Уряд запускає шість програм для бізнесу та безробітних.

01.07 15:50 | Укррудпром

Forbes-Украина, 1 июля 2022. Опубликовано 14:47 01 июля 2022 года Загальний бюджет — 40 млрд грн. Як і хто може отримати гроші.

За даними Мінекономіки, майже 1 млн осіб в Україні втратили роботу через війну. 1,5 млн з числа зайнятих виїхали за кордон, а 600 000 ФОП скоротили свою діяльність. Вирішувати проблему в Кабміні будуть дотаціями, для чого створили кілька нових ґрантових програм. У пріоритеті — підприємці, ІТ та аграрний сектор. 

 

З 1 липня уряд запускає шість державних програм для малого та середнього бізнесу, а також для людей, які втратили роботу під час війни, вирішили почати карєру в ІТ чи започаткувати власний бізнес. Загальний бюджет — понад 40 млрд грн, які підуть із резервного фонду бюджету. 

Які проєкти пропонує уряд та як їх будуть фінансувати? 

Переробні підприємства. Бюджет — 24 млрд грн

Програма розрахована на мікропідприємців, малий та середній бізнес. Подавати заявку можуть як ФОП, так і юридичні особи. Це можуть бути підприємства у сфері деревообробки, меблевого виробництва, металообробки, агропереробки, виробництва будматеріалів, зазначив під час засідання Кабміну премєр-міністр Денис Шмигаль. 

Кошти виділяються на придбання основних засобів виробництва (верстатів, технологічного обладнання) та покриття витрат на їх доставку та введення в експлуатацію.

Подати заяву можна буде через портал “Дія”. У заяві потрібно вказати, крім базової контактної інформації, кількість найманих працівників, за наявності зазначити вебсайт та відомості про отримання державної допомоги раніше, а також надати бізнес-план. Головна умова проєкту — підприємці мають сплатити податки та ЄСВ на суму ґранту упродовж трьох років, створивши щонайменше 25 робочих місць.

Максимальна сума, яку можуть отримати підприємці, — 8 млн грн. Перші 1000 заявників отримають ґрант від держави в розмірі до 70% вартості проєкту, решту 30% фінансують за власний рахунок. Інші заяви фінансуються 50% на 50%. 

Учасників проєкту буде визначати Міністерство економіки і далі формувати наказ на отримання ґрантових коштів через Ощадбанк. Оцінка бізнес-плану відбувається за такими критеріями: кредитна історія, власний внесок, наявність активів, досвід ведення бізнесу, реалістичність та життєздатність бізнес-ідеї.  

Якщо новостворене підприємство буде зруйновано внаслідок війни, то держава зобовязується повернути кошти, які інвестував підприємець. 

Мікроґранти для запуску бізнесу — 5 млрд грн 

Претендувати на мікроґрант від держави може кожен громадянин України, який уже має бізнес та хоче його розширити або лише започатковує власну справу. Якщо сума ґранту 150 000—250 000 грн, то працевлаштувати потрібно буде двох людей, а якщо сума не перевищує 150 000 грн — одну людину. 

Сфера діяльності не має значення. При цьому людина не може працювати на інших підприємствах або вести інший бізнес. 

Подати заявку можна через “Дію”. Разом із заявою потрібно подати бізнес-план. Його оцінкою будуть займатися експерти Ощадбанку та Державного центру зайнятості. Центр зайнятості проведе онлайн-співбесіду та дасть оцінку за методикою Мінекономіки, використовуючи бальну систему. Чим вищий бал, тим більша ймовірність отримання ґранту.

Банк перевіряє ділову репутацію, а після позитивного рішення — ідентифікує клієнта та відкриває рахунок, пояснює Роза Тапанова з наглядової ради Ощадбанку. Проте кошти не видаються “на руки”, а використовуються за цільовим призначенням, яке вказане в договорі, наприклад, на оплату сировини.

Розгляд заявок відбуватиметься “хвилями”, розповіли в пресслужбі Держцентру зайнятості. Тобто підприємець отримає відповідь протягом 10 днів після завершення своєї “хвилі”. Держава розраховує видати 20 000 ґрантів. Додатково підприємець може отримати кредит за програмою “5—7—9” у розмірі до 2,5 млн грн.

Центр зайнятості може прийти з перевіркою чи надіслати “таємного покупця”, попереджає Тапанова, а в разі невиконання умови про створення робочих місць або нецільового використання коштів різницю між сумою гранту та сплаченими податками доведеться повернути.

Мікроґранти на розвиток теплиць — 7 млрд грн

Держава буде давати ґранти на побудову теплиць для приватних підприємців та аграрних компаній і фермерських господарств, які мають у власності або в оренді землю. Ґрант можна отримати у розмірі від 5 млн до 7 млн грн. 

