Податкову амністію продовжили ще на пів року, але українці не декларують статки. Що буде далі?

15.08 17:00 | Укррудпром

Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/Podatkovu_amnstyu_prodovgili_shche_na_pv_roku_ale_ukrants_ne_dek.html?print Податкову амністію продовжили ще на пів року, але українці не декларують статки. Що буде далі? Економічна правда, 15 серпня 2022. Опубликовано 16:46 15 августа 2022 года Попри привабливі умови амністії та нижчі податкові ставки, українці не поспішають добровільно декларувати свої статки. Що пропонує уряд?

15 серпня Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що звільнення від оподаткування благодійної допомоги членам сімей поранених та загиблих Захисників України. Про результати голосування повідомив заступник голови податкового комітету парламенту Ярослав Железняк.

До другого читання у цей законопроєкт внесли правку, яка продовжує термін податкової амністії ще на 6 місяців — до 31 березня 2023 року.

Без відповідної правки, автором якої виступив голова податкового комітету Данило Гетманцев, період проведення податкової амністії мав сплинути вже 31 серпня.

Попри привабливі умови та нижчі податкові ставки, українці не поспішають добровільно декларувати свої статки та “починати фінансове життя з чистого аркуша”. Надходження від неї до бюджету склали лише трохи більше 240 млн грн.

Що таке податкова амністія? Які результати вона вже принесла і для чого її продовжують?

Як пропонують продовжити терміни амністії?

27 липня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про звільнення від оподаткування благодійної допомоги, яку виплачували на користь родичам поранених чи загиблих Захисників України. Автором документа був народний депутат Петро Порошенко.

До другого читання у тексті законопроєкту з"явилася правка, яка не стосувалася предмету законопроєкт. Завдяки цій правці терміни податкової амністії продовжаться на 6 місяців — до 31 березня 2023 року.

Цікаво, що партія Петра Порошенка публічно критикувала ідею податкової амністії та навіть поширювала агітаційні матеріали, у яких намагалася залякати платників податків дещо перекрученими фактами про кампанію добровільного декларування. Правку про амністію вніс голова комітету Данило Гетманцев, з ініціативи якого весь цей процес і розпочався минуло осені.

 

Відповідно до ухваленого законопроєкту, терміни добровільного декларування продовжено до 31 березня 2023 року. У зв’язку з цим зсуваються деякі інші терміни в межах амністії. Зокрема, якщо декларант хоче скористатися найнижчою ставкою амністії — 2,5%, вклавши готівку в ОВДП, то такі ОВДП йому треба купити до 28 лютого 2023 року (раніше їх треба було купити до 31 серпня 2022 року).

У разі, якщо декларант захоче розстрочити на 3 платежі суму податку за підсумками амністії, то перший платіж йому треба буде зробити протягом 30 днів після подання декларації, другий — до 1 травня 2024 року, а останній — до 1 травня 2025 року.

Решта умов, зокрема щодо того, хто може брати участь в амністії та що можна амністувати не змінилися.

Що таке податкова амністія?

Одноразове добровільне декларування громадян або податкова амністія — це законна можливість уникнути відповідальності за набуття статків, з яких свого часу не сплачувалися податки.

Починаючи з 1 вересня 2021 року держава дозволила людям, які мають такі статки, сплатити з них податок за зниженою ставкою і легалізувати кошти, нерухомість, автомобілі чи інші активи, які було придбано з “сірих” джерел доходів. Наприклад, з зарплати у конверті, доходів від надання послуг, з яких не сплачувалися податки (наприклад, ремонт, репетиторство та інші).

Після проходження амністії держава не буде вимагати у людини пояснень щодо походження її статків і не зможе вимагати, аби людина доплатила за ці статки податок. Крім цього, довідки про проходження амністії має бути достатньо для підтвердження походження коштів у разі їхнього вкладання на рахунок у банку, зокрема і за кордоном.

Закон про податкову амністію мав йти у парі з іншим, набагато більш контроверсійним законом про непрямі методи податкового контролю. Його уряд мав розробити та подати до парламенту до березня 2022 року, однак на заваді стала війна.

