Уряд запускає шість програм для бізнесу та безробітних.

01.07.2022 15:50 | Укррудпром

Forbes-Украина, 1 июля 2022. Опубликовано 14:47 01 июля 2022 года Загальний бюджет — 40 млрд грн. Як і хто може отримати гроші.

За даними Мінекономіки, майже 1 млн осіб в Україні втратили роботу через війну. 1,5 млн з числа зайнятих виїхали за кордон, а 600 000 ФОП скоротили свою діяльність. Вирішувати проблему в Кабміні будуть дотаціями, для чого створили кілька нових ґрантових програм. У пріоритеті — підприємці, ІТ та аграрний сектор. 

 

З 1 липня уряд запускає шість державних програм для малого та середнього бізнесу, а також для людей, які втратили роботу під час війни, вирішили почати карєру в ІТ чи започаткувати власний бізнес. Загальний бюджет — понад 40 млрд грн, які підуть із резервного фонду бюджету. 

Які проєкти пропонує уряд та як їх будуть фінансувати? 

Переробні підприємства. Бюджет — 24 млрд грн

Програма розрахована на мікропідприємців, малий та середній бізнес. Подавати заявку можуть як ФОП, так і юридичні особи. Це можуть бути підприємства у сфері деревообробки, меблевого виробництва, металообробки, агропереробки, виробництва будматеріалів, зазначив під час засідання Кабміну премєр-міністр Денис Шмигаль. 

Кошти виділяються на придбання основних засобів виробництва (верстатів, технологічного обладнання) та покриття витрат на їх доставку та введення в експлуатацію.

Подати заяву можна буде через портал “Дія”. У заяві потрібно вказати, крім базової контактної інформації, кількість найманих працівників, за наявності зазначити вебсайт та відомості про отримання державної допомоги раніше, а також надати бізнес-план. Головна умова проєкту — підприємці мають сплатити податки та ЄСВ на суму ґранту упродовж трьох років, створивши щонайменше 25 робочих місць.

Максимальна сума, яку можуть отримати підприємці, — 8 млн грн. Перші 1000 заявників отримають ґрант від держави в розмірі до 70% вартості проєкту, решту 30% фінансують за власний рахунок. Інші заяви фінансуються 50% на 50%. 

Учасників проєкту буде визначати Міністерство економіки і далі формувати наказ на отримання ґрантових коштів через Ощадбанк. Оцінка бізнес-плану відбувається за такими критеріями: кредитна історія, власний внесок, наявність активів, досвід ведення бізнесу, реалістичність та життєздатність бізнес-ідеї.  

Якщо новостворене підприємство буде зруйновано внаслідок війни, то держава зобовязується повернути кошти, які інвестував підприємець. 

Мікроґранти для запуску бізнесу — 5 млрд грн 

Претендувати на мікроґрант від держави може кожен громадянин України, який уже має бізнес та хоче його розширити або лише започатковує власну справу. Якщо сума ґранту 150 000—250 000 грн, то працевлаштувати потрібно буде двох людей, а якщо сума не перевищує 150 000 грн — одну людину. 

Сфера діяльності не має значення. При цьому людина не може працювати на інших підприємствах або вести інший бізнес. 

Подати заявку можна через “Дію”. Разом із заявою потрібно подати бізнес-план. Його оцінкою будуть займатися експерти Ощадбанку та Державного центру зайнятості. Центр зайнятості проведе онлайн-співбесіду та дасть оцінку за методикою Мінекономіки, використовуючи бальну систему. Чим вищий бал, тим більша ймовірність отримання ґранту.

Банк перевіряє ділову репутацію, а після позитивного рішення — ідентифікує клієнта та відкриває рахунок, пояснює Роза Тапанова з наглядової ради Ощадбанку. Проте кошти не видаються “на руки”, а використовуються за цільовим призначенням, яке вказане в договорі, наприклад, на оплату сировини.

Розгляд заявок відбуватиметься “хвилями”, розповіли в пресслужбі Держцентру зайнятості. Тобто підприємець отримає відповідь протягом 10 днів після завершення своєї “хвилі”. Держава розраховує видати 20 000 ґрантів. Додатково підприємець може отримати кредит за програмою “5—7—9” у розмірі до 2,5 млн грн.

