Нерухомість під час війни — “світло не вимикають”

27.01 07:50 | Укррудпром

Аналогічні вимоги щодо електропостачання й до офісних центрів, які після ковідних локдаунів були у розпачі, бо не знали, як житимуть далі. Але ситуація кардинально змінилася, як тільки агресор почав атакувати інфраструктурні об’єкти.

Сталося несподіване — в умовах відсутності електроспоживання автономне живлення повернуло співробітників до їхніх офісів. І попит на офіси почав відновлюватись, а їхня вакантність (порожні приміщення) — знижуватись. І не дивно. Адже забезпечити електроенергією співробітників у робочий час простіше в одному місці.

Окрім того, забезпечити офіси Інтернетом і зв’язком в одному місці також простіше, ніж квартири співробітників по всьому місту. “Старлінки” набули неочікуваної популярності.

І хоча в перші місяці вторгнення орендні ставки були на рівні 10—15% від аналогічних до початку воєнних дій, на сьогодні вони становлять 50—70% від минулорічних. У таблиці наведено офісні ставки до вторгнення та станом на грудень 2022 року.

Читайте також: Німеччина закупить для України 10 тисяч терміналів Starlink

Орендні ставки на офісні приміщення

Важливий показник для нерухомості — вакантність, тобто співвідношення не зданих в оренду площ до всієї площі приміщень офісного центру. Вакантність офісних приміщень у доковідні часи була 5—7%, під час ковіду зросла до 30%, наприкінці 2022 року почала знижуватися до 15—20%, але все ще залишається високою.

Вакантність ТРЦ зросла до 10—20%, тоді як до вторгнення та ковіду становила 5—10%.

ТРЦ

Відвідуваність

У кращі часи (доковідні й довоєнні) відвідуваність столичних ТРЦ становила 30—35 тис. чол. на добу в будні та 60—70 тис. чол. — у вихідні або 700—800 чол. на 1000 кв. м. Протягом 2022 року відвідуваність суттєво впала та мала хвилеподібну динаміку.

Зараз відвідуваність поступово відновлюється, проте ще досить далека від кращих часів — майже вдвічі нижча. Причини: виїзд багатьох громадян за кордон чи на захід України, перебої з електропостачанням, часті повітряні тривоги (ТРЦ зачиняються на цей час) і втрата багатьма громадянами купівельної спроможності.

Хоча ТРЦ уже встигли придбати дизель-генератори, кінотеатри та частина фудкорду не працюють, коли світла немає.

Умови оренди та ціни

Орендні платежі у великих ТРЦ завжди складалися з кількох компонентів і навіть залежали від обсягів продажу товарів. В основному враховуються такі компоненти:

— базова ставка, яка платиться при торговому обігу, що менший за певну величину (фікс). У разі, якщо обіг перевищує цей фікс, оренда становить 15% від обігу;

— комунальні платежі та охорона;

— маркетинг — реклама ТРЦ.

Базові ставки залежать від власне розташування орендного приміщення у межах ТРЦ. Орендна ставка двох приміщень, розташованих стіна в стіну, може відрізнятися в два рази, особливо якщо площа цих приміщень різна.

Крім того, орендна ставка залежить від сусідства. Приміром, торговельний майданчик, розташований поруч із Adidas, навіть на третьому поверсі буде значно дорожчим, ніж аналогічний на другому, але без таких відомих сусідів.

У десяти найбільших київських ТРЦ базові ставки (без ПДВ) становлять (дол./кв. м./місяць):

— 20—35 у великоформатних магазинах (500+ кв. м) і ресторанах;

— 35—70 у торговельних галереях площею 40—200 кв. м;

— 100—250 для банкоматів, кіосків площею 1—10 кв. м.

Нині для цих ставок діє дисконт у розмірі 30%, який у перші місяці мордорського вторгнення становив 85—100%, тобто іноді оренда дорівнювала комуналці.

Ситуація дещо відрізняється у “Метрограді”, де базова ставка для всіх приміщень становить 30 дол./кв. м/місяць, а дисконт на сьогодні — 40%. Перевага “Метрограду” — розташування під землею, тому він не закривається під час повітряних тривог, що не призводить до втрат доходу від цих перерв.

