“Мав можливість не йти”. Голова НБУ Кирило Шевченко іде у відставку. З яких причин та чому це не дуже добра новина

05.10 17:25 | Укррудпром

Ввечері 4 жовтня голова НБУ Кирило Шевченко оголосив, що йде у відставку, пояснивши це проблемами зі здоровям. Найбільш імовірно, його замінить екскерівник Ощадбанку Андрій Пишний. Із чим Шевченко залишає Нацбанк, що означає така ротація та до яких наслідків може призвести?

Відставка Кирила Шевченка, 49, означає, що Національний банк України невдовзі отримає шостого керівника за останні вісім років. Каденція голови НБУ розрахована на семирічний термін, Шевченко ж пробув у кріслі трохи більше третини цього часу.

Три співрозмовники Forbes, знайомі з деталями відставки, підтверджують: Шевченко дійсно має суттєві проблеми зі здоровям, що збігається з офіційною версією відставки. Втім майже всі співрозмовники Forbes зазначають, що не останню роль зіграли протиріччя з низки питань та перманентний тиск із боку Офісу президента (ОП).

Позиції Шевченка ще до війни складно було назвати непохитними. Питання про його відставку підіймалося в ОП ще в середині минулого року. Тоді співрозмовники, дотичні до Банкової, розповідали про зіпсовані відносини між Шевченком та очільником ОП Андрієм Єрмаком, голова НБУ нібито відмовився погодити низку кадрових призначень, запропонованих Банковою. 

Зараз найбільш вірогідним кандидатом на посаду голови Нацбанку чотири високопосадовці, з якими Forbes говорив на правах анонімності, називають екскерівника державного Ощадбанку Андрія Пишного. Він має добрі стосунки з головою ОП та входить до групи з питань санкцій щодо росії “Єрмака—Макфола”. Банкір прочитав запит Forbes із пропозицією прокоментувати своє можливе призначення, але не відповів на момент публікації.

Відставка Шевченка саме зараз негативно сприйнята частиною депутатів й викликає занепокоєння в міжнародних партнерів України. Основне побоювання — Нацбанк залишається єдиною реально незалежною державною інституцією в економічному блоці, її руйнування чи послаблення може дуже дорого коштувати українській економіці. 

Що може змінитися після призначення нового голови НБУ?

Чому Шевченко йде з НБУ

Відставка Шевченка не стала несподіванкою для співрозмовників Forbes у топкерівництві президентської політсили “Слуга народу”, хоча й збентежила декого з них.

Розмови про зміни в НБУ, що на кілька місяців відійшли на другий план через війну, зрештою повернулися на порядок денний Банкової. Головна “довоєнна” претензія ОП до очільника Нацбанку — він виявився значно менш лояльним до ідей і побажань Банкової, ніж очікувалося, коли Шевченко змінював попередника Якова Смолія. 

Останній також сам подав у відставку, однак за куди більш скандальних обставин — він заявив про систематичний політичний тиск з боку інших органів влади (хоча Смолій так і не пояснив, що конкретно мав під цим на увазі).

Незважаючи на схожість з історією дворічної давнини, зараз суттєвих претензій до Шевченка в Офісу президента чи уряду не було, кажуть два співрозмовники в керівництві “Слуги народу”.

“Історія з розслідуванням НАБУ проти Шевченка — давня тема, яка час від часу виринає, але вона наразі не мала суттєвого значення, — розповідає співрозмовник із керівництва “Слуги народи”. — Зараз закидали дрібниці: наприклад, чому на страховому ринку досі мутні схеми та не видано нових ліцензій”.

 

“Він мав можливість не йти”, — додає один із керівників фракції “Слуга народу”.

пресслужба НБУ

Втім, запит ОП на зміну керівника НБУ все ж зіграв свою роль, вважає один із парламентарів. Однак це не протирічить офіційній причині відставки, яка також була суттєвим фактором. “Це складне для себе рішення я прийняв через причини, повязані зі здоров’ям, які я не можу надалі ігнорувати”, — зазначив Шевченко, оголошуючи про відставку в facebook-дописі. (Два співрозмовники Forbes розказали деталі хвороби Шевченка, з етичних міркувань редакція не буде їх розголошувати).

Чи всі раді Андрію Пишному на чолі НБУ

Прізвище ексголови Ощадбанку (2014—2019) Андрія Пишного — наразі єдина опція в списку потенційних кандидатів на заміну Шевченку, яку називають усі співрозмовники Forbes: і серед близьких до Банкової нардепів, і серед банкірів, близько знайомих із ситуацією. 

