27 січня: Ситуація в енергетиці
27.01 21:55 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ
Стабільність інфраструктури
Електроенергія
Державний енерготрейдер АТ "Енергетична компанія України" ("ЕКУ") та турецька компанія Karpowership спільно з національними та міжнародними організаціями планують розробити проект фінансування та запуску 500 МВт електричної потужності від енергокораблів для України.
З цією метою компанії підписали меморандум про взаєморозуміння та співробітництво у сфері електропостачання та використання плавучих електростанцій для подолання енергодефіциту в Україні.
Цієї потужності може бути достатньо для забезпечення електроенергією 1 млн домогосподарств в Україні.
Як один з варіантів, який розглядається у рамках співпраці, є розташування енергокораблів біля берегів Молдови та Румунії, приєднання їх електромереж та передачі струму до енергосистеми України через міждержавні лінії електропередачі, пояснили в ЕКУ.
Україна хоче розширити технічні можливості для транскордонної торгівлі електроенергією між Україною та Євросоюзом, йшлося на восьмому засіданні Кластера 3 (енергетика, включаючи ядерні питання, навколишнє природне середовище, включаючи зміну клімату та цивільний захист, транспорт) Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації Україна-ЄС. Україна зацікавлена брати участь у наявних інструментах ЄС, які сприятимуть розвитку електричних та газових мереж в Європі, забезпечуватимуть її доступною енергією та, як наслідок, посилюватимуть глобальну конкурентоспроможність ЄС та України як майбутнього члена Євросоюзу.
Міністерство енергетики України передало «Херсонобленерго» близько 40 тонн енергетичного обладнання від міжнародних партнерів для проведення ремонтних робіт та відновлення електропостачання в області. Гуманітарну допомогу Херсонщині надали Італія, Литва, Угорщина, Польща, Фінляндія, Великобританія, Канада, Німеччина. Серед переданого обладнання - електростанції резервного живлення, трансформатори силові, ручний інструмент, кабель високовольтний, ізолятори, запобіжники тощо.
Газ
Група Нафтогаз запустила дослідження на Львівщині, його основна мета – пропрацювати технологію та виробничий процес видобутку природного газу з вугільних пластів. Ця технологія потенційно має значні перспективи, зокрема, може допомогти зміцнити енергонезалежність України, збільшити безпеку шахтарів, сприяти євроінтеграційним процесам України та створити додаткові можливості для розвитку місцевих громад. «Україна має одне з найвищих значень вмісту метану на тонну вугілля (в середньому 2,5 м3/т у Канаді та до 25 м3/т в Україні) та 7-е місце у світі за запасами вугілля. Тому ця технологія у нас має значні перспективи.
Міжнародний вимір та санкції
Міністр енергетики України Герман Галущенко провів онлайн-зустріч з міністром навколишнього середовища, енергетики та клімату Ісландії Гудлаугуром Тор Тордарсоном. Сторони обговорили допомогу енергетичному сектору України в умовах масованих російських атак та двосторонню співпрацю в енергетиці. Гудлаугур Тор Тордарсон наголосив, що його країна підтримує український народ та надаватиме всю необхідну допомогу, зокрема українському енергетичному сектору.
Японія планує взяти участь у відновленні українського енергетичного сектору. Країна збирається долучитися до сучасних проєктів на основі новітніх технологій, зокрема будівництва малих модульних реакторів та «водневих». Міністр енергетики України Герман Галущенко на зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Японії в Україні Мацудою Кунінорі, під час якої обговорювалися питання ядерної та радіаційної безпеки на Запорізькій АЕС, поточні потреби енергосектору України в умовах постійних атак росії на об’єкти енергетики, а також двосторонню співпрацю з його відновлення та відбудови на основі новітніх технологій.
За даними Міністерства енергетики, Укренерго, Нафтогаз, Енергоатом