Сотні тисяч переселенців потрапили в пастку подвійного оподаткування. Чому уряд провалює розвязання цієї проблеми

30.09 00:15 | Укррудпром

Сотням тисяч українців, які вже понад пів року перебувають за кордоном, напевне, доведеться двічі платити податки — в Україні та країні перебування. Дієвого рішення цієї проблеми в українського уряду наразі немає. І велика ймовірність, що і не буде. Що робити тимчасовим переселенцям?

 

Українці, які тікали від російської навали до Європи у перші тижні війни, вже у серпні мали отримати статус податкових резидентів за кордоном. Ті з них, хто працює на українські компанії, мають сплачувати податки з зарплати в український бюджет, каже голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев. Таким чином, біженці, що працюють, ризикують стикнутися з податковими вимогами одночасно і з боку України, і з боку країни перебування.

Проблема може охопити велику кількість українських переселенців. За оцінкою Управління верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), 35% українських домогосподарств, що переселилися до країн Європи, живуть на заробітну плату принаймні одного з їхніх членів. Загалом, за даними UNHCR, у Європі перебуває близько 7 млн українських переселенців. 90% — жінки та діти. Понад 2 млн українських дітей виїхали за кордон, свідчать червневі дані ЮНІСЕФ.

За грубими підрахунками, оподаткування може зачепити сотні тисяч українських переселенців. Статус податкового резидента потрібен у разі перебування у певній країні протягом понад 183 днів.

Це окремий ризик і для українського бізнесу, який перевіз за кордон весь штат або його частину. Це може трактуватися як створення постійного представництва, тож компанія має сплачувати додаткові податки поза Україною, каже ексзаступниця міністра фінансів Олена Макеєва.

Робочого виходу із ситуації в українського уряду наразі немає. Співрозмовники Forbes у профільних комітетах Ради та Кабміні кажуть про різні варіанти, однак разом із тим пасують відповідальність один одному.

Деякі урядовці натякають, що держава не надто зацікавлена у тому, щоб форсувати цей процес. Пріоритет — повернення українців в Україну, а усунення проблеми подвійного оподаткування цьому зовсім не сприяє.

Чи варто українським біженцям чекати на системне рішення від уряду?

Що про подвійне оподаткування кажуть у будинку уряду

Розвязати завдання із подвійним оподаткуванням для українських біженців обєктивно складно, далеко не все залежить від України.

Для цього потрібно не лише внести зміни до податкових кодексів кожної з країн, що прихистили українських переселенців, а й відкорегувати міжнародні конвенції про уникнення подвійного оподаткування, каже податковий аналітик Вячеслав Черкашин. “Це складний та тривалий процес, який може тривати до двох років”, — зазначає він.

Хто займається цією проблемою з боку уряду — питання без чіткої відповіді. Спочатку (у липні) тему курував Мінфін, який звернувся до Організації економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), щоб розробити швидкий загальний механізм. Проте в процес втрутилося Міністерство економіки, яке вирішило домовлятися із кожною країною окремо, розповідають на правах анонімності два співрозмовники з членів фінансового комітету ВР. Forbes спілкувався з ними незалежно один від одного.

Задум Мінеко не мав успіху, кажуть нардепи. Один з керівників міністерства відхрещується від цього. “Ми цим майже не займалися, це тема Марченка (міністра фінансів. — Forbes) і Гетманцева (голови податкового комітету ВР. — Forbes)”, — каже співрозмовник. Гетманцев ще в липні розповідав Forbes, що українська влада звернулася до ОЕСР. “В ОЕСР пообіцяли відповісти найближчим часом, бо зміни потрібні до кінця року”, — казав він.

Наразі Мінфін та Мінекономіки продовжують консультації з ОЕСР, розповідає очільниця комітету ВР з соцполітики Галина Третьякова. Та розраховувати на швидкий прогрес не варто.

“Держава зацікавлена у тому, щоб українці поверталися додому та сплачували податки тут”, — зазначає високопосадовець з Кабміну. Втім, він не став стверджувати, що уряд не буде займатися проблемою.

Певні зрушення все ж таки є. Зокрема, рішення про часткове відтермінування оподаткування для українців прийняли лише дві країни — Литва (до кінця війни) та Ірландія (до кінця 2022 року). Наприкінці серпня Мінфін погодив процедуру отримання онлайн-довідок про статус податкового резидента України для приватних підприємців, що перебувають за кордоном. “Це стосується всіх суб’єктів господарювання, а насамперед галузі IT”, — йдеться у релізі Держрегуляторної служби, присвяченому нововведенню.

