Підвішений спадок. Судова війна за частку Ігоря Єремеєва у групі “Континіум” спалахнула з новою силою

31.01 08:05 | Укррудпром

Через війну Forbes знизив оцінку групи “Континіум” з $470 млн до $315 млн, з яких понад $250 — оцінка мережі WOG і близько $50 млн — молочний бізнес. Спадок Єремеєва навіть зараз сягає майже $80 млн. 

На початку 2022го діти загиблого бізнесмена вийшли зі складу бенефіціарів ключових компаній “Континіуму”. Тепер, згідно з даними YouControl, власники WOG — Степан Івахів, 54, та Сергій Лагур, 60, у них по 50% бізнесу. Угоду про викуп часток дітей погодив АМКУ. Судову тяжбу на Британських Віргінських островах було зупинено. Здавалася, що багаторічна боротьба за спадок завершується. Не все так просто. Сторони розповідають геть інші версії, а судові баталії знов у розпалі. 

“Восени 2022го Роман та Софія мали отримати значні грошові виплати від R&S Trust”, — повідомили Лагур та Івахів у письмовій відповіді Forbes. Більше деталей вони не озвучили, посилаючись на конфіденційність перемовин із сім’єю Єремеєва. Спір за мережу АЗС WOG — врегульовано, каже топменеджер цієї компанії на правах анонімності. “Роман і Софія отримали солідну компенсацію — мільйони доларів”, — каже він. 

Син Єремеєва Роман зараз каже, що родина не має жодного стосунку до продажу компанії WOG. “Питання спадкового майна й різних маніпуляцій з активами мого покійного батька залишаються основними претензіями до колишніх партнерів батька”, — написав він у письмовій відповіді Forbes. Роман відмовився уточнити, чи отримав гроші за WOG, і від інших детальних коментарів, посилаючись на те, що суд ще триває. 

Вдова Тетяна Єремеєва, 46, конкретніша: “Я нічого не отримала. Мої діти не можуть нічого отримати, доки триває судовий процес”. Вона оскаржила рішення АМКУ, проте комітет не виявив жодних порушень: угода чинна. 

Обидві сторони можуть казати правду, поясняють юристи. Виплати дітям та їхній доступ до трасту справді міг бути заблокований у рамках судових спорів, каже радник із питань безпеки бізнесу Juscutum Станіслав Борис. Фактично це означає, що судова суперечка між вдовою Єремеєва та його бізнеспартнерами не дає дітям отримати спадок. 

Співрозмовники Forbes, які знали родину, зазначають, що Єремеєв не хотів, аби Тетяна щось отримала. Протягом кількох років до смерті бізнесмен не жив із дружиною. “Їхній шлюб тривалий час був формальністю”, — каже один з них. Ще за життя Єремеєв забажав залишити все майно дітям і своїй матері, додає дотичний до покійного бізнесмена співрозмовник. “Його офіційна дружина та цивільна нічого не мали отримати”, — говорить він.

Летальне хобі

Ігор Єремеєв фанатів від коней: створив бренд фірмового бензину WOG Mustang, володів конюшнею з десятком коней. Навіть логотип його компанії “Континіум” — це голова коня.

WOG на двох 

“Перша спільна каса [з Ігорем Єремеєвим] у нас була, коли ми ще були студентами, — згадує співзасновник “Континіуму” Степан Івахів у документальному фільмі про Єремеєва, який вийшов у 2017му. — У нас ніколи не було окремих коштів”. 

Івахів та Єремеєв потоваришували й розпочали спільний бізнес у виші — Рівненському університеті водного господарства. Єремеєв — виважений та розсудливий, Івахів — більш імпульсивний. Їхнім першим бізнесом у 1992му був пошив шкіряних курток, згодом перейшли на торгівлю нафтопродуктами, почали відкривати автозаправні станції. У 2000му Єремеєв з Івахівим домовилися про спільний бізнес з акціонерами Дрогобицького НПЗ Сергієм Лагуром і Петром Димінським. Так “Континіум” обзавівся власною нафтопереробкою. 

