Неканонічний Стаханов

31.08.2010 10:20 | Укррудпром

Неканонічний Стаханов

Україна молода, № 159, 31 серпня 2010.
Опубликовано 09:51 31 августа 2010 года


Першою дружиною героя забою була циганка, а останньою... горілка

Сьогодні офіційна Україна відзначає 75—річчя стахановського рекорду. До феномену Стаханова і стахановського руху можна ставитися по—різному (автор цих рядків відноситься до останнього як до акту широкомасштабного шкідництва в промисловості), але важко заперечувати принаймні дві значущі речі. По—перше, рух справді набув всесоюзного розмаху. Цьому посприяла істерична пропаганда і пряма зацікавленість влади. Та хіба мало в СРСР провалювалося пропагандистських кампаній, ініційованих верхівкою КПРС? А ця мала чималий і тривалий успіх. Якщо, звичайно, вважати таким лише піднесення іміджу робочої людини за рахунок дискредитації низового інженерно—технічного корпусу. Із часів стахановського рекорду чомусь стало звичним вважати точний інженерний розрахунок дурощами — порівняно з ентузіазмом робітничих мас. Результат — у наявності. По—друге, при всій штучності рекорду Стаханова (коли на нього працювала вся шахта), треба визнати, що Олексій Григорович дійсно був майстром своєї справи. М’язи м’язами, але треба було ще вміти направляти зубило відбійного молотка так, щоб відрубати від пласту максимальну кількість вугілля. До речі, Стаханов за власною ініціативою пішов на курси відбійників. І продемонстрував неабиякі вольові якості, коли наважився піти проти маси, якій його рекорд віщував тільки підвищені норми виробітку та зниження розцінок...


“Заслання” на Донбас


Першою нагородою для “рекордсмена” стала нова квартира з телефоном, персональний кінь і право безплатно відвідувати всі прем’єри в кадіївському клубі. Кадіївські кабаки до цього переліку він додав сам. А потім була Москва, навчання в Промакадемії і знайомства з тодішньою московською богемою. Для простого трударя почалося зовсім інше, столичне, життя.


А в 1957—му до Хрущова завітав лідер французьких комуністів Морис Торез. Серед іншого він поцікавився, де працює знаменитий Стаханов. “Як це де?! — не розгубився Микита Сергійович. — Там, де йому й належить — у Донбасі”. І тільки після того, як за гостем зачинилися двері кабінету, він поцікавився у Мінвуглепромі СРСР, де працює автор вікопомного почину. “У нас”, — відповіли прем’єрові.


— Щоб за тиждень жив і працював у Донбасі!


І Стаханова заслали навіть не у “столицю” шахтарського краю, яка тоді мала назву Сталіне, а в непримітне містечко Чистякове. Яке, за іронією долі (чи то в Хрущова було таке почуття гумору?), у 1964—му перейменували на Торез. Помирати ж Олексієві Григоровичу довелося в Донецькій психлікарні, де його безуспішно намагалися відвадити від горілки. Привілеї за ним зберігалися й там — у вигляді окремої палати. Проте телевізор на весь поверх був один, і Герою праці не вдалося вберегтися від контактів із пересічними алкоголіками, які дуже погано позначалися на його здоров’ї. Простіше кажучи, алкаші його іноді били...


Друг Льоха


Євген Коновалов, автор щойно презентованого роману—есе “Наш Стаханов”, був знайомий з Олексієм Стахановим особисто. Адже Євген Георгійович, який саме захопився збиранням шахтарського фольклору, кілька разів приїздив у Торез до майбутнього героя свого роману, причому з власної ініціативи, а не за дорученням партійних органів. Може, тому Стаханов із ним був більш відвертим, ніж з “офіційними” письменниками...


— Про Стаханова треба писати некон’юнктурно, — каже Коновалов, — а з донбаським смаком. Десь навіть вульгарно, зате правдиво... І я дякую часу за те, що він дав мені таку можливість. В інші часи я б такого роману не написав.


