Січневий головопад: чому українській владі варто почистити ряди

27.01 07:50 | Укррудпром

Згадати хоча б, як нардеп від “Слуги народу” Микола Тищенко засвітився у Празі на благодійній вечері, або ж як голова партії “Голос” Кіра Рудик дефілювала у вечірній сукні на червоній доріжці у Нью-Йорку. Через такі поїздки МЗС вже доводилось анульовувати дипломатичні паспорти депутатів, які не здали їх після офіційних відряджень. Але не подіяло. Тож президенту довелось нагадувати парламентарям, що вони також є держслужбовцями (зі спеціальним статусом).

“Це рішення стосується всіх посадових осіб центральної влади, різних інших рівнів місцевої влади. Це стосується правоохоронців, народних обранців, прокурорів та всіх тих, хто має працювати на державу й у державі. Хочуть відпочивати зараз — будуть відпочивати поза межами державної служби”, — сказав Зеленський. 

 

“Велика чистка”

Чимало скандалів потягнуло за собою не лише звільнення, а й відкриття кримінальних проваджень. Одна з найгучніших історій сталась після оприлюднення в медіа контрактів щодо харчових закупівель Міноборони, укладених за, ймовірно, завищеною ціною. І хоча голова відомства Олексій Резніков пояснив помилки у документації, а компанія-підрядник назвала оприлюднені журналістами факти “маніпулятивними”, українці чекають на результат розпочатого НАБУ розслідування. Поки воно триває, з лав Міноборони вже звільнився заступник голови відомства В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ.  Крім того, звільнено й директора департаменту закупівель МОУ Богдана Хмельницького.

“Наприкінці грудня його було відсторонено, а у січні звільнено”, — зазначив Олексій Резніков.

 

Олексій Резніков пояснив помилки у документації / фото УНІАН, Віктор Ковальчук

 

 

Втратив свою посаду й колишній заступник міністра інфраструктури Василь Лозинський, викритий на хабарі у 400 тисяч доларів та розкраданні бюджетних коштів під час закупівель генераторів. Одразу ж після його затримання Вищий антикорупційний суд відправив екс-посадовця під цілодобовий домашній арешт.

Загалом, за словами представника Кабінету міністрів у Верховній Раді Тараса Мельничука, останніми днями з посад було звільнено також заступника міністра соцполітики Віталія Музиченка, заступників міністрів інфраструктури Івана Лукерю та В’ячеслава Негоду, а також двох заступників голови Держслужби морського та внутрішнього транспорту Анатолія Іванкевича та Віктора Вишньова.

 

Василь Лозинський викритий на хабарі у 400 тисяч доларів / фото УНІАН

 

 

Окрім того, Уряд звільнив очільників п’яти обласних військових адміністрацій — Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Сумської та Херсонської області. 

Політолог Олександр Антонюк вважає, що наразі триває точкове заміщення посадовців замість системного підходу до розв"язання проблем в уряді та управлінні на місцях. Він переконаний, що в Кабміні мали б провести власне внутрішнє розслідування, а на цей час — відсторонити вертикаль керівників, відповідальних за закупівлі. 

“Здивувало звільнення заступників, які відповідали за розвиток громад — пана Лукері та Негоди. Вони компетентні та порядні люди, які ніде не зашкварились. Звільнення інших — “шлейф” корупційних скандалів. Звісно, це соломонове рішення — відправити у відставку заступників. Хоча мали б провести незалежне службове розслідування. Але якщо вже є така історія з ротаціями, логічно, якщо найближчим часом ми побачимо перезавантаження уряду. Тобто, є сенс взагалі перебрати і весь уряд”, — розмірковує Антонюк. 

З ним погоджується кандидат політологічних наук Олексій Якубін: “Я думаю, що надалі почуємо про заміну міністрів. Зараз триває своєрідний аналіз, хто в уряді зміг встати на рейки війни, а хто ні: які міністерства втратили певні функції, чи стали не так актуальні. Тому, наприклад, Мінспорту перетворять в державне агентство. Та й по ефективності уряду в точкових сферах є питання”.

Не виключає кардинальних перестановок в Кабінеті міністрів й політолог Володимир Фесенко. На його думку, у 2023-му році назрів час продовжити розпочату ще минулого року реформу уряду. Зокрема, мова йде про можливу ліквідацію Міністерства молоді та спорту, а також Міністерства стратегічної галузі та промисловості. 

