Пропаганда, неврози і жаби

17.08 19:40 | Укррудпром

Варто розділяти інформацію про перебіг війни і власне пропаганду на цьому тлі

Про пропаганду написано так багато, що якби цими текстами можна було палити, ми б без проблем пережили опалювальний сезон. Хоча пафосний глянцевий папір із красивими ілюстраціями не дуже добре горить, а веб-публікації, радше, пожирають енергію, ніж продукують.

Чи “достала” нас уже українська пропаганда? З кацапською зрозуміло: чуже — воно і є чуже, вороже — воно і є вороже. На неї ведуться лише чужинці та вороги, дарма що мають українські паспорти. Їх кілька відсотків. А ось наші речники/речниці? Дратують уже несамовито — чи ще можна трохи потерпіти?

Посполите українство давно отямилося від об’єднавчого шоку перших місяців війни (так-так, психотравмуюча ситуація на початку дії має й мобілізуючий ефект).

У одних цей шок переріс у горе. З усіма відомими послідовностями станів, аж до прийняття. В інших — у заперечення, витіснення в різні неврози з теж відомими психосоматичними наслідками. Зоологічно хочеться витіснити зі свідомості, наприклад, безмежний біль Маріуполя, але це неможливо з моральних причин. Це те, що робить нас людьми, але не прибавляє здоров’я.

Об’єднує зараз ці два стани, горя і заперечення, якщо говорити вченими словами, “екстернальний локус контролю”. Це коли пошук відповідей на питання, чому ти поводишся саме так, а не інакше, відбувається виключно назовні, серед інших.

Автор терміна американець Джуліан Роттер під час Другої світової був військовим психологом, що додає вищезгаданому визначенню більших акцентів на нашу ситуацію.

 

Саме собою воно ані добре, ані погано. В мирний час одна частина людей шукає відповідей у собі, інша — навпаки. Але у війну — взагалі все загострюється. І якщо загострюється внутрішній діалог, то він тебе ранить дуже боляче.

Що в нас у зовнішньому просторі? Війна, звісно. Ведеться в усіх наявних просторах-доменах, включно з інформаційним, певна річ. 

Пропаганда — явище найколоритніше, але зовсім не таке впливове, як заведено вважати. Пропаганда — це будь-який інформаційний продукт, адресований масам і створений в інтересах контролю над ними. В основі — примітивна ієрархічна картина світу, яка просувається менш або більш жорстко. 

Релігія, історія, соціальні науки без потужної пропагандистської складової не були би тим, чим вони є зараз. Демонізують або освячують пропаганду самі пропагандисти, бо це їхній хліб. До того ж із неабияким маслом. 

Простіше кажучи, чим тупіша пропаганда, тим вона масовіша. І навпаки.

Маси, всупереч маркетинговим запевненням пропагандистів, вірять у холодильник більше, ніж у телевізор. Тому соціальні мережі прикидаються телевізором. Телевізор намагається прикидатися холодильником. 

У результаті, морозяться всі. А потім нарікають, що їм холодно й голодно.

Українська пропаганда — точно не холодильник. Це, радше, жабка в молоці. Колись була така національна технологія природних “холодоагентів”: у глечик кидали зелене холоднокровне створіння. Звідти, власне, і походять байки про збивання грудочки масла та стрімке особистісне піднімання нагору. Але ж треба було правильно вибрати жабку, щоби, випадком, не отруїтися.

У зростання нашого роздратування — кілька причин. По-перше, є відчуття, що нам у молоко періодично закидають якусь чергову придворну ропуху й дивляться, що з того вийде. Коли народ уже осьдечки збирається блюванути, то “це не ми”. А коли просто нудить, то закидають ще одну.

Є національна традиція глибокого взаємного знеславлення, про що свідчить, зокрема, класична українська література. Тепер це лаконічно називають неполіткоректним словом на букву “с”, і це ні разу не про “солов’їв”. Безглузді істеричні сварки походять від небажання прийняти прості, але неприємні відповіді на складні питання. 

Пропаганда наша намагається лікувати це ще більш мудруватим кумканням. І тут уже всі голосно як закричать: “Фу-у-у, знову жаба!”. 

Варто розділяти дві речі: інформацію про перебіг війни і власне пропаганду на цьому тлі. 

 

Перша проста істина та, що достовірної публічної інформації про будь-яку війну в принципі не буває. Хіба що потім колись у мемуарах — утім, як частина якоїсь нової пропаганди. 

Не буває достовірності не тільки тому, що режимність і все таке.

Війна все дуже сильно спрощує, прояснює. І водночас масштабує. Відтак правдиві свідчення очевидця читачами мереж проєктуються (зовнішній локус контролю) на оцінку обстановки на оперативному напрямку, на всьому фронті, а то й піддають жару до багать міжнародної конспірології. Помножте це на горе та неврози й отримаєте ще одну причину деструктивної інформаційної поведінки на букву “с”.

Друга проста причина — пропаганда завжди і скрізь має пріоритетом стабілізувати або приховати внутріполітичні “тьорки”. Більше внутрішніх проблем — більше пропаганди. 

