Не воюй — здавайся в полон: як українцям врятуватися від примусової мобілізації в окупації

01.10 09:00 | Укррудпром

Окупанти збираються змусити українців воювати за росію.

 На окупованих територіях України фашистська федерація запланувала провести черговий акт геноциду українського народу — примусову мобілізацію. Окупант уже реалізував цей сценарій у Донецьку та Луганську, коли відловив практично всіх дієздатних чоловіків, та відправив їх на фронт у ролі гарматного м"яса. Тепер, за даними української розвідки та західних аналітиків, настала черга заручників в окупованих районах Запорізької та Херсонської областей. Які ризики для України та самої росії несе така мобілізація, і чи можна її уникнути — з"ясовував “Апостроф”.

Логіка окупанта

Про те, що росія планує мобілізувати українців на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей, ГУР МО попереджало ще у квітні. А вже на початку осені окупанти розпочали конкретні дії. Так, наприклад, у захопленому ворогом Сєвєродонецьку було заплановано набрати 500 чоловіків для поповнення 2 армійського корпусу та так званої “народної” міліції.

“Але наразі програму “мобілізації” повністю провалено”, — зазначили в ГУР МО.

А днями мер міста Олешки (Херсонська область) Євген Рищук виклав у мережу документи окупаційних адміністрацій, які свідчать про те, що росіяни у регіоні за сприяння колаборантів запланували мобілізацію.

 

“Анексія окупованої України потрібна Кремлю, щоб забезпечити можливість примусового заклику українських громадян воювати проти України”, — попередили в американському Інституті дослідження війни.

З погляду міжнародного права насильницька мобілізація цивільного населення на окупованих територіях суворо забороняється.

“Держава-окупант не може примушувати осіб служити в її збройних або допоміжних силах. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу в армію забороняється”, — значиться в 51 статті Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

“Це порушення всіх принципів не лише міжнародного права, а й загальнолюдських принципів. Окупувавши твою територію, тебе змушують йти прямо на війну”, — каже “Апострофу” екс-глава зовнішньої розвідки Микола Маломуж.

Але злочинна логіка кремля, звичайно, інша. Вибрав на “референдумі” росію — йди за неї воювати. Той факт, що “референдум” — дешевий фарс, окупантів, звичайно ж, не бентежить.

І проблема лише починає розростатися у масштабах.

“Зараз ця мобілізація ще не носить масового характеру, тому що закликають лише людей з паспортами росії. А таких на новоокупованих територіях не так і багато. Мобілізація буде двоетапна: спочатку окупанти змусять людей взяти російський паспорт. За досвідом Донбасу це все ж таки не такий швидкий процес. Навіть на окупованому Донбасі залишається все ще досить великий відсоток людей, які не взяли російські паспорти, — пояснює “Апострофу” військовий експерт Михайло Жирохов.- Інша справа, що планується створювати добровольчі підрозділи так званої територіальної оборони Запорізької та Херсонської областей. У такому форматі вони можуть залучати будь-кого”.

Так, наприклад, в окупованому селищі Мирне Херсонської області було проведено збори місцевих жителів за участю військових рф.

“Обговорювалися питання набору місцевих чоловіків до складу “народної міліції”. Було зазначено, що освіта, вік, фізичний та моральний стан не мають жодного значення”, — повідомляли в ГУР МО.

Живий щит

Навіщо кремлю така мобілізація?

“Ці люди в принципі не є бійцями. Вони не мають найголовнішого — мотивації. У них навпаки мотивація не йти”, — зазначає Маломуж.

 

Але, знову ж таки, за логікою окупанта, гарматному “м"ясу” мотивація і не потрібна.

“Та вони не є надійними та кваліфікованими бійцями, але використовувати їх як гарматне “м"ясо” росіяни однозначно будуть”, — додає Маломуж.

“Ці втрати навіть не проходитимуть як втрати військовослужбовців російської армії. Ці люди будуть прирівняні до “мобіків” Донецької і Луганської областей. Втратили 5-10 тисяч осіб — росіянам все одно, адже це для них “недоросіяни”, — каже екс-співробітник СБУ Іван Ступак, коментуючи ситуацію “Апострофу”.

Чи є ризик для самої росії, що насильно мобілізовані, отримавши до рук зброю, обернуть багнети проти самої росії? На думку експертів, такий ризик мінімальний, адже формувати з них окремі військові частини ніхто не буде.

