Виступ Голови Національного банку Андрія Пишного під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики

09.12.2022 23:17 | Fin.Org.UA

Доброго дня, шановні колеги! 

 

Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних. Також ми вирішили підвищити вимоги до обов’язкових резервів банків.

 

Це сприятиме посиленню монетарної трансмісії, підтриманню курсової стабільності та поступовому зниженню інфляції у 2023 році.

 

Інфляція і надалі очікувано зростає, але повільніше, ніж прогнозував Національний банк

 

Основною причиною прискорення інфляції цього року є наслідки воєнних дій та окупації окремих регіонів України. Вони призводять до збільшення виробничих витрат бізнесу та дефіциту окремих товарів.

 

Так, посилення російських терактів проти енергетичної інфраструктури України, зокрема:

 

  • ускладнює економічну активність у різних секторах – від металургії до харчової промисловості, тваринництва та сфери послуг;
  • призводить до скорочення виробництва і, відповідно, пропозиції товарів;
  • провокує зростання попиту населення на паливо, що створює додатковий тиск на вартість енергоносіїв.

 

Все це стимулює подорожчання широкого спектра товарів і послуг, а за окремими позиціями – суттєве зростання цін.

 

Водночас загальна динаміка інфляції залишається контрольованою, а темпи зростання цін – дещо нижчими, ніж прогнозував Національний банк.

 

По-перше, поступове посилення монетарних умов після підвищення облікової ставки до 25% у червні та фіксація офіційного курсу гривні мають вагому роль для стабілізації інфляційних очікувань.

 

По-друге, заходи регулювання валютного ринку та введення нових інструментів для захисту заощаджень вплинули на звуження різниці між готівковим та офіційним курсами.

 

По-третє, НБУ та уряд дотримуються спільного плану з обмеження емісійного фінансування дефіциту бюджету. Це разом із наведеними чинниками сприяє послабленню тиску на валютному ринку та зменшенню чистого продажу валюти Національним банком.

 

Крім того, завдяки надходженню значної фінансової допомоги міжнародні резерви зросли до майже 28 млрд дол. США. Такий рівень є вищим за довоєнний. Це посилює спроможність НБУ і надалі забезпечувати курсову стабільність.

 

Також важливим чинником стримування інфляції залишаються незмінні тарифи на житлово-комунальні послуги. 

 

Після цьогорічного інфляційного сплеску зростання споживчих цін за підсумками наступного року сповільниться

 

Цьому насамперед має посприяти зниження безпекових ризиків завдяки успішним діям ЗСУ. Визволення окупованих територій, налагодження на них виробництва та логістики, розширення можливостей морських портів дадуть змогу зменшити інфляційний тиск.

 

Крім того, забезпечити стійке зниження інфляції у 2023 році допоможуть:

 

  • злагоджена фіскальна та монетарна політика;
  • повне припинення емісійного фінансування дефіциту бюджету наступного року;
  • збереження відносно жорстких монетарних умов Національним банком.

 

Водночас українська економіка ще тривалий час працюватиме в умовах обмеженої логістики та дефіциту електроенергії. Послаблення споживчого попиту лише частково зможе компенсувати ефекти від зростання виробничих витрат бізнесу. Зважаючи на це, ми, як і раніше, очікуємо, що сповільнення інфляції буде поступовим і у 2023-2024 роках вона перебуватиме вище цілі НБУ 5%.

 

За таких умов Національний банк спрямовуватиме свою політику насамперед на утримання під контролем інфляційних очікувань і збереження керованості інфляційних процесів.

 

Достатнє та ритмічне надходження міжнародного фінансування та співпраця з МВФ є важливими передумовами для стабільного функціонування економіки в умовах війни

 

У другому півріччі 2022 року міжнародна фінансова підтримка України суттєво розширилася. Прогнозується, що до кінця року вона перевищить 31 млрд дол. США.

 

Я хочу подякувати всім міжнародним фінансовим організаціям та країнам-партнерам України за безпрецедентну допомогу нашій державі в боротьбі за цінності всього цивілізованого світу.