Інакше кажучи, чим більше стейкхолдери страхаються перспектив розвитку внутрішніх проблем, тим гучніше б’ють барабани, сурмлять сурми, і жаби рівніше тримають стрій на шляху до інформаційних глечиків.

Є ще така штука у психології, називається “фундаментальна помилка атрибуції”. Вона має прямий стосунок до вищезгаданого зовнішнього “локусу контролю”. Це коли люди свою поведінку пояснюють зовнішніми причинами, а поведінку інших людей — їхніми внутрішніми. Ну ось рече якийсь жаб щось патетичне, а ви такі — фу-у-у, який він негарний (або гарний, нема різниці), тому таке й верзе. А те, що ви самі тижнями поспіль аж палали, займаючись у мережі комунікаціями на букву “с”, посварилися з друзями і розлючений неувагою кіт вам напрудив у капці, — воно тут, звісно, ні до чого.

До чого це все я? Пропаганда зазвичай — це такі лушпайки з інформаційного насіння, полова. То ви їх не їжте гамузом. Ну і вас ніхто ж не примушує, ви ж не москалі. А як воно десь насмічено, то завжди можете свій комп або смартфон підмести. Прибирання довкілля, в тому числі цифрового, добре стабілізує психіку.

Гнів, страх, роздратування — це все звичайні людські емоції. Якось боротися з ними треба лише в тому випадку, коли крім них у вас у голові наразі більше нічого нема.

Ви скажете — як же ото не брати близько до серця, коли він/вона/воно верзе таке, що на голову не налазить? І це тоді, коли (а далі вже цитати з альфа-блогерів).

“Фундаментальна помилка атрибуції” говорить, що навіть коли ви знаєте, що людина рече якісь замовні тексти, то не зважаєте на обставини, які до цього призвели, а кажете, що це гидка й неправильна жаба у вашому правильному молоці. Ну й нехай. Головне, аби ваше роздратування мало суто естетично-культурницький характер та не псувало вам травлення, вегетосудинну систему й решту в організмі, що вам там Бог і батьки дали.

Є ще одна досить проста штука, яка полегшить вам цей земноводний драматизм. Сказав би — когнітивний дисонанс, бо задум пропагандистів, чи кого там ще, загалом же правильний, тільки ви їх на очі вже бачити не можете. Тому про жабу легше запам’ятаєте.

Ідейним людям пропаганда в принципі не потрібна. Пропаганда працює з порожніми мізками, тому так зачудовано дивуються її дієвості при низькій собівартості, дивлячись на ту ж таки Московію. Всі інші інформаційні впливи (а їх є до лиха багато) або вами не помічаються, або працюють на окремі цільові аудиторії, до яких ви не належите.

Люди, у яких є власні стійкі переконання, не просто з книжки вичитані, а власним досвідом (і досвідом предків) перевірені на стійкість, — це цілісні особистості. В їхній когнітивній сфері немає шпарок для зовнішніх впливів, які міняють мотивації, і відтак поведінку. Соціологія показує, що ідеологічні мотивації за час війни зросли майже вдвічі. Переконана національна самоідентифікація — зараз 84%. З високою ймовірністю можна припустити, що ви належите до цих людей. Тому опора на власну ідеологічну стійкість перетворить ваше глибоке роздратування просто на легку іронію. Дивіться ліпше відео правильної бавовни, це прекрасна, а головне — дуже корисна рослина.

А ось як бути з тим фактом, що українська пропаганда або оперує якимись фантастичними календарними термінами (хай навіть у терапевтичних цілях), або взагалі тупо відмовчується, коли люди питають — “так коли там що”?

Короткотермінове планування життя завжди іде врозріз із пропагандою, бо таке планування раціональне. Воно спирається на реальність, розуміння наявних ресурсів і, взагалі, розвиває критичне мислення, передусім стосовно себе самого. Бо особистості важко існувати без рамок, у тому числі й часових.

Якщо такі рамки назовні видаються дуже хиткими, то людина сама собі їх створює. Міняє на власний розсуд. Це як речі у вашій хаті. Чи меблі. Можете перекласти, переставити їх як завгодно, відповідно до того, як вам на даний момент це потрібно.

Коли людина опановує простір і час у своєму власному маленькому світі, в неї зникає космічна туга за якимись зовнішніми дороговказами, котрі до того ж весь час бовтаються, наче флюгери.

І ще одна порада. Більше спілкуйтеся з тими людьми, яких вважаєте психологічно стійкішими за себе. Є така внутрішня спокуса — розділити драматизм своїх переживань із так само травмованими людьми. Але в такому разі переживання не поглинається, а подвоюється, генералізується. Це, до речі, одне із завдань ворожої пропаганди — об’єднання мас у травматичних переживаннях, що паралізують волю.

Крім того, люди у спільній травмі частіше сваряться між собою, бо стартова емоційна взаємна відкритість наче передбачає, що кожен може кожного грузити чим попало й коли завгодно. 

