Узбецький сум0.0032077
Новий тайванський долар1.18822
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33308
Сомоні3.3507
Ларі14.0773
Бразильський реал7.2563
Золото71728.21
Срібло862.92
Платина38028.78
Паладій51570.14

Курси валют, встановлені НБУ на 08.06.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2258091050.971050.971050.971050.971050970.00
2262601033.991033.991033.991033.9946529.55
2262861023.481023.481023.481023.4848103.56
MHPC150150150150946500.00
VERES155.17155.17155.17155.17155.17

Дані за 07.06.2023