“росія вже програла газову війну із Заходом”. Як зміниться енергетична мапа ЄС та чого чекати Україні? Пояснює енергетичний експерт Михайло Гончар

04.10 20:00 | Укррудпром

Хто вийде переможцем з газової війни, як зміниться енергетична мапа ЄС і яка роль відведена Україні?

росія скоротила постачання газу в Європу: з п’яти газогонів працюють лише два — через Україну та “Турецький потік”. Чим закінчиться енергетична війна росії з ЄС та як вплине на Україну? Бліц-інтервю з президентом Центру глобальних досліджень “Стратегія XXI” Михайлом Гончаром.

росія рекордно скорочує поставки газу в ЄС. У середині травня російський “Газпром” у понад два рази зменшив транзит газу через Україну. Майже одночасно росія зупинила постачання газопроводом “Ямал — Європа” через Польщу.

Наприкінці вересня біля острова Борнхольм з невеликою перервою вибухнули три з чотирьох гілок підводних газопроводів у Балтійському морі: двох гілок “Північного потоку — 1” та гілки не запущеного “Північного потоку — 2”. Відновлення роботи “Північного потоку — 1” може зайняти місяці.

Розслідування причин вибухів триває. Ситуація з “Потоками” вписується у військову логіку росії, каже президент Центру глобальних досліджень “Стратегія XXI” Михайло Гончар. Газовим шантажем росія намагається примусити ЄС до миру, зняття санкцій та позбавлення України підтримки.

Хто вийде переможцем з газової війни, як зміниться енергетична мапа ЄС і яка роль відведена Україні?

Яка мета росії, що скоротила постачання газу в ЄС?

Європейський газовий ринок для росії — театр воєнних дій. Домінує воєнна логіка, яка стала проявлятись у середині 2021 року. Ще тоді росія почала скорочувати постачання, що призвело до різкого зростання цін.

Комерційно для росії це теж було вигідно: росіяни постачали менше, а заробляли більше. У 2022 році “Газпром” отримає рекордний виторг — близько $80 млрд, навіть попри суттєве падіння експорту. У 2021 році “Газпром” заробив $55,5 млрд. До цього рекорд був у 2013 році, коли російський газовий монополіст заробив $67,2 млрд. 

Тепер спостерігаємо радикалізацію дій росії, де комерційна складова вже не грає ролі. Вони готові до повної зупинки постачання газу до ЄС.

З п’яти трубопроводів з росії до Європи працюють лише два: “Турецький потік” та українська ГТС. І вони теж перебувають у підвішеному стані. Нещодавно ліцензія “Турецького потоку” була відкликана, що ставить під загрозу постачання газу в Сербію та Угорщину. Стосовно транзиту через Україну “Газпром” пригрозив “Нафтогазу” санкціями через новий арбітраж.

Мета — викликати черговий ціновий сплеск на європейському газовому ринку та, як наслідок, соціально-політичні протести в країнах ЄС, відставки урядів, пом’якшення санкцій, ослаблення підтримки України.

Частково ця стратегія працює. В ряді країн проходять протести, вибори виграють праві сили.

В цю воєнну логіку вписується підрив “Північних потоків”?

Так. Звісно, це робив не “Газпром”. Для цього на росії є спеціальний підрозділ — Головне управління глибоководних досліджень міноборони рф. Специ цього відомства брали участь у завершальному етапі будівництва “Північного потоку — 2”. Їм не було чого там робити. Чим вони займались насправді, важко сказати, але їхня діяльність викликала багато питань.

Цікаво, що ціни на європейському газовому ринку майже не відреагували на підрив “Потоків”. 

Спочатку було невелике зростання, але потім ринок побачив, що ці потоки не відіграють визначної ролі.

“Потоки” на той момент не працювали. “Північний потік — 2” так і не запустився. “Північний потік — 1” працював на 20% своєї потужності, поки не був повністю зупинений на початку вересня ніби через несправність турбін.

росія постійно шукає привід, щоб обмежити постачання, подавши все так, аби винною виглядала Європа, санкції.