Кошти можна витратити на будівництво комплексу або обладнання для його роботи. Фінансування: 70/30% для першої тисячі учасників, для наступних — 50/50%. Підприємець має сплатити половину отриманого ґранту у вигляді податків протягом трьох років.

Подати заявку на ґрант можна в “Дії” або у відділенні Ощадбанку. Заява перевіряється банком до пяти днів, потім у десятиденний термін її погоджують Міністерство економіки та Ощадбанк.

Держава розраховує видати 1000 ґрантів. 

Мікроґранти на розвиток садівництва — 4 млрд грн

Аграріям надаватиметься від 150 000 до 400 000 грн на 1 га садів. У програмі можуть брати участь підприємці, які мають власну землю або землю в користуванні щонайменше на 25 років. Ділянка має бути від 1 га до 25 га.

Держава фінансує 70% від вартості проєкту. Механізм подачі та розгляду заявок — аналогічний до ґрантів на теплиці. 

У межах програми держава планує профінансувати проєкти на 10 000 га. 

Фонд стартапів — 400 млн грн 

Держава надаватиме ґранти українським технологічним проєктам через “Український фонд стартапів”.

Уряд називає проєкт експериментальним. Наразі йдеться про поповнення статутного капіталу Фонду на 400 млн грн. Потенційно, як вказано в пояснювальній записці, підготовленій Мінекономіки, обсяги проєкту можуть сягнути 10 млрд грн упродовж 24 місяців. У 2022-му на його реалізацію потрібно 1 млрд грн бюджетного фінансування.  

Подати заявку можна через “Дію”. Отримати кошти можуть: 

стартапи, які вже мають готову продукцію (proof of concept), — 750 000 грн;

стартапи на ранній стадії розробки (MVP) — 1,5 млн грн;

стартапи MVP за умови залучення додаткового фінансування у розмірі не менше 750 000 грн — 3,5 млн грн.

Протягом року не менше 50% ґрантових коштів має повернутися до бюджету у вигляді податків. 

Старт в ІТ — 1,8 млрд грн 

Програму безкоштовного навчання для людей, що хочуть перейти в IT з інших галузей. Вимоги до кандидатів: вік від 21 до 60 років, бажано знати англійську мову на середньому рівні B1. З бюджету на програму планують виділити — 1,8 млрд грн. Поки що це проєкт з попередньо озвученим бюджетом, гроші на програму з бюджету ще не надійшли, але в документах до проєкту вже є погодження від Міністерства фінансів.  

Додатково пілот на 3000 осіб буде фінансувати криптобіржа Binance. Компанія виділить на ґранти $1 млн.

Головна умова — не бути студентом вузу й не мати досвіду роботи в IT-галузі. Максимальний розмір стипендії — 30 000 грн.

Як це буде працювати та звідки гроші

Forbes було важко знайти співрозмовників, які могли б прокоментувати ідею Кабміну. Нардепи з комітетів з питань фінансів, економіки та соціальної політики відповіли, що не знали про задум уряду. 

Не знають про програму й у Національній раді з відновлення України від наслідків війни. “На засіданнях ми цей проєкт не обговорювали”, — каже член профільної економічної групи Нацради на правах анонімності. 

За словами Тапанової з “Ощадбанку”, проєкти фінансуватимуться коштом держбюджету. Перші 100 млн грн (за програмою мікроґрантів для запуску бізнесу) будуть видані дуже швидко, прогнозує вона.

Де шукати додаткові кошти у бюджеті, враховуючи поточні проблеми з його наповненням, буде суттєвим викликом для уряду, каже очільниця Центру аналізу пулічних фінансів та публічного управління Дарина Марчак. “Можливо, кошти на програму будуть находити поступово, декількома траншами, а не одразу вся сума”, — каже Марчак.

Кошти будуть надаватися “хвилями”, підтверджують в пресслужбі Держцентру зайнятості, пропонуючи слідкувати за анонсами Мінекономіки.

Як зазначають співрозмовники в міністерствах економіки та агрополітики, кошти дійсно можуть поступати частинами. Допоки не надійдуть перші транші, вони відмовляються коментувати сам проєкт. Мінфін при цьому погодив п’ять із шести програм. Єдина непогоджена — фонд стартапів.

Тапанова з Ощадбанку вірить в успіх. “Якщо програма буде вдалою, що стане очевидним цього року, будуть нові програми. Тим більше що за такими програмами можливе отримання ґрантів Євросоюзу на відновлення бізнесу”, — зазначає вона. 

