Уряд не буде обмежувати зарплати в держкомпаніях, але шукає, як зекономити на них. Чи варто відбирати в держменеджерів доходи в сотні тисяч гривень на місяць

01.07.2022 18:35 | Укррудпром

Forbes-Украина, 1 липня 2022. Опубликовано 14:45 01 июля 2022 года Мінекономіки та Кабмін відмовилися від ідеї обмежити винагороду топменеджерів у держсекторі, однак продовжуватимуть пошуки варіантів, як зекономити на зарплатах у державних компаніях та відомствах.

Схожа ідея під час коронакризи 2020 року призвела до того, що держкомпанії втратили деяких топменеджерів-іноземців. Скільки їм платять та чому обмеження зарплат менеджменту — не кращий шлях для економії в держсекторі.

Проєкт постанови Кабміну, розроблений Мінекономіки, пропонує до завершення військового стану встановити максимальний розмір зарплат топпосадовців держкомпаній та банків (включно з наглядовими радами) у еквіваленті 15 мінімальних зарплат, тобто 97 500 грн. 

Для деяких керівників таке рішення могло означати кратне падіння місячної зарплати. Наприклад, у травні члени наглядової ради ПриватБанку отримали від 580 000 до 760 000 грн.

Документ планувалося розглянути на Кабміні 28 червня, проте, зрештою, уряд вирішив не поспішати. За словами співрозмовника серед членів Кабміну, одна з найбільш суттєвих причин — побоювання Мінфіну, що таке рішення не сподобається європейським партнерам, а отже, загрожуватиме частині зовнішньої допомоги. “Таке обмеження може суперечити реформі корпоративного управління”, — уточнює співрозмовник.

Утім, Мінекономіки не відмовляється від загального задуму. “Будемо в індивідуальному режимі працювати з кожним міністерством та переглядати зарплати/виплати відповідно до сьогоднішніх реалій”, — зазначив співрозмовник у керівництві Мінекономіки.

Та чи правильну точку для економії обирає уряд? 

Загрози для реформи

Олексій Комліченко, партнер глобального консалтера Odgers Berndtson, який спеціалізується на пошуку топменеджменту, розповідає, що вже не вперше за останні кілька місяців чує про подібні ініціативи. Ідея, за його словами, полягає в тому, що під час війни ніхто в країні не має заробляти більше, ніж військові на передовій. Місячна винагорода військовослужбовців становить орієнтовно 100 000 грн. Комліченко, який сам нещодавно повернувся з лав ЗСУ, вважає цю ініціативу “дещо популістичною”. 

Обмеження зарплат — не перша ідея подібного роду. У квітні депутати ухвалили закон, який дозволив звільняти членів наглядових рад держпідприємств та банків, якщо вони у разі потреби невідкладно не з’являться за адресою підприємства. Наприкінці травня Кабмін дозволив не проводити конкурсні відбори в держсекторі на період воєнного стану.

За словами Комліченко з Odgers Berndtson, до нього вже звертались за консультаціями топменеджери деяких держкомпаній. “Вони розглядають можливість розірвати контракт з українськими держпідприємствами через можливе зниження винагороди”, — каже Комліченко. 

Що буде у разі звільнення таких функціонерів? Фахівців із необхідним досвідом та бездоганною репутацією можуть замінити менш доброчесні особи, яких оберуть у ручному режимі, побоюється очільниця напряму управління публічним майном Transparency International Ukraine Христина Зелінська. 

Під час пандемії держава вже стикалася з подібними проблемами — через звільнення членів деяких наглядових рад та топменеджменту після того, як винагороду обмежили на час карантину “стелею” у 47 230 грн. Наприклад, зі складу наглядової ради “Укрзалізниці” (УЗ) вирішив вийти старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд, у тому числі через те, що з квітня 2020 року членам наглядової ради УЗ не виплачували зарплати.

За та проти

Бажання держави зекономити під час війни зрозуміле, як і бажання проявити солідарність — адже через війну частина бізнесу та населення втрачають дохід, тоді як топменеджери та наглядові ради держкомпаній отримують великі гроші, каже незалежний консультант із корпоративного управління та засновник тижневика Ukrainian SOE Weekly Андрій Бойцун.

Проте скорочення рівня оплати праці топменеджменту в держсекторі, ймовірніше, дозволить досягти лише другої мети, вважає він. “Скорочення таких витрат може призвести до того, що найкращі люди звільняться, а це призведе до менш ефективної діяльності та збільшення збитковості держкомпаній”, — пояснює Бойцун. 

Роль наглядових рад під час криз, навпаки, зростає, говорить незалежний консультант з корпоративного управління Дмитро Яблоновський. За його словами, у критичні моменти члени рад допомагають менеджменту приймати стратегічні рішення, на які у нього не вистачає часу через збільшення обсягів операційних завдань. 

Без ефективного корпоративного управління держкомпанії та банки можуть знову стати збитковими та перетворитися на предмет політичних торгів та корупційних схем, вважає Бойцун. 

До впровадження в 2015 році реформи корпоративного управління, яка повноцінно торкнулася 15 великих ДП та державних банків, держсектор був переважно збитковим. 2014 рік 100 найбільших держпідприємств (не враховуючи банки) закінчили із сукупним збитком у 116,6 млрд грн. У 2018-му завдяки реформам 100 найбільших держкомпаній загалом отримали чистий прибуток у розмірі 25,3 млрд грн. Сім років потому 14 ДП прозвітували про загальний прибуток на суму близько 13 млрд грн за перше півріччя 2021 року. 