Що робити з податками переселенцям

Литва та Ірландія, які послабили податкові вимоги до українців, не входять до переліку країн, що прийняли найбільшу кількість біженців з України. Лідерство мають Польща та Німеччина. Також у топ-5 Чехія, Італія та Іспанія. Податок на доходи фізичних осіб у більшості країн є кількарівневим: наприклад, у Німеччині від 14% до 45%, у Польщі — 18% і 32% залежно від доходу.

 

На початку вересня польський Мінфін заявив, що “українські воєнні біженці, які перебувають у Польщі більше шести місяців і продовжують отримувати доходи від українських роботодавців, зобовязані до 20 вересня сплатити з цих доходів податок у Польщі”.

 

 

Згідно із вересневим опитуванням UNHCR, 44% українців, що живуть у Європі, не планують повертатися до України у найближчі три місяці.

Черкашин не очікує швидких двосторонніх домовленостей між українським урядом та окремими країнами і радить українцям самостійно подбати про сплату податків. “Наразі виглядає так, що держава залишила людей із цією проблемою наодинці”, — додає він. 

Уряд навряд чи ініціюватиме зміну міжнародних конвенцій щодо подвійного оподаткування, бо це може погано позначитися на міжнародних відносинах із країнами, які надають істотну економічну та військову підтримку Україні, вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай. “Фактично це означатиме, що українці матимуть вигідніші умови оподаткування, ніж громадяни країн, де вони перебувають. Міжнародним урядовцям буде важко пояснити це своїм виборцям”, — каже він.

Чи можуть переселенці уникнути подвійного оподаткування?

За словами Макеєвої, аби не потрапити під подвійні вимоги щодо податків, потрібно:

чітко зрозуміти всі свої джерела прибутку (включаючи дивіденди, роялті або доходи від оренди квартири); 

звернутися до конвенцій про подвійне оподаткування. В них чітко прописано, які податки та де людина має платити; 

звернутися до податкового консультанта, якій може пояснити чіткий алгоритм дій.  

Найпростіший випадок, якщо українці за кордоном живуть за власні заощадження або за рахунок соціальних виплат (що їх виплачують або уряди приймаючих країн, або Україна), такі доходи не оподатковуються, каже Макеєва. Також, згідно з конвенціями, не оподатковуються пенсійні виплати (лише у країні, яка їх надає), додає вона.

Україна підписала подібні конвенції з 74 країнами, однак вони не звільняють українців від подвійної сплати податків. Натомість такий громадянин через рік може вимагати від України відшкодування у розмірі перерахованих до держбюджету коштів, уточнює старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

Для цього потрібно отримати довідку про сплату податків за кордоном та звернутися до української податкової. Але це досить складний процес і мало хто вдало його проходить, попереджає Черкашин. “До того ж деякі країни, наприклад США, не дають відповідних довідок”, — зазначає він.

Подвійне оподаткування — не єдина проблема, з якою можуть зіштовхнутися українці, набуваючи статусу резидента іншої країни. “Українці можуть втратити соціальні виплати, які вони зараз отримують за кордоном, якщо дохід, який вони задекларували, перевищує ці надходження”, — зазначає Гайдай із Центру економічної стратегії.

Незважаючи на натяк одного з урядовців про те, що подвійне оподаткування може стати стимуом повернутися принаймні для частини біженців, така логіка здатна зіграти з державою злий жарт, вважає Гайдай. “Це може призвести до того, що українці та місцеві компанії припинятимуть офіційні трудові відносини в Україні”, — пояснює економіст. А це ризик спаду надходжень за ЄСВ та ПДФО, побоюється він.