Комунальні/сервісні платежі, прибирання, охорона тощо у великих ТРЦ становлять 9—12 дол./кв. м/місяць.

Маркетинг у десяти великих ТРЦ зазвичай становить 3,5—4 дол./кв. м/місяць.

Отже, розмір орендних платежів у ТРЦ залежить від багатьох факторів, а їхні власники намагаються знайти баланс між зниженим попитом на продукти харчування та товари широкого вжитку, купівельною спроможністю покупців і попитом на ті чи інші товари, який також увесь час змінюється.

Наприклад, чого тільки вартий неочікуваний попит на ліхтарики, павербанки, захисні реле, спеціальні акумулятори, інвертори, генератори та іншу техніку? Попит на технічні автономні засоби освітлення та живлення шалено зріс, і як результат збільшилися відділи продажу цих товарів у ТРЦ, на ринках і в маленьких магазинчиках.

Щодо цих магазинчиків, які тепер називають “стріт ритейл”, то ціни тут залежать як від їхнього загального розташування у місті (в центрі або прилеглій зоні чи на окраїні), так і від локального розташування в межах торговельних середовищ.

Невеликі магазинчики в центрі можна орендувати за 15—25 дол./кв. м/місяць, у прилеглих до центру районах — 10—15 дол., на периферії — 7—10 дол./кв. м/місяць.

Системи дисконтів тут, на відміну від ТРЦ, не застосовують, а в рекламі завжди зазначають можливість безперебійного електропостачання.

Структура ціни в регіональних ТРЦ аналогічна, а величина дисконту залежить від міста, в якому розташований ТРЦ.

Івано-Франківськ

Улітку місто було тимчасово переповнено внутрішньо переміщеними особами (ВПО). До вторгнення населення в Івано-Франківську дорівнювало близько 250 тисяч осіб, ще 100 тисяч прибуло протягом весни-літа, часто це були досить заможні громадяни. Оренда середньостатистичної квартири влітку зросла з 200—250 дол. до 400—500. Проте оренда на торговельні приміщення не збільшувалася, подекуди навіть діяли немалі знижки.

Сьогодні більш як половина з 100 тисяч ВПО залишили місто. Оренда на житло знизилась і незначно перевищує довоєнну величину.

Оренда торговельних та офісних приміщень не перевищує зараз довоєнний рівень, проте дисконти зустрічаються дедалі рідше.

Львів

У центрі можна орендувати торговельні приміщення в діапазоні 12—20 дол./кв. м/місяць. На периферії ставки значно нижчі. Порівняно з довоєнним періодом ставки впали, відвідуваність також.

Для прикладу, ресторан у центрі на вул. Староєврейській площею 65 кв. м здавався за 1500 дол., зараз його виставили за 1000 дол. Не підвищувалися орендні ставки на торговельну нерухомість й улітку, ажіотаж був тільки на оренду житла, але він минув.

Таким чином, попри внутрішню міграцію частини населення у західні області, вартість оренди не збільшувалася, найшвидше, через падіння купівельної спроможності населення.

Логістичні склади

Багато логістичних складів навколо Києва знищені в результаті бойових дій, тому на сьогодні складських потужностей для обслуговування ТРЦ не вистачає. Водночас склади біля Чорного моря майже не використовуються. Зате через склади на Західній Україні здійснюється весь імпорт та експорт товарів, що перетинають західний кордон.

Вражає кількість вантажних автомобілів в зоні 100 км перед західним кордоном і кілометрові черги на кордонах. Це збільшило попит не тільки на пально-мастильні матеріали й ремонтні послуги для автомобілів, а й також на нерухомість для розміщення станцій техобслуговування та на складські приміщення. І якщо на початку вторгнення різко зріс орендний попит на житло в Західній Україні, то сьогодні орендарям дедалі більше потрібні технічні і складські приміщення.

***

Таким чином, саме перебої в постачанні електроенергії, постійні повітряні тривоги, запровадження комендантської години з 23:00 (вимога закривати будь-які заклади не пізніше 22:00), втрата купівельної спроможності пересічними громадянами, тимчасова еміграція мільйонів українців до Європи стали головними ціноутворюючими факторами на оренду нерухомості по всій Україні. 