У романі йдеться про те, як ставилися до рекорду Стаханова його товариші; цитуються записки, які йому підкидали. Ну і про те, як він гуляв із дружками, теж відображено:


— Як вони тут курили в кінозалі, як вони голосно псували повітря. Як реготали... Після рекорду вже, звичайно, — каже Коновалов, який напам’ять може цитувати цілі абзаци зі своєї книжки. — Як йому була дана особиста прольотка з кіньми і як Стаханов, нажершись із Концедаловим та з Крюковим, б’ючи себе в груди, горлав: “Це я, вчорашній орловський пастушина, а нонеча гуляю на всю ширину своєї трудової забійної вдачі!”


Але попри всю авторську любов до нього, немає Стаханову однозначно позитивної оцінки. Не виходить...


“У сім’ю заявлявся пізно. Тихо роздягався і майже голяка прокрадався до самотнього сінника в дальній коморі. Лаяв себе. Каявся. Раз навіть перехрестився. Із соромом. Повертався до одягу. Тряс кишені. Звідти — пампушки і смоктальні льодяники в махорці. Це — дітлахам. Стидоба! Потім — вона. Приходила безшумно, по—конокрадськи. Сідала на край. Щось їй казав. Хотів задобрити словом. Обійняти. Люто огризалась”. Чому “по—конокрадськи”? Першою дружиною Стаханова була циганка; з табором вона від нього й пішла. У Москві з’явилася інша. Ця нікуди з московської квартири їхати не захотіла. Навіть у Чистякове.


Лікнеп по—стахановськи


— Для вас Стаханов ким був? Ви ж його бачили. Це — глиба чи нещасний чоловік? — цікавлюся в дослідника його біографії.


— Я його бачив уже немічним... А для друзів і сусідів Льоха був простий, свій хлопець. Дуже хороша людина. Коли я приїхав до нього вперше і сказав, що приїхав за побрехеньками, він відповів, що не знавець у цій справі. “Пам’ятаю, — каже, — кілька анекдотів, але вони все більше про Микиту”...


Тобто Хрущова, який, власне, й заслав Стаханова з Москви на Донбас у 57—му.


— Стаханов не витримав випробування фанфарами?


— Сам Льоха, мабуть, дав на це запитання позитивну відповідь. Судячи з того, що самій Любові Орловій погрожував, коли та на черговому бенкеті відмовилася на прохання героїчного пролетаря “зобразити” номер із фільму “Цирк”:


— Не хочеш показати? Так я до самого Віссаріоновича піду. Він тебе вже змусить!..


Цікавий епізод: як Стаханову репетитора підіслали — якогось прибалта з академічним званням. Той заявився просто на квартиру до всесоюзного улюбленця з ущерть набитим портфелем книжок: “Робінзон Крузо”, “Діти капітана Гранта”, “Пригоди Тома Сойєра”, “Мауглі” і таке інше. Сказав: “Не дивуйтеся. Читайте. Дуже важливо, оскільки все це пройшло повз вас. Наздоганяйте. Через таку літературу пройшла будь—яка освічена людина...”.


— І він прочитав “Робінзона Крузо”?


— Ні, не прочитав. Каже: “Все це залишилося марним”. Не було часу — таке загульне життя почалося... Кружіння столичне... Засідання, нові знайомства, гучні імена, зустрічі в Кремлі, часті застілля. Жив як уві сні. “Сиділи якось із Галиною в колі акторів і літераторів. Хтось підійшов. Здається, Пудовкін. Поглянувши на мене, зронив: “Наш Мартін Іден”? До чого тут я? Чому всі злегка зніяковіли? Хто цей Іден? Ех, лівненський я дикун... Але до них дотягтися ж. Дотягнуся!”


З того, що Стаханов розповів молодому тоді ще Коновалову, сидячи в торезькому “засланні”, можна зробити висновок: не “дотягнувся”.


Імені робочої людини


Місто Стаханов, за давньою комуністичною вигадкою, й сьогодні намагаються атестувати як “єдине у світі, що назване на честь робочої людини”. Та чи є підстави для таких тверджень? Так, кілька років Олексій Григорович дійсно пропрацював у шахті. Однак за походженням він — селянин, і на сільських роботах пропрацював навіть більше років, ніж у шахті.