Другим перспективним бізнесом визначили молочку, розвивати яку вирішили на базі придбаного у 2001 році заводу “Дубномолоко”. 

Єремеєв курував нафтовий напрям, Івахів — молочний і FMCG, Лагур — девелоперський та банківський. У 2007му оборот групи перевалив за $500 млн. 

Чотири бенефіціари компанії уклали акціонерну угоду, стверджує один з колишніх топменеджерів WOG. Її важливим пунктом було право акціонерів на першочерговий викуп частки партнерів. Саме за цією угодою з бізнесу у 2017му вийшов Димінський. 

Єремеєв загинув, коли група була в ненайкращому фінансовому стані, а в країні вирувала криза. “По борги одномоментно прийшли всі банки та кредитори, — говорить колишній очільник WOG Корецький. — Ми брали нафтопродукти, де тільки могли, під особисті зобов’язання, з відстроченням платежу, щоб не зупинити мережу АЗК”. 

WOG навіть почав купувати пальне у групи “Приват”. “Вони були конкурентами, — каже директор консалтингової групи “А95” Сергій Куюн. — Після смерті Єремеєва WOG, за іронією долі, почав брати пальне з відстроченням платежу у Кременчуцького НПЗ”.

Ігор Єремеєв фанатів від коней: створив бренд фірмового бензину WOG Mustang, володів конюшнею з десятком коней. Навіть логотип його компанії “Континіум” — це голова коня. Фото з особистого архіву

Спадкова війна 

Війна за спадок почалася одразу після смерті Єремеєва. У серпні 2015го, коли його вдова вирішувала питання перевезення тіла на батьківщину, в Україні було відкрито спадкову справу, стверджує юрист родини Єремеєвих Андрій Наход. За його словами, юрист компанії “Континіум” від імені матері Єремеєва, якій тоді було 84 роки, відкрив справу у приватного нотаріуса Альони Поручник. На його думку, це було зроблено, щоб не дати вдові з дітьми контролю в питанні спадщини.

Наход стверджує, що це був заангажований нотаріус. “У реєстрах ще навіть не було внесено відомостей про смерть Єремеєва, — каже він. — Незалежний нотаріус перевірив би цю інформацію в реєстрі й не відкривав би справу”.

Єремеєва тоді про існування справи не підозрювала, ба більше — обговорювала з партнерами покійного чоловіка нову акціонерну угоду, стверджує Наход. У WOG поіншому переповідають той період. “Єремеєва тоді прийшла в “Континіум” і сказала: “WOG коштує $1 млрд, де мої 25%?” — каже співрозмовник Forbes, дотичний до компанії. — Її не хвилювало, що оцінка не відповідала дійсності, а компанія на той момент була фактично банкрутом”. 

Єремеєв неодноразово казав, що хоче, аби син Роман продовжив його справу. Тодішній СЕО WOG Корецький розповідає, що на роковини смерті Єремеєва запропонував Романові влаштуватися на позицію його заступника, аби вчитися керувати компанією. Єремеєвмолодший зацікавився цією пропозицією, але за кілька днів відмовив. “Не сумніваюсь, що на його рішення тоді вплинула мати”, — каже Корецький. 

У лютому 2016го, тобто за пів року після смерті Єремеєва, Лагур та Івахів повідомили Роману і Тетяні Єремеєвим, що вони не можуть увійти до складу акціонерів компанії. Нібито у 2014му Ігор Єремеєв передав усе майно й акції WOG у траст R&S Trust на 360 років, розповідає юрист родини Єремеєвих Наход. Ця компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах. Удова стверджує, що траст — фальшивка. “Жодного трасту до смерті Ігоря Єремеєва не існувало. Це я точно знаю”, — каже Тетяна. Всі акціонери компанії створили трасти у 2014му, заперечує топменеджер компанії. 

Чи можна відкрити траст заднім числом? Це майже неможливо, каже Борис з Juscutum: “Простіше реанімувати старий траст і трохи його переписати”. 

