Січневий головопад: чому українській владі варто почистити ряди

27.01 07:50 | Укррудпром

Згадати хоча б, як нардеп від “Слуги народу” Микола Тищенко засвітився у Празі на благодійній вечері, або ж як голова партії “Голос” Кіра Рудик дефілювала у вечірній сукні на червоній доріжці у Нью-Йорку. Через такі поїздки МЗС вже доводилось анульовувати дипломатичні паспорти депутатів, які не здали їх після офіційних відряджень. Але не подіяло. Тож президенту довелось нагадувати парламентарям, що вони також є держслужбовцями (зі спеціальним статусом).

“Це рішення стосується всіх посадових осіб центральної влади, різних інших рівнів місцевої влади. Це стосується правоохоронців, народних обранців, прокурорів та всіх тих, хто має працювати на державу й у державі. Хочуть відпочивати зараз — будуть відпочивати поза межами державної служби”, — сказав Зеленський. 

 

“Велика чистка”

Чимало скандалів потягнуло за собою не лише звільнення, а й відкриття кримінальних проваджень. Одна з найгучніших історій сталась після оприлюднення в медіа контрактів щодо харчових закупівель Міноборони, укладених за, ймовірно, завищеною ціною. І хоча голова відомства Олексій Резніков пояснив помилки у документації, а компанія-підрядник назвала оприлюднені журналістами факти “маніпулятивними”, українці чекають на результат розпочатого НАБУ розслідування. Поки воно триває, з лав Міноборони вже звільнився заступник голови відомства В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ.  Крім того, звільнено й директора департаменту закупівель МОУ Богдана Хмельницького.

“Наприкінці грудня його було відсторонено, а у січні звільнено”, — зазначив Олексій Резніков.

 

Олексій Резніков пояснив помилки у документації / фото УНІАН, Віктор Ковальчук

 

 

Втратив свою посаду й колишній заступник міністра інфраструктури Василь Лозинський, викритий на хабарі у 400 тисяч доларів та розкраданні бюджетних коштів під час закупівель генераторів. Одразу ж після його затримання Вищий антикорупційний суд відправив екс-посадовця під цілодобовий домашній арешт.

Загалом, за словами представника Кабінету міністрів у Верховній Раді Тараса Мельничука, останніми днями з посад було звільнено також заступника міністра соцполітики Віталія Музиченка, заступників міністрів інфраструктури Івана Лукерю та В’ячеслава Негоду, а також двох заступників голови Держслужби морського та внутрішнього транспорту Анатолія Іванкевича та Віктора Вишньова.

 

Василь Лозинський викритий на хабарі у 400 тисяч доларів / фото УНІАН

 

 

Окрім того, Уряд звільнив очільників п’яти обласних військових адміністрацій — Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Сумської та Херсонської області. 

Політолог Олександр Антонюк вважає, що наразі триває точкове заміщення посадовців замість системного підходу до розв"язання проблем в уряді та управлінні на місцях. Він переконаний, що в Кабміні мали б провести власне внутрішнє розслідування, а на цей час — відсторонити вертикаль керівників, відповідальних за закупівлі. 

“Здивувало звільнення заступників, які відповідали за розвиток громад — пана Лукері та Негоди. Вони компетентні та порядні люди, які ніде не зашкварились. Звільнення інших — “шлейф” корупційних скандалів. Звісно, це соломонове рішення — відправити у відставку заступників. Хоча мали б провести незалежне службове розслідування. Але якщо вже є така історія з ротаціями, логічно, якщо найближчим часом ми побачимо перезавантаження уряду. Тобто, є сенс взагалі перебрати і весь уряд”, — розмірковує Антонюк. 

З ним погоджується кандидат політологічних наук Олексій Якубін: “Я думаю, що надалі почуємо про заміну міністрів. Зараз триває своєрідний аналіз, хто в уряді зміг встати на рейки війни, а хто ні: які міністерства втратили певні функції, чи стали не так актуальні. Тому, наприклад, Мінспорту перетворять в державне агентство. Та й по ефективності уряду в точкових сферах є питання”.

Не виключає кардинальних перестановок в Кабінеті міністрів й політолог Володимир Фесенко. На його думку, у 2023-му році назрів час продовжити розпочату ще минулого року реформу уряду. Зокрема, мова йде про можливу ліквідацію Міністерства молоді та спорту, а також Міністерства стратегічної галузі та промисловості. 

“Вже було ліквідовано мінбудівництва та регіональної політики. Тепер міністр спорту Вадим Гутцайт посів посаду голови НОК, а міністра Павла Рябікіна, за неофіційною інформацією, призначать послом Китаю. Претензії до роботи Германа Галущенка були ще влітку. Якщо йому знайшли заміну, думаю, рішення по ньому буде незабаром. Також є питання щодо МінТОТ, яке було створено в рамках мінського процесу. В умовах великої війни класичний потенціал цього міністерства змінився”, — вважає Фесенко.

