росія грає ва-банк: які наслідки матимуть вибухи на “Північних потоках”

30.09 18:10 | Укррудпром

Інциденти з витоками на газопроводах “Північний потік-1” та “Північний потік-2”, які сколихнули ринки Європи, були невипадковими.

Щонайменше чотири місця витоків та зафіксовані сейсмографами вибухи, після яких відбулося різке падіння тиску в обох трубах, цілком очевидно вказують на навмисний характер атаки.

Саме атаки — адже інший спосіб пошкодити труби зі сталі товщиною до 41 мм, оточених бетонною “сорочкою” від 60 до 110 мм, складно уявити. Власне, органи Німеччини, Данії та Швеції прямо сказали про диверсію, а ЗМІ почали висувати версії — від мінування водолазами до підводних дронів.

Так чи інакше, а й складність атаки, і її нахабність вимагають швидкого розслідування і належного реагування. Подібна диверсія, навіть здійснена у виключній економічній зоні двох країн — члена НАТО Данії та майбутнього члена Швеції, — може вважатися актом агресії.

Більше того, його варто розглядати і як безпрецедентний акт екологічного й кліматичного тероризму. За окремим оцінками, в атмосферу потрапило близько 300 тис. тонн метану — одного з найбільш агресивних парникових газів, і ця кількість матиме такий вплив на клімат протягом найближчих 20 років, як річні викиди приблизно 5,48 млн автомобілів.

Також пропонуємо подивитися відео про газову війну Путіна проти Європи на YouTube-каналі ЄвроПравди.

Cui bono? (Кому вигідно?)

За сукупністю непрямих доказів можна вже зараз стверджувати, що атака вигідна саме російській стороні.

Ринки вже відреагували на інцидент зростанням цін — котирування на хабі TTF зросли на 7% у вівторок та 10% у середу. Особливо волатильним залишається ринок газу в Європі, який чутливо сприймає новини про недоступність інфраструктури навіть попри заповнення сховищ та плани ЄС скоротити споживання.

Саме спекуляція на страху холодної зими дозволяє росії дестабілізувати ринки і продовжувати заробляти на поставках іншими маршрутами, а також підважувати підтримку України у війні.

Атаки на “потоки” також дозволяють Кремлю стверджувати про технічні причини скорочення постачання газу на ринки ЄС.

Нагадаємо, що у червні “Газпром” зменшив поставки через “Північний потік-1” на 60%, оголосивши про скорочення добової прокачки до 100, а потім до 67 млн куб. м. Причиною стала історія з “неповерненням Siemens газокомпресорних установок”, яка перетворилася на справжній “серіал” звинувачень Канади, Німеччини та в цілому західних санкцій.

Після цього, вже 12 липня обидві гілки зупинилися на щорічне технічне обслуговування, після завершення якого працювали на 20% потужності. Вже 31 серпня “потік” зупинися через “планові роботи“, а вже 2 вересня виявлено “витік мастила” на компресорах Siemens. Німецька компанія вказала, що це досить рутинна несправність, яка не потребує зупинки обладнання.

Саме технічні причини можуть врятувати “Газпром” від масових арбітражів від європейських компаній за невиконання умов контрактів.

Принаймні якась частина недопоставлених обсягів газу не матиме наслідків у вигляді штрафів, оскільки російський монополіст наполягатиме на трактуванні цієї ситуації як форс-мажорних обставин. За підрахунками DiXi Group, з початку року “Північним потоком-1” прокачано лише 29,8 млрд куб. м газу, тоді як за аналогічний період 2021 року — майже 43 млрд кубометрів.

Продовження максимального газового експорту через “Турецький потік” та мінімального — через українську ГТС дозволяє рф підтримувати лояльність окремих “дружніх” країн (зокрема, Сербії та Угорщини) та зберегти вплив на Молдову, залежну від електроенергії, що виробляється з газу на території Придністров’я.

А контроль за інтенсивністю бойових дій у війні проти України дозволяє і далі шантажувати ЄС, де можуть розглядати розширення транзиту через нашу ГТС як спосіб компенсувати втрату “потоків”.

З іншого боку, нещодавні погрози ”Газпрому” через ініційований “Нафтогазом” арбітраж залишають простір для ескалації та переходу до сценарію “нульового транзиту”.