Як визначити, сильніша людина за вас чи ні? Вона ефективніша в повсякденні, живе тут і зараз, ощадлива у власній енергетиці, тому залишаються запаси тепла і здатність на добрі вчинки.

Попереду зима, тепло знадобиться, тому обіймаю вас усіх. 

Олег ПОКАЛЬЧУК, український письменник, соціальний психолог. Член Національної спілки письменників України.

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

15:20 - В россии никак не могут придумать, как им внятно рассказать о аннексии украинских территорий
15:20 - Студентов иностранных вузов призывного возраста будут выпускать за границу в индивидуальном поряде
15:20 - Rio Tinto готовится к поглощению Turquoise Hill Resources, владеющей медно-золотодобывающим проектом в Монголии
15:20 - Китайский владелец British Steel обратился за помощью к правительству Великобритании
14:25 - Бразильская Vale рапортует о выводе из эксплуатации трёх опасных дамб в штате Минас-Жерайс
14:25 - Японское производство автомобилей по итогам января-июля сократилось на 12,5%
14:25 - К началу отопительного сезона готовы 88% школ в Украине
14:25 - Вступление в ЕС и НАТО ныне поддерживает абсолютное большинство украинцев
14:25 - Військові облігації тепер можна придбати у кілька кліків в Дії: інвестуйте у пришвидшення перемоги України
13:38 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
13:34 - Які витрати враховуються при обрахунку податкової знижки?
13:33 - Чи підлягають поверненню суми сплаченого збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, якщо декларація визнана не прийнятою з причин неповної сплати?
13:31 - Розмір мінімального страхового внеску у 2022 році
13:30 - Повернуті гарантійні внески за участь в аукціоні не включаються в дохід ФОПу – «єдиннику»
13:30 - В сентябре продажи новых автомобилей выросли на 16%
13:30 - В энергокомитете Рады сомневаются в росте цен на топливо с возвратом акцизов
13:30 - США решили пока не запрещать торги долларом в россии
13:30 - Индекс цен в металлургии Турции по итогам сентября вырос на 0,77%
13:29 - Перехід на сплату єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу: особливості оподаткування податком на прибуток підприємств
13:28 - Закон України № 2618: змінено ставки акцизного податку
13:26 - Виплата дивідендів, роялті у грошовій формі або у вигляді цінних паперів: що з ПДВ?
13:25 - Виникнення показника «другий ліміт» у витязі з системи електронного адміністрування ПДВ
13:24 - Визначення типу об’єкта нерухомості з метою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
13:22 - Визначення строку служби РРО
12:35 - Проект строительства нового флота для Украины будет реализован несмотря на войну
12:35 - Украина оформила первые грузы в рамках “таможенного безвиза”
12:35 - Оккупанты массово сдаются в плен, так как им задерживают или сокращают выплаты
12:35 - ЕС предлагает исключить услуги лоцманов из санкций против россии
12:35 - США вводят антидемпинговые пошлины на российские OCTG-трубы
12:35 - ООН: больше 4 млн украинцев получили убежище в Европе


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.6343
Канадський долар26.6157
Юань Женьміньбі5.1388
Куна4.7351
Чеська крона1.4517
Данська крона4.7921
Гонконгівський долар4.6584
Форинт0.084431
Індійська рупія0.44945
Рупія0.0024014
Новий ізраїльський шекель10.2488
Єна0.25285
Теньге0.07676
Вона0.025539
Мексиканське песо1.8143
Молдовський лей1.8703
Новозеландський долар20.76
Норвезька крона3.3783
Російський рубль0.6141
Сінгапурський долар25.4603
Ренд2.033
Шведська крона3.2697
Швейцарський франк37.2731
Єгипетський фунт1.8717
Фунт стерлінгів40.3461
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5528
Румунський лей7.2001
Турецька ліра1.971
СПЗ (спеціальні права запозичення)46.7751
Болгарський лев18.2214
Євро35.6361
Злотий7.3483
Алжирський динар0.25917
Така0.36232
Вірменський драм0.090148
Домініканське песо0.68504
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.4561
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.2354
Малайзійський ринггіт7.8854
Марокканський дирхам3.3231
Пакистанська рупія0.15951
Саудівський ріял9.7324
Донг0.0015321
Бат0.96722
Дирхам ОАЕ9.9558
Туніський динар11.1619
Узбецький сум0.0033202
Новий тайванський долар1.15184
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.30372
Сомоні3.5781
Ларі12.9506
Бразильський реал6.7712
Золото60824.55
Срібло693.86
Платина31525.42
Паладій80126.56

Курси валют, встановлені НБУ на: 03.10.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
207880916.15916.15916.15916.1519999554.50
21590936904.2997536904.2997536904.2997536904.299757380859.95
225668956.05956.05956.05956.05956.05
2258091030.081030.081030.081030.081030.08
2259081048.091048.091048.091048.091048.09
BAVL0.270.270.270.2737800.00
CEEN4.55.24.55.24850.00
KER209209209209209.00
MHPC185.119918519932021.00

Дані за 30.09.2022