В Ірміному виходець із села Лугова Ливненського повіту з’явився в 1927—му, а вже в 1936—му він їде до Москви навчатися в Промакадемії — і більше до вибою не повертається. По закінченні вишу в 41—му — начальник шахти (№31 — у далекій тиловій Караганді), із 1943 і до “заслання” — начальник сектору соціалістичного змагання Мінвуглепрому СРСР. У Торезі — хоча й не на високих, але все ж керівних посадах. Загалом — 38 років начальницького стажу. Проти 9 — робітничого. То де ж той веселий вибійник Льоха Стаханов?


Нарешті найголовніше в усьому стахановському русі — що радянська промисловість так і не дотягнулася до продуктивності праці розвинутих країн попри всі фальшовані рекорди “стахановців” — доводити давно вже нікому не треба. Цікавіше, як покращилася робота на одній окремо взятій шахті “Центральна—Ірміно” після 31 серпня 1935—го (до речі, восени того року стахановське досягнення тут устигли перевершити кілька разів, у тому числі й сам Олексій Григорович). Пропагандисти чомусь не люблять просторікувати на цю тему, зате вдалося розшукати в інтернеті статтю такого собі Лева Сєдова. Хто не в курсі — це син і однодумець самого Лева Троцького.


Так—от, Лев Львович, посилаючись на дані радянської преси, пише, що приріст вуглевидобутку на “Центральній—Ірміно” склав тоді аж... 0,7%. Тут немає нічого дивного: навіть якби всі вибійники шахти щодня рубали “чорне золото” по—стахановськи — його елементарно не можна було б видати на—гора. Пропускна спроможність ствола не дозволила б. Це не кажучи про сотні інших технічних обмежень усередині шахти.


На жаль, товариш Сталін Промакадемій не закінчував. І в його оточенні інженерів не було...


Довідка


У ніч на 31 серпня 1935 року вибійник кадіївської шахти “Центральна—Ірміне” Олексій Стаханов протягом зміни видобув 102 т вугілля (при нормі — 7 т), читаємо у “Вікіпедії”. Весь видобуток записали на рахунок Стаханова, не врахувавши роботи кріпильників, які йому допомагали. Власне, і згодом під час встановлення інших рекордів справжнє число гірників не вказувалось, а все видобуте вугілля записували тільки на рахунок вибійника. У вересні 1935—го Стаханов перевершив своє досягнення, видобувши 175 т, а через кілька днів — 227 т.


Згодом правляча партійна верхівка почала використовувати почин Стаханова для роздмухування рекордоманії, а стахановський рух почали насаджувати в усіх галузях народного господарства. У 1936 році на основі досягнень стахановців суттєво підвищили норми виробітку і планові державні завдання, невиконання яких розглядалося як шкідництво або саботаж. Проте в результаті це призвело лише до порушення нормального ритму виробничого процесу й значного спаду виробництва, та в підсумку — повного провалу стахановського руху.


До речі


На початку серпня цього року забійник шахти “Новодзержинська” на Донеччині Сергій Шемук нарубав за зміну 170 тонн вугілля, чим перевищив рекорд свого знаменитого колеги Олексія Стаханова на 68 тонн. Шемуку вдалося за зміну перевиконати завдання для всієї ділянки, де зазвичай працюють близько 20 гірників. Допомагали гірникові виконати такий обсяг роботи забійники Андрій Кочетков та Андрій Прудніков, які здійснювали операції з кріплення і прибирання вугілля в лаві. Сергій Шемук — наймолодший заслужений шахтар України. У нагороду за трудову перемогу сучасні “стахановці” отримали грошові премії, а Сергій Шемук — ще й автомобіль!


