Подія дня: росія тероризує світ ядерною небезпекою через Запорізьку АЕС

14.08.2022 09:20 | Укррудпром

Подія дня: росія тероризує світ ядерною небезпекою через Запорізьку АЕС Українська правда, 12 серпня 2022. Опубликовано 08:40 14 августа 2022 года Пояснюємо контекст і можливі загрози.

 Уже шостий місяць Запорізька АЕС, розташована в Енергодарі, знаходиться в окупації. 

Разом із українським персоналом на території атомної станції перебуває 10-15 працівників “росатому”, а також близько 500 російських солдатів із військовою технікою, вибухівкою та зброєю. 

З початку серпня окупанти почали активно обстрілювати територію станції й водночас звинувачувати в цьому Україну.

11 серпня щодо питання безпеки на Запорізькій АЕС, на пропозицію росії (!), засідала Рада Безпеки ООН. США та Україна закликали росію негайно вивести з території ЗАЕС свої війська та допустити до неї представників МАГАТЕ. Сама росія виступила проти демілітаризації станції, пояснюючи це тим, що вона охороняє її від “можливих терактів”.

“Українська правда” розповідає, що відомо про ситуацію з обстрілами ЗАЕС, наскільки вона критична, та нащо росії тримати в заручниках цілу станцію.

Запорізька АЕС — найбільша атомна станція в Європі. Вона складається з шести атомних енергоблоків, до війни забезпечувала виробництво майже чверті електроенергії в країні. 

Три з чотирьох ліній живлення, якими ЗАЕС з"єднана з енергосистемою України, наразі пошкоджені через обстріли. 

“Дива не можуть тривати вічно”: що відбувається на АЕС

З початку серпня територія АЕС перебуває під регулярним обстрілом. 5-го серпня було пошкоджено високовольтну лінію зв"язку, азотно-кисневу станцію та допоміжний корпус. 6-го — три датчики радіаційного моніторингу. 11-го прильоти прийшлися на район комендатури станції та пожежну частину, що розташована поряд із ЗАЕС.

Під час одного з обстрілів, як ідеться в заяві “Енергоатома”, окупанти цілилися в контейнери з відпрацьованим ядерним паливом (!) — таких у сховищі ЗАЕС 170, у кожному по 24 збірки. На щастя, в них не влучили. 

“Цього разу ядерної катастрофи дивом вдалося уникнути, але дива не можуть тривати вічно”, — йдеться в заяві “Енергоатома” за 6 серпня.

Наслідки від пошкодження 170 контейнерів із відпрацьованим паливом можуть бути як масштабом “в одну Фукусіму, так і в шість Фукусім або декілька Чорнобилів”, пояснював у інтерв"ю виданню “Deutsche Welle” експерт Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк.

Також від обстрілів по ЗАЕС страждають українські працівники, які героїчно обслуговують станцію в окупації — серед них є ті, хто отримав уламкові поранення. Тоді як працівники “росатома” та солдати рф завчасно ховаються у бункерних приміщеннях кризового центру та центру техпідтримки.

Паралельно росіяни використовують АЕС як свою вогневу позицію та надійний склад техніки й боєкомплекту. Вони розуміють, що перебувають на об"єкті, по якому українська армія аж ніяк не відкриє вогонь у відповідь. 

З території АЕС, за даними “Енергоатома”, окупанти відкривали вогонь по Нікополю, що розташований через річку. 

Місяць тому, 21 липня, було зафіксовано переміщення до машинної зали першого енергоблоку ЗАЕС щонайменше 14-ти одиниць важкої техніки, зброї, боєкомплекту та вибухівки — це поряд із обладнанням, яке забезпечує роботу турбогенератора.

Днем раніше, 20 липня, окупанти вимагали від працівників станції відчинити для зберігання зброї машинні блоки на першому, другому та третьому енергоблоках.

Занепокоєння та невизначеності ситуації додають ще й заяви про мінування станції, які лунали як з боку української розвідки, так і нібито з боку окупантів. Представника останніх, генерал-майора Валерія Васильєва, нещодавно цитував “Енергоатом”, мовляв, він сказав своїм солдатам, що “станція буде або російською, або нічиєю — ми готові до наслідків цього кроку”. 

Водночас у Міноборони росії факт такої заяви заперечили. В Американському інституті вивчення війни її назвали ймовірно фейковою і додали, що вона відволікає від реальних ризиків мілітаризації ЗАЕС.

