Національний банк України знизив облікову ставку до 6%

11.06.2020 15:46 | Fin.Org.UA

Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 8% до 6% з 12 червня 2020 року. Це – найнижчий рівень облікової ставки за історію незалежної України.

З високою імовірністю споживчий та інвестиційний попит залишатиметься пригніченим довше, ніж прогнозувалося у квітні. З одного боку, це утримуватиме інфляцію нижче цільового рівня довше, ніж передбачає квітневий прогноз. З іншого боку, це означає, що падіння української економіки може бути глибшим, ніж очікувалося. Такий розвиток подій вимагає подальшого пом’якшення монетарної політики для підтримання економіки на етапі поступового згортання карантину.

Інфляція в квітні-травні коливалася навколо позначки 2% і була меншою, ніж очікувалося, та нижчою за цільовий діапазон 5% ± 1 в.п.

Інфляційний тиск залишався слабким насамперед через відчутне падіння споживчого попиту на продукти харчування і товари не першої необхідності. Крім цього, інфляцію стримувало здешевлення енергоносіїв, збільшення пропозиції овочів та “замороження” цін на значну кількість послуг під час карантину. Ці чинники нівелювали ефекти березневого послаблення гривні та все ще підвищеного попиту на окремі товари в першій половині квітня, які на сьогодні повністю вичерпані.  

Надалі інфляція зростатиме помірними темпами, але ймовірно повертатиметься в цільовий діапазон довше, ніж прогнозувалося.

По-перше, споживчий та інвестиційний попит залишається досить пригніченим, хоча ділова активність починає поступово пожвавлюватися разом із послабленням карантинних заходів. Вже проведені заходи фіскальної та монетарної політики, спрямовані на підтримання бізнесу та населення, лише частково компенсують падіння споживчого попиту. Його відновлення буде поступовим навіть після завершення карантину.

По-друге, ситуація на валютному ринку, від якої суттєво залежить вартість споживчого кошику, є сприятливою для низької інфляції. З початку квітня пропозиція валюти на міжбанківському ринку переважає попит. Обсяги імпорту майже за усіма категоріями товарів залишаються меншими за докризовий рівень, водночас експорт скорочується менш суттєво. Внаслідок цього гривня зміцнилася, а Національний банк, користуючись сприятливою ситуацією, з початку квітня викупив у міжнародні резерви близько 1,8 млрд дол. США. Таким чином, Національний банк вже вийшов на чисту купівлю валюти з початку року, компенсувавши витрати валюти з міжнародних резервів, зроблені під час підвищеного попиту на валюту в березні.

По-третє, поліпшуються інфляційні очікування населення та фінансових аналітиків. Зараз, за даними НБУ, інфляція, яку вони очікують через 12 місяців, зрівнялася із середньостроковою ціллю Національного банку.

Водночас реалізувалося наше ключове припущення – продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.

9 червня Рада директорів МВФ ухвалила нову програму співпраці з Україною – Stand-By Arrangement – на суму близько 5 млрд дол. США тривалістю 18 місяців. Сьогодні надійде перший транш на 2,1 млрд дол. США. Це відкрило доступ до фінансування Світового банку, а також Євросоюзу, перші 500 млн євро від якого вже надійшли на рахунок уряду. Очікується, що загальний обсяг офіційного фінансування в цьому році становитиме понад 5 млрд дол. США, більше половини якого – від МВФ.

Ці кошти дадуть змогу в повному обсязі профінансувати бюджетні видатки на подолання негативних наслідків пандемії коронавірусу та карантинних заходів. Крім того, вони забезпечать нарощення міжнародних резервів упродовж цього року, попри здійснення значних платежів за зовнішнім державним боргом. Наявність програми з МВФ також спростить доступ України до міжнародних ринків капіталу.

Ключовим ризиком для макрофінансової стабільності залишається триваліший термін пандемії коронавірусу та карантинних заходів, необхідних для її подолання як в Україні, так і в світі.

Крім цього, критично важливим є подальше проведення структурних реформ і збереження зваженої макроекономічної політики.

З огляду на очікуване перебування інфляції нижче цілі більш тривалий час,  Правління  Національного банку знизило облікову ставку на 2 п.п. до 6%. Таким чином, загалом із початку року облікова ставка зменшилася на 7,5 п.п. і досягла найнижчого рівня за історію незалежної України. 

Пом’якшення монетарної політики та інші антикризові заходи Національного банку, запроваджені упродовж останніх місяців, підтримають ділову активність в країні. За нашими оцінками, падіння української економіки у 2 кварталі буде більшим, ніж очікувалося, хоча пік кризи вже пройдено. Тому для найскорішого повернення економіки до зростання необхідні достатньо рішучі кроки.

Також Національний банк ухвалив рішення про звуження коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу з “облікова ставка +/- 2 в.п.” до “облікова ставка +/- 1 в.п.”.

Це означає, що за нової облікової ставки кредити рефінансування овернайт будуть надаватися під 7%, а депозитні сертифікати овернайт розміщуватся під 5%.

Зміна ширини коридору дасть змогу досягати операційної цілі монетарної політики, яка полягає в утриманні гривневих міжбанківських ставок на рівні близькому до ключової ставки в межах коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу.

Зниження ключової ставки до рівня нижче нейтрального свідчить про завершення циклу швидкого пом’якшення монетарної політики.

