НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25%

27.01.2023 13:55 | forinsurer.com ... все о страховании

Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних, а також продовжити підвищення нормативів формування банками обов’язкових резервів. Це сприятиме подальшому зростанню привабливості гривневих активів, підтриманню курсової стабільності та поступовому зниженню інфляції.

За підсумками 2022 року споживчі ціни зросли на 26,6%. Водночас упродовж останніх трьох місяців показник інфляції в річному вимірі майже не змінювався. Стабілізації інфляційного тиску сприяли деокупація територій, розширення пропозиції продуктів харчування та слабший споживчий попит в умовах енергетичного терору росії. Стримували інфляцію й незмінні тарифи на житлово-комунальні послуги, фіксований курс гривні та налагодження логістики. Заходи Національного банку, зокрема запровадження депозитних інструментів для хеджування валютного ризику, а також обмежений розмір монетизації бюджету сприяли стабілізації ситуації на готівковому валютному ринку наприкінці 2022 року.

Водночас ціновий тиск залишається значним через наслідки війни, у тому числі руйнування підприємств та інфраструктури, порушення ланцюгів виробництва та постачання. Крім того, витрати бізнесу й надалі зростали внаслідок енергетичного терору росії. Інфляційні очікування, попри стабілізацію, залишалися підвищеними.

Національний банк прогнозує сповільнення інфляції до 18,7% у 2023 році. Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабший споживчий попит в умовах відключень електроенергії. Отримання анонсованих обсягів міжнародної допомоги та спільні дії Національного банку та уряду з активізації ринку внутрішніх боргових залучень дадуть змогу уникнути емісійного фінансування дефіциту бюджету та балансувати валютний ринок.

У наступні роки інфляція сповільнюватиметься швидше завдяки зниженню безпекових ризиків, повноцінному відновленню логістики та збільшенню врожаїв. Національний банк очікує, що вона зменшиться до 10,4% у 2024 році та 6,7% у 2025 році. Основний внесок в інфляцію в ці роки матиме адміністративна компонента через необхідність приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до ринкових рівнів.

Національний банк очікує незначного зростання реального ВВП у 2023 році – на 0,3%. Погіршення прогнозу порівняно із жовтневими оцінками зумовлене насамперед наслідками енергетичного терору, а також переглядом основного припущення щодо тривалості збереження безпекових ризиків. Останнє матиме наслідком відтермінування повноцінного розблокування портів, що стримуватиме потенціал відновлення експорту. Крім того, унаслідок накопичення проблем, пов’язаних із проведенням посівної та збиральної кампаній в умовах війни, меншими, за оцінками Національного банку, будуть і врожаї цього року. Водночас у прогнозі припускається, що протягом 2023 року вдасться уникнути значних додаткових руйнувань енергетичної інфраструктури, а бізнес і влада вживатимуть ефективних заходів для нівелювання наслідків уже зруйнованих потужностей.

Зниження безпекових ризиків разом із поновленням повноцінної роботи портів, збільшенням врожаїв, поступовим відновленням виробничих потужностей, налагодженням логістики та пожвавленням внутрішнього попиту, у тому числі завдяки поверненню вимушених мігрантів, сприятимуть зростанню економіки у 2024–2025 роках. Вагому роль надалі відіграватиме також м’яка фіскальна політика. Завдяки всім цим чинникам у 2024 році реальний ВВП України зросте на 4,1%, а в 2025 році економічне зростання прискориться до 6,4%.

Полный текст новости также читайте у наших партнеров

Додати коментар

Користувач:
email:





У бізнесі йдеться
Не про гроші, а про людей
Так що тримайтеся!

- Fin.Org.UA

Новини

11:35 - В Україні у поїздах далекого сполучення з'явиться Wi-Fi
11:26 - У центрі Києва під асфальт частково провалився тролейбус: тимчасово перекрили рух
11:20 - Знеструмлення лікарень заборонене, ситуацію у Львові перевірять – Свириденко
11:00 - Трамп змушує Венесуелу вигнати Китай і Росію та працювати по нафті виключно з США – ABC
10:35 - Експорт ІТ-послуг приніс Україні майже 6 мільярдів доларів за 11 місяців
10:31 - У Львові заживлюють критичну інфраструктуру після розмови Садового зі Свириденко
10:25 - Увага! З 01.01.2026 відкрито новий рахунок за кодом класифікації доходів бюджету 50070100 «Кошти, що надходять від сплати роботодавцями внеску, штрафів та пені за несплату чи за порушення порядку сплати такого внеску»
10:24 - Доступ до публічної інформації: з початку 2025 року податківцями Дніпропетровщини опрацьовано 335 запитів
10:22 - Результати опрацювання інформації, отриманої від ДПС України, сервісу «Пульс», державної установи «Урядовий контактний центр» та «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА»
10:21 - Фахівцями податкової служби Дніпропетровщини протягом 2025 року розглянуто 1 013 звернень громадян
10:19 - Чи можуть бути платниками єдиного податку другої або третьої групи ФОПи, які здійснюють охоронну діяльність?
10:17 - До уваги платників, які обирають спрощену систему оподаткування!
10:16 - Яким чином здійснюється автоматичне стягнення податкового боргу з використанням електронних платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі?
10:15 - До уваги платників ПДВ!
10:15 - З 1 січня рівень локалізації у публічних закупівлях зріс до 30%
10:13 - Фізичною особою одержано дохід від надання нерухомості в оренду фізичній особі, яка не є самозайнятою особою: порядок сплати ПДФО
10:12 - За спецвикористання води платники Дніпропетровщини сплатили до місцевих бюджетів понад 107,7 млн грн рентної плати
10:09 - Збір за паркування транспортних засобів: платники Дніпропетровщини поповнили місцеві бюджети на понад 48,4 млн гривень
10:08 - Понад 19,5 млрд грн ПДВ спрямували платники Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету
10:06 - Охоронна діяльність і єдиний податок: що змінюється з 1 січня 2026 року
10:05 - Учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни тепер мають право на податкову знижку за оренду житла
10:05 - московіяни атакували підприємство у Кривому Розі
09:50 - В Славутичі відновили електропостачання
09:24 - У Львові відключили частину критичної інфраструктури від світла через нові правила уряду
09:20 - На Черкащині ворожі БпЛА пошкодили будівлі кількох підприємств
09:00 - Трамп: Венесуела передасть США до 50 млн барелів нафти
08:00 - Як вкрасти у держави 29,2 мільйонів доларів, повернути половину і залишитись на свободі
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 07.01.2026
05:29 - Міністр розвитку громад Кулеба: Цвинтар – єдине, що зараз об’єднує нашу країну
23:00 - Накази Міністерства енергетики України


Більше новин