Податкова амністія стартувала з 1 вересня: кого це стосується, які є ризики для декларантів та питання без відповідей

Напередодні міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв"ю ”УНІАН” повідомив, що уряд все ще працює над документом і не відмовляється від ідеї його ухвалення у майбутньому.

“Ми працюємо над розробкою даного законопроєкту, основна концепція готова. Поки не реєструємо у Верховній Раді, оскільки вважаємо, що ще потрібно перед цим провести роз’яснювальну роботу серед громадян, щоб усі правильно зрозуміли головний посил цієї ініціативи. Але важливо розуміти, що непрямі методи податкового контролю — це, перш за все, про справедливість”, — заявив він.

Загальна ідея непрямих методів податкового контролю — надати державі право вимагати у громадян пояснення походження їхніх коштів, які особа витрачає на купівлю дорогих об"єктів (машини, нерухомості тощо).

Іншими словами, якщо людина, яка все життя офіційно отримувала мінімальну зарплату, вирішить придбати електромобіль Tesla, то держава зможе запитати про походження відповідних коштів. А якщо виявить, що з них не сплачувалися податки, то вимагатиме заплатити їх до бюджету.

Які ставки податків під час амністії?

Ставки податкової амністії різняться залежно від умов та активів, що декларуються:

♦ 5% — для активів (грошові кошти, нерухомість, автомобілі та інше рухоме майно), які знаходяться на території України. Для того, щоб амністувати готівкові кошти їх потрібно покласти на спеціальний рахунок у банку та отримати з цього банку відповідну виписку;

♦ 9% — для активів, які знаходяться за кордоном;

♦ 2,5% — для коштів, які особа вкладе в ОВДП терміном на 1 рік (без можливості дострокового розірвання).

Сплату податків в межах амністії можна розтягнути на 3 роки. Тоді податкове зобов’язання буде виплачуватися трьома рівними частинами. Однак за цих умов розмір ставки збільшиться: для активів в Україні з 5% до 6%, для активів за кордоном з 9% до 11,5%, для вкладених коштів в ОВДП з 2,5% до 3%.

Першочергово податкова амністія мала тривати рік і завершитися 31 серпня 2022 року.

Хто може скористатися?

Цільова аудиторія податкової амністії:

♦ підприємці, які у минулому занижували розмір своїх податкових зобов’язань чи ухилялися від сплати деяких податків та зборів;

♦ бізнесмени, які працювали взагалі без будь-якої реєстрації;

♦ люди, які отримували всю зарплату або її частину у конверті;

♦ заробітчани, які працювали за кордоном без офіційного працевлаштування.

Не можуть скористатися амністією чиновники, колишні депутати та урядовці. Водночас закон про податкову амністію не встановлював ніяких обмежень для родичів цих держслужбовців.

Також не можуть скористатися амністією неповнолітні, особи, проти яких Україна запровадила санкції, недієздатні особи, які перебувають на утриманні в інших осіб.

Кому амністія може знадобитися під час війни?

Закон про податкову амністію розроблявся та ухвалювався за рік до повномасштабного вторгнення росії. Тоді умови, у яких існує економіка та живуть українці, кардинально відрізнялися від того, що ми маємо зараз. Однак навіть сьогодні вона може бути цікава деяким громадянам, зокрема тим, хто виїхав за кордон.

До недавнього часу українські біженці могли жити за кордоном на пільгових умовах: їхні розрахунки гривневими картками відбувалися за пільговим курсом і нічим не обмежувалися.

Однак 21 липня набули чинності нові правила НБУ. Тепер українцям за кордоном дозволено витрачати не більше еквіваленту 100 тис грн на місяць зі своїх гривневих рахунків, здійснювати безготівкові перекази можна на суму не більше еквіваленту 30 тис грн на місяць, а знімати готівку на суму не більше еквіваленту 12,5 тис грн на тиждень.

 

У таких умовах багато хто задумався про те, щоб відкрити рахунок за кордоном, у країні свого проживання. Однак зробити це не завжди просто через суворі правила фінансового моніторингу.