Поле для маневру їм дають рекордні ціни на газ, які ж вони самі й спровокували.

Завантаження “Північного потоку — 1”

Наскільки зупинка постачання російського газу критична для ЄС? Який дефіцит прогнозується на зиму?

Можливий дефіцит газу спрогнозувати важко, бо ми не знаємо, наскільки холодною буде зима. Перед торішньою зимою ЄС прогнозував дефіцит у 20 млрд кубометрів, росія казала про 70 млрд кубометрів. Європа пройшла зиму з дефіцитом близько 20 млрд кубометрів. Так, ціни тримались на рекордно високому рівні, але нічого страшного не сталось.

Ринок працює так, що чим більше в Європі зростає ціна, тим більше танкерів зі скрапленим газом направляється з Азії в Європу. Також торік велику роль зіграли США, які своїми поставками скрапленого газу потушили паніку на ринку. Вони поставили відносно небагато, але справили позитивний психологічний ефект.

Якщо росія напередодні зими повністю зупинить постачання газу в Європу, фатального впливу на ЄС не буде. Ціни зростуть, але без газу Європа не залишиться.

Єдине, що росія ще може вдіяти, — підірвати, наприклад, підводні газопроводи, які йдуть з Північного моря та Алжиру до Європи. Тоді ЄС буде дуже важко.

Якими будуть підсумку цієї енергетичної війни? 

росія вже її програла. Проблема в тому, що Кремль поки цього не розуміє. Європейський Союз зараз пришвидшено дерусифікує імпорт енергоресурсів.

Це катастрофа для “Газпрому”. Доля російського газу в європейському імпорті впала до рівня менше 10%, тоді як нещодавно була близько 45%. 

З іншого боку, повалення режиму Путіна і прихід демократичних сил до влади може зупинити процес відмови ЄС від російських енергоресурсів. Утім так, як було раніше, вже не буде. Європа засвоїла урок.  

Доля імпорту російського газу європейськими країнами до війни

Хто може замінити росію?

Альтернативи російському газу були завжди, але в ЄС, передусім у Німеччині, цього не хотіли бачити. Наприклад, Туркменістан — четверта в світі країна по запасах газу після росії, Ірану та Катару.

У 2007 році Європейська комісія визнала проєкт будівництва трубопроводу з Туркменістану через Каспійське море і Туреччину до ЄС як пріоритетний, але він так і не був реалізований.

Азербайджан збільшує постачання газу в Європу, втім об’єми невеликі.

Найбільш перспективний напрям — постачання скрапленого газу з Америки, Австралії та Катару. Високі ціни на природний газ дають стимул для збільшення видобутку газу в цих країнах, його скраплення та постачання в ЄС. Тільки Катар реалізує декілька проєктів, які до 2025 року дозволять збільшити виробництво в 1,5 раза.

З іншого боку, ЄС прискорено скорочуватиме споживання викопного палива. 

Зупинка транзиту через Україну — логічне продовження тиску росії на ЄС. Коли це може статись і які наслідки?

росія притримує це на зимовий період, щоб створити додаткові складнощі як нам, так і європейцям. Будуть орієнтуватися по ситуації. Можливо, це станеться на початку зими, можливо, в лютому — березні, коли в газосховищах буде мало запасів.

Вони можуть зробити це швидко і будь-якої миті, але їхні надії, що це якось вплине на спроможність України забезпечувати споживачів газом, не виправдаються. У випадку холодної й довгої зими певний дефіцит газу все одно буде. Але уряд України, оператор ГТС готові до такого сценарію.

Головна небезпека — це удари по нашій енергетичній інфраструктурі, по теплових електростанціях. Якщо цього вдасться уникнути, навіть без транзиту ми пройдемо зиму.

