Урожай-2023: ще гірше, ніж погано

08.12.2022 18:05 | Укррудпром

Можливо, низький урожай навчить нас цінувати власну працю і не віддавати за безцінь те, що дається потом і кров’ю.

 Україна зібрала врожай — уже маємо більш як 40 млн тонн. Не найменший за часи сучасної історії країни, але найгірший за останні сім років. Та й ціна зерна цьогоріч занадто висока, аби розбазарювати вирощене наліво-направо. Особливо на тлі скорочення посівних площ озимої пшениці та усвідомлення того, що врожай 2023-го буде незрозуміло який.

Ще в полі

Попри те, що на вулиці грудень, ще збираємо. Кукурудзу. Всі чудово розуміють, що рекордні минулорічні 42 млн тонн тільки снилися. Намолотили 15,5 млн тонн із площі 2,5 млн га. 40% площ кукурудзи чекають у полях, а мотивації збирати її немає.

Кукурудза — експортна культура, активність її збирання напряму залежить не лише від фактора погоди, роботи “зернового коридору” (ініціатива ООН, Туреччини, України, яка дала змогу розблокувати експорт зерна з трьох українських портів), а й від ціни.

Чому, запитаєте ви, аграрії не поспішають додавати мільйони тонн до загального валу за рахунок цариці полів? Відповідь банальна — немає заробітку у фермера від реалізації збіжжя.

Згадується, як років десять тому в полях України зимувало кількасот тисяч гектарів, бо ціни не було, а сушити виходило надто дорого.

В умовах 2022-го, якщо балансувати між думками та настроями фермерів, то є всі шанси, що близько мільйона гектарів, або в перерахунку на тонни — 6 млн тонн кукурудзи, зимуватиме в полі, чекаючи на кращу долю.

Справа №2022

Загалом на кінець листопада маємо трохи більше 40 млн тонн зерна. Загальний врожай, за оцінками Мінагро, скоротиться до 51 млн тонн проти рекордних 86 млн тонн 2021 року.

Наприклад, зібрали вже сакральну гречку. Ба більше, в окремих магазинах ціну на неї показово трохи знизили (швидше на все, ненадовго). Загалом на круг гречка дорога і продовжує лежати на полицях. За даними Мінагро, маємо 156 тис. тонн. Ще один камінь спотикання — жито. Під урожай-2022 площі озимого жита, а саме озиме є основою врожаю цієї культури, скоротили на третину — до 108,5 тис. га. Однак на тлі падіння купівельної спроможності населення та постійного зростання цін на хліб проблема начебто є, але в умовах війни наявність/відсутність житнього хліба люди точно переживуть.

Стратегічна пшениця

Основної культури для виробництва хліба зібрали 19,4 млн тонн, тобто мінус 13 млн тонн пшениці проти минулого сезону. Частина площ під ракетами та “градами”. За оцінками учасників аграрної спільноти, цього сезону на мапі замальовані кривавим усі сільськогосподарські угіддя Донецької області, по 70% угідь Луганщини та Херсонщини, а також по 60% сільгоспугідь Миколаївської та Запорізької областей. Частина замінована, тому земля так і не дочекалася комбайнів. Ще частину полів не зібрали, бо чоловіки на фронті.

Getty Images

Пшениці за будь-яких умов достатньо. Загалом, аби контролювати ситуацію та бути спокійним у всіх сенсах, Україні потрібно на сезон мільйонів 7—8 тонн пшениці. Внутрішній ринок скоротився, адже частину людей війна погнала по світах. Мудрі українці, які тримаються купи вдома, запаслися мішком-другим борошна (про всяк випадок) ще в перші тижні березня.

Про якість основної культури говорити не будемо. Не на часі. Та й зберігати пшеничку окремі категорії господарств будуть у рукавах. Історія рукавів не нова, але не надто відома, адже раніше багато фермерів збирали і відразу ж продавали збіжжя. Цьогоріч продавати не поспішали, адже ціни спочатку взагалі були (як емоційно в розмовах ділилися виробники) нижче плінтуса. Хто не в курсі, то ціни на пшеницю в липні 2022-го становили менш як 5 тис. грн за тонну проти 9 тис. у січні. Всі заробітки забирала логістика на тлі війни, блокади портів і напакованих зерном елеваторів.

Питання ціни на хліб у широкому сенсі — болюче і до кінця не вирішене, але про це іншим разом.