В умовах високого рівня невизначеності подальша монетарна політика Національного банку залежатиме насамперед від:

  • глибини падіння споживчого попиту, яке послаблює інфляційний тиск,
  • а з іншого боку – від швидкості відновлення ділової активності на тлі пом’якшення карантину, яке прискорить зростання цін.

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням Національного банку цього рішення, буде оприлюднено 22 червня 2020 року.

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 11 червня 2020 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

Графік проведення засідань Правління з питань монетарної політики

2020 рік

Засідання комітету з монетарної політики

Засідання Правління
з питань монетарної політики

Рішення Правління щодо рівня облікової ставки

Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки

Виступ на пресбрифінгу

Відео пресбрифінгу

28-29 січня

30 січня

Знизити до 11,0% річних

10 лютого

Виступ Голови НБУ Якова Смолія

30 січня

11 березня

12 березня

Знизити до 10,0% річних

23 березня

Виступ Голови НБУ Якова Смолія

 

21-22 квітня

23 квітня

Знизити до 8,0% річних

4 травня

Виступ Голови НБУ Якова Смолія

 

10 червня

11 червня

Знизити до 6,0% річних

22 червня

Виступ Голови НБУ Якова Смолія

 

21-22 липня

23 липня

 

3 серпня

 

 

2 вересня

3 вересня

 

14 вересня

 

 

20-21 жовтня

22 жовтня

 

2 листопада

 

 

9 грудня

10 грудня

 

21 грудня

 

 

Облікова ставка Національного банку України (з 1992 року)

Додати коментар

Користувач:
email:





Capital market
Where savers meet investors
Long-term funds are raised

- Fin.Org.UA

Новини

12:20 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
11:05 - Чи може ФОП – платник єдиного податку другої або третьої групи продавати подарункові сертифікати, а потім приймати їх в якості оплати за поставку конкретних товарів/послуг покупцю?
11:03 - До уваги платників ПДВ!
10:55 - McDonald’s та Coca-Cola розповіли, чи мають наміри повертатися у московія
10:47 - Яка інформація зазначається в рядку 19 «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо)» фіскального касового чека, якщо у рядку 18 вказано форму оплати» «ІНШЕ»?
10:45 - Дохід гіг-спеціаліста у вигляді щорічної оплачуваної перерви не є складовою винагороди за виконані ним роботи (надані послуги): оподаткування ПДФО
10:42 - Задекларували дохід, отриманий у 2024 році – своєчасно сплатіть податкові зобов’язання!
10:38 - Понад 1,4 млрд грн єдиного податку – надходження від ФОПів до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
10:35 - В Україні на третину поменшало втрат мобільних телефонів
10:34 - Майже на 82 відс. збільшились надходження від платників частини чистого прибутку до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
10:24 - Україна успішно пройшла скринінг ЄС за розділом «Підприємництво та промислова політика»
10:19 - Ломбарду видано ліцензію на здійснення валютних операцій
10:15 - Курс валют на 30 квітня: скільки коштують долар та євро
09:49 - "Трамп ударив Путіна по зубах": економіка московія більше не зростає – The Economist
09:48 - Ключові рішення НКЦПФР від 29.04.2025
09:43 - Єдиний внесок: до державних цільових фондів від платників Дніпропетровщини надійшло понад 10,1 млрд гривень
09:42 - Рентна плата за користування надрами
09:40 - Зустріч податківців Дніпропетровщини з представниками ЄБА: діалог, що відкриває можливості
09:39 - Дніпропетровщина: консультаційний центр - надійний помічник у питаннях реєстрації податкових накладних
09:33 - Аварійні роботи з ліквідації наслідків російської атаки на газову інфраструктуру Черкащини тривають
09:25 - На пункті пропуску "Устилуг-Зосин" частково обмежуватимуть проїзд
09:00 - Чому зростає імпорт і хто винен
09:00 - Китай створив таємний список товарів США, які не обкладатимуться 125% митом
08:00 - Професійна освіта завтрашнього дня. Які зміни відчують роботодавці?
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 30.04.2025
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 29 квітня: деталі блекаута на Піренеях та претензії НБУ до Порошенка
20:55 - Союзна московії Буркіна-Фасо продовжить націоналізовувати шахти Заходу
20:50 - Неуверенные в завтрашнем дне потребители США
20:35 - В Україні змінилися правила перевірок молочних продуктів на ринках


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31402
Австралійський долар26.6097
Така0.34069
Канадський долар30.0095
Юань Женьміньбі5.715
Чеська крона1.8968
Данська крона6.335
Гонконгівський долар5.3574
Форинт0.117018
Індійська рупія0.48743
Рупія0.0024798
Новий ізраїльський шекель11.4731
Єна0.29124
Теньге0.081259
Вона0.028955
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.6052
Мексиканське песо2.1177
Молдовський лей2.4088
Новозеландський долар24.731
Норвезька крона4.004
Саудівський ріял11.0807
Сінгапурський долар31.7264
Донг0.0015989
Ренд2.2412
Шведська крона4.3092
Швейцарський франк50.3448
Бат1.24412
Дирхам ОАЕ11.316
Туніський динар13.9119
Єгипетський фунт0.8181
Фунт стерлінгів55.6364
Долар США41.5647
Сербський динар0.40337
Азербайджанський манат24.4469
Румунський лей9.4992
Турецька ліра1.0814
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.4037
Болгарський лев24.1782
Євро47.284
Ларі15.1144
Злотий11.0733
Золото137549.65
Срібло1380.61
Платина41261.28
Паладій39461.94

Курси валют, встановлені НБУ на 30.04.2025