 

Іра КРИЦЬКА

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

19:55 - На четвертые сутки после российского обстрела “ArcelorMittal Кривой Рог” решил почтить память погибшего сотрудника
19:00 - По итогам января-октября экспорт стальной арматуры из Турции сократился на 20,2%
19:00 - Дело “Роттердам+”: еще одному экс-члену НКРЭКУ не избрали меру пресечения
19:00 - Объем международной помощи Украине к концу 2022 года превысят 31 млрд долларов
19:00 -  В Еврокомиссии уверены, что с Венгрией договорятся по вето на 18 млрд евро Украине
19:00 - Власти Индии вернули возмещение налогов экспортёрам чёрных металлов
18:05 - НБУ считает базовым сценарием дефицит электроэнергии до 25%, но изучает и два похуже
18:05 - Порты Большой Одессы отправили еще 3 судна с агропродукцией для Африки и Азии
18:05 - “Это необходимое и болезненное очищение сектора”. Руководитель Rothschild & Co. в СНГ Джованни Сальветти о том, когда закончится криптозима и почему она была нужна
18:05 - В оккупироваанном Крыму прекращено все социальное строительство — бетон идет на постройку укреплений
18:05 - Атаки на энергообъекты ухудшили прогноз по ВВП Украины в этом и 2023 годах
18:05 - Урожай-2023: ще гірше, ніж погано
18:05 - НБУ повысил требования к обязательным резервам банков
18:05 - Украинское предприятие во время войны экспортировало в рф комплектующие для ремонта военной техники
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 08.12.2022
17:10 - Пункт незламності “Бахмут”. Що відбувається на найважчому напрямку фронту
17:10 - За последний месяц ВСУ взяли на вооружение 7 образцов дронов украинского производства
17:10 - Константин Жеваго подобрал Разумкова, оставшегося без финансирования Рината Ахметова
17:10 - россия разместила “Грады” у блока с отработанным ядерным топливом на Запорожской АЭС
17:10 - “Принятие ответственности за преступления — единственный рецепт возрождения в будущем”
17:10 - НБУ, как и ожидалось, сохранил учетную ставку на уровне 25%
17:10 - “Метинвест” Рината Ахметова назначил свою марионетку замглавы Запорожья
17:10 - Начальник над путлер’югендами. Історія колаборанта Валерія Онацького
16:15 - НАБУ задержало беглянку по делу о хищении средств Южно-Украинской АЭС
16:15 - ArcelorMittal будет улавливать углекислый газ на меткомбинате в бельгийском Генте
16:15 - Контролирующий власти Одессы Кауфман выпущен из СИЗО под залог
16:15 - Сергей Тарута требует репараций от ЧВК “Вагнер”
16:15 - ВАКС отправил в СИЗО бизнесмена и экс-нардепа Александра Боруховича (Грановского)
15:55 - НБУ тимчасово призупинив дію всіх ліцензій страховим компаніям "Альфа Страхування" та "Мотор-Гарант"
15:55 - Іншуртех BeeHero залучив $42 млн фінансування серії B на боротьбу з глобальною продовольчою безпекою


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6655
Канадський долар26.862
Юань Женьміньбі5.2445
Куна5.0921
Чеська крона1.5812
Данська крона5.1711
Гонконгівський долар4.6968
Форинт0.092117
Індійська рупія0.44364
Рупія0.002341
Новий ізраїльський шекель10.6273
Єна0.26754
Теньге0.077593
Вона0.027751
Мексиканське песо1.8589
Молдовський лей1.881
Новозеландський долар23.2448
Норвезька крона3.6622
Російський рубль0.58227
Сінгапурський долар26.976
Ренд2.133
Шведська крона3.526
Швейцарський франк38.8904
Єгипетський фунт1.4864
Фунт стерлінгів44.5607
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5515
Румунський лей7.8295
Турецька ліра1.9616
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.4862
Болгарський лев19.6658
Євро38.4629
Злотий8.2119
Алжирський динар0.26377
Така0.35684
Вірменський драм0.092609
Домініканське песо0.67109
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43303
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.4715
Малайзійський ринггіт8.2291
Марокканський дирхам3.4191
Пакистанська рупія0.16275
Саудівський ріял9.7291
Донг0.0014803
Бат1.03673
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.3342
Узбецький сум0.0032641
Новий тайванський долар1.18671
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.32316
Сомоні3.5816
Ларі13.4815
Бразильський реал6.8983
Золото65299.82
Срібло831.3
Платина36742.3
Паладій67908.99

Курси валют, встановлені НБУ на: 09.12.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
206460935.49935.49935.49935.4913096.86
225668975.59975.59975.59975.591032174.22
225940989.86989.86989.86989.861484790.00
2262601035.171035.171035.171035.17231878.08
BKOK6.16.16.16.11098000.00

Дані за 08.12.2022