“Наші біженці, що опинилися за кордоном, на власному прикладі побачили як важко довести легальність походження коштів там і наскільки цінними є “білі” гроші. Саме тому люди декларуються навіть у війну”, — вважає Данило Гетманцев.

Скільки активів задекларували в межах амністії?

За майже 11 місяців дії закону про добровільне декларування українці загалом задекларували активів на суму близько 4 млрд грн. Станом на 20 липня надходження до бюджету від добровільного декларування склали 241,7 млн грн.

Війна не стала на заваді амністії: починаючи з 24 лютого українці продовжували легалізовувати свої статки, задекларувавши загалом 1,77 млрд грн. Сума коштів, які було сплачено до бюджету за цей період склала 119,8 млн грн.

На скільки ефективною була амністія?

Задекларовані 4 млрд грн за майже рік дії податкової амністії можна вважати провалом. Адже ще на етапі ухвалення відповідного закону автор ініціативи Данило Гетманцев очікував, що українці виведуть з тіні “хоча б” 20 млрд доларів. На руках у населення, за розрахунками депутата, на той момент було близько 50 млрд доларів незадекларованих активів.

“Фундаментальна причина неуспіху — відсутність системних змін правил гри для платників податків. За таких умов податкова амністія не працює, як додатковий стимул перейти до роботи “в білу”, а лише як нішевий інструмент для легалізації окремих активів, в першу чергу — власниками середнього бізнесу, яким потрібні були гроші зі зрозумілим походженням для придбання власності або інших активів”, — вважає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

Відверто скромні результати амністії її автор Данило Гетманцев пов’язує з початком повномасштабної війни. Він переконаний, що якби не напад росії 24 лютого, то кількість охочих скористатися податковою амністією зростала б щодня, адже саме так податкова амністія розвивалася в інших країнах, які її проводили.

“Ми бачили наскільки день до дня збільшувалася динаміка декларувань та сплати збору до війни. Вочевидь податкова амністія розвивалася за сценарієм найкращих світових аналогів”, — додав Гетманцев.

Який ефект матиме довший період декларування?

Враховуючи, що за перший рік добровільного декларування воно так і не набуло масового характеру, експерти не очікують від продовження термінів амністії ще на пів року якихось значних фіскальних результатів.

“Можна очікувати, що механічне продовження термінів податкової амністії приведе, щонайбільше, до декларування ще пари мільярдів гривень та сплати двох сотень мільйонів гривень до бюджету”, — вважає Юрій Гайдай.

Автор амністії та відповідної правки про продовження термінів її проведення Данило Гетманцев не назвав ЕП конкретної суми, яку можуть задекларувати українці протягом додаткових 6 місяців кампанії добровільного декларування, а також нагадав, що стягнення з амністованих коштів податків — не головна мета амністії

“Сприйняття амністії як способу заробітку держави хибне. Це можливість для людей використати унікальний шанс. Тому її відтермінування — це наш обов’язок перед людьми, дати їм таку можливість, незважаючи на війну, прибрати ті перешкоди, які не дали їм можливості скористатися амністією внаслідок війни”, — повідомив Гетманцев.

Принагідно він нагадав, що податкова амністія — це право, а ті, хто цим правом не скористається, мають “бути готові до відповідних ризиків та проблем” у майбутньому. 