Людмила СІМОНОВА, член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC), Президент фірми IRE (Ukraine) LLC та Партнер “Томас & Сімонова”

Микола МОЖИРОВСЬКИЙ, сертифікований фахівець з оцінки та верифікації вартості заставного майна в банківській сфері

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

00:00 - Восьми небанківським установам анульовано ліцензії, шість установ виключено з реєстрів
23:59 - НБУ імплементує анонсовану зміну в розрахунку обов'язкових резервів для посилення конкуренції банків за строкові депозити населення
23:59 - Національний банк презентував освітянам дистанційну Школу фінансової грамотності "ТАЛАН"
23:58 - До СЕНС БАНК застосовані заходи впливу за порушення вимог щодо етичної поведінки
22:40 - Ольга Стефанішина обговорила з Єврокомісаром Йоханнесом Ханом налагодження системної взаємодії у сфері моніторингу використання коштів
22:40 - Мінна безпека для дітей: уроки, які рятують життя
22:40 - Європа повинна продовжувати боротьбу з російською агресією на енергетичному фронті, - Герман Галущенко
20:35 - Україна пропонує створити державну структуру, яка координуватиме гуманітарне розмінування, – Юлія Свириденко на зустрічі з послами G7
20:35 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 27.03.2023 щодо російського вторгнення
20:35 - 27 березня: Ситуація в енергетиці
20:35 - Мінцифри про підсумки та плани щодо цифровізації в Україні
20:35 - Україна отримала 33 «швидкі» від міжнародних партнерів
20:35 - Україна проходить пік цін на овочі, – Тарас Висоцький
20:35 - Світовий Банк планує надати додаткову допомогу на відновлення агросектора України
19:25 - НБУ отказался ужесточать резервные требования по средствам юридических лиц
19:25 - Отрыжка “Великого крадивництва”: расходы на погашение долгов “Укравтодора” превысили финансирование ремонта дорог
19:25 - Украина получила более 36 тонн энергетического оборудования от Бельгии
19:25 - Взломан Telegram-канал Петра Оленича, руководителя цифровой трансформации Киева
19:25 - Украина успешно завершает самый тяжелый отопительный сезон
18:50 - Нефть поднимается со дна
18:30 - Сергій Марченко зустрівся з Єврокомісаром із питань бюджету та адміністрування
18:30 - Мінекономіки: З початку 2023 року бізнес отримав доступних кредитів на майже 20 млрд грн
18:30 - Промпроизводство в Украине в 2022 году сократилось более чем на треть
18:30 - Приватбанк отменил комиссию на переводы с карт польских и немецких банков
18:30 - Надрові колаборанти? В російському підприємстві засвітився співвласник українського бізнесу
18:30 - Украина в феврале 2023 увеличила импорт плоского проката на 48,3%
18:30 - НБУ получил первый купон по эмиссионным ОВГЗ
18:30 - Количество выявленных подделок гривны упало в 2022 году в три раза
18:30 - “Добробут” Игоря Мазепы закрыл открытые в прошлом году клиники в Ивано-Франковске и Львове
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 27.03.2023


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.3163
Канадський долар26.6739
Юань Женьміньбі5.3141
Чеська крона1.6597
Данська крона5.286
Гонконгівський долар4.6585
Форинт0.102215
Індійська рупія0.44395
Рупія0.0024101
Новий ізраїльський шекель10.262
Єна0.27815
Теньге0.079889
Вона0.028104
Мексиканське песо1.9887
Молдовський лей1.9745
Новозеландський долар22.6488
Норвезька крона3.4758
Російський рубль0.47719
Сінгапурський долар27.4539
Ренд1.9957
Шведська крона3.5138
Швейцарський франк39.8894
Єгипетський фунт1.1834
Фунт стерлінгів44.8496
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5426
Румунський лей7.9722
Турецька ліра1.9151
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.0754
Болгарський лев20.1413
Євро39.3899
Злотий8.4062
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото71469.67
Срібло842.85
Платина35517.62
Паладій51610.73

Курси валют, встановлені НБУ на: 28.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150896.65896.65896.65896.65841954.35
2262601082.081082.081082.081082.081593903.84
BAVL0.3150.3150.3150.31578750.00
CEEN4.7024.7024.2014.2011310.40
VERES155.17155.17155.17155.171706.87

Дані за 27.03.2023