Що загрожує Україні в разі аварії на АЕС

Окрім влучання в контейнери з відпрацьованим паливом, про яке ми згадували вище, ще одним украй негативним сценарієм розвитку подій може бути пошкодження останньої, четвертої лінії, яка з"єднує Запорізьку АЕС з енергосистемою України.

Тоді, як пояснюють експерти, єдиним джерелом живлення для охолоджувальних систем залишаться дизель-генератори. Час їхньої роботи повністю впирається в запаси пального — ймовірно, це менше місяця, вважає Дмитро Гуменюк:

“За умовами лайт-сценарію: при пошкодженні живлення, повному знеструмленні енергоблока, якщо персонал не буде втручатися, через три години працюючий енергоблок може повторити долю Фукусіми. Якщо інформація про замінювання енергоблоків відповідає дійсності, то сценарій може бути набагато гіршим”.

Що це означає для України?

Як пояснює УП радіобіологиня Олена Паренюк, досвід Чорнобильської зони вчить нас, що на місці вибуху не буде ядерної пустелі — природа адаптується в будь-якому разі. 

Точний радіус ураження наразі змоделювати складно. Втім, як вважає Дмитро Гуменюк, евакуйовувати доведеться щонайменше населення Енергодара і сусідніх міст. У випадку пошкодження захисної оболонки хоча б на одному енергоблоці, викид може дістатися навіть до Європи.

Довгостроковим наслідком для суспільства, додає Паренюк, буде ймовірне загальне погіршення стану здоров"я, зокрема зростання випадків онкозахворювань.

Якщо внаслідок викиду радіації буде забруднена значна територія, Україна підніме поріг безпечної дози опромінення. 

Втім, додає Паренюк, поточне обговорення безпекової ситуації на ЗАЕС нагадує їй процес перекладання відповідальності на жертву, а не насильника: “Ми радимося, як би нам не вдягати коротку спідницю, щоб ґвалтівник нас не зґвалтував”:

“Немає нічого, що може зробити Україна, щоб запобігти цій аварії. Питання на росії й міжнародній спільноті, яка має зробити щось, крім того, що висловити занепокоєння. Європа має знайти в собі сили назвати ґвалтівника — ґвалтівником”.

Читайте також: Якщо вибухне АЕС: що робити, як їсти й пити при радіаційній аварії? Інструкція

Навіщо росії обстрілювати Запорізьку АЕС

Як пояснював нещодавно президент “Енергоатома” Петро Котін, важке пошкодження ліній зв"язку ЗАЕС з українською енергосистемою є передумовою для перемикання української станції на окупований Крим. 

Нагадаємо: три з чотирьох ліній зв"язку — пошкоджені.

“росіяни давно носилися з ідеєю перемикання ЗАЕС на Крим. Для цього треба повністю відключити станцію від української енергосистеми та переключити на лінії, які з"єднують Крим — це підстанція у Джанкої, з Каховською станцією, а вже вона з"єднується із ЗАЕС”, — розповідав Котін.

Разом із ЗАЕС, пояснював він, росіяни хочуть відключити від української енергосистеми весь південь. А потім, від Джанкоя і назад, до Каховки і ЗАЕС — живити станції вже на російській частоті.

Тобто захоплення ЗАЕС, утримання її працівників у заручниках і обстріл станції — це спроба втягнути Енергодар і південь України в затяжну окупацію.

Як реагує світ

Згадане на початку цього тексту засідання Радбезу ООН підтвердило попередні позиції всіх сторін.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Маріно Гроссі закликав припинити будь-які воєнні дії навколо ЗАЕС і допустити на станцію представників агенції. Адже безпекова ситуація може змінитися будь-якої миті.

Сполучені Штати Америки, окрім власне заклику до виведення російських військ і допуску МАГАТЕ, підтримали пропозицію України створити демілітаризовану зону навколо станції. 

Постпред України при ООН Сергій Кислиця заявив, щоросія вирішила піти “ва-банк”, оскільки її намір звинуватити Україну в атаках по ЗАЕС, скликаючи Радбез ООН, провалився. Кислиця зажадав від росії негайно допустити на територію місію МАГАТЕ, розмінувати всі об"єкти та відвести своїх військових.  

За словами президента Володимира Зеленського, тільки повний відхід російських окупантів від станції відновить повну безпеку для Європи.

Ольга КИРИЛЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





Ціна акцій росте,
Ринок – це безмежні можливості,
Інвестуй, бути успішним.