Ярослав ВІНОКУРОВ

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

18:10 - Добрива від терористів і зерновий коридор. На Україну тиснуть, щоб дати росії вивозити свій аміак через Одесу
18:10 - Владимир Зеленский призвал национализировать все российские активы в Украине
18:10 - росія грає ва-банк: які наслідки матимуть вибухи на “Північних потоках”
18:10 - Первый украинский биометан готовят к продаже в ЕС
18:10 - Украина и Норвегия намерены расширить сотрудничество в энергетической сфере
18:10 - НБУ разрешил компаниям переводить валюту за границу для содержания филиалов
18:10 - Иностранные ИТ-специалисты смогут отдаленно вести бизнес в Украине
18:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 03.10.2022
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 30.09.2022
17:15 - НБУ озвучил причины роста курса доллара в Украине в сентябре
17:15 - Посол в США заявила, что Вашингтон требует от Украины санкций по отношению к Альфа-Банку Михаила Фридмана
17:15 - Страны Евросоюза предварительно согласовали восьмой пакет санкций против россии
17:15 - МИД усилит работу по поддержке украинских экспортеров
17:15 - НБУ упростил проведение расчетов для импорта гуманитарной помощи
17:15 - Молдова открыла виртуальный реверс газа в Украине
16:20 - В Мининфраструктуры верят в восстановление довоенных темпов экспорта зерна по итогам сентября
16:20 - Законопроект о банкротстве системно важного банка в условиях войны одобрен профильным комитетом Рады
16:20 - В ЕС достигли политического согласия по реагированию на рекордные цены на энергоносители
16:20 - Владимир Путин официально заявил о готовности аннексировать четыре области Украины
16:20 - Объем неработающих кредитов в августе вырос на 5 млрд гривен
16:20 - Киев передаст Днепру 30 пассажирских автобусов вместо уничтоженных российским обстрелом
16:00 - Збитки індустрії страхування та перестрахування від урагану Ян можуть досягти $47 млрд - CoreLogic
15:25 - НБУ закрывает возможность переводов с гривневых карт на карты зарубежных банков
15:25 - 50 стран призвали россию вывести войска из ЗАЭС
15:25 - НБУ удвоил лимиты для покупки валюты для размещения на банковском депозите
15:25 - В Мининфраструктуры верят в восстановление довоенных темпов экспорта зерна по итогам сентября
14:30 - Инфляция в еврозоне впервые в истории достигла двузначного показателя
14:30 - По итогам первого полугодия Vale сократила экспорт железной руды на 19,6%
14:30 - ЕБРР улучшил прогноз роста ВВП Турции по итогам 2022 года
14:00 - Страховий ринок Латвії за січень-червень 2022 року зріс на 20% до 490 млн євро


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.6343
Канадський долар26.6157
Юань Женьміньбі5.1388
Куна4.7351
Чеська крона1.4517
Данська крона4.7921
Гонконгівський долар4.6584
Форинт0.084431
Індійська рупія0.44945
Рупія0.0024014
Новий ізраїльський шекель10.2488
Єна0.25285
Теньге0.07676
Вона0.025539
Мексиканське песо1.8143
Молдовський лей1.8703
Новозеландський долар20.76
Норвезька крона3.3783
Російський рубль0.6141
Сінгапурський долар25.4603
Ренд2.033
Шведська крона3.2697
Швейцарський франк37.2731
Єгипетський фунт1.8717
Фунт стерлінгів40.3461
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5528
Румунський лей7.2001
Турецька ліра1.971
СПЗ (спеціальні права запозичення)46.7751
Болгарський лев18.2214
Євро35.6361
Злотий7.3483
Алжирський динар0.25917
Така0.36232
Вірменський драм0.090148
Домініканське песо0.68504
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.4561
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.2354
Малайзійський ринггіт7.8854
Марокканський дирхам3.3231
Пакистанська рупія0.15951
Саудівський ріял9.7324
Донг0.0015321
Бат0.96722
Дирхам ОАЕ9.9558
Туніський динар11.1619
Узбецький сум0.0033202
Новий тайванський долар1.15184
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.30372
Сомоні3.5781
Ларі12.9506
Бразильський реал6.7712
Золото60824.55
Срібло693.86
Платина31525.42
Паладій80126.56

Курси валют, встановлені НБУ на: 03.10.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
207880916.15916.15916.15916.1519999554.50
21590936904.2997536904.2997536904.2997536904.299757380859.95
225668956.05956.05956.05956.05956.05
2258091030.081030.081030.081030.081030.08
2259081048.091048.091048.091048.091048.09
BAVL0.270.270.270.2737800.00
CEEN4.55.24.55.24850.00
KER209209209209209.00
MHPC185.119918519932021.00

Дані за 30.09.2022