“росіяни гнали своїх солдатів на забій”. Як Валерій Залужний готував українську армію до оборони, а потім до наступу — головне з матеріалу Time

27.09.2022 23:10 | Укррудпром

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний визнає, що навчався не лише у союзників зі США та країн НАТО, а й у свого ворога — начальника російського Генштабу. Як ці уроки допомогли ЗСУ перейти у наступ, який увійде до підручників військового мистецтва. Головне з матеріалу Time.

 Валерія Залужного легко недооцінити. Коли генерал не в уніформі, він носить футболки й шорти відповідно до свого почуття гумору. Наприкінці липня 2021-го Залужний почув від помічників Володимира Зеленського, що його запрошують очолити ЗСУ, і приголомшено запитав: “Що ви маєте на увазі?” Коли він зрозумів, що стане головнокомандувачем, відчув себе так, ніби його “відправили в нокаут”.

Залужний — не Паттон і не Макартур. Але коли напишуть історію війни в Україні, він займе у ній чільне місце. Залужний та інші українські воєначальники витратили роки на перетворення ЗСУ з незграбної армії радянського зразка на сучасну бойову силу. Загартований роками битв із росією на сході, він навчився бути гнучким та делегувати рішення командирам на місцях. Його наполеглива підготовка напередодні вторгнення та продумана тактика бойових дій на ранніх етапах війни допомогли Україні відбити натиск росії.

Блискавичний контрнаступ у Харківській області країни на початку вересня приголомшив російські війська. У поєднанні з наступальною операцією на півдні українці менш ніж за два тижні відвоювали у росії понад 6000 кв. км. Звільнено десятки населених пунктів, перерізано ворожі лінії постачання.

Вправний відволікаючий удар української армії на півдні і основний наступ на північному сході застали росію зненацька. Ці бої підтвердили докази українців про те, що співпраця із західною розвідкою та мільярди доларів на зброю та боєприпаси, які постачають союзники, дадуть результати на полі бою.

Залужний став лицем української армії та зіркою українських соцмереж. На одному з найпоширеніших зображень “залізний генерал” стоїть на колінах перед убитою горем матірю одного зі своїх солдатів, схиливши голову в скорботі перед труною. На іншому — всміхається, спостерігаючи за весіллям одного зі своїх військовослужбовців під час затишшя. Фан-канали в Telegram налічують сотні тисяч підписників, і багато хто змінює свій профіль на фотографію генерала з руками, складеними у формі серця. “Коли Залужний входить у темну кімнату, він не вмикає світло, він вимикає темряву”, — жартує автор одного з вірусних роликів у TikTok. Мабуть, уперше з початку війни здається, що армія, якою він командує, здобуде перемогу.

Залужний став лицем української армії та зіркою українських соцмереж. Ілюстрація Neil Jamieson for TIME

Залужний пив пиво на дні народження дружини, коли дізнався про свою нову роботу. Його звання генерала і статус у той час були набагато нижчими за ту посаду, яку пропонував йому Зеленський. “Я часто оглядався назад і запитував себе: “Як я у це вплутався?” — згадував Залужний в інтервю Time.

Комусь вибір Зеленського видався необачним. Хоча Залужний заслужив репутацію агресивного та амбітного воєначальника, його вважали трохи легковажним — любителем пожартувати із солдатами, а не карати їх. Народжений у радянському військовому гарнізоні на півночі України 1973-го, він каже, що мріяв стати коміком, як і сам Зеленський. Натомість він пішов стопами батьків і в 1990-х вступив до академії в Одесі.

Службовою драбиною Залужний піднімався разом із новим поколінням офіцерів, що були виховані у радянській Україні, але прагнули позбутися військових догм СРСР. У кандидатській дисертації Залужний проаналізував військову структуру США. Радянська модель спиралася на жорстку вертикаль прийняття рішень, і він пропонував зміни, що відображають структуру командування Збройних сил США та партнерів НАТО.

Залужний пройшов шлях від командира взводу до командувача військ країни на Донбасі після анексії росією Криму 2014-го. У цій ролі він займався вихованням молодших офіцерів і заохочував їх до самостійності. На відміну від російської армії, українські сержанти стають не “цапами-відбувайлами”, а справжніми помічниками та кадровим резервом, сказав він в інтервю 2020 року.

Але Залужний поважав російських колег. У своєму кабінеті він зберігає зібрання творів начальника російського Генштабу Валерія Герасимова, який старший за нього на 17 років. “Я був вихований на російській Воєнній доктрині, і я досі вважаю, що вся воєнна наука — на росії, — каже Залужний. — Я навчався у Герасимова. Я прочитав усе, що він будь-коли писав… Він надзвичайно розумна людина, і я чекав від нього дуже багато”.

