“росія вже програла газову війну із Заходом”. Як зміниться енергетична мапа ЄС та чого чекати Україні? Пояснює енергетичний експерт Михайло Гончар

04.10.2022 20:00 | Укррудпром

Хто вийде переможцем з газової війни, як зміниться енергетична мапа ЄС і яка роль відведена Україні?

росія скоротила постачання газу в Європу: з п’яти газогонів працюють лише два — через Україну та “Турецький потік”. Чим закінчиться енергетична війна росії з ЄС та як вплине на Україну? Бліц-інтервю з президентом Центру глобальних досліджень “Стратегія XXI” Михайлом Гончаром.

росія рекордно скорочує поставки газу в ЄС. У середині травня російський “Газпром” у понад два рази зменшив транзит газу через Україну. Майже одночасно росія зупинила постачання газопроводом “Ямал — Європа” через Польщу.

Наприкінці вересня біля острова Борнхольм з невеликою перервою вибухнули три з чотирьох гілок підводних газопроводів у Балтійському морі: двох гілок “Північного потоку — 1” та гілки не запущеного “Північного потоку — 2”. Відновлення роботи “Північного потоку — 1” може зайняти місяці.

Розслідування причин вибухів триває. Ситуація з “Потоками” вписується у військову логіку росії, каже президент Центру глобальних досліджень “Стратегія XXI” Михайло Гончар. Газовим шантажем росія намагається примусити ЄС до миру, зняття санкцій та позбавлення України підтримки.

Хто вийде переможцем з газової війни, як зміниться енергетична мапа ЄС і яка роль відведена Україні?

Яка мета росії, що скоротила постачання газу в ЄС?

Європейський газовий ринок для росії — театр воєнних дій. Домінує воєнна логіка, яка стала проявлятись у середині 2021 року. Ще тоді росія почала скорочувати постачання, що призвело до різкого зростання цін.

Комерційно для росії це теж було вигідно: росіяни постачали менше, а заробляли більше. У 2022 році “Газпром” отримає рекордний виторг — близько $80 млрд, навіть попри суттєве падіння експорту. У 2021 році “Газпром” заробив $55,5 млрд. До цього рекорд був у 2013 році, коли російський газовий монополіст заробив $67,2 млрд. 

Тепер спостерігаємо радикалізацію дій росії, де комерційна складова вже не грає ролі. Вони готові до повної зупинки постачання газу до ЄС.

З п’яти трубопроводів з росії до Європи працюють лише два: “Турецький потік” та українська ГТС. І вони теж перебувають у підвішеному стані. Нещодавно ліцензія “Турецького потоку” була відкликана, що ставить під загрозу постачання газу в Сербію та Угорщину. Стосовно транзиту через Україну “Газпром” пригрозив “Нафтогазу” санкціями через новий арбітраж.

Мета — викликати черговий ціновий сплеск на європейському газовому ринку та, як наслідок, соціально-політичні протести в країнах ЄС, відставки урядів, пом’якшення санкцій, ослаблення підтримки України.

Частково ця стратегія працює. В ряді країн проходять протести, вибори виграють праві сили.

В цю воєнну логіку вписується підрив “Північних потоків”?

Так. Звісно, це робив не “Газпром”. Для цього на росії є спеціальний підрозділ — Головне управління глибоководних досліджень міноборони рф. Специ цього відомства брали участь у завершальному етапі будівництва “Північного потоку — 2”. Їм не було чого там робити. Чим вони займались насправді, важко сказати, але їхня діяльність викликала багато питань.

Цікаво, що ціни на європейському газовому ринку майже не відреагували на підрив “Потоків”. 

Спочатку було невелике зростання, але потім ринок побачив, що ці потоки не відіграють визначної ролі.

“Потоки” на той момент не працювали. “Північний потік — 2” так і не запустився. “Північний потік — 1” працював на 20% своєї потужності, поки не був повністю зупинений на початку вересня ніби через несправність турбін.

росія постійно шукає привід, щоб обмежити постачання, подавши все так, аби винною виглядала Європа, санкції.

