Q&A стосовно роботи з електронними валютними ліцензіями

10.08.2017 14:12 | Fin.Org.UA

З початку 2017 року Національний банк зробив низку кроків з пом’якшення валютного регулювання для фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Зокрема, було дозволено розміщувати без індивідуальних ліцензій НБУ на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України, а також здійснювати за рахунок цих коштів інвестиції.

 

На додаток, з 3 липня у фізичних осіб з’явилась можливість інвестувати за кордон з України, виконувати зобов’язання перед нерезидентами за договорами страхування життя, а також розміщувати кошти на рахунках за межами України через використання електронних валютних ліцензій. На підставі е-ліцензій фізична особа зможе протягом одного календарного року перерахувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до 50 000 доларів США (в еквіваленті).

 

Національний банк зібрав найпоширеніші питання стосовно роботи фізичних осіб із валютними ліцензіями, та підготував роз’яснення за ними.

 

Довідково: індивідуальна ліцензія – це ліцензія НБУ, яка видається резидентам України для здійснення валютних операцій. Е-ліцензія є видом індивідуальної ліцензії, яка видається фізичним особам в електронному вигляді для операцій в межах зазначеної вище суми.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на відкриття за кордоном рахунку?

Ні. Якщо фізична особа бажає відкрити закордонний рахунок та користуватися ним, то ліцензія буде потрібна виключно для здійснення переказу коштів з України на цей рахунок.

Наприклад, якщо фізична особа під час свого перебування за кордоном відкрила рахунок і розмістила на ньому іноземну валюту, то після повернення в Україну не потрібно отримувати ліцензію на розміщення цих коштів за кордоном. Така потреба виникне, якщо ця людина забажає переказати з України на цей рахунок додаткові кошти.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на вивезення готівки за кордон для зарахування її на власний рахунок за межами України?

Ні. Розміщення фізичними особами готівки в іноземній валюті на власних закордонних рахунках не потребує ліцензії взагалі. Це стосується як готівки, отриманої за кордоном, так і тієї, що вивозиться з України.

При цьому слід враховувати чинний порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України: фізична особа має право вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Якщо ж сума перевищує еквівалент 10000 євро, необхідне письмове декларування повного обсягу готівки, а також документи, що підтверджують зняття коштів з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції, якщо така мала місце, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на переказ коштів із закордонного рахунку?

Ні. Ліцензії потребує лише операція з переказу коштів з України на закордонний рахунок фізичної особи. Подальше використання коштів з таких рахунків не обмежується і ліцензія для них не потрібна.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія для зарахування на закордонний рахунок коштів з джерелом походження за межами України (дивіденди, оренда тощо)?

Ні. Фізичним особам не потрібна ліцензія для розміщення на закордонних рахунках іноземної валюти з джерелом походження за межами України. Наприклад, без ліцензій можна розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані за межами України у якості заробітної плати, стипендій, пенсій, аліментів, дивідендів, від продажу майна тощо.

 

Чи зобов’язана фізична особа звітувати в НБУ про операції, що здійснюються з закордонних рахунків/здійснені інвестиції за кордон?

Ні. Жодних декларацій чи звітів про такі операції подавати до НБУ фізичній особі не потрібно. Декларувати закордонне майно в Нацбанку мають лише суб’єкти господарювання (зокрема, фізичні особи-підприємці). В той же час, слід враховувати вимоги податкового законодавства, яке визначає підстави подання до органів ДФСУ декларацій про доходи отримані фізичною особою, у тому числі за кордоном.

 

В якій формі подаються документи для видачі фізичній особі е-ліцензій?

Всі необхідні документи для отримання е-ліцензій, у тому числі і заява до НБУ, можуть подаватися заявником до банку як у паперовій, так і в електронній формі (на розсуд фізичної особи). Для отримання е-ліцензії необхідно подати заяву до НБУ про видачу е-ліцензії, документи, що засвідчують наявність у цієї фізичної особи доходів у сумі, достатній для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії, а також оригінали або копії документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (крім випадку переказу коштів на власний рахунок).

 

Якими документами підтверджується наявність у заявника достатніх доходів для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії?

Такими документами можуть бути декларації про майновий стан і доходи з відміткою контролюючого органу України про їх отримання (дозволяється враховувати фактичний курс гривні до іноземних валют, що існував у відповідному звітному податковому періоді). Е-декларації з офіційного сайту НАЗК також можуть надаватися для підтвердження інформації про доходи заявника.

Якщо фізична особа не подає щорічну податкову декларацію, можна подавати довідку про доходи та сплачені податки. Видача такої довідки не обтяжена якоюсь складною процедурою та оперативно здійснюється органами ДФС. Документи, що підтверджують доходи, можуть бути подані за будь-яку кількість попередніх звітних податкових періодів.

 

Чи дозволяється купувати іноземну валюту в безготівковій формі на підставі е-ліцензій?

Так. Детальні особливості заповнення заяви на купівлю іноземної валюти для проведення операцій на підставі е-ліцензій та відповідного платіжного доручення наведені в

 

 

Чи дозволяється здійснювати інвестиції за кордон на підставі е-ліцензії через іноземного брокера (посередника)?