На думку Єремеєвої, умови трасту несправедливі: діти хоч і є бенефіціарами трасту, проте не мають жодних прав. Право на управління, продаж активів та прибуток має керівник — Лагур, а протектор — Івахів, каже Єремеєва. Відомо, що Лагур згодом передав право довірчого управління компанії Estera, розташованій на Британських Віргінських островах. Дружина й діти змогли успадкувати лише частину активів Єремеєва, зареєстрованих в Україні, це кінний клуб та квартира.

Єремеєв неодноразово казав, що хоче, аби син Роман продовжив його справу. Тодішній СЕО WOG Корецький розповідає, що на роковини смерті Єремеєва запропонував Романові влаштуватися на позицію його заступника, аби вчитися керувати компанією. Єремеєвмолодший зацікавився цією пропозицією, але за кілька днів відмовив. Фото УНІАН

Судовий фронт 

З 2016го стратегією Єремеєвоїбуло довести, що на момент загибелі власником “Континіуму” був її чоловік, а не траст. Для цього їй треба було отримати від нотаріуса, що вів спадкову справу, свідоцтво про право на успадкування майна за кордоном. Юрист Наход стверджує, що їхні опоненти понад п’ять років не давали цього зробити.

У листопаді 2021го українській суд зобов’язав нотаріуса Поручник видати свідоцтво, стверджує Наход. Нотаріус не виконала вимогу суду, а в січні 2022го припинила нотаріальну діяльність. За законом вона мала за місяць передати спадкову справу до держнотаріального архіву, але передала її іншому юристові, який теж не видає свідоцтво, каже Наход. 

Крім цього суду, є карна справа у Шевченківському суді від 2017го щодо заволодіння майном родини Єремеєва. “Справу досі розслідують, багато документів втрачено, міжнародні запити слідчі не здійснили, допити низки осіб провести не вдається”, — каже Наход.

Ще один судовий процес відновився в листопаді після зупинки в лютому. У суді Британських Віргінських островів сім’я Єремеєва добивається визнання ліквідації трасту як фіктивного. “За шість років опоненти не надали суду жодних доказів законності створення трасту, — каже Єремеєва. — Уних немає доказів. Очікуємо на швидку нашу перемогу, не пізніше, ніж за два роки”. Юристи Івахіва — Лагура не коментують справи, посилаючись на конфіденційність домовленостей клієнтів із родиною Єремеєва. 

Без кінця 

Що сім’я Єремеєвих вважатиме перемогою? Компенсацію за всі активи бізнесмена вартістю на 2015 рік, компенсацію за втрачену вигоду і за судовий процес, каже юрист Єремеєвих Андрій Наход. 

Процес подібного масштабу — сотні тисяч доларів на рік, каже Борис із Juscutum. До 2019го Єремеєвій допомагав партнер Коломойського Ігор Палиця. За словами Єремеєвої, Палиця надав їй інформаційну підтримку через 1+1 media. Нічого натомість він не вимагав, а підтримував, аби послабити свого політичного опонента Івахіва. У 2019му Івахів і Палиця потоваришували, й підтримка, за її словами, припинилася. 

Є інша версія: нібито Палиця мав домовленість із вдовою, що після перемоги в судах він викупить у неї частку, каже Куюн. Палиця припинив підтримку, коли дізнався про умови акціонерної угоди — першочергове право на викуп частки Єремеєвої мали б Івахів та Лагур, каже на умовах анонімності топменеджер компанії. 

У Єремеєвої є лікарня в Луцьку, виторг якої минулого року склав 13 млн грн. Цього не вистачить ще на кілька років судової тяжби такого масштабу, каже Борис. 

“Її опоненти мають безліч можливостей затягувати цю справу на десятиріччя, — вважає він. — Тому сім’я має йти на мирову угоду. Якщо отримають 25% з того, що вимагають, — це буде перемога”. 

