Британський юрист Джейсон МакК`ю: “Я хочу бути скалкою в дупі Прігожіна і Путіна”

07.12.2022 17:00 | Укррудпром

Як Україні і українцям отримати належне правосуддя і справедливі репарації.

Британський юрист Джейсон МакК’ю довгі роки представляє інтереси жертв терору, допомагаючи їм досягти справедливості та отримати компенсації за свої страждання. Будучи співзасновником і старшим партнером юридичної компанії McCue Jury and Partners LLP він зіграв головну роль у судових перемогах над такими організаціями як “Справжня ІРА”, ХАМАС, а також у справі проти Лівійської Джамахірії. А на початку цього року McCue Jury and Partners LLP успішно захистила керівника Bellingcat Еліота Гіґґінса в судовому процесі, який розпочав власник ПВК “Вагнер” Євгєній Прігожін.

Відстоюючи інтереси українців, постраждалих в результаті російської агресії, 1 листопада Джейсон МакК’ю подав до Верховного суду Лондона позов проти ПВК “Вагнер”.

— Пане МакК’ю, що це за позов, який ви подали до Верховного суду Лондона? Він проти організації чи проти певних осіб, які представляють ПВК “Вагнер”?

— Це позов від групи українців, які просили мене представляти їхні інтереси в суді.

Ми стверджуємо дві речі. Перша: група “Вагнер” скоювала акти тероризму проти українського населення на території України. Друга: Путін вступив у протизаконну змову з цією ПВК, аби та здійснювала акти тероризму на території України. Щодо відповідачів у даній справі, то наразі це Прігожін від імені групи “Вагнер”. В подальшому ми плануємо додавати й інших відповідачів.

Ми збираємося довести, що ПВК “Вагнер” — терористична організація і по суті є зброєю, яку наймає Путін, щоб досягати своїх цілей на території України терористичними методами. Ми збираємося добитися компенсації для народу України.

Один із позовів буде в Лондоні, інший — в США. Вони досить різні, але їх мета однакова. Першу справу було розпочато в Лондоні, тому що в Лондоні близько 180 тисяч людей — біженців з України, які всі є потенційними позивачами.

Зараз, відповідно до процедур, які існують в юридичній системі Сполученого Королівства, ми чекаємо кроку відповідачів. Якщо за визначений законодавством період не буде реакції відповідачів, то далі починається судове слухання.

Хотів би зазначити, що шість місяців тому ми почали співпрацювати з нашими колегами-адвокатами та науковцями в юридичній справі, а також із Верховним судом України щодо того, які зміни мають бути внесені в українське законодавство для того, щоби подібна справа була розпочата в Україні і пізніше це судове рішення могло бути забезпечене за кордоном.

Вважаю, що можу допомогти українцям, тому що маю досвід боротьби з тероризмом. Я провів останні 30 років у боротьбі з тероризмом по всьому світу. Починав зі справ проти Ірландської республіканської армії. Потім були справи проти “Ісламської держави”, “Аль-Каїди”, ХАМАС, “Хезболли”, “Ан-Нусри”, а також Лівії та Ірану. Мені погрожував Каддафі. Але коли ти маєш справу з терористами, то єдиний правильний варіант — це не звертати уваги на їхні погрози.

І, нарешті, я хочу бути просто скалкою в дупі Прігожіна та Путіна.

Читайте також: ПВК “Вагнера” почала набирати у найманці в’язнів з тимчасово окупованих територій — ЦНС

— Чи має Верховний суд Лондона юрисдикцію, аби розглядати цю справу? “Вагнерівці” скоювали злочини проти українців на території України, а не Великої Британії…

— Так, юрисдикція є, тому що українці, котрі виїхали до Великої Британії, продовжують зазнавати збитків. Чимало їх мають значні травми і поранення через діяльність “вагнерівців”. Деякі українці мають посттравматичний синдром через те, що відбувається. І тому вони мають підстави для подання в суд проти цієї діяльності, яка примусила їх виїхати.

Ми також передбачаємо низку позовів проти “вагнерівців” у різних країнах, де є українські біженці.

— За якими епізодами ви будете доводити, що ПВК “Вагнер” скоювала акти тероризму проти українського населення?

— Ми почнемо з прикладів в Африці та Сирії, а потім логічним шляхом дійдемо до України. Тобто ми покажемо патерн діяльності, те, що вони використовують постійно одні й ті самі методи. Після цього перейдемо до конкретних випадків, які підтверджують їхні військові злочини, їхні злочини проти людяності, а також навмисні насильницькі дії проти цивільного населення. Саме те, що група “Вагнер” надіслала кувалду до Європейського парламенту, — і є ілюстративним прикладом терористичної діяльності, тобто залякування.

На жаль, “Вагнер” спрощує для мене завдання, тому що вони — монстри.

Хочу наголосити, що поданий позов — цивільна справа. А вона має певні переваги над кримінальною справою, тому що має дещо інші вимоги до доказової бази.