Неоднозначно з урожаєм ячменю. Маємо 5,6 млн тонн проти 9,4 млн тонн 2021 року. Тобто на експорті ячменю не заробимо. Наразі на зовнішні ринки відправили 1,3 млн тонн проти майже 8 млн на кінець листопада 2021-го.

Чим торгуємо

Торгівля ячменем не в пріоритеті. Наразі дві культури визначають експортно-валютний потенціал країни — пшениця та кукурудза.

Продали на зовнішні ринки за кілька місяців сезону 2022/2023 трохи більше 17 млн тонн зерна. Зокрема, кукурудзи — 9 млн тонн, пшениці — 6,6 млн. За оцінками USDA, Україна може експортувати 11 млн тонн пшениці в поточному сезоні. Мінекономіки налаштоване більш оптимістично та вірить у 13 млн тонн.

У листопаді “зерновий коридор” подовжили ще на 120 днів. Мінагро впевнено заявляє про те, що обсяги експорту вийшли на довоєнний рівень (до початку повномасштабного вторгнення в лютому) і становлять близько 7 млн тонн на місяць. І що тепер варто зосередитися на пролонгації “зернової ініціативи” на рік мінімум. Але чи буде чим торгувати?

Зернові перспективи

Отут виникає найбільше запитань. Україна, де точиться війна, зібрала 2022 року врожай завдяки тому, що восени 2021-го змогли більш-менш посіяти та закласти основи виробництва хліба. Озимини — пшениці як основи урожаю 2023-го — посіяли 3,8 млн га, або мінус 3 млн га. Озимого ячменю посіяли 613 тис. га (під урожай-2022 — 969 тис.), жита — 79,2 тис. га (під урожай-2022 — 108,5 тис.).

Невідомо, як перезимує озимина і що матимемо навесні.

Не хотілося б згадувати, але історія сучасної України має главу, коли із зими не вийшли більш як 60% озимої пшениці (таких масштабів пошкодження площ посівів озимих зернових не спостерігалося протягом останніх 50 років). Пересіяти не вдалося. Урожай пшениці 2003 року впав до 3,6 млн тонн. Саме 2003-го, після успішного сезону експорту, довелося в терміновому порядку імпортувати пшеницю. Через 20 років історія може повторитися?

Наразі невідомо, чи сіятимуть аграрії ярову пшеницю, з якою, на відміну, наприклад, від канадських фермерів, практично ніколи не працювали. Не зрозуміла до кінця історія з кукурудзою.

Бажання сіяти напряму залежатиме від вартості ресурсів на посівну та цін на основні зернові.

Поки мотивація відсутня. На зерні заробляють усі, крім українського фермера: трейдер, власник судна, який возить зерно зерновим коридором, страхові компанії, залізниця.

Без варіантів, аграрії вийдуть у поле наступної весни, бо з діда-прадіда в серці кожного закладено любов до праці. Та й не можна, аби земля гуляла.

А от питання раціонального використання вирощеного… Розбазарити чи продати за безцінь найпростіше. В умовах війни та невідомого завтра треба продумувати кожну угоду з продажу пшениці/кукурудзи/жита. Бажання експортувати та годувати світ має відкривати можливості розвитку вітчизняного фермера, забезпечувати реальні заробітки виробнику, аби він щоранку прокидався, бо поле кличе.

Ми вміємо вирощувати, можемо годувати світ.

Нам іще навчитися б цінувати власну землю, свою працю і не віддавати за безцінь те, що дається потом і кров’ю.

Нам навчитися б розпоряджатися тим, що виростили як справжні ґазди, щоб не казати, як у тому анекдоті: “Годі, тату, торгувати, бо нема чим решту дати”.

Лариса ГУК, експерт у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру “АГРО ПЕРСПЕКТИВА”

 