“Ці люди, які будуть мобілізовані, їх спрямують у діючі частини. Під час отримання зброї та доукомплектації частин їх повністю беруть в оперативну роботу спецслужби — військова контррозвідка, командування військових частин, та й загороджувальні загони кадировців, спеціальної служби порядку. Вони їх інтегрують у діючі військові частини під повний контроль, щоб не було розмов, що хтось чимось незадоволений, щоб не готувалися удари у спину росіянам і не було планів здатися в полон”, — резюмує Маломуж.

А ось для України ризики від такої мобілізації є.

“Громадянська війна” повертається

По-перше, це довгограюча історія, міна уповільненої дії, закладена під єдність нації, яка може здетонувати навіть після смерті путіна.

“Коли групи мобілізованих кидають для того, щоб виявити вогневі позиції українських військ, адже українські захисники не будуть запитувати “ти звідки приїхав?”, коли на тебе йдуть з автоматом. Мобілізованих почнуть вбивати, поїдуть труни, а далі вже працюватиме російська пропаганда, яка скаже: “ось бачите, Україна вас вбиває”. Таким чином, росіяни сіятимуть зерна нерозуміння, віддалення окупованих територій від України”, — пояснює “Апострофу” політичний аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

По-друге, для ворога ідеальний варіант вбивати українців руками самих українців. Нічого не нагадує? А “громадянську війну в Україні”, про яку кремль твердив усі ці роки?

 

“Це спроба підняти ставки, створити зону додаткових проблем для України, і на зовнішньополітичному полі якимось чином представити війну в Україні як конфлікт між самими українцями. І тут кремлю все одно: під дулами автоматів чи ні, добровільно не добровільно, головне, щоб на фронті були мешканці окупованих територій Запорізької і Херсонської областей”, — зазначає Тишкевич.

Але хіба хтось у світі вже повірить у “громадянську війну” після 24 лютого?

“Так, цей наратив самостійно не працюватиме. Не спрацював раніше, не спрацює і зараз. Але це вкладається в логіку підвищення путіном ставок, плюс ядерний шантаж, і диверсії на “Північному потоці”, коли українська ГТС залишається практично єдиною робочою. На цьому фоні путін намагатиметься витягнути держави ЄС хоча б на консультації з метою тиску на Україну та заморожування, як кажуть росіяни, конфлікту. Тому варіант, коли з іншого боку теж воюють українці, для адвокатів путіна буде аргументом. Це не аргумент для тих, хто ухвалив рішення підтримувати Україну. Це аргумент для адвокатів путіна, з яким вони працюватимуть. А далі все залежатиме від ситуації на фронті. Такі аргументи не працюють самостійно, але це може стати при несприятливому збігу обставин зручним аргументом для низки європейських політиків”, — резюмував Тишкевич.

Що ж тоді робити? Як не дати кремлю розіграти карту?

Варіанти порятунку

Найкращий варіант — залишити територію окупації. Але якщо це неможливо.

“Потрібно ховатися! Так, ми самі не думали, що доживемо до такого, але реальність така, — розповідає “Апострофу” мешканка Донецька Ірина. — До магазину краще нехай ходить хтось із рідних жіночої статі. Загалом, як можна рідше показуватися на вулиці, щоб вас не могли забрати. Також бажано не жити за місцем прописки. Якщо є можливість з"їхати до родичів, то нею потрібно скористатися. Не відчиняти нікому двері за жодних приводів: служба газу, сусіди яких ви “топите”, звіряння лічильників, усім на вихід “пожежа”... Нікому не відчиняти! Краще взагалі не підходити до дверей, якщо хтось стукає — у рідних є ключі, а решта нехай думають, що вдома нікого немає. Можна пошукати місцеві пабліки, де люди пишуть, на яких вулицях бачили військкомів. Але тут треба враховувати, що такі пабліки можуть читати і росіяни. Ще є варіант дати хабар у військкоматі, щоб зробили якусь довідку про непридатність: незрячий, п"ятеро дітей. Все одно що, аби був папір, який вони визнають. У Донецьку цей варіант чудово працював”.

Однак якщо насильницької мобілізації все ж таки не вдалося уникнути, необхідно використовувати будь-який варіант, щоб здатися в полон.

“Для України ключовий момент — підтримувати зв"язок із жителями окупованих територій та пояснювати, що навіть якщо вони опинилися на фронті, вони дуже швидко можуть перейти лінію фронту та здатися в полон”, — резюмує Ігар Тишкевич.