Переваги цивільної кампанії правосуддя в тому, що, по-перше, це дає змогу досягти реально вагомих виплат репарацій для позивачів, у даному випадку для українців та народу України. По-друге, в рамках цієї кампанії дає визначити, що дії росії є незаконними і терористичними. По-третє, весь цей процес змушує відповідачів фокусуватися не на своїй незаконній діяльності, а на тому, як вони відповідають у суді, як вони зберігають свої активи. Тому що проти них відкривається низка судових справ. Тобто це стратегічний юридичний підхід для боротьби і захисту справедливості. В даному випадку — це постраждалі українці.

Читайте також: росіяни вербують до ПВК “Вагнера” працівників заводів і примусово відправляють на війну медиків на Луганщині — Генштаб

— Яка сума позову?

— Оцінка нашої юридичної команди у першій справі наразі складає від п’яти до дев’яти мільярдів фунтів стерлінгів. Справи у США можуть сягнути значно більших сум.

— Якщо справу буде виграно, як ви добиватиметеся стягнення грошей?

— Останні шість місяців ми проводили кропітку роботу по відстеженню активів групи “Вагнер” по всьому світу. І, щойно будуть винесені судові рішення у Великій Британії та США, мережа адвокатів, які з нами співпрацюють, допоможуть нам легалізувати ці рішення в країнах, де є вже виявлені активи групи “Вагнер”. Таких країн насправді багато. І одна річ, про яку я не говорю ЗМІ, — це де є ці ресурси, тому що ми не хочемо попереджати групу “Вагнер”.

— Наскільки я зрозумів, до вже існуючої групи позивачів можуть додаватися й інші українці зі своїми претензіями?

— Так, ви праві. Ми працюємо разом зараз з урядом України над тим, аби приєднати до цих справ якомога більшу кількість осіб. Зараз ми працюємо з деякими установами, котрі займаються діджиталізацією, щоб найбільша кількість заявок чи позовів з українського боку могла приєднатися до справ.

— Як до цієї справи можуть приєднатися ті, хто не проживає у Великій Британії?

— Якщо йдеться про громадян України, які евакуювалися до Великої Британії на якомусь етапі, а потім повернулися в Україну, то вони можуть приєднатися до справи. І зараз ми з урядом України працюємо над тим, щоб організувати процес подачі цих заяв так, аби зменшити адміністративну роботу. Бо коли всі українці, які виявлять бажання приєднатися до зазначеної справи, почнуть телефонувати в мою компанію — а це те, що треба зробити, — то моя телефонна лінія просто обвалиться.

— За рахунок чого йтиме фінансування судових витрат?

— По-перше, у зв’язку з цією справою ми плануємо розпочати фандрейзингову кампанію. Ми маємо бути належно забезпечені ресурсами, щоби боротися проти військової машини рф, яка володіє значними ресурсами.

Я зустрічався в Україні з низкою лідерів громадянського суспільства, ми вже маємо значні пропозиції підтримки. Але я впевнений, що світова громадськість надасть достатню підтримку цьому судовому процесу для того, щоб його успішно завершити, бо всі розуміють як це важливо.

— Ви казали, що маєте намір подати позов проти ПВК “Вагнер” у Сполучених Штатах. Чим цей позов буде відрізнятися від того, який ви подали у Великій Британії?

— Насправді вже підготовлені дві справи, які ми готові розпочинати у США. Одна проти групи “Вагнер”, друга — проти іншої юридичної особи. Причина, чому я не хочу зараз розкривати їх деталей, у тому, що не хочу заздалегідь попереджати тих, хто буде відповідачами і хто буде позивачами в цій справі.

Читайте також: США додали Кубу, Нікарагуа та групу Вагнера до чорного списку порушників свободи віросповідання

— У суди яких країн ви ще плануєте звертатися з позовом?

— Наразі в мене є юристи в Ізраїлі, які кажуть, що в них готова справа в рамках цієї кампанії. Подібне говорять юристи й у Франції. Є юристи в Нідерландах та в інших країн. Ми хочемо запустити цей процес для того, щоб переслідувати елементи військової машини рф по всьому світу.

— Ви мали зустріч із головою військової розвідки Кирилом Будановим. Про що ви домовилися?

— Крім нього, я також зустрічався в офісі президента з паном Подоляком, і він засвідчив свою повну підтримку та підтримку з боку президента в цій справі.

Багато компонентів у рамках уряду України можуть потенційно допомогти мені у справі проти групи “Вагнер”, у тому числі й надаючи доказову базу. Це нормальна справа, ми так діємо по всьому світу: надсилаємо запити до урядових установ, які нам можуть допомогти зібрати й підготувати нашу справу. Нам, у принципі, може допомогти кожна людина або установа, котра зможе надати відповідну інформацію, яку буде використано в рамках справи, і готова нею поділитися.

Я займаюся постконфліктним врегулюванням досить довгий час. Мені очевидно, що ця війна закінчиться перемогою українців. Але що залишається під питанням — чи отримають зараз Україна та українці належне правосуддя і справедливість у плані репарацій? Є два шляхи, аби досягти цього.