Лише в окремих розмовах звучали альтернативні прізвища: посла України у США та ексміністра фінансів Оксани Маркарової та двох заступників Шевченка — Юрія Гелетія та Катерини Рожкової. Втім їхнє повноцінне призначення не надто ймовірне.

Кандидатура Пишного теж не є бездоганною — у ньому сумніваються щонайменше кілька впливових членів ближнього кола команди Зеленського. 

З 2014-го по 2019-й роки Андрій Пишний очолював Ощадбанк 

Фото з особистого архіву

Чи могли б виникнути сумніви в міжнародних партнерів? “Думаю, це не буде проблемою, але таймінг не дуже вдалий”, — каже на правах анонімності співрозмовник у одній із міжнародних організацій, що підтримує Україну, у тому числі фінансово. 

Якраз найближчими тижнями українська делегація проводитиме переговори з МВФ щодо нової програми (зустрічі відбудуться у Відні). Україна розраховує на $17—18 млрд у рамках програми, що стартуватиме вже з 1 січня, каже один із членів уряду, який попросив не називати його імені в цій статті. Інша важлива дата — 25 жовтня у Берліні відбудеться ще одна масштабна конференція потенційних донорів України. 

З чим Шевченко залишає Нацбанк

Чому в цих подіях важлива фігура голови Нацбанку? Саме незалежність НБУ останніми роками була одним із ключових маркерів для МВФ та інших кредиторів, від чого залежало фінансування України.

Призначення Шевченка в липні 2020-го також викликало побоювання, що Нацбанк стане більш лояльним до політичних потреб керівництва країни, оскільки звільнення його попередника Якова Смолія не обійшлося без протиріч із президентом Зеленським та його оточенням.

Зрештою негативні очікування не виправдалися. НБУ за Шевченка не став підігрувати уряду та Банковій у фінансуванні держбюджету вже під час коронакризи 2020-го. Зараз Нацбанк хоч і “друкує” гроші на потреби Мінфіну (уряд не може використовувати міжнародну допомогу на фінансування армії), але часом прямо критикував уряд за недалекоглядність та бажання вирішити всі поточні проблеми за рахунок “друкарського верстату”.

“Україна закінчила 2021 рік із дуже хорошими показниками фінансової стійкості. Дефіцит бюджету — 3,6% ВВП, співвідношення боргу до ВВП менше 50%, — казав Шевченко в інтервю Forbes. — На мій погляд, у таких хороших показниках є також заслуга НБУ, тому що ми послідовно відмовлялися від пропозицій на кшталт “надрукувати грошей”.

За два роки під керівництвом Шевченка Нацбанк, з одного боку, став більш автократичною структурою: перший рік нового керівника запамятався більше кадровими скандалами та зміною практично усіх заступників голови регулятора. Зокрема, з часів попередніх керівників залишилася тільки Катерина Рожкова. За Шевченка вона втратила посаду куратора банківського сектору і тепер відповідає за адміністративні питання.

 

Інший скандал — одномоментне звільнення кількох “середніх” менеджерів НБУ. Наприклад, ексдиректор департаменту ліцензування Олександр Бевз прямо звинуватив Шевченка у концентрації рішень в одних руках.

З іншого боку, НБУ загалом зберіг політику, яку почав проводити після реформ 2014—2015 років (інфляційне таргетування, плаваючий курс, міжнародні стандарти нагляду за банками), та залишився структурою, незалежною від політичних рішень.

Цей підхід зрештою дав результат. Перший постпандемічний 2021 рік банківський сектор завершив із рекордним прибутком у 77,5 млрд грн. У серпні 2021-го міжнародні резерви України сягнули девятирічного максимуму — $31,6 млрд. Навіть попри війну вони залишаються достатньо високими — $25,4 млрд на 1 вересня. Інфляція, на яку орієнтується НБУ, значно нижча, ніж могла би бути в таких стресових умовах — 23,8% в серпні.

“НБУ не просто відповідає “ні” на зайві пропозиції “піддрукувати гошей”, він зобовязаний це робити, — казав Шевченко в інтервю. — Емісія — це аналог штучної вентиляції легень для економіки. Це екстрена допомога, яка рятує життя, але у великих дозах може призводити до ускладнень”.

