Q&A стосовно роботи з електронними валютними ліцензіями

10.08.2017 14:12 | Fin.Org.UA

З початку 2017 року Національний банк зробив низку кроків з пом’якшення валютного регулювання для фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Зокрема, було дозволено розміщувати без індивідуальних ліцензій НБУ на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України, а також здійснювати за рахунок цих коштів інвестиції.

 

На додаток, з 3 липня у фізичних осіб з’явилась можливість інвестувати за кордон з України, виконувати зобов’язання перед нерезидентами за договорами страхування життя, а також розміщувати кошти на рахунках за межами України через використання електронних валютних ліцензій. На підставі е-ліцензій фізична особа зможе протягом одного календарного року перерахувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до 50 000 доларів США (в еквіваленті).

 

Національний банк зібрав найпоширеніші питання стосовно роботи фізичних осіб із валютними ліцензіями, та підготував роз’яснення за ними.

 

Довідково: індивідуальна ліцензія – це ліцензія НБУ, яка видається резидентам України для здійснення валютних операцій. Е-ліцензія є видом індивідуальної ліцензії, яка видається фізичним особам в електронному вигляді для операцій в межах зазначеної вище суми.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на відкриття за кордоном рахунку?

Ні. Якщо фізична особа бажає відкрити закордонний рахунок та користуватися ним, то ліцензія буде потрібна виключно для здійснення переказу коштів з України на цей рахунок.

Наприклад, якщо фізична особа під час свого перебування за кордоном відкрила рахунок і розмістила на ньому іноземну валюту, то після повернення в Україну не потрібно отримувати ліцензію на розміщення цих коштів за кордоном. Така потреба виникне, якщо ця людина забажає переказати з України на цей рахунок додаткові кошти.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на вивезення готівки за кордон для зарахування її на власний рахунок за межами України?

Ні. Розміщення фізичними особами готівки в іноземній валюті на власних закордонних рахунках не потребує ліцензії взагалі. Це стосується як готівки, отриманої за кордоном, так і тієї, що вивозиться з України.

При цьому слід враховувати чинний порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України: фізична особа має право вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Якщо ж сума перевищує еквівалент 10000 євро, необхідне письмове декларування повного обсягу готівки, а також документи, що підтверджують зняття коштів з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції, якщо така мала місце, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на переказ коштів із закордонного рахунку?

Ні. Ліцензії потребує лише операція з переказу коштів з України на закордонний рахунок фізичної особи. Подальше використання коштів з таких рахунків не обмежується і ліцензія для них не потрібна.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія для зарахування на закордонний рахунок коштів з джерелом походження за межами України (дивіденди, оренда тощо)?

Ні. Фізичним особам не потрібна ліцензія для розміщення на закордонних рахунках іноземної валюти з джерелом походження за межами України. Наприклад, без ліцензій можна розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані за межами України у якості заробітної плати, стипендій, пенсій, аліментів, дивідендів, від продажу майна тощо.

 

Чи зобов’язана фізична особа звітувати в НБУ про операції, що здійснюються з закордонних рахунків/здійснені інвестиції за кордон?

Ні. Жодних декларацій чи звітів про такі операції подавати до НБУ фізичній особі не потрібно. Декларувати закордонне майно в Нацбанку мають лише суб’єкти господарювання (зокрема, фізичні особи-підприємці). В той же час, слід враховувати вимоги податкового законодавства, яке визначає підстави подання до органів ДФСУ декларацій про доходи отримані фізичною особою, у тому числі за кордоном.

 

В якій формі подаються документи для видачі фізичній особі е-ліцензій?

Всі необхідні документи для отримання е-ліцензій, у тому числі і заява до НБУ, можуть подаватися заявником до банку як у паперовій, так і в електронній формі (на розсуд фізичної особи). Для отримання е-ліцензії необхідно подати заяву до НБУ про видачу е-ліцензії, документи, що засвідчують наявність у цієї фізичної особи доходів у сумі, достатній для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії, а також оригінали або копії документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (крім випадку переказу коштів на власний рахунок).

 

Якими документами підтверджується наявність у заявника достатніх доходів для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії?

Такими документами можуть бути декларації про майновий стан і доходи з відміткою контролюючого органу України про їх отримання (дозволяється враховувати фактичний курс гривні до іноземних валют, що існував у відповідному звітному податковому періоді). Е-декларації з офіційного сайту НАЗК також можуть надаватися для підтвердження інформації про доходи заявника.

Якщо фізична особа не подає щорічну податкову декларацію, можна подавати довідку про доходи та сплачені податки. Видача такої довідки не обтяжена якоюсь складною процедурою та оперативно здійснюється органами ДФС. Документи, що підтверджують доходи, можуть бути подані за будь-яку кількість попередніх звітних податкових періодів.

 

Чи дозволяється купувати іноземну валюту в безготівковій формі на підставі е-ліцензій?

Так. Детальні особливості заповнення заяви на купівлю іноземної валюти для проведення операцій на підставі е-ліцензій та відповідного платіжного доручення наведені в

 

 

Чи дозволяється здійснювати інвестиції за кордон на підставі е-ліцензії через іноземного брокера (посередника)?

Так. Порядок видачі е-ліцензій не обмежує право її власника у виборі яким саме чином він планує здійснювати інвестицію за кордон. Для цього він може переказати кошти або безпосередньо на рахунок продавця іноземного об’єкту інвестування, або скористатися послугами професійного посередника – іноземного брокера, що є звичайною світовою практикою. В останньому разі кошти за е-ліцензію переказуватимуться на банківський рахунок іноземного брокера за кордоном.