Щодо атаки на обидва “потоки”, схоже, що у рф визначилися з лінією реагування, і вона не нова — звинуватити США.

Федеральна служба безпеки росії порушила кримінальну справу за статтею про міжнародний тероризм. Офіційна речниця МЗС заявила, що інциденти відбулися в зоні американської розвідки, та пригадала заяви президента Байдена, який обіцяв зупинити “Північний потік-2” у разі вторгнення.

Вочевидь, такими звинуваченнями у Кремлі хочуть відвернути увагу від дискусії про давно назріле рішення оголосити рф країною-спонсором тероризму. А також посіяти сумніви у трансатлантичній єдності союзників. Зрештою, операції “під чужим прапором” — цілком у стилі росіян.

Як запасний варіант, у Москві також натякнули на зацікавленість Польщі в атаках на газопроводи.

Події в Балтійському морі розгортаються на фоні відкриття газопроводу Baltic Pipe, траса якого також пролягає поруч з островом Борнгольм. Труба потужністю 10 млрд куб. м на рік відкриває новий маршрут поставок газу з Норвегії на ринки Данії та Польщі, що вкрай невигідно “Газпрому” і є приводом для гордості у Варшаві.

Не виключено, що так союзникам України в Європі дають сигнал: за збігом обставин чи в силу інших причин і цей балтійський газопровід може зупинитися через диверсію.

Après moi, le déluge (Після нас хоч потоп)

У разі нефункціональності обох “потоків” росія остаточно програє весь регіон Балтійського моря в геостратегічному плані.

Приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО ускладнить Кремлю можливість погрожувати Північній Європі військовою силою. Звісно, збережуться певні провокації із застосуванням авіації та підводного флоту, а інфраструктура “Північного потоку-2” може й далі використовуватися для цілей військової розвідки.

Проте похитнеться і “м’яка сила”, яку російський режим вибудовував роками.

Саме на Балтиці були зосереджені значні газо- і нафтоекспортні проєкти останніх десятиліть, і зараз це “вікно в Європу” зачиняється.

Нафтові термінали в Приморську (БТС) та Усть-Лузі (БТС-2) продовжать працювати, однак вже не на ринки Заходу. Доставка російської нафти до азійських ринків, зокрема Індії та Китаю, пов’язана з високими логістичними витратами та вже відбувається з дисконтом і стане ще менш вигідною після запровадження цінових обмежень.

Труби газопроводів “Північний потік-1” та “Північний потік-2”, за оцінками ЗМІ з посиланням на німецькі спецслужби, через значні пошкодження можуть стати непридатними назавжди.

Навіть у разі технічного відновлення та неймовірних знижок від “Газпрому” відновлення статус-кво буде складним — на рівні ЄС повним ходом йде реалізація плану REPowerEU зі скорочення залежності від російського газу.

Відносно невеликий завод “Новатек” з виробництва скрапленого газу поблизу Висоцька працював в основному на доставку до терміналу в Калінінградській області, а експортні обсяги переспрямовано на азійські ринки.

Удвічі більший СПГ-проєкт “Гапрому” біля компресорної станції “Портова” (початок “Північного потоку-1”), попри формальний запуск у вересні, розрахований приблизно на 1,5 млн т (2 млрд куб. м у регазифікованому вигляді) і також вважається середньотоннажним.

Будівництво великого заводу “Балтійський СПГ”, який реалізують в Усть-Лузі “Газпром” і “Русгаздобича”, фактично зірвано через вихід з проєкту німецької компанії Linde — ключового постачальника технологій. До речі, саме брак необхідного обладнання називають перешкодою для анонсованого “Газпромом” розширення проєкту в районі “Портової”.

Таким чином, через поступове закриття для російських енергоносіїв західних ринків та санкції, що блокують високотехнологічні проєкти та інвестиції, гігантська наземна інфраструктура, збудована для експорту нафти і газу з рф через Балтійське море, може виявитися заблокованою. Причому на довгі роки.

Експансію на азійські ринки та імпортозаміщення передових нафтогазових технологій поки залишимо для вдячних споживачів кремлівської пропаганди.