 

Претензії до роботи Германа Галущенка були ще влітку, каже експерт / фото УНІАН, В"ячеслав Ратинський

 

 

Сигнал міжнародним партнерам

Експерти пояснюють, що всі перестановки в уряді відбулись одномоментно через появу зручного часу для розв"язання кадрового питання. До цього заміна міністрів — під час масованих ракетних обстрілів чи критичних проблем в енергетиці — виглядала б недоречно. Це могло дезорганізувати роботу уряду в складний для країни час. Сьогодні ж, коли ситуація виглядає стабільніше, відкладати накопичену гору питань більше нікуди. Тим більше, на тлі резонансних скандалів. 

Окрім того, ротації в уряді та регіонах можуть бути пов’язані з проханням партнерів України навести кадровий лад, зокрема, для покращення контролю за розподілом допомоги від міжнародних донорів.

“Є прості причини для цього. 50% нашого бюджету наразі надходить від західних донорів. Це понад 40 мільярдів доларів. Партнери хотіли б бачити більше прозорості від Кабінету міністрів”, — наголошує Якубін. 

Своєю чергою Володимир Фесенко також вказує, що президент України наразі робить сигнал міжнародним партнерам про намір не закривати очі на наявні проблеми.

“Ми бачимо, що це тенденція, комплекс питань і один потужний сигнал міжнародним партнерам. Мовляв, є проблеми в умовах війни, проте є імпульси до їх вирішення як з боку антикорупційних органів, так і політичні імпульси з боку президента.  Всі відставки відбулися у різних обставинах. Але спільне те, що президент надіслав сигнал всім високопосадовцям: в умовах війни треба працювати та жити відповідно до вимог війни. Одночасно активізувалась боротьба з корупцією”,  — вважає Фесенко.

Реакція партнерів не забарилася. У Європейській комісії позитивно сприйняли розпочаті НАБУ розслідування та привітали реформу у владних структурах України щодо викорінення корупції.

“Ми вітаємо той факт, що владні структури України серйозно ставляться до цих проблем”, — зазначила  речниця Єврокомісії з питань розширення та сусідства Ана Пісонеро.

Представник Держдепартаменту США Нед Прайс, окрім вітання антикорупційних реформ в Україні, висловив підтримку рішучим діям президента Зеленського щодо притягнення посадовців до відповідальності  у разі, якщо вони “не виконують покладені на них зобов"язання”.

 

Позбавитись від токсичного впливу

За словами експерта аналітичного центру “Об"єднана Україна” Ігоря Петренка, корупційні скандали точно привернуть більшу увагу до України. Адже питання, чи пов’язані корупційні скандали з розкраданням саме американської допомоги, вже прозвучало в Держдепі.

“Швидка реакція компенсувала ті потенційні негативи, які могли виникнути. Але будемо реалістами: дехто візьме ці історії на озброєння. Маю на увазі, що сенатори та конгресмени тепер будуть активніше наголошувати на необхідності контролю за наданою Україні допомогою. Корупційні історії є різними, проте вони збіглися у часі з засіданням контактної групи “Рамштайн”. Саме тому зараз так важлива миттєва реакція влади. Зокрема, коли йдеться про поновлення парламентського контролю за процесами в МОУ”, — вважає Петренко.  

За словами Петренка, наразі в країні існує національна консолідація навколо дій влади, дій президента, руху до перемоги. Тож очільник держави воліє максимально зберегти це, з огляду на те, що Україна входить в фазу довгого протистояння та війни на виснаження з рф.

“Не хочеться, щоб були проблемні точки, які міг би використати ворог. Тому президент намагається швидко реагувати, аби ані в партнерів, ані в українців не виникало питань, на які влада б закривала очі”, — каже політолог.

Саме тому “парад звільнень” не обмежився урядовцями, постало руба й питання звільнення заступника голови Офісу Президента Кирила Тимошенка.

 

Пішов з посади і заступник голови ОП Кирило Тимошенко / фото прес-служба ОП

 

 

Втім, експерти припускають, що його звільнення не означає виключення з президентської команди де-факто, зокрема, тому що стосовно нього не було претензій у правоохоронців.  

“Подейкують, президенту особисто не сподобалось, що Кирило дозволив собі неправильні вчинки. І внаслідок скандалів з авто та маєтком його попросили піти “за власним бажанням”. Подейкують, він очолить ОВА в Херсоні або в Дніпрі. Мовляв, він має виправитись на іншій посаді”, — припускає голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. 

А чи піде президент далі в очищенні свого Офісу — питання відкрите.