“Вже було ліквідовано мінбудівництва та регіональної політики. Тепер міністр спорту Вадим Гутцайт посів посаду голови НОК, а міністра Павла Рябікіна, за неофіційною інформацією, призначать послом Китаю. Претензії до роботи Германа Галущенка були ще влітку. Якщо йому знайшли заміну, думаю, рішення по ньому буде незабаром. Також є питання щодо МінТОТ, яке було створено в рамках мінського процесу. В умовах великої війни класичний потенціал цього міністерства змінився”, — вважає Фесенко.

 

Претензії до роботи Германа Галущенка були ще влітку, каже експерт / фото УНІАН, В"ячеслав Ратинський

 

 

Сигнал міжнародним партнерам

Експерти пояснюють, що всі перестановки в уряді відбулись одномоментно через появу зручного часу для розв"язання кадрового питання. До цього заміна міністрів — під час масованих ракетних обстрілів чи критичних проблем в енергетиці — виглядала б недоречно. Це могло дезорганізувати роботу уряду в складний для країни час. Сьогодні ж, коли ситуація виглядає стабільніше, відкладати накопичену гору питань більше нікуди. Тим більше, на тлі резонансних скандалів. 

Окрім того, ротації в уряді та регіонах можуть бути пов’язані з проханням партнерів України навести кадровий лад, зокрема, для покращення контролю за розподілом допомоги від міжнародних донорів.

“Є прості причини для цього. 50% нашого бюджету наразі надходить від західних донорів. Це понад 40 мільярдів доларів. Партнери хотіли б бачити більше прозорості від Кабінету міністрів”, — наголошує Якубін. 

Своєю чергою Володимир Фесенко також вказує, що президент України наразі робить сигнал міжнародним партнерам про намір не закривати очі на наявні проблеми.

“Ми бачимо, що це тенденція, комплекс питань і один потужний сигнал міжнародним партнерам. Мовляв, є проблеми в умовах війни, проте є імпульси до їх вирішення як з боку антикорупційних органів, так і політичні імпульси з боку президента.  Всі відставки відбулися у різних обставинах. Але спільне те, що президент надіслав сигнал всім високопосадовцям: в умовах війни треба працювати та жити відповідно до вимог війни. Одночасно активізувалась боротьба з корупцією”,  — вважає Фесенко.

Реакція партнерів не забарилася. У Європейській комісії позитивно сприйняли розпочаті НАБУ розслідування та привітали реформу у владних структурах України щодо викорінення корупції.

“Ми вітаємо той факт, що владні структури України серйозно ставляться до цих проблем”, — зазначила  речниця Єврокомісії з питань розширення та сусідства Ана Пісонеро.

Представник Держдепартаменту США Нед Прайс, окрім вітання антикорупційних реформ в Україні, висловив підтримку рішучим діям президента Зеленського щодо притягнення посадовців до відповідальності  у разі, якщо вони “не виконують покладені на них зобов"язання”.

 

Позбавитись від токсичного впливу

За словами експерта аналітичного центру “Об"єднана Україна” Ігоря Петренка, корупційні скандали точно привернуть більшу увагу до України. Адже питання, чи пов’язані корупційні скандали з розкраданням саме американської допомоги, вже прозвучало в Держдепі.

“Швидка реакція компенсувала ті потенційні негативи, які могли виникнути. Але будемо реалістами: дехто візьме ці історії на озброєння. Маю на увазі, що сенатори та конгресмени тепер будуть активніше наголошувати на необхідності контролю за наданою Україні допомогою. Корупційні історії є різними, проте вони збіглися у часі з засіданням контактної групи “Рамштайн”. Саме тому зараз так важлива миттєва реакція влади. Зокрема, коли йдеться про поновлення парламентського контролю за процесами в МОУ”, — вважає Петренко.  

За словами Петренка, наразі в країні існує національна консолідація навколо дій влади, дій президента, руху до перемоги. Тож очільник держави воліє максимально зберегти це, з огляду на те, що Україна входить в фазу довгого протистояння та війни на виснаження з рф.

“Не хочеться, щоб були проблемні точки, які міг би використати ворог. Тому президент намагається швидко реагувати, аби ані в партнерів, ані в українців не виникало питань, на які влада б закривала очі”, — каже політолог.

Саме тому “парад звільнень” не обмежився урядовцями, постало руба й питання звільнення заступника голови Офісу Президента Кирила Тимошенка.

 

Пішов з посади і заступник голови ОП Кирило Тимошенко / фото прес-служба ОП

 

 

Втім, експерти припускають, що його звільнення не означає виключення з президентської команди де-факто, зокрема, тому що стосовно нього не було претензій у правоохоронців.  