Перший — це шлях міжнародних переговорів, створення трибуналу та комісії з репарацій тощо… Мій досвід говорить, що цей шлях занадто вразливий до реальної політики. І по закінченні такого процесу люди й приватний бізнес отримують тільки символічні відшкодування завданих збитків.

Другий шлях досягнення справедливості в отриманні компенсації — судові кампанії, подібні до тої, яку я зараз проводжу. Тут є дві переваги. По-перше, це реальне, а не символічне відшкодування збитків. По-друге, оскільки це судовий процес, то він має імунітет від реальної політики. Політики не можуть спинити індивідуальні позови, які розглядаються в судових залах Великої Британії або США. Але для того, щоб це спрацювало нам треба засукати рукави й ретельно працювати — бо це дуже складна справа, — щоб вести таку боротьбу. Але перемога точно за нами!

Володимир КРАВЧЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





Stock market soars high,
Bulls and bears in fierce battle,
Greed and fear collide.

- Fin.Org.UA

Новини

18:25 - Іноземні інвестори можуть диверсифікувати ризики за рахунок інвестицій в малий і середній бізнес, - Надія Бігун
17:58 - Україна залучила близько $72 млрд бюджетної підтримки від країн G7 та ЄС з лютого 2022 року: Сергій Марченко зустрівся з міністрами фінансів G7
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 19.04.2024
16:54 - Людмила Сугак зустрілася з представниками Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення Єврокомісії
16:50 - Неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати – Мін'юст
16:49 - Мінцифри радить використовувати безоплатні можливості від Дія.Бізнес для розвитку підприємницьких навичок
16:41 - У Киргизстані заблокували TikTok: що стало причиною
16:23 - Україна отримала 18 модульних мостів від іноземних партнерів
16:18 - Мін’юст: Санкції створюють величезні проблеми для підсанкційних осіб
16:17 - Tesla відкликає майже 4 тисячі електромобілів Cybertruck через несправність
16:11 - московіяни атакували Одещину ракетами, пошкоджена припортова інфраструктура
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 22.04.2024
15:55 - Російські будівельники залишилися без софту для проєктування об'єктів
15:46 - АРМА: Продаж картин Медведчука, які мають музейне значення, буде зупинений
15:37 - Міжнародна допомога: газовики прифронтових областей отримали 20 тонн обладнання від чеських партнерів
15:35 - Презентували цифрові досягнення регіонів та громад на Міжнародному саміті мерів
15:30 - Україна та ЄІБ підписали Меморандум про взаєморозуміння: Сторони визначили пріоритети співпраці на наступні 10 років
15:21 - Україна отримала 18 модульних мостів американської компанії Acrow
15:16 - Какао б'є нові рекорди: ціни перетнули межу в 11 тисяч доларів
15:00 - "Пропонуємо нову посаду": росіяни використовують нову тактику для кібератак
14:52 - Руслан Магомедов під час Mind Entrepreneur Summit: Великі реформи треба починати з себе
14:41 - Великобританія виділила понад 180 мільйонів доларів на зміцнення енергосистеми України
14:37 - Мінфін: У І кварталі 2024 року Нацфонд досліджень профінансував наукові дослідження на 148 млн грн
14:30 - Nissan скорочує очікуваний прибуток через нижчі продажі авто
14:01 - З міркувань безпеки: Авіакомпанії змінюють маршрути польотів після атаки Ізраїлю на Іран
13:58 - Руслан Магомедов під час Mind Entrepreneur Summit: Великі реформи треба починати з себе
13:40 - Європейський центробанк планує змусити UniCredit вийти з ринку московія - Reuters
13:36 - Україна отримає понад пів мільярда євро для проєктів в енергетиці та відновленні житла 
13:15 - Акції Netflix впали на фоні заяви про припинення підрахунку передплатників
13:05 - Індустріальні парки: гайд для інвесторів


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.504
Канадський долар28.9062
Юань Женьміньбі5.4947
Чеська крона1.678
Данська крона5.6797
Гонконгівський долар5.0796
Форинт0.107271
Індійська рупія0.47667
Рупія0.002444
Новий ізраїльський шекель10.5315
Єна0.25735
Теньге0.089175
Вона0.028793
Мексиканське песо2.2909
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4152
Норвезька крона3.6029
московський рубль0.42645
Сінгапурський долар29.2107
Ренд2.0712
Шведська крона3.6331
Швейцарський франк43.7663
Єгипетський фунт0.8232
Фунт стерлінгів49.4922
Долар США39.7879
Білоруський рубль14.462
Азербайджанський манат23.4019
Румунський лей8.5166
Турецька ліра1.2205
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.3493
Болгарський лев21.6698
Євро42.3821
Злотий9.7865
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото94602.1
Срібло1122.93
Платина37071.98
Паладій40053.68

Курси валют, встановлені НБУ на 22.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861041.861041.861041.861041.8652093.00
227763995.42995.42995.42995.42597252.00
2280431098.651098.651098.651098.6535156.80
229025981.67981.67981.67981.67490835.00
229470917.58917.58917.58917.58275274.00
CRSR061019.951019.951019.951019.9512239.40
USXT22464946494649464932529053.00

Дані за 19.04.2024