 

 

Артур ГОР

 

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

21:35 - рф нанесла очередной ракетный удар по объекту промышленной инфраструктуры в Кривом Роге
21:35 - Виктор Орбан заявил, что венгерское вето на макрофинансовую помощь ЕС Украине “неправильно поняли”
20:30 - Міжнародні резерви України перевищили довоєнний рівень і сягнули майже 28 млрд дол. США
19:50 - Дефицит мощности в энергосистеме составляет 19% прогнозного потребления
18:55 - Украина в заложниках у олигархов. Энергетика
18:55 - Для восстановления энергосистемы Украины после ракетной атаки нужно еще несколько суток
18:55 - ЕС не позволит одной стране сорвать предоставление Украине 18 млрд евро — средства начнут поступать уже в январе
18:55 - ЕБРР не снизил из-за военных действий требования к экологичности проектов в Украине
18:55 - Failed state. россия провалилась как государство?
18:55 - Таджиков, которых отправили на восстановление оккупированного рф Мариуполя, обманули работодатели
18:55 - Программа Grain from Ukraine собрала 190 млн долларов взносов от партнеров
18:55 - Минфин разместил военных облигаций еще на 3 млрд гривен
18:00 - ЕС пытается согласовать верхний предел цены на газ в 220 евро
18:00 - Как бизнес в сфере гемблинга и беттинга создает рабочие места при помощи технологий
18:00 - Антикоррупционные органы уведомили о подозрении Кауфмана и Грановского, контролировавших чиновников Одесского горсовета
18:00 - ЕС хочет ввести санкции против горнодобывающей отрасли россии
18:00 - Фонд сына Уоррена Баффета предоставит Украине мощные генераторы большой мощности на 30 млн долларов
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 06.12.2022
17:05 - “Укрзализныця” ограничила грузовые перевозки в Молдову
17:05 - Власти Киева собирают данные о бизнесах, которые готовы работать в условиях блэкаута
17:05 - В 2022 году Украина экспортировала агропродукции на 21 млрд долларов
17:05 - Украина и Молдова планируют строительство автомобильного моста через Днестр
17:05 - Константин Жеваго за год потерял миллиард долларов
17:05 - рф не хочет передавать контроль над Запорожской АЭС “третьей стороне”
16:32 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
16:10 - В Киевской ОВА заверили, что поэтапно восстановят плановые графики энергоснабжения
16:10 - В партии “Слуга народа” лишили мандатов около десяти местных депутатов-коллаборантов
16:10 - В НБУ рассказали о создании сети дежурных банковских отделений с автономным энергоснабжением
16:10 - Венгрия заблокировала выделение 18 млрд евро финансовой помощи Украине в 2023 году
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 07.12.2022


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6418
Канадський долар26.8482
Юань Женьміньбі5.2318
Куна5.0948
Чеська крона1.5828
Данська крона5.1743
Гонконгівський долар4.7009
Форинт0.092727
Індійська рупія0.44268
Рупія0.0023411
Новий ізраїльський шекель10.7413
Єна0.2687
Теньге0.077663
Вона0.027715
Мексиканське песо1.862
Молдовський лей1.867
Новозеландський долар23.2083
Норвезька крона3.6866
Російський рубль0.57972
Сінгапурський долар26.976
Ренд2.1141
Шведська крона3.5357
Швейцарський франк38.9629
Єгипетський фунт1.4858
Фунт стерлінгів44.7033
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5363
Румунський лей7.8346
Турецька ліра1.9621
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5083
Болгарський лев19.6775
Євро38.4866
Злотий8.1888
Алжирський динар0.26377
Така0.35684
Вірменський драм0.092609
Домініканське песо0.67109
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43303
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.4715
Малайзійський ринггіт8.2291
Марокканський дирхам3.4191
Пакистанська рупія0.16275
Саудівський ріял9.7291
Донг0.0014803
Бат1.03673
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.3342
Узбецький сум0.0032641
Новий тайванський долар1.18671
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.32316
Сомоні3.5816
Ларі13.4815
Бразильський реал6.8983
Золото65110.39
Срібло823.87
Платина36659.29
Паладій68934.74

Курси валют, встановлені НБУ на: 07.12.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
206460934.51934.51934.51934.51934.51
225668976.01976.01976.01976.015856.06
225940989.27989.27989.27989.27989270.00
2262601034.321034.321034.321034.32680582.56

Дані за 06.12.2022