ЄС може скасувати тимчасовий захист українців: розглядають нові рішення
27.05 18:10 | Економічна правда
Європейський Союз готується продовжити в червні ще на рік тимчасовий захист для біженців від війни в Україні, проте, ймовірно, це буде востаннє.
Про це написало 26 травня видання Euractiv, повідомляє DW.
12-13 червня міністри юстиції та внутрішніх справ країни ЄС обговорять продовження дії Директиви про тимчасовий захист ще на один рік - до березня 2027 року, але, за даними видання, річне продовження Радою ЄС може супроводжуватися неофіційною заявою держав-членів про поступове скасування захисту для українських біженців.
Директива була запущена в березні 2022 року для громадян України, які виїхали після повномасштабного вторгнення московії.
Спочатку передбачалося, що термін її дії буде продовжений лише двічі, обмежуючи захист трьома роками - до березня 2025 року, проте Європейська Комісія застосувала вільніше тлумачення та продовжила захист до березня 2026 року.
За словами джерел Euractiv у дипломатичних колах ЄС, країни блоку зараз ведуть активне обговорення "стратегії виходу" з режиму тимчасового захисту для українців, посилаючись на "зміну геополітичного ландшафту".
Серед варіантів, які розглядають, є звуження сфери дії захисту: людей, які повернулися в Україну, можуть позбавити можливості повторно приєднатися до програми.
Ще один варіант - заборона новоприбулим скористатися захистом у рамках Директиви.
Також однією альтернативою, хоча й малоймовірною, називають створення нового правового інструменту - тимчасовий дозвіл на проживання до 10 років.
Нагадаємо:
За даними Євростату, станом на 31 березня 2025 року статус тимчасового захисту в ЄС мали 4,26 мільйона українців.
Найбільше українців з таким статусом перебували в Німеччині - майже 1,2 мільйона.
У Нідерландах муніципалітети вимушені відмовляти українським біженцям у притулку через брак місць для розміщення.
У столиці Естонії Таллінні з травня планували завершити співробітництво, в рамках якого компенсували витрати на житло і послуги перекладу для українських біженців, які отримали тимчасовий захист.