 

Іра КРИЦЬКА, Ольга ГОРДІЄНКО

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

20:05 - Оперативна інформація станом на 18:00 13.08.2022 щодо російського вторгнення
17:55 - У місті-герої Ірпінь відкрили тимчасове модульне містечко
17:55 - Вадим Гутцайт: ВАДА підтвердила повну відповідність нового антидопінгового законодавства України Всесвітньому антидопінговому кодексу
17:50 - “Пацанский капитализм”. Почему санкции не смогут разрушить “путинскую” экономику
15:50 - МОЗ та Єврокомісія евакуювали групу українців на лікування до клінік Данії
14:30 - Портфельне страхування передекспортного фінансування від ЕКА вже підтримало експорту на 188 мільйона гривень
13:30 - НБУ продал на межбанке еще полмиллиарда долларов из резервов
12:40 - СБУ заявила о закрытии в Украине компании “Газпрома” и конфисковала нефтепродукты в пользу ВСУ
12:40 - Налог на импорт принесет в бюджет дополнительно 15-18 млрд гривен в месяц
11:50 - S&P и Fitch снизили рейтинг Украины в иностранной валюте
11:40 - Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 13.08
11:40 - Портфельне страхування передекспортного фінансування від ЕКА вже підтримало експорту на 188 мільйона гривень
11:40 - Держприкордонслужба інформує про ситуацію у пунктах пропуску на західному кордоні
10:55 - Глава Минфина рассказал о конфликте с НБУ из-за выплат солдатам
10:55 - Что такое Украина?
10:55 - Китай отказался от российской железной руды: поставки рухнули на 40%
10:55 - НБУ предупредил 10 крупнейших игроков рынка наличной валюты о продлении усиленного надзора
10:00 - “Пацанский капитализм”. Почему санкции не смогут разрушить “путинскую” экономику
10:00 - Средняя стоимость аренды жилья в Киеве снизилась на 38%
09:30 - Оперативна інформація станом на 06:00 13.08.2022 щодо російського вторгнення
09:05 - НБУ временно забрал лицензии у 3 страховых компаний
09:05 - Станет ли Казахстан следующим после Украины?
09:05 - “Укрзализныця” в 2022 году получит убытки на несколько сотен миллионов гривен
08:10 - “Укрзалізниця” за кількасот тисяч доларів запустила новий додаток для квитків
08:10 - Денежная масса выросла за месяц на 106 млрд гривен
23:00 - Відбулось позачергове засідання Координаційної ради Трастового фонду НАТО з фізичної реабілітації (протезування) військовослужбовців, поранених в антитерористичній операції
23:00 - Понад 200 тис. молодих людей боронять Україну
23:00 - Мінфін презентував законопроект щодо імплементації в Україні Загального стандарту звітності (Common Reporting Standard)
23:00 - Взаємодія між МВС України та Посольством США в Україні сприятиме посиленню безпеки в багатьох регіонах країни, - Денис Монастирський
23:00 - МОЗ: Університетська клініка отримала сучасний комп’ютерний томограф та чотири рентгенапарати


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.918
Канадський долар28.6027
Юань Женьміньбі5.4238
Куна5.0034
Чеська крона1.542
Данська крона5.0535
Гонконгівський долар4.6669
Форинт0.095842
Індійська рупія0.45912
Рупія0.0024927
Новий ізраїльський шекель11.2758
Єна0.27331
Теньге0.076636
Вона0.028079
Мексиканське песо1.8351
Молдовський лей1.8971
Новозеландський долар23.5063
Норвезька крона3.83
Російський рубль0.59736
Сінгапурський долар26.6574
Ренд2.2487
Шведська крона3.597
Швейцарський франк38.8037
Єгипетський фунт1.9094
Фунт стерлінгів44.3669
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5706
Румунський лей7.6852
Турецька ліра2.0359
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.4206
Болгарський лев19.2234
Євро37.5943
Злотий8.039
Алжирський динар0.25091
Така0.38615
Вірменський драм0.089693
Домініканське песо0.67246
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43966
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.5137
Малайзійський ринггіт8.2162
Марокканський дирхам3.5527
Пакистанська рупія0.15316
Саудівський ріял9.7363
Донг0.0015659
Бат1.00882
Дирхам ОАЕ9.9558
Туніський динар11.6305
Узбецький сум0.0033511
Новий тайванський долар1.22234
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.31815
Сомоні3.562
Ларі13.2615
Бразильський реал7.056
Золото65315.91
Срібло742.94
Платина34791
Паладій82092.85

Курси валют, встановлені НБУ на: 15.08.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
225668940.3940.3940.3940.35641.80
225791978.57978.57978.57978.5717614.26
2262601061.241061.241061.241061.2468980.60
BAVL0.330.330.330.3316500.00
KER13126013126014171.00
MHPC19519519519513650.00
UNAF2402402402404800.00
VERES169.43169.43169.43169.4314062.69

Дані за 12.08.2022