- Fin.Org.UA

Новини

14:20 - В Україні понад половину боргів за комунпослуги закрили без їхнього стягнення
14:17 - ЄБРР надасть гарантію на 150 мільйонів під кредит EVA на логістичні хаби
14:00 - Інклюзивні робочі місця: бізнес отримав від держави 300 мільйонів гривень
13:40 - московія майже в 50 разів збільшила закупівлі бензину у Білорусі після ударів дронів по НПЗ
13:30 - В угоді між "Укрзалізницею" та Alstom мала бути локалізація – депутат
13:10 - Управління податковими ризиками – важливий напрямок роботи новітньої ДПС
13:10 - "Нова пошта" заявила про розсилку фейкових листів від нібито їхнього імені
13:09 - Як завантажити власний кваліфікований сертифікат відкритого ключа?
13:09 - Національний банк заборонив ТОВ “ФК “ОБМІН24” та ТОВ “ФК “ІКС ЧЕНДЖ” надання фінансових послуг через інтернет-сервіси та брендовані відділення “Obmin24” та “X-Change”
13:07 - Порядок та підстави відмови в реєстрації РРО
13:06 - Щодо порядку оформлення документальних перевірок дотримання платниками податкового, валютного та іншого законодавства
13:05 - Порушення норм щодо внесення місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання: відповідальність
13:03 - Про особливості заповнення податкової звітності у разі здійснення платником звільнених від ПДВ деяких операцій
13:01 - До уваги суб’єктів ЗЕД!
13:00 - Як батько з сином відновлюють господарство у зруйнованому селі на Миколаївщині
12:59 - Чи є об’єктом оподаткування військовим збором cума грошового забезпечення, отриманого військовослужбовцями?
12:58 - В межах місяця резидентом Дія Сіті з працівником було розірвано гіг-контракт та укладено з ним трудовий договір: нарахування єдиного внеску
12:56 - Коли ФОП подає податкову декларацію з плати за землю
12:54 -  Заповнення поля «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати бюджетних/небюджетних платежів
12:52 - ЦОПи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області – безбар’єрний простір для отримання податкового сервісу
12:50 - Рентна плата: за спеціальне використання води платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд держбюджету майже на 69,0 млн гривень
12:50 - Італія розширює розслідування щодо Meta через ШІ у WhatsApp
12:49 - До місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб – платників єдиного податку надійшло понад 651,5 млн гривень
12:48 - Загальний фонд державного бюджету у січні – жовтні отримав від платників Дніпропетровщини понад 43,0 млрд грн податкових платежів
12:47 - Підсумки діяльності Офісу податкових консультантів
12:46 - Дієва комунікація – важливий інструмент взаємодії влади і бізнесу
12:44 - Дніпропетровщина: боротьба з нелегальним обігом пального
12:42 - «Податки захищають»: які податки сплачує Ганна, здаючи в оренду дві квартири
12:40 - Податок на землю: за 10 місяців третину земельного податку сплатили платники Дніпропетровщини та Києва
12:40 - Правоохоронці викрили мільйонні розкрадання на опаленні й водопостачанні


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32484
Австралійський долар27.3702
Така0.34651
Канадський долар30.0347
Юань Женьміньбі5.9841
Чеська крона2.0289
Данська крона6.5536
Гонконгівський долар5.4527
Форинт0.128295
Індійська рупія0.47522
Рупія0.0025456
Новий ізраїльський шекель12.9522
Єна0.27123
Теньге0.081757
Вона0.028942
Ліванський фунт0.000473
Малайзійський ринггіт10.2555
Мексиканське песо2.2977
Молдовський лей2.4656
Новозеландський долар23.7427
Норвезька крона4.1326
Саудівський ріял11.305
Сінгапурський долар32.5714
Донг0.0016079
Ренд2.4611
Шведська крона4.4283
Швейцарський франк52.3993
Бат1.31258
Дирхам ОАЕ11.5447
Туніський динар14.3559
Єгипетський фунт0.8868
Фунт стерлінгів55.6901
Долар США42.4015
Сербський динар0.41705
Азербайджанський манат24.9391
Румунський лей9.6197
Турецька ліра0.9992
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.5405
Болгарський лев25.023
Євро48.9483
Ларі15.6764
Злотий11.5895
Золото174999.89
Срібло2171.94
Платина65865.22
Паладій58976.25

Курси валют, встановлені НБУ на 26.11.2025