Блискавичний контрнаступ у Харківській області країни на початку вересня приголомшив російські війська.

Військові приготування

Коли Зеленський став президентом, війна на сході України тривала вже пятий рік. Залужний був заступником командувача у зоні ООС. Саме він мав поінформувати нового президента про бойові операції та командні структури. Він знав, що Зеленський ніколи не служив в армії, і не збирався навчати його тактичних тонкощів. На превеликий його подив, Зеленський погодився. Він дозволив своїм генералам командувати без прямого втручання у військові справи з боку президента.

У липні 2021 року, коли росіяни стягували танки до кордону, а американці попереджали, що Україна може зазнати повномасштабного нападу, президент вирішив призначити Залужного головнокомандувачем ЗСУ. “Я висловив свою думку, що Залужний здається мені досить професійною, розумною людиною, — каже Андрій Єрмак, керівник Офісу президента. — Але рішення прийняв Зеленський”.

На відміну від Зеленського, Залужний належав до українських офіцерів, які вважали повномасштабне вторгнення питанням часу. Вже за кілька тижнів після вступу на посаду він почав запроваджувати ключові зміни. Офіцери могли відкривати вогонь у відповідь “з будь-якої зброї”, якщо їхні позиції зазнавали нападу, без необхідності радитися зі старшими командирами.

На початку лютого тиск його нової ролі почав даватися взнаки. Військові навчання за участю тисяч українських військовослужбовців виявилися розчаруванням. Маневри, покликані імітувати напад росії, виявили проломи в обороні України. На думку Залужного, командири поставилися до навчань недостатньо серйозно. “Я цілу годину кричав, — згадує він. — Я пояснив: якщо вони не впораються, ціною стануть не лише життя, а й уся країна”.

Після цього спалаху гніву генерали активізували приготування. Вони перемістили та замаскували військову техніку, вивезли війська та озброєння з пунктів дислокації. “Запах війни неможливо ні з чим сплутати, — каже Залужний, — і він уже витав у повітрі”. Але деталі своєї стратегії Залужний тримав у суворій таємниці. “Я боявся, що ми втратимо елемент несподіванки, — згадує він. — Нам потрібно було, аби противник думав, що ми всі сидимо на базах, куримо траву, дивимося телевізор і пишемо пости у Facebook”.

Коли вранці 24 лютого почалося вторгнення, генерал мав дві стратегічні цілі для оборони України. “Ми не могли допустити падіння Києва, — каже він. — І за всіма іншими напрямками ми мали пролити їхню кров, навіть якщо в деяких місцях це коштуватиме нам території”. Іншими словами, мета полягала в тому, щоб дозволити росіянам наступати, а потім знищити їхні колони на передовій та лінії постачання у тилу. До шостого дня вторгнення він дійшов висновку, що це спрацювало. росіяни не змогли взяти аеропорти навколо Києва і просунулися досить глибоко, щоб лінії постачання були незахищеними.

Ворог зіткнувся із сильним опором або втратив можливість поповнювати запаси, проте не відступив і не змінив тактику. “росіяни просто гнали своїх солдатів на забій, — згадує Залужний. — Вони обрали сценарій, який влаштовував мене найбільше”.

Ексгумація на Піщанському цвинтарі біля Ізюму, вересень 2022 року. Фото Getty Images

Відволікаючий наступ під Херсоном

За кілька тижнів після падіння Маріуполя Україна почала робити те, що видалося військовим аналітикам дивним. Зеленський та міністр оборони Олексій Резніков почали публічно заявляти про підготовку до повномасштабної операції зі звільнення території на півдні країни. Рсія почала перекидати туди війська, зокрема найелітніші підрозділи. 29 серпня українські військові оголосили початок довгоочікуваного наступу на Херсон.

Через пять днів українські війська завдали раптового удару на північному сході країни. росіяни безладно тікали, кидаючи зброю і техніку. Місцеві жителі описували принизливу картину відступу: окупанти відбирали цивільний одяг, велосипеди та автомобілі для втечі.

Допомогли також розвіддані та сучасна зброя, надані Заходом. Високомобільні РСЗВ HIMARS, надані Пентагоном, знищували командні пункти, склади з боєприпасами та пальним. Американські легкі броньовані машини на кшталт “Хаммерів”, британські, австралійські та голландські вантажівки, танки з Польщі та Чехії допомогли наступати у високому темпі.

На півдні наступ України просувається повільно. Залужний готується до тривалої й кривавої боротьби. “Знаючи про росіян те, що я знаю з перших рук, наша перемога стане можливістю перевести дух і підготуватися до наступної війни”, — каже Залужний.