Сергій ШЕВЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

16:45 - “Энергоатом”: российские военные готовятся покинуть Запорожскую АЭС
14:55 - Оккупанты нанесли ракетные удары по объекту транспортной инфраструктуры в Кривом Роге
14:55 - Дефицит мощности в энергосистеме Украины составляет около 20%
14:00 - Премьеры Украины и Бельгии обсудили использование замороженных российских активов для будущего восстановления
13:05 - НКРЭКУ оштрафовала “Оператора ГТС” из-за долгов
13:05 - В Украине уже собрали более 40 млн тонн зерновых
12:10 - Кабмин разрешил покупать оборудование для объектов энергетики в обход тендеров
12:10 - Украина 7 лет не покупает газ в рф
11:15 - Империя должна умереть
11:15 - Остатки средств на счетах физлиц-предпринимателей в банках превысили 100 млрд гривен
11:15 - Суд взыскал с “Киевметростроя” в пользу столицы 139 млн гривен
11:15 - Империя должна умереть! Сценарии ближайшего политического будущего рф (часть вторая)
10:20 - Соратник Юры Енакиевского создает очередную российскую ЧВК для войны в Украине
10:20 - “Укрзалиізныця” выставила на продажу 27,7 тыс тонн лома на 120,5 млн гривен
09:25 - “Нафтогаз” усилит сотрудничество с американской Halliburton
09:25 - Для реализации инициативы Grain from Ukraine уже собрали 150 млн долларов
09:25 - “По фасаду побежали трещины”. Как Илон Маск уничтожает собственный имидж и капитализацию Tesla
08:30 - Еще двоих экс-чиновников КГГА подозревают в незаконной передаче госимущества профсоюзам
08:30 - Де тут можна зігрітися: як українці шукали Пункти незламності
07:35 - Прощання з Паулем Боймером
19:25 - В Киеве перерыв в электроснабжении будет составлять не более 5 часов
15:55 - Зеленский обвинил Кличко в плохой работе в условиях отключений электроэнергии
15:55 - В Польше создали завод для ремонта западной артиллерии, вышедшей из строя в Украине
15:55 - Британская разведка: россия использует против Украины старые ракеты, снимая с них ядерные боеголовки
15:00 - Министр иностранных дел рассказал о тайных поставках оружия в Украину от стран, которые отрицают помощь Киеву
15:00 - Производители электроэнергии сейчас покрывают лишь 75% потребности потребления
13:15 - Очереди вагонов на пограничных переходах в ноябре выросли на 15%
13:15 - Кабмин еще на год продлил обязанности поставщика электроэнергии “последней надежды”
12:25 - В Раде хотят упростить систему налогообложения для предпринмателей
11:30 - российский олигарх Гуцериев переписал бизнес на украинку во избежание санкций


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6527
Канадський долар27.3768
Юань Женьміньбі5.0977
Куна5.0298
Чеська крона1.558
Данська крона5.1045
Гонконгівський долар4.6792
Форинт0.092261
Індійська рупія0.44762
Рупія0.0023335
Новий ізраїльський шекель10.6689
Єна0.26251
Теньге0.078564
Вона0.027591
Мексиканське песо1.8846
Молдовський лей1.8952
Новозеландський долар22.7987
Норвезька крона3.6883
Російський рубль0.60232
Сінгапурський долар26.5837
Ренд2.1349
Шведська крона3.5074
Швейцарський франк38.6519
Єгипетський фунт1.488
Фунт стерлінгів44.2151
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.549
Румунський лей7.7074
Турецька ліра1.9623
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.0413
Болгарський лев19.4111
Євро37.96
Злотий8.0925
Алжирський динар0.26034
Така0.34208
Вірменський драм0.092485
Домініканське песо0.67943
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43792
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.2354
Малайзійський ринггіт7.7358
Марокканський дирхам3.3434
Пакистанська рупія0.16567
Саудівський ріял9.734
Донг0.0014723
Бат0.95983
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.1906
Узбецький сум0.0032708
Новий тайванський долар1.13321
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.30893
Сомоні3.58
Ларі13.2017
Бразильський реал6.8424
Золото64025.4
Срібло777.94
Платина36018.24
Паладій68086.34

Курси валют, встановлені НБУ на: 28.11.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
206460929.16929.16929.16929.1655749.60
22041236157.2032536157.2032536157.2032536157.2032563781306.53
2262601029.711029.711029.711029.71120476.07
AST20020020020030000.00
BAVL0.2050.220.2050.2246050.00
KER184.9184.9184.9184.9184.90

Дані за 25.11.2022