Ігор ОРЕЛ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

21:35 - рф нанесла очередной ракетный удар по объекту промышленной инфраструктуры в Кривом Роге
21:35 - Виктор Орбан заявил, что венгерское вето на макрофинансовую помощь ЕС Украине “неправильно поняли”
20:30 - Міжнародні резерви України перевищили довоєнний рівень і сягнули майже 28 млрд дол. США
19:50 - Дефицит мощности в энергосистеме составляет 19% прогнозного потребления
18:55 - Украина в заложниках у олигархов. Энергетика
18:55 - Для восстановления энергосистемы Украины после ракетной атаки нужно еще несколько суток
18:55 - ЕС не позволит одной стране сорвать предоставление Украине 18 млрд евро — средства начнут поступать уже в январе
18:55 - ЕБРР не снизил из-за военных действий требования к экологичности проектов в Украине
18:55 - Failed state. россия провалилась как государство?
18:55 - Таджиков, которых отправили на восстановление оккупированного рф Мариуполя, обманули работодатели
18:55 - Программа Grain from Ukraine собрала 190 млн долларов взносов от партнеров
18:55 - Минфин разместил военных облигаций еще на 3 млрд гривен
18:00 - ЕС пытается согласовать верхний предел цены на газ в 220 евро
18:00 - Как бизнес в сфере гемблинга и беттинга создает рабочие места при помощи технологий
18:00 - Антикоррупционные органы уведомили о подозрении Кауфмана и Грановского, контролировавших чиновников Одесского горсовета
18:00 - ЕС хочет ввести санкции против горнодобывающей отрасли россии
18:00 - Фонд сына Уоррена Баффета предоставит Украине мощные генераторы большой мощности на 30 млн долларов
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 06.12.2022
17:05 - “Укрзализныця” ограничила грузовые перевозки в Молдову
17:05 - Власти Киева собирают данные о бизнесах, которые готовы работать в условиях блэкаута
17:05 - В 2022 году Украина экспортировала агропродукции на 21 млрд долларов
17:05 - Украина и Молдова планируют строительство автомобильного моста через Днестр
17:05 - Константин Жеваго за год потерял миллиард долларов
17:05 - рф не хочет передавать контроль над Запорожской АЭС “третьей стороне”
16:32 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
16:10 - В Киевской ОВА заверили, что поэтапно восстановят плановые графики энергоснабжения
16:10 - В партии “Слуга народа” лишили мандатов около десяти местных депутатов-коллаборантов
16:10 - В НБУ рассказали о создании сети дежурных банковских отделений с автономным энергоснабжением
16:10 - Венгрия заблокировала выделение 18 млрд евро финансовой помощи Украине в 2023 году
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 07.12.2022


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6418
Канадський долар26.8482
Юань Женьміньбі5.2318
Куна5.0948
Чеська крона1.5828
Данська крона5.1743
Гонконгівський долар4.7009
Форинт0.092727
Індійська рупія0.44268
Рупія0.0023411
Новий ізраїльський шекель10.7413
Єна0.2687
Теньге0.077663
Вона0.027715
Мексиканське песо1.862
Молдовський лей1.867
Новозеландський долар23.2083
Норвезька крона3.6866
Російський рубль0.57972
Сінгапурський долар26.976
Ренд2.1141
Шведська крона3.5357
Швейцарський франк38.9629
Єгипетський фунт1.4858
Фунт стерлінгів44.7033
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5363
Румунський лей7.8346
Турецька ліра1.9621
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5083
Болгарський лев19.6775
Євро38.4866
Злотий8.1888
Алжирський динар0.26377
Така0.35684
Вірменський драм0.092609
Домініканське песо0.67109
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43303
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.4715
Малайзійський ринггіт8.2291
Марокканський дирхам3.4191
Пакистанська рупія0.16275
Саудівський ріял9.7291
Донг0.0014803
Бат1.03673
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.3342
Узбецький сум0.0032641
Новий тайванський долар1.18671
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.32316
Сомоні3.5816
Ларі13.4815
Бразильський реал6.8983
Золото65110.39
Срібло823.87
Платина36659.29
Паладій68934.74

Курси валют, встановлені НБУ на: 07.12.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
206460934.51934.51934.51934.51934.51
225668976.01976.01976.01976.015856.06
225940989.27989.27989.27989.27989270.00
2262601034.321034.321034.321034.32680582.56

Дані за 06.12.2022