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Global economies,
Interconnected markets,
Trade deals and tariffs.

- Fin.Org.UA

Новини

19:40 - Понад 2,2 млн українців отримають "зимову тисячу" у нових хвилях виплат
19:30 - ЄС хоче використати заморожені російські активи, щоб надати Україні 90 мільярдів євро
19:00 - За півроку роботи PlayCity заблокувало 2,5 тисячі сайтів
18:50 - В Україні відтермінували запровадження системи "еАкциз"
18:45 - Українці готові витратити чверть доходу на свята – Inweb
18:32 - Підвищення виплат на дітей не вплине на народжуваність – Лібанова
18:15 - Шмигаль розповів про оновлення наглядових рад у ОПК
18:05 - Нацбанк показав курс долара і євро на четвер 4 грудня
17:58 - 4 грудня графіки не зміняться
17:40 - Значна частина держпідтримки агровиробників дісталася великим холдингам – Рахункова палата
17:30 - Виробництво в США у вересні залишилося на незмінному рівні
17:24 - У Києві демонтували 20 тисяч рекламних конструкцій: найчастіше їх знімали з фасадів будівель
17:05 - Експортера зерна оштрафували на пів мільярда: причина
16:50 - Заплатимо через рік: аномально довгі строки оплати в закупівлях
16:40 - Корецький віддав "координацію всіх облгазів" ексменеджеру Ахметова
16:33 - У Раді зняли з розгляду податкові зміни для ФОПів
16:25 - Завозили авто під виглядом гумдопомоги для ЗСУ: на Львівщині викрили схему
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2025
15:56 - Оподаткування прибутку банків на 50%: Рада ухвалила законопроєкт
15:45 - Роумінговий безвіз: Vodafone оновлює тарифи
15:17 - Рада ухвалила бюджет на 2026 рік: дефіцит - 18,5% ВВП
15:10 - Зеленський: сьогодні звільнять більшість складу наглядових рад енергетичних держкомпаній
15:01 - Регулятор затвердить нові тарифи для "Укренерго" на 2026 рік: як вони зростуть
14:55 - ЄС вносить Росію до сірого списку за відмивання грошей – Politico
14:51 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ПЕТРОЛ КОНТРАКТ» (АЗК «Баштанка» Миколаївська обл., Баштанський район, Баштанська міська територіальна громада, с. Баштанка, автодорога Дніпро - Миколаїв, 259 км)
14:51 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ПК «ДНІПРОВСЬКИЙ» (Проммайданчика Гуртожиток Дніпропетровська обл., Нікопольський р-н, с. Мозолевське, вул. Центральна, 15)
14:50 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ПЕТРОЛ КОНТРАКТ» (АЗК «Нова Одеса» Миколаївська область, Миколаївський р-н, Новоодеська міська територіальна громада, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 50)
14:49 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ПЕТРОЛ КОНТРАКТ» (АЗК «Вознесенськ» Миколаївська область, Вознесенський р-н, Вознесенська міська територіальна громада, м. Вознесенськ, вул. Київська, буд. 242Г)
14:39 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ОМЕГА ТРИ» (Чернігівська область, Чернігівський район, селище Березна, пров. Чернігівський, 8)
14:38 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди УКП «УМАНЬТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (Черкаська обл., м. Умань, вул. Гайдамацька, 14)


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32527
Австралійський долар27.812
Така0.34524
Канадський долар30.2642
Юань Женьміньбі5.9747
Чеська крона2.0395
Данська крона6.5908
Гонконгівський долар5.4218
Форинт0.12926
Індійська рупія0.46795
Рупія0.0025381
Новий ізраїльський шекель13.0705
Єна0.27158
Теньге0.083927
Вона0.028815
Ліванський фунт0.000471
Малайзійський ринггіт10.2393
Мексиканське песо2.3116
Молдовський лей2.4829
Новозеландський долар24.2543
Норвезька крона4.1865
Саудівський ріял11.2458
Сінгапурський долар32.6071
Донг0.0016003
Ренд2.47
Шведська крона4.4929
Швейцарський франк52.7279
Бат1.32278
Дирхам ОАЕ11.4908
Туніський динар14.3941
Єгипетський фунт0.887
Фунт стерлінгів56.1347
Долар США42.2034
Сербський динар0.41895
Азербайджанський манат24.8226
Румунський лей9.667
Турецька ліра0.9942
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.5602
Болгарський лев25.169
Євро49.226
Ларі15.6338
Злотий11.6391
Золото177781.4
Срібло2469.78
Платина69461.31
Паладій61532.98

Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2025