 

Інший ризик — втрата довіри до держпідприємств з боку міжнародних партнерів, каже член наглядової ради “Укрзалізниці” Анатолій Амелін. Більше половини наглядової ради УЗ, додає він, незалежні члени. Сама ж наглядова рада формувалася за участі іноземних організацій, зокрема IFC, ЄБРР, МВФ та Європейської комісії. 

На думку Бойцуна, скорочення зарплат у держкомпаніях є можливим — наприклад, якщо в результаті війни наглядова рада стала менш залученою у справи держпідприємства, а відтак може отримувати й меншу винагороду. Такі наглядові ради є. Але є й такі, які що, навпаки, почали працювати більше, бо напряму включилися у налагодження необхідних міжнародних контактів та організацію логістики. “Для цього треба оцінювати ефективність наглядової ради кожної компанії, але для цього також треба мати професійний штат з боку держави як акціонера, який це робитиме”, — пояснює Бойцун. Інший варіант, вважає він, — менеджмент та члени наглядових рад могли б добровільно проявити солідарність та публічно спрямувати частину своєї винагороди на допомогу військовим чи інші потреби країни.

Скільки заробляють керівники та члени наглядових рад держкомпаній

 

 

Розрахунок Ukrainian SOE Weekly станом на листопад 2021 року

Світлана ЗАРАЖЕВСЬКА

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Earnings reports out
Profit margins scrutinized
Market reacts fast

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
22:23 - 38-мі роковини аварії на Чорнобильській АЕС: Руслан Стрілець взяв участь у офіційних заходах під головуванням Президента Володимира Зеленського
21:57 - Затверджено Консолідовану фінансову звітність Національного банку України за 2023 рік та розподіл прибутку
21:00 - Новини 26 квітня: Сольського звільнили під заставу, Кабмін зберіг чинний тариф на електрику для населення
20:52 - Остін: США виділяють 6 млрд дол на замовлення зброї для України
20:49 - Здійснено черговий крок у запровадженні європейських вимог до капіталу банків і банківських груп
20:40 - Мінфін оновив дані про фінансування держбюджету від початку великої війни: хто став найбільшим донором 
20:35 - Два топменеджери Ощадбанку перейшли в правління "Сенс Банку"
20:10 - Квартири колаборанта Сальдо і росолігарха Шелкова в Одесі вдруге виставили на аукціон
19:58 - Рівень розрахунків населення за газ становить 95% – Чернишов
19:47 - У поліції Києва розповіли про причини обшуків у "Київтеплоенерго"
19:27 - З початку року від міжнародних партнерів надійшло близько 12 мільярдів доларів
19:14 - Захист ТЕЦ, ТЕС і ГЕС ніколи не відносився до відповідальності Мінінфраструктури – Кубраков
19:07 - Мінекономіки: Презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
18:50 - Прем’єр-міністр зустрівся з очільницею МЗС Латвії
18:47 - У Києві через ремонт обмежать рух транспорту на кількох вулицях 
18:40 - У Центробанку московія стверджують, що конфіскація заморожених активів не вплине на фінстабільність московії
18:20 - Підприємці Харківщини зможуть отримати вдвічі більший грант від держави на розвиток
18:14 - World IP Day: презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
17:49 - Суд зупинив ліцензію "Нафтогазу" на розподіл газу на Черкащині: компанія подала апеляцію
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 26.04.2024
17:44 - Денис Башлик: Ринок земель в Україні здатен впоратися з будь-якими викликами, завдяки чітко визначним передумовам
17:42 - Чи насправді буде обмежена робота онлайн-казино після Указу Президента?
17:37 - Японія продовжуватиме підтримку українського енергосектору: Зустрічі Германа Галущенка з представниками Уряду Японії
17:32 - Затверджено порядок організації психіатричної допомоги особам, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру
17:29 - Продовжено строки на подання заявки для розрахунку обсягу квот щодо діяльності з культивування рослин роду коноплі — рішення уряду
17:28 - Японія продовжуватиме підтримку українського енергосектору: зустрічі Германа Галущенка з представниками Уряду Японії
17:26 - Уряд ухвалив постанову щодо строків державної атестації наукових установ
17:20 - Національний банк України анонсував низку кроків з валютної лібералізації
17:20 - Ухвалено закон щодо врахування страхового стажу закордоном для пенсії в Україні


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8816
Канадський долар28.9972
Юань Женьміньбі5.4649
Чеська крона1.6867
Данська крона5.691
Гонконгівський долар5.0584
Форинт0.108183
Індійська рупія0.47511
Рупія0.0024423
Новий ізраїльський шекель10.4009
Єна0.25254
Теньге0.089457
Вона0.028796
Мексиканське песо2.2942
Молдовський лей2.22
Новозеландський долар23.5629
Норвезька крона3.5997
московський рубль0.43076
Сінгапурський долар29.0888
Ренд2.0991
Шведська крона3.6272
Швейцарський франк43.4084
Єгипетський фунт0.8269
Фунт стерлінгів49.5494
Долар США39.6015
Білоруський рубль14.3943
Азербайджанський манат23.2923
Румунський лей8.5282
Турецька ліра1.218
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1706
Болгарський лев21.6995
Євро42.4409
Злотий9.8181
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92856.01
Срібло1091.89
Платина36302.7
Паладій38449.1

Курси валют, встановлені НБУ на 29.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861046.391046.391046.391046.391307987.50
2276561080.091080.091080.091080.09237619.80
2288111063.621063.621063.621063.6237226.70
229025985.42985.42985.42985.42782423.48
229470921.25921.25921.25921.25644875.00
2302621060.181060.181060.181060.18106018.00
CRSR061024.551025.321024.551025.3213328.39
FCOM011055.931055.931055.931055.9335901.62
FSTF021021.481022.251021.481022.2533733.48
USGK78454545454545454519657125.00

Дані за 26.04.2024