Поле для маневру їм дають рекордні ціни на газ, які ж вони самі й спровокували.

Завантаження “Північного потоку — 1”

Наскільки зупинка постачання російського газу критична для ЄС? Який дефіцит прогнозується на зиму?

Можливий дефіцит газу спрогнозувати важко, бо ми не знаємо, наскільки холодною буде зима. Перед торішньою зимою ЄС прогнозував дефіцит у 20 млрд кубометрів, росія казала про 70 млрд кубометрів. Європа пройшла зиму з дефіцитом близько 20 млрд кубометрів. Так, ціни тримались на рекордно високому рівні, але нічого страшного не сталось.

Ринок працює так, що чим більше в Європі зростає ціна, тим більше танкерів зі скрапленим газом направляється з Азії в Європу. Також торік велику роль зіграли США, які своїми поставками скрапленого газу потушили паніку на ринку. Вони поставили відносно небагато, але справили позитивний психологічний ефект.

Якщо росія напередодні зими повністю зупинить постачання газу в Європу, фатального впливу на ЄС не буде. Ціни зростуть, але без газу Європа не залишиться.

Єдине, що росія ще може вдіяти, — підірвати, наприклад, підводні газопроводи, які йдуть з Північного моря та Алжиру до Європи. Тоді ЄС буде дуже важко.

Якими будуть підсумку цієї енергетичної війни? 

росія вже її програла. Проблема в тому, що Кремль поки цього не розуміє. Європейський Союз зараз пришвидшено дерусифікує імпорт енергоресурсів.

Це катастрофа для “Газпрому”. Доля російського газу в європейському імпорті впала до рівня менше 10%, тоді як нещодавно була близько 45%. 

З іншого боку, повалення режиму Путіна і прихід демократичних сил до влади може зупинити процес відмови ЄС від російських енергоресурсів. Утім так, як було раніше, вже не буде. Європа засвоїла урок.  

Доля імпорту російського газу європейськими країнами до війни

Хто може замінити росію?

Альтернативи російському газу були завжди, але в ЄС, передусім у Німеччині, цього не хотіли бачити. Наприклад, Туркменістан — четверта в світі країна по запасах газу після росії, Ірану та Катару.

У 2007 році Європейська комісія визнала проєкт будівництва трубопроводу з Туркменістану через Каспійське море і Туреччину до ЄС як пріоритетний, але він так і не був реалізований.

Азербайджан збільшує постачання газу в Європу, втім об’єми невеликі.

Найбільш перспективний напрям — постачання скрапленого газу з Америки, Австралії та Катару. Високі ціни на природний газ дають стимул для збільшення видобутку газу в цих країнах, його скраплення та постачання в ЄС. Тільки Катар реалізує декілька проєктів, які до 2025 року дозволять збільшити виробництво в 1,5 раза.

З іншого боку, ЄС прискорено скорочуватиме споживання викопного палива. 

Зупинка транзиту через Україну — логічне продовження тиску росії на ЄС. Коли це може статись і які наслідки?

росія притримує це на зимовий період, щоб створити додаткові складнощі як нам, так і європейцям. Будуть орієнтуватися по ситуації. Можливо, це станеться на початку зими, можливо, в лютому — березні, коли в газосховищах буде мало запасів.

Вони можуть зробити це швидко і будь-якої миті, але їхні надії, що це якось вплине на спроможність України забезпечувати споживачів газом, не виправдаються. У випадку холодної й довгої зими певний дефіцит газу все одно буде. Але уряд України, оператор ГТС готові до такого сценарію.

Головна небезпека — це удари по нашій енергетичній інфраструктурі, по теплових електростанціях. Якщо цього вдасться уникнути, навіть без транзиту ми пройдемо зиму.