Проведення операцій на підставі е-ліцензій не виключає можливості залучення українських торговців цінними паперами в якості посередника (суб-брокера) у взаємовідносинах між фізичною особою та іноземним брокером. Такий український суб-брокер повинен мати генеральну ліцензію на здійснення відповідних валютних операцій. Переказ коштів на підставі е-ліцензій для здійснення інвестицій за кордон за участі українських суб-брокерів також має здійснюватися на банківський рахунок іноземного брокера. Поряд з цим, НБУ наразі опрацьовує шляхи розширення можливої участі українських торговців цінними паперами у таких операціях.

Додати коментар

Користувач:
email:





Bonds steady and slow
Guaranteed income in sight
Retirement secured

- Fin.Org.UA

Новини

13:38 - Що ефективніше для декарбонізації: ракетні атаки чи податок на вуглець? Уроки Великої Британії
13:35 - Обмеження Нацбанку на перекази збільшили продаж карток у "дроп"-схемах
13:32 - Юань зростає, оскільки Трамп послаблює митні загрози
13:30 - У "Дії" відновили будівельні сервіси
13:14 - Рибний промисел в Антарктиці: в українських суден – рекордний вилов за 3 роки
13:00 - Склади нової ери: які логістичні центри будувати у 2025 році?
12:54 - Банк Японії підвищив процентні ставки до максимуму за 17 років
12:52 - Скільки заробляє продавець чужих карток: розповідь менеджера "дроп"-схем
12:41 - Давос 2025: Ключова тема – стабільність української економіки
12:11 - Агенція оборонних закупівель продовжила контракт з чинною директоркою на один рік
12:04 - Держаудитслужба виявила порушень у діяльності Нацакадемії аграрних наук на понад 1 мільярд
11:46 - Китайське судно не змогло доставити модулі для російського газового проєкту через санкції
11:39 - Трамп "волів би" не вводити мита на Китай, але продовжує погрожувати – Reuters
11:29 - ФОПом – платником єдиного податку першої – третьої груп отримано безповоротну фінансову допомогу: чи включати до доходу?
11:24 - У ТРЦ Respublika Park успішно завершився благодійний збір TYTANOVI на 14 млн гривень
11:23 - До уваги платників ПДВ!
11:22 - Контролюючим органом під час дії воєнного стану при проведенні документальної перевірки юридичної особи виявлено заниження податкового зобов’язання за період, що перевищує 1095 днів: чи є наслідки?
11:21 - Яким чином перераховується військовий збір великим платником податків після його переведення на облік за новим місцем обліку?
11:20 - Який код УКТ ЗЕД зазначається в фіскальному чеку при роздрібному продажу пива на розлив?
11:18 - До уваги контролюючих осіб!
11:15 - Чи застосовується відповідальність за відсутність реєстрації в ЄРПН помилково (безпідставно) складених ПН/РК, якщо їх реєстрацію було зупинено?
11:13 - Який порядок заповнення додатка 3 (Д3) у разі декларування платником податку суми бюджетного відшкодування ПДВ?
11:12 - Подання заяви ФОПами – платниками єдиного податку першої та другої груп щодо звільнення від сплати військового збору на період щорічної відпустки
11:11 - Чи може платник податків після отримання копії наказу про проведення перевірки самостійно виправити помилки у Заяві за ф. № 20-ОПП до початку перевірки або під час її проведення?
11:09 - Про отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах
11:09 - Трамп доручив розробити нові правила для криптовалют в США
11:07 - Яким чином ФОПи здійснюють видачу готівки на відрядження або під звіт працівникам?
11:06 - ФОП – платник єдиного податку планує здійснювати діяльність у невизначених місцях: особливості заповнення заяви про застосування спрощеної системи оподаткування
11:04 - До уваги платників!
11:03 - Чи враховуються при визначенні об’єкта оподаткування витрати за договорами про надання автотранспортних послуг у разі відсутності ТТН?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.3184
Канадський долар29.1514
Юань Женьміньбі5.7592
Чеська крона1.7371
Данська крона5.8537
Гонконгівський долар5.3885
Форинт0.106555
Індійська рупія0.48542
Рупія0.0025778
Новий ізраїльський шекель11.7785
Єна0.26839
Теньге0.080627
Вона0.029211
Мексиканське песо2.049
Молдовський лей2.2492
Новозеландський долар23.7621
Норвезька крона3.7235
московський рубль0.42437
Сінгапурський долар30.9414
Ренд2.2619
Шведська крона3.8079
Швейцарський франк46.2485
Єгипетський фунт0.8346
Фунт стерлінгів51.6923
Долар США41.9751
Білоруський рубль15.257
Азербайджанський манат24.6883
Румунський лей8.7761
Турецька ліра1.1771
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.7126
Болгарський лев22.3284
Євро43.6709
Злотий10.3724
Алжирський динар0.31003
Така0.35025
Вірменський драм0.105985
Домініканське песо0.69023
Іранський ріал0.00007364
Іракський динар0.032084
Сом0.48312
Ліванський фунт0.00047
Лівійський динар8.5497
Малайзійський ринггіт9.3977
Марокканський дирхам4.1564
Пакистанська рупія0.15092
Саудівський ріял11.1903
Донг0.0016491
Бат1.22407
Дирхам ОАЕ11.4425
Туніський динар13.1903
Узбецький сум0.0032529
Новий тайванський долар1.28166
Туркменський новий манат12.0084
Сербський динар0.37323
Сомоні3.8434
Ларі14.9041
Бразильський реал6.8049
Золото115214.51
Срібло1276.25
Платина39776.86
Паладій41575.5

Курси валют, встановлені НБУ на 24.01.2025