Михайло БУБЛИК
0

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

20:00 - Буковинські фіскали розпочали активну фазу операції «Урожай - 2019»
20:00 - Харків’яни поповнили бюджет на 636,4 млн. гривень військового збору
20:00 - У ДФС відзначили День Державного Прапора та День Незалежності України
20:00 - Привітання в.о. Голови ДФС Дениса Гутенка з Днем Державного Прапора та Днем Незалежності України
19:36 - Фінансовий план ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» на 2019 рік (зміни)
19:36 - Фінансовий план ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» на 2020 рік
19:36 - Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Міністерства інфраструктури України
19:06 - Участники полумертвого фондового рынка Украины по ночам обсуждают, как его интересней закопать
19:06 - “Укрэнерго” подало иск к “Энергорынку” на 1,7 млрд гривен
19:06 - Фонд гарантирования выставил на продажу имущество банка “Киев” за 1 млрд гривен
19:06 - Страны ОЭСР усиливают присутствие на страховом рынке Украины
19:06 - Украинские крупные и средние предприятия почти на четверть увеличили прибыль
18:24 - Оксана Коляда: Україна у захисті ветеранів має продовжити рухатись своїм напрямком
18:12 - За рубежом постоянно работают более 3 млн украинцев
18:12 - Падение промышленного производства в июле замедлилось до 0,2%
18:12 - Межбанк закрылся долларом по 25,12
18:12 - Новый глава Пограничной службы предложил вернуть криминальное наказание за контрабанду
18:12 - АМПУ начнет разработку системы цифрового обмена данными для судов и портов
17:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 27.08.2019
17:18 - Арсен Аваков объявил о ликвидации подразделения экономических расследований Нацполиции
17:18 - Кабмин утвердил порядок предоставления грантов для научных исследований
17:18 - СБУ проводит обыски по делу о присвоении полмиллиарда гривен на тендерах государственных шахт
17:18 - Сегодня СНБО обсудит создание Службы финансовых расследований
16:24 - Владимир Зеленский спланировал дерибан энергобизнеса Рината Ахметова
16:24 - Украина обжаловала в России взыскание 144 млн долларов долларов в пользу “Татнефти”
16:24 - Фонду гарантирования вкладов вернули имущество, незаконно выведенное из “дочки” российского госбанка
16:24 - Хмельницкая АЭС отложила запуск энергоблока из-за поврежденного оборудования
16:24 - “Метинвест” Ахметова наконец установил на “Азовстали” очистное оборудование стоимостью 320 тыс долларов
16:24 - Нацсовет обратится в суд для лишения лицензии телеканала Виктора Медведчука
16:18 - Другий рік поспіль поліція оцінюватиме свою ефективність на основі думки громадян, – Сергій Князєв


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар16.913935
Канадський долар18.812895
Юань Женьмiньбi3.535497
Куна3.75062
Чеська крона1.07618
Данська крона3.719482
Гонконгівський долар3.195825
Форинт0.0843998
Індійська рупія0.3496934
Рупія0.00176344
Іранський ріал0.0005967
Новий ізраїльський шекель7.124676
Єна0.2354367
Теньге0.064873
Вона0.0206772
Мексіканський песо1.260315
Молдовський лей1.401289
Новозеландський долар15.974705
Норвезька крона2.784542
Російський рубль0.38203
Саудівський рiял6.683437
Сінгапурський долар18.054745
Ренд1.646417
Шведська крона2.587793
Швейцарський франк25.458632
Єгипетський фунт1.515684
Фунт стерлінгів30.659113
Бiлоруський рубль12.18657
Азербайджанський манат14.742876
Румунський лей5.873949
Турецька ліра4.345701
СПЗ(спеціальні права запозичення)34.337571
Болгарський лев14.179409
Євро27.732088
Злотий6.367873
Алжирський динар0.209821
Така0.297265
Вiрменський драм0.0525856
Іракський динар0.021089
Сом0.358702
Ліванський фунт0.016634
Лівійський динар17.849019
Малайзійський ринггіт6.06338
Марокканський дирхам2.608774
Пакистанська рупія0.157116
Донг0.00107848
Бат0.814071
Дирхам ОАЕ6.812447
Туніський динар8.692591
Узбецький сум0.002887
Новий тайванський долар0.805095
Туркменський новий манат7.148787
Ганських седі4.655371
Сербський динар0.237682
Сомонi2.650588
Ларi8.419394
Золото37481.552
Срiбло425.067
Платина21428.771
Паладiй37042.951

Курси валют, встановлені НБУ на: 27.08.2019

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
UNAF14014014014014000.00

Дані за 22.08.2019