Так. Порядок видачі е-ліцензій не обмежує право її власника у виборі яким саме чином він планує здійснювати інвестицію за кордон. Для цього він може переказати кошти або безпосередньо на рахунок продавця іноземного об’єкту інвестування, або скористатися послугами професійного посередника – іноземного брокера, що є звичайною світовою практикою. В останньому разі кошти за е-ліцензію переказуватимуться на банківський рахунок іноземного брокера за кордоном.

Проведення операцій на підставі е-ліцензій не виключає можливості залучення українських торговців цінними паперами в якості посередника (суб-брокера) у взаємовідносинах між фізичною особою та іноземним брокером. Такий український суб-брокер повинен мати генеральну ліцензію на здійснення відповідних валютних операцій. Переказ коштів на підставі е-ліцензій для здійснення інвестицій за кордон за участі українських суб-брокерів також має здійснюватися на банківський рахунок іноземного брокера. Поряд з цим, НБУ наразі опрацьовує шляхи розширення можливої участі українських торговців цінними паперами у таких операціях.

Додати коментар

Користувач:
email:





Inflation, deflation,
Interest rates and fiscal policy,
The world of finance.

- Fin.Org.UA

Новини

16:30 - Власти индийского штата Гоа запланировали на следующий фингод 25 аукционов по железорудным участкам
16:30 - Верховный суд США отклонил жалобу на введение стальных тарифов Дональда Трампа в 2018 году
16:30 - Vale объявила о новой сумме компенсаций в связи с обрушением плотины Брумадиньо в январе-2019
16:15 - Кайманові острови у 2022 році видали 33 нові ліцензії на перестрахування
16:15 - Турецький пул страхування катастроф TCIP виплатив $340 млн жертвам землетрусу в Туреччині
16:15 - 13 іншуртехів приєдналися до 10-ї когорти інноваційного хабу Lloyd’s Lab
15:45 - У Німеччині відкрилося перше закордонне представництво Українського інституту
15:45 - Держенергонагляд закликає не спалювати сухостій та сміття
15:45 - Енергоефективність громадських будівель: стартував відбір проектів термомодернізації
15:35 - Падение Сайгона: семь причин, по которым США проиграли войну во Вьетнаме
15:35 - Китайский рынок металлопродукции демонстрирует признаки охлаждения
15:35 - Греческий трубопрокатчик Corinth Pipeworks поставит сварные трубы для газодобычи в Северном море
15:35 - Январское производство стали в Испании выросло на 20,3% к декабрю-2022
15:35 - В феврале-2023 импорт слябов в США вырос на 3,9%
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 31.03.2023
15:15 - S&P500 подтверждает бычьи намерения
14:40 - Франция не собирается выкупать истребители Mirage у ОАЭ для передачи в Украину
14:40 - После требования Путина продавать зерно за рубли два крупнейших западных трейдера ушли из россии
14:40 - Глава КНР Си Цзиньпин готов создать военный союз с россией
14:40 - ArcelorMittal договорилась с металлосервисной сетью Bamesa о сбыте низкоэмиссионной стали
14:40 - “Нові олігархи вже з'явилися, вони просто ще не проявилися”. Власник Concorde Capital Ігор Мазепа про інвестиції та корупцію
14:31 - ФОПи Дніпропетровщини спрямували до місцевих бюджетів понад 945 тис грн збору за місця для паркування транспортних засобів
14:24 - За видобування природного газу від платників Дніпропетровщини до держбюджету надійшло майже 150 млн грн рентної плати
14:15 - Страховики Луїзіани виплатили $23 млрд після сезонів ураганів 2020 і 2021 років
13:59 - Поповнення WhiteBIT в EUR через SEPA
13:58 - Привіт, IOC!
13:45 - Бразилия и Китай заключили торговое соглашение об отказе от доллара в пользу своих валют
13:45 - Кремлезнавство. Як Кирієнко підминає під себе путінську вертикаль
13:45 - Норвегия бесплатно передаст Украине 12 дизельных поездов
13:45 - “Премьер ДНР” стал омским губернатором — перед этим “вице-премьер ЛНР” стал губернатором Чукотки


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.4955
Канадський долар27.0138
Юань Женьміньбі5.3142
Чеська крона1.69
Данська крона5.3405
Гонконгівський долар4.6584
Форинт0.10458
Індійська рупія0.44409
Рупія0.0024295
Новий ізраїльський шекель10.195
Єна0.27584
Теньге0.081195
Вона0.02815
Мексиканське песо2.0232
Молдовський лей1.9886
Новозеландський долар22.8005
Норвезька крона3.5056
Російський рубль0.47363
Сінгапурський долар27.52
Ренд2.0276
Шведська крона3.521
Швейцарський франк39.9635
Єгипетський фунт1.1836
Фунт стерлінгів45.122
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5426
Румунський лей8.0401
Турецька ліра1.9077
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.2128
Болгарський лев20.334
Євро39.7812
Злотий8.5002
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото72002.48
Срібло868.95
Платина35927.19
Паладій53207.68

Курси валют, встановлені НБУ на: 31.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150889.94889.94889.94889.94889.94
TATM3.0443.0443352805.50
VERES155.17155.17155.17155.17465.51

Дані за 29.03.2023