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

17:00 - Дефицит электроэнергии в Украине пока стабилен и значителен
17:00 - Справа “Укрнафти”: про що говорять показові обшуки в Коломойського
17:00 - НБУ готовит изменения в закон, которые позволят национализировать Альфа-банк Михаила Фридмана
17:00 - Націоналізація має “Сенс”. Що з банком Фрідмана та коли він перейде у руки держави
16:15 - Уряд надав Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей повноваження ініціювати санкції
16:15 - В Одеській області близько 3 тис. громадян замовили витяг з Державного земельного кадастру в режимі онлайн
16:15 - У містах та селищах міського типу по всій країні: масштабуємо послугу обміну лампочок через Дію за програмою ЄС та Уряду
16:15 - Україна отримала високу оцінку Єврокомісії щодо виконання вимог ЄС у митній сфері
16:15 - Програма переходу на енергоефективні лампи запрацювала в масштабах країни
16:15 - Набір до штурмових бригад «Гвардія наступу» триває: вже подано майже 9 000 заявок
16:15 - Триває прийом заявок за урядовою програмою «Грант на власну справу»
16:15 - Наш внесок у перемогу – це наша єдність, довіра і повага один до одного, – Ірина Верещук
16:15 - Микола Сольський обговорив із британським колегою Марком Стівеном Спенсером фінансову підтримку українських аграріїв
16:13 - Багатомільярдні порушення виявлено держаудиторами в 2022 році на Харківщині
16:05 - В январе цены на итальянском рынке чёрного лома выросли на 15-20 евро за тонну
16:05 - Тайную бухгалтерию “Укрнафты” Игоря Коломойского нашли в ужгородской аптеке
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 08.02.2023
15:55 - ФРС випустила вказівки для банків США та фінкомпаній щодо діяльності з криптовалютами
15:55 - Берлінський іншуртех Wefox скорочує свій штат на 1400 співробітників
15:36 - НКРЕКП разом з операторами систем розподілу обговорили план дій щодо справедливого розподілу електропостачання
15:35 - До уваги споживачів: НКРЕКП спростила процедуру укладення договорів на роздрібному ринку електроенергії та зміни постачальника
15:34 - Регулятор захистив права власників приватних домогосподарств, в яких встановлені установки з виробництва електричної енергії з альтернативних джерел
15:10 - Военное положение и мобилизация в Украине снова продлены на 90 дней
15:10 - BBC удивлено тем, как Алексей Резников несмотря на факты коррупции сохранил пост министра обороны
14:53 - Які способи отримання фіскального чеку покупцем за оплачені товари (послуги) через ПРРО?
14:51 - Щодо строків подання податкової декларації про майновий стан і доходиЩодо строків подання податкової декларації про майновий стан і доходи
14:50 - Чи подається декларація про доходи при отриманні благодійної допомоги/внесків військовослужбовцем та фізособою – благодійником?
14:48 - Чи можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта відомості, які зазначені таким декларантом у одноразовій (спеціальній) добровільній декларації?
14:47 - Про повторне включення юридичної особи – сільськогосподарського товаровиробника до четвертої групи платників єдиного податку
14:46 - Про запровадження нової форми податкової декларації з транспортного податку


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.3256
Канадський долар27.2402
Юань Женьміньбі5.3884
Чеська крона1.6426
Данська крона5.2611
Гонконгівський долар4.6595
Форинт0.099277
Індійська рупія0.44217
Рупія0.0024147
Новий ізраїльський шекель10.5112
Єна0.27696
Теньге0.080117
Вона0.029122
Мексиканське песо1.9154
Молдовський лей1.9465
Новозеландський долар23.0583
Норвезька крона3.5194
Російський рубль0.51364
Сінгапурський долар27.5677
Ренд2.0744
Шведська крона3.4395
Швейцарський франк39.5336
Єгипетський фунт1.207
Фунт стерлінгів43.833
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5528
Румунський лей7.9865
Турецька ліра1.9421
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.9687
Болгарський лев20.0189
Євро39.1485
Злотий8.2302
Алжирський динар0.26875
Така0.34712
Вірменський драм0.092422
Домініканське песо0.64755
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.42448
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.6757
Малайзійський ринггіт8.5637
Марокканський дирхам3.578
Пакистанська рупія0.13705
Саудівський ріял9.7438
Донг0.0015592
Бат1.1076
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.9536
Узбецький сум0.0032448
Новий тайванський долар1.21725
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33742
Сомоні3.5531
Ларі13.7948
Бразильський реал7.1321
Золото68403.76
Срібло815
Платина35479.59
Паладій58172.23

Курси валют, встановлені НБУ на: 08.02.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
213227980.93980.93980.93980.93206976.23
225668993.11993.11993.11993.11282043.24
2262601052.571052.571052.571052.57155780.36
BAVL0.320.320.320.3228800.00
VERES138.87147138.871473519.87

Дані за 06.02.2023