Ігор ОРЕЛ

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

02:45 - Зерновое соглашение. Смогут ли россияне продолжить шантаж?
01:05 - Олексій Резніков: Схвалено План заходів із розмінування сільськогосподарських земель для проведення посівної
20:55 - Мінреінтеграції: Місцева влада закликає жителів Авдіївки евакуюватися
20:55 - 20 березня: Ситуація в енергетиці
20:55 - Мінфін: У лютому 2023 року за державними гарантіями на портфельній основі банками видано 878 кредитів на 3,3 млрд гривень
20:55 - Парламент ухвалив законопроект про реформування системи моніторингу довкілля у другому читанні
20:55 - Мінцифри: Офіційно відкрили центр Дія.Бізнес у Рівному з безоплатними консультаціями для підприємців
19:40 - Очікування українського бізнесу трохи повеселішали, але все ще негативні
19:40 - Турция прекратила транзит подсанкционных товаров в россию
19:40 - США отправят Украине помощь на 350 млн долларов
19:05 - Фонд енергетичної підтримки України профінансує реконструкцію газокомпресорної станції
18:50 - Міненерго зацікавлене у якнайшвидшому розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів в Україні
18:50 - Держрибагентство: Понад 11 млн грн вже надійшло до місцевих бюджетів від реалізації аукціонів на промислове рибальство
18:50 - Схвалено план гуманітарного розмінування сільгоспземель у 9 регіонах України
18:50 - Мінреінтеграції працює над поверненням українських громадян на Батьківщину
18:50 - Мінфін запрошує представників громадськості та експертів долучитись до проведення оцінки корупційних ризиків Міністерства
18:50 - 20 березня: Ситуація у соціальній сфері
18:50 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 20.03.2023 щодо російського вторгнення
18:45 - “росія продає за безцінь”. Україну наповнюють російським дизелем попри ембарго. Що планує робити уряд, аби припинити це
18:45 - Дао Пилипюка. Луцький підприємець побудував одного з найбільших виробників торговельного обладнання в Європі. Чи вдасться втриматися на вершині
18:45 - Госагентство восстановления откроет НАБУ полный доступ к документам для предотвращения коррупций
18:45 - Канадская CAMECO будет производить ядерное топливо из украинского урана
18:45 - ВСУ обещают в Авдеевке второй Бахмут
18:45 - Обкрадають двічі: експортери продають зерно за безцінь, та ще й не повертають гроші в країну
18:45 - Путин назвал “сделкой века” продажу газа в Китай со скидкой 70%
18:45 - Глава оккупационной администрации Бердянска приговорен к 15 годам тюрьмы
18:45 - Главарь финансировавшегося Ахметовым батальона “Восток”: “в воздухе висит ощущение схода лавины”
18:45 - Страховщики Украины в 2022 году сократили сбор чистых премий на 16%, чистые выплаты- на 27,5%
17:50 - В Киеве с 27 марта разрешат продавать алкоголь до 21:00
17:50 - “Зерновую сделку” продлили. Увы, заниматься вывозом зерна будут все те же коррупционеры


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.5083
Канадський долар26.7265
Юань Женьміньбі5.3151
Чеська крона1.6312
Данська крона5.2581
Гонконгівський долар4.6635
Форинт0.098102
Індійська рупія0.44253
Рупія0.0023789
Новий ізраїльський шекель9.952
Єна0.27798
Теньге0.078749
Вона0.027897
Мексиканське песо1.9293
Молдовський лей1.9638
Новозеландський долар22.8535
Норвезька крона3.4324
Російський рубль0.47572
Сінгапурський долар27.2941
Ренд1.9801
Шведська крона3.5116
Швейцарський франк39.4334
Єгипетський фунт1.1852
Фунт стерлінгів44.7325
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.549
Румунський лей7.9514
Турецька ліра1.9227
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.9746
Болгарський лев20.0157
Євро39.1485
Злотий8.3216
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото72202.51
Срібло815.84
Платина36263.98
Паладій51350.73

Курси валют, встановлені НБУ на: 21.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2064601011.781011.781011.781011.783035.34
207518701.03701.03701.03701.03701.03
218531789.74789.74789.74789.74187958.12
22041237887.2637237887.2637237887.2637237887.2637219095180.91
2262601076.751076.751076.751076.751478377.75
BAVL0.3150.320.3150.3241100.00
CEEN4.8014.8014.7014.701950.20
KVBZ13.513.513.513.527000.00
TATM3.3383.3383.3383.338333.80
VERES155.17155.17155.17155.171862.04

Дані за 20.03.2023