Ігор ОРЕЛ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Earnings reports out
Numbers read like hieroglyphs
Analysts debate

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 28 березня: реальний ВВП торік зріс на 5,3%, московія продає алмази сама собі
20:57 - У Telegram з'явиться функція обмеження кола відправників повідомлень
20:51 - Міністр оборони Рустем Умєров виступив на позачерговому засіданні Ради Україна-НАТО
20:46 - Коментар МЗС України щодо ветування росією проекту резолюції Ради Безпеки ООН щодо продовження мандату Групи експертів санкційного Комітету 1718 (КНДР)
20:42 - Майже 70% українців упевнені у відновленні економіки країни після перемоги – опитування 
20:34 - Україна та Польща підписали Меморандум про співробітництво у сфері енергетики
20:09 - московія через санкції почала продавати алмази сама собі
20:01 - Україна та Польща підписали Меморандум про співробітництво у сфері енергетики
20:00 - Кабмін готує програму пільгових кредитів для приватних українських виробників зброї
19:42 - Герман Галущенко в Одесі: Ворог повернувся до масованих атак по енергосистемі, але ми впораємось
19:36 - Експорт Вірменії до московія збільшився втричі – Euractiv
19:36 - Міноборони ініціювало роботу над законодавчим визначенням поняття «кібервійна»
19:26 - Герман Галущенко в Одесі: ворог повернувся до масованих атак по енергосистемі, але ми впораємось
19:23 - США та Велика Британія розслідують криптовалютні транзакції московії на 20 мільярдів доларів 
18:55 - Дубай втрачає привабливість для заможних росіян – Bloomberg
18:50 - "Укрнафта" почала бурити нову нафтову свердловину
18:49 - Ігор Клименко зустрівся у Варшаві з родинами загиблих нацгвардійців
18:38 - Руслан Стрілець та Пауліна Генніг-Клоска домовилися про посилення українсько-польської співпраці у сфері захисту довкілля
18:28 - Ольга Стефанішина та Міністр у справах ЄС Польщі Адам Шлапка провели першу зустріч у межах польського-українського діалогу щодо євроінтеграції
18:20 - Засновника FTX Бенкмана-Фріда засудили до 25 років в'язниці за шахрайство
18:15 - Слабость внутреннего спроса придавливает евро, поддерживает DAX
18:10 - Оштрафовано об’єкти оверсайту платіжної інфраструктури
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 28.03.2024
17:27 - Оновлено порядок виконання міжбанківських платіжних операцій через СЕП
17:26 - Держмитслужба спільно з Американською торговельною палатою працюватимуть над посиленням діалогу між бізнесом і митними органами
17:07 - УОП оновлює систему закупівель: тендери повертають на Prozorro 
17:05 - Денис Шмигаль: Україна та Польща спільно працюють над питанням збільшення зброї для нашої держави
16:55 - "Зелена" генерація допомагає уникнути відключень світла в Одеській області
16:44 - Уряди України та Польщі реалізовують спільні кроки для розблокування кордону, — Прем’єр-міністр
16:27 - Україна звернулася до Польщі з проханням про вільний пропуск пального через кордон


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5135
Канадський долар28.8988
Юань Женьміньбі5.4258
Чеська крона1.6737
Данська крона5.6807
Гонконгівський долар5.0125
Форинт0.107262
Індійська рупія0.47027
Рупія0.0024708
Новий ізраїльський шекель10.6496
Єна0.25938
Теньге0.087503
Вона0.029136
Мексиканське песо2.3679
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4191
Норвезька крона3.6239
московський рубль0.42382
Сінгапурський долар29.055
Ренд2.0662
Шведська крона3.6744
Швейцарський франк43.3865
Єгипетський фунт0.8279
Фунт стерлінгів49.5641
Долар США39.2214
Білоруський рубль14.2561
Азербайджанський манат23.0755
Румунський лей8.5194
Турецька ліра1.2132
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9734
Болгарський лев21.6657
Євро42.367
Злотий9.8289
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото86820.49
Срібло968.09
Платина35516.55
Паладій39860.32

Курси валют, встановлені НБУ на 29.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501006.631006.631006.631006.63145961.35
2262861032.451032.451032.451032.451073748.00
2288111122.611122.611122.611122.6122452.20
229025972.87972.87972.87972.872043027.00
BAVL0.240.240.240.24129600.00
CRSR061003.071003.071002.961003.07358088.07

Дані за 28.03.2024