 

Необхідна для фінансування дефіциту бюджету та відновлення економіки України міжнародна фінансова допомога надходитиме й у 2023 році. Вже озвучені попередні домовленості про надання Європейським Союзом 18 млрд євро, а також близько 10 млрд дол. США Сполученими Штатами Америки.

 

Крім того, нам вдалося досягти прогресу в перемовинах з МВФ щодо укладення нової Моніторингової програми із залученням Ради Фонду.

 

Фінальне затвердження цієї програми сприятиме залученню фінансування від інших міжнародних донорів у 2023 році. Ми очікуємо, що після завершення моніторингової програми Україна зможе отримати доступ до програми розширеного фінансування.

 

Також тривають перемовини з іншими партнерами та друзями України щодо фінансової підтримки.

 

Ключовими ризиками для економіки України залишаються триваліший термін війни та подальше посилення терактів проти об’єктів критичної інфраструктури

 

Загалом ризики для економіки залишаються підвищеними.

 

Так, з одного боку, знизилася загроза припинення роботи "зернового коридору", а також ризики недоотримання зовнішнього фінансування. Крім того, менші інтервенції НБУ з продажу валюти та зростання міжнародних резервів посилили нашу спроможність утримувати курсову стабільність та зберігати контроль за темпами зростання споживчих цін.

 

Водночас, з іншого боку – збільшився енергетичний терор з боку агресора і зберігається ризик подальших терактів проти критичної інфраструктури України.

 

Масштаб і тривалість відключень електроенергії можуть бути серйознішими, ніж передбачалося в нашому жовтневому прогнозі. Тому показники економічної активності можуть погіршитися, а інфляційний тиск – посилитися.

 

Актуальними залишаються й інші ризики. Серед них:  

 

  • ризик розбалансування державних фінансів, ураховуючи непередбачуваний характер війни та можливість виникнення додаткових бюджетних потреб;
  • ризик формування великих квазіфіскальних дефіцитів в енергетичній сфері внаслідок високої вартості енергоносіїв;
  • ризики неповернення значної частини громадян, що виїхали за кордон, а також збільшення міграції українців щонайменше на період опалювального сезону.

 

З огляду на очікувану цінову динаміку, все ще високі інфляційні очікування та зміщений вгору баланс ризиків Правління Національного банку вирішило залишити облікову ставку на рівні 25%

 

Також ми вирішили підвищити вимоги до обов’язкових резервів банків за поточними рахунками у гривні та в іноземній валюті на 5 в. п. для посилення монетарної трансмісії.

 

Крім того, з метою зменшення ризику повернення до емісійного фінансування дефіциту бюджету в 2023 році ми дамо змогу банкам покривати до 50% від загального обсягу обов’язкових резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП. Перелік таких цінних паперів визначатиметься окремим рішенням Національного банку на основі пропозицій Міністерства фінансів.

 

З огляду на діючий порядок банки почнуть формувати обов’язкові резерви в новому обсязі з урахуванням можливості їх часткового покриття ОВДП з 11 січня 2023 року.

 

Після оцінки дієвості запроваджених заходів та динаміки ліквідності банківської системи Національний банк розгляне доцільність додаткового підвищення нормативів обов’язкового резервування.

 

У разі реалізації проінфляційних ризиків НБУ готовий посилити монетарні умови для збереження керованості курсових та інфляційних процесів.

 

Дякую за увагу!

 

Слава Україні!