Роман НІЦОВИЧ, директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

21:35 - рф нанесла очередной ракетный удар по объекту промышленной инфраструктуры в Кривом Роге
21:35 - Виктор Орбан заявил, что венгерское вето на макрофинансовую помощь ЕС Украине “неправильно поняли”
20:30 - Міжнародні резерви України перевищили довоєнний рівень і сягнули майже 28 млрд дол. США
19:50 - Дефицит мощности в энергосистеме составляет 19% прогнозного потребления
18:55 - Украина в заложниках у олигархов. Энергетика
18:55 - Для восстановления энергосистемы Украины после ракетной атаки нужно еще несколько суток
18:55 - ЕС не позволит одной стране сорвать предоставление Украине 18 млрд евро — средства начнут поступать уже в январе
18:55 - ЕБРР не снизил из-за военных действий требования к экологичности проектов в Украине
18:55 - Failed state. россия провалилась как государство?
18:55 - Таджиков, которых отправили на восстановление оккупированного рф Мариуполя, обманули работодатели
18:55 - Программа Grain from Ukraine собрала 190 млн долларов взносов от партнеров
18:55 - Минфин разместил военных облигаций еще на 3 млрд гривен
18:00 - ЕС пытается согласовать верхний предел цены на газ в 220 евро
18:00 - Как бизнес в сфере гемблинга и беттинга создает рабочие места при помощи технологий
18:00 - Антикоррупционные органы уведомили о подозрении Кауфмана и Грановского, контролировавших чиновников Одесского горсовета
18:00 - ЕС хочет ввести санкции против горнодобывающей отрасли россии
18:00 - Фонд сына Уоррена Баффета предоставит Украине мощные генераторы большой мощности на 30 млн долларов
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 06.12.2022
17:05 - “Укрзализныця” ограничила грузовые перевозки в Молдову
17:05 - Власти Киева собирают данные о бизнесах, которые готовы работать в условиях блэкаута
17:05 - В 2022 году Украина экспортировала агропродукции на 21 млрд долларов
17:05 - Украина и Молдова планируют строительство автомобильного моста через Днестр
17:05 - Константин Жеваго за год потерял миллиард долларов
17:05 - рф не хочет передавать контроль над Запорожской АЭС “третьей стороне”
16:32 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
16:10 - В Киевской ОВА заверили, что поэтапно восстановят плановые графики энергоснабжения
16:10 - В партии “Слуга народа” лишили мандатов около десяти местных депутатов-коллаборантов
16:10 - В НБУ рассказали о создании сети дежурных банковских отделений с автономным энергоснабжением
16:10 - Венгрия заблокировала выделение 18 млрд евро финансовой помощи Украине в 2023 году
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 07.12.2022


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6418
Канадський долар26.8482
Юань Женьміньбі5.2318
Куна5.0948
Чеська крона1.5828
Данська крона5.1743
Гонконгівський долар4.7009
Форинт0.092727
Індійська рупія0.44268
Рупія0.0023411
Новий ізраїльський шекель10.7413
Єна0.2687
Теньге0.077663
Вона0.027715
Мексиканське песо1.862
Молдовський лей1.867
Новозеландський долар23.2083
Норвезька крона3.6866
Російський рубль0.57972
Сінгапурський долар26.976
Ренд2.1141
Шведська крона3.5357
Швейцарський франк38.9629
Єгипетський фунт1.4858
Фунт стерлінгів44.7033
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5363
Румунський лей7.8346
Турецька ліра1.9621
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5083
Болгарський лев19.6775
Євро38.4866
Злотий8.1888
Алжирський динар0.26377
Така0.35684
Вірменський драм0.092609
Домініканське песо0.67109
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43303
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.4715
Малайзійський ринггіт8.2291
Марокканський дирхам3.4191
Пакистанська рупія0.16275
Саудівський ріял9.7291
Донг0.0014803
Бат1.03673
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.3342
Узбецький сум0.0032641
Новий тайванський долар1.18671
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.32316
Сомоні3.5816
Ларі13.4815
Бразильський реал6.8983
Золото65110.39
Срібло823.87
Платина36659.29
Паладій68934.74

Курси валют, встановлені НБУ на: 07.12.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
206460934.51934.51934.51934.51934.51
225668976.01976.01976.01976.015856.06
225940989.27989.27989.27989.27989270.00
2262601034.321034.321034.321034.32680582.56

Дані за 06.12.2022