Анастасія СВІТЛЕВСЬКА

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

22:30 - НАЗК внесло Raiffeisen Bank International до переліку міжнародних спонсорів війни
22:15 - Как Малхасян-Новинский отымел Зеленского, Данилова и их санкции
21:50 - Маємо поступово переходити від бюджетної підтримки до підтримки українського бізнесу, - Юлія Свириденко на зустрічі із Послом Швеції Тобіасом Тибергом
21:50 - 680 тонн обладнання і матеріалів для проведення ремонтних робіт отримали енергетики Миколаївщини від Міненерго
21:50 - Сергій Дубров: Ворог пошкодив в Україні майже 1, 2 тис. об’єктів медзакладів та ще 176 – зруйнував вщент
21:50 - Захисники та захисниці України, поранені та люди з інвалідністю зможуть отримати ваучери на навчання
21:50 - Матвій Бідний: Внаслідок війни зруйновано та пошкоджено 343 об’єкти спортивної інфраструктури
21:50 - Співпраця України з країнами Балтії у нафтогазовій сфері та електроенергетиці зміцнить енергетичну безпеку регіону, – Ярослав Демченков
21:50 - Мінмолодьспорт пропонує створення окремої програми «Україна-ЄС: Спільна молодіжна політика»
21:50 - 9-те засідання Міжурядової українсько-латвійської комісії з питань економічного, промислового і науково-технічного співробітництва підтвердило значний потенціал у розширенні двосторонньої співпраці
19:45 - Олександр Кубраков: Безбар’єрність є обов’язковою для відбудови
19:45 - Україна може гарантувати високий рівень проведення EXPO 2030, - Юлія Свириденко
19:45 - Держава отримала 1,32 млрд грн від продажу арештованого БЕБ російського аміаку
19:45 - Мінцифри повідомило про результати засідання Комітету з питань цифрової трансформації за 23 березня
19:45 - Уряд України, Світовий банк, Європейська Комісія та ООН презентували звіт щодо збитків України, завданих рф за рік війни
19:45 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 23.03.2023 щодо російського вторгнення
19:45 - Аграрії вже отримали більш ніж 20 млрд грн кредитів у 2023 році
19:45 - Прем’єр-міністр провів нараду щодо швидкого відновлення у Запорізькій, Одеській, Миколаївській і Херсонській областях
19:40 - В условиях войны руководство НБУ остро нуждается в профитролях, самбуке и паштетах из печени
19:40 - В Китае 229 человек потеряли статус миллиардеров
19:40 - За вредные выбросы в Украине олигархи заплатят Европе 300 млн долларов в год
19:20 - Банк Англии поднял ставку и уровень оптимизма
18:45 - СБУ разоблачила одесскую компанию на поставке сырья для производства лазерных прицелов в россию
18:45 - Ермак заявил, что целью победы Украины в войне является налоговая реформа ростислава Шурмы
18:45 - Экс-глава “Нафтогаза” Коболев обозвал САП и НАБУ “испорченными детьми богатых родителей”
18:45 - Украинские металлурги в феврале увеличили экспорт плоского проката на 18%
18:45 - В Чехии изменили выплаты и правила для украинцев, которые оказались в стране из-за войны
17:50 - По итогам января Италия сократила как экспорт, так и импорт стали из-за пределов ЕС
17:50 - Минфин возобновляет среднесрочное бюджетное планирование
17:50 - В Раде предлагают заменить пожизненные льготы военным на трехлетние стипендии после демобилизации


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.4845
Канадський долар26.7412
Юань Женьміньбі5.3545
Чеська крона1.6802
Данська крона5.3391
Гонконгівський долар4.6587
Форинт0.103348
Індійська рупія0.44452
Рупія0.0023814
Новий ізраїльський шекель10.113
Єна0.2781
Теньге0.078749
Вона0.028589
Мексиканське песо1.9703
Молдовський лей1.9693
Новозеландський долар22.8865
Норвезька крона3.5194
Російський рубль0.48063
Сінгапурський долар27.5532
Ренд2.0093
Шведська крона3.541
Швейцарський франк39.8872
Єгипетський фунт1.1819
Фунт стерлінгів44.8861
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5414
Румунський лей8.0786
Турецька ліра1.9202
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.2628
Болгарський лев20.3351
Євро39.7665
Злотий8.4883
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото72070.49
Срібло836.16
Платина35823.33
Паладій52707.42

Курси валют, встановлені НБУ на: 24.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150873.46873.46870.53870.5436129737.22
2064601013.051013.051013.051013.052026.10
2262601080.321080.321080.321080.32956083.20
226427995.74995.74995.74995.7415412063.72
BAVL0.31490.320.31490.3263199.00
CEEN4.7014.7014.74.72350.10
TATM3.23.23.23.2320.00
VERES155.17155.17150.05150.051851.80
YASK0.290.290.290.295220.00

Дані за 23.03.2023