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

22:40 - Олексій Резніков та Маріуш Блащак провели у Києві відеоконференцію з потенційними донорами «танкової коаліції» для України
22:40 - Ольга Стефанішина: Україна виконала 72% зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС
20:35 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 03.02.2023 щодо російського вторгнення
20:35 - Наталія Козловська: Змінений механізм іпотечного кредитування молоді для придбання власного житла
20:35 - Україна стане одним з найбільших європейських енергетичних хабів, - Герман Галущенко
20:35 - ПФУ: Розпочато фінансування пенсій за лютий
20:35 - Збільшення імпорту електроенергії з ЄС до 2 ГВт дозволить удвічі скоротити дефіцит, – Герман Галущенко
20:35 - Кіберполіція рекомендує подбати про захист банківського рахунку
20:35 - Україна може розраховувати на підтримку ЄС, - Жозеп Боррель
19:30 - Суд конфисковал основной актив российского миллиардера Шелкова в Украине
19:17 - Про відповідальність податкової
18:35 - Подозреваемому по делу о коррупции одесскому бизнесмену Кауфману продлили меру пресечения
18:31 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 03.02.2023
18:30 - 64 господарства з виробництва молока в Харківській області одержали гуманітарну допомогу від Швейцарії
18:30 - Сергій Шкарлет подякував європейським партнерам за надану підтримку освітній сфері
18:30 - Наближаємось до цифрового безвізу з ЄС: результати зустрічі Уряду України з Колегією Єврокомісії
18:30 - Відкритість торгівлі та інтеграція до внутрішнього ринку ЄС – це ключ до збереження української економіки в умовах війни та швидкого економічного відновлення, - Юлія Свириденко
18:30 - 3 лютого: Ситуація в енергетиці
18:30 - 3 лютого: Ситуація в соціальній сфері
18:30 - Міндовкілля: Зібрані від українців лампи розжарювання потраплять на вторинну переробку, а не будуть викинуті на смітник
17:40 - Союзник или угроза. Насколько Пригожин опасен для российской власти
17:40 - СБУ сообщила о хищении 3 млн долларов из госбюджета на питание для украинских военных
17:40 - Еврокомиссия обнародовала отчет о соответствии Украины законодательству ЕС
17:40 - Три раза была замужем, ходит в платье Dolce&Gabbana. Что известно о начальнице налоговой Киева
17:40 - Разоблачены таможенники в Черновицкой и Одесской области, организовавшие поборы в десятки тысяч долларов
17:40 - Конец послаблениям. Как в Украине хотят поменять налоговую систему и что это значит для бизнеса
16:45 - Стратегія миші: як росія купує агентів у ключових інститутах США
16:45 - Операторы из ЕС и Украины продлили соглашение о доступном роуминге для украинцев
16:45 - Мінрегіон — на сніданок, комітет — на обід, країна — на вечерю
16:25 - За яких обставин і яка категорія посадовців та працівників державних органів можуть виїхати за кордон


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8046
Канадський долар27.3789
Юань Женьміньбі5.4277
Чеська крона1.6848
Данська крона5.3713
Гонконгівський долар4.6613
Форинт0.103424
Індійська рупія0.44679
Рупія0.0024548
Новий ізраїльський шекель10.7476
Єна0.28477
Теньге0.079834
Вона0.029746
Мексиканське песо1.9529
Молдовський лей1.9514
Новозеландський долар23.68
Норвезька крона3.6426
Російський рубль0.51834
Сінгапурський долар27.9064
Ренд2.133
Шведська крона3.5297
Швейцарський франк40.051
Єгипетський фунт1.2076
Фунт стерлінгів44.7874
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.554
Румунський лей8.1581
Турецька ліра1.943
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.5071
Болгарський лев20.4397
Євро39.9859
Злотий8.5251
Алжирський динар0.26875
Така0.34712
Вірменський драм0.092422
Домініканське песо0.64755
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.42448
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.6757
Малайзійський ринггіт8.5637
Марокканський дирхам3.578
Пакистанська рупія0.13705
Саудівський ріял9.7438
Донг0.0015592
Бат1.1076
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.9536
Узбецький сум0.0032448
Новий тайванський долар1.21725
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33742
Сомоні3.5531
Ларі13.7948
Бразильський реал7.1321
Золото70059.95
Срібло858.59
Платина37393.95
Паладій61737.67

Курси валют, встановлені НБУ на: 06.02.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150986.49986.49986.49986.4912824.37
213227979.43979.43979.43979.438814.87
225668988.72988.72988.72988.72565547.84
2262601051.171051.171051.171051.1754660.84
AST22122122022059410.00
BKOK6.96.96.96.9690.00
VERES1471471471472940.00

Дані за 03.02.2023