“Подейкують, президенту особисто не сподобалось, що Кирило дозволив собі неправильні вчинки. І внаслідок скандалів з авто та маєтком його попросили піти “за власним бажанням”. Подейкують, він очолить ОВА в Херсоні або в Дніпрі. Мовляв, він має виправитись на іншій посаді”, — припускає голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. 

А чи піде президент далі в очищенні свого Офісу — питання відкрите.

Анастасія СВІТЛЕВСЬКА

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

00:00 - Восьми небанківським установам анульовано ліцензії, шість установ виключено з реєстрів
23:59 - НБУ імплементує анонсовану зміну в розрахунку обов'язкових резервів для посилення конкуренції банків за строкові депозити населення
23:59 - Національний банк презентував освітянам дистанційну Школу фінансової грамотності "ТАЛАН"
23:58 - До СЕНС БАНК застосовані заходи впливу за порушення вимог щодо етичної поведінки
22:40 - Ольга Стефанішина обговорила з Єврокомісаром Йоханнесом Ханом налагодження системної взаємодії у сфері моніторингу використання коштів
22:40 - Мінна безпека для дітей: уроки, які рятують життя
22:40 - Європа повинна продовжувати боротьбу з російською агресією на енергетичному фронті, - Герман Галущенко
20:35 - Україна пропонує створити державну структуру, яка координуватиме гуманітарне розмінування, – Юлія Свириденко на зустрічі з послами G7
20:35 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 27.03.2023 щодо російського вторгнення
20:35 - 27 березня: Ситуація в енергетиці
20:35 - Мінцифри про підсумки та плани щодо цифровізації в Україні
20:35 - Україна отримала 33 «швидкі» від міжнародних партнерів
20:35 - Україна проходить пік цін на овочі, – Тарас Висоцький
20:35 - Світовий Банк планує надати додаткову допомогу на відновлення агросектора України
19:25 - НБУ отказался ужесточать резервные требования по средствам юридических лиц
19:25 - Отрыжка “Великого крадивництва”: расходы на погашение долгов “Укравтодора” превысили финансирование ремонта дорог
19:25 - Украина получила более 36 тонн энергетического оборудования от Бельгии
19:25 - Взломан Telegram-канал Петра Оленича, руководителя цифровой трансформации Киева
19:25 - Украина успешно завершает самый тяжелый отопительный сезон
18:50 - Нефть поднимается со дна
18:30 - Сергій Марченко зустрівся з Єврокомісаром із питань бюджету та адміністрування
18:30 - Мінекономіки: З початку 2023 року бізнес отримав доступних кредитів на майже 20 млрд грн
18:30 - Промпроизводство в Украине в 2022 году сократилось более чем на треть
18:30 - Приватбанк отменил комиссию на переводы с карт польских и немецких банков
18:30 - Надрові колаборанти? В російському підприємстві засвітився співвласник українського бізнесу
18:30 - Украина в феврале 2023 увеличила импорт плоского проката на 48,3%
18:30 - НБУ получил первый купон по эмиссионным ОВГЗ
18:30 - Количество выявленных подделок гривны упало в 2022 году в три раза
18:30 - “Добробут” Игоря Мазепы закрыл открытые в прошлом году клиники в Ивано-Франковске и Львове
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 27.03.2023


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.3163
Канадський долар26.6739
Юань Женьміньбі5.3141
Чеська крона1.6597
Данська крона5.286
Гонконгівський долар4.6585
Форинт0.102215
Індійська рупія0.44395
Рупія0.0024101
Новий ізраїльський шекель10.262
Єна0.27815
Теньге0.079889
Вона0.028104
Мексиканське песо1.9887
Молдовський лей1.9745
Новозеландський долар22.6488
Норвезька крона3.4758
Російський рубль0.47719
Сінгапурський долар27.4539
Ренд1.9957
Шведська крона3.5138
Швейцарський франк39.8894
Єгипетський фунт1.1834
Фунт стерлінгів44.8496
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5426
Румунський лей7.9722
Турецька ліра1.9151
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.0754
Болгарський лев20.1413
Євро39.3899
Злотий8.4062
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото71469.67
Срібло842.85
Платина35517.62
Паладій51610.73

Курси валют, встановлені НБУ на: 28.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150896.65896.65896.65896.65841954.35
2262601082.081082.081082.081082.081593903.84
BAVL0.3150.3150.3150.31578750.00
CEEN4.7024.7024.2014.2011310.40
VERES155.17155.17155.17155.171706.87

Дані за 27.03.2023