Центр зайнятості може прийти з перевіркою чи надіслати “таємного покупця”, попереджає Тапанова, а в разі невиконання умови про створення робочих місць або нецільового використання коштів різницю між сумою гранту та сплаченими податками доведеться повернути.

Мікроґранти на розвиток теплиць — 7 млрд грн

Держава буде давати ґранти на побудову теплиць для приватних підприємців та аграрних компаній і фермерських господарств, які мають у власності або в оренді землю. Ґрант можна отримати у розмірі від 5 млн до 7 млн грн. 

Кошти можна витратити на будівництво комплексу або обладнання для його роботи. Фінансування: 70/30% для першої тисячі учасників, для наступних — 50/50%. Підприємець має сплатити половину отриманого ґранту у вигляді податків протягом трьох років.

Подати заявку на ґрант можна в “Дії” або у відділенні Ощадбанку. Заява перевіряється банком до пяти днів, потім у десятиденний термін її погоджують Міністерство економіки та Ощадбанк.

Держава розраховує видати 1000 ґрантів. 

Мікроґранти на розвиток садівництва — 4 млрд грн

Аграріям надаватиметься від 150 000 до 400 000 грн на 1 га садів. У програмі можуть брати участь підприємці, які мають власну землю або землю в користуванні щонайменше на 25 років. Ділянка має бути від 1 га до 25 га.

Держава фінансує 70% від вартості проєкту. Механізм подачі та розгляду заявок — аналогічний до ґрантів на теплиці. 

У межах програми держава планує профінансувати проєкти на 10 000 га. 

Фонд стартапів — 400 млн грн 

Держава надаватиме ґранти українським технологічним проєктам через “Український фонд стартапів”.

Уряд називає проєкт експериментальним. Наразі йдеться про поповнення статутного капіталу Фонду на 400 млн грн. Потенційно, як вказано в пояснювальній записці, підготовленій Мінекономіки, обсяги проєкту можуть сягнути 10 млрд грн упродовж 24 місяців. У 2022-му на його реалізацію потрібно 1 млрд грн бюджетного фінансування.  

Подати заявку можна через “Дію”. Отримати кошти можуть: 

стартапи, які вже мають готову продукцію (proof of concept), — 750 000 грн;

стартапи на ранній стадії розробки (MVP) — 1,5 млн грн;

стартапи MVP за умови залучення додаткового фінансування у розмірі не менше 750 000 грн — 3,5 млн грн.

Протягом року не менше 50% ґрантових коштів має повернутися до бюджету у вигляді податків. 

Старт в ІТ — 1,8 млрд грн 

Програму безкоштовного навчання для людей, що хочуть перейти в IT з інших галузей. Вимоги до кандидатів: вік від 21 до 60 років, бажано знати англійську мову на середньому рівні B1. З бюджету на програму планують виділити — 1,8 млрд грн. Поки що це проєкт з попередньо озвученим бюджетом, гроші на програму з бюджету ще не надійшли, але в документах до проєкту вже є погодження від Міністерства фінансів.  

Додатково пілот на 3000 осіб буде фінансувати криптобіржа Binance. Компанія виділить на ґранти $1 млн.

Головна умова — не бути студентом вузу й не мати досвіду роботи в IT-галузі. Максимальний розмір стипендії — 30 000 грн.

Як це буде працювати та звідки гроші

Forbes було важко знайти співрозмовників, які могли б прокоментувати ідею Кабміну. Нардепи з комітетів з питань фінансів, економіки та соціальної політики відповіли, що не знали про задум уряду. 

Не знають про програму й у Національній раді з відновлення України від наслідків війни. “На засіданнях ми цей проєкт не обговорювали”, — каже член профільної економічної групи Нацради на правах анонімності. 

За словами Тапанової з “Ощадбанку”, проєкти фінансуватимуться коштом держбюджету. Перші 100 млн грн (за програмою мікроґрантів для запуску бізнесу) будуть видані дуже швидко, прогнозує вона.

Де шукати додаткові кошти у бюджеті, враховуючи поточні проблеми з його наповненням, буде суттєвим викликом для уряду, каже очільниця Центру аналізу пулічних фінансів та публічного управління Дарина Марчак. “Можливо, кошти на програму будуть находити поступово, декількома траншами, а не одразу вся сума”, — каже Марчак.

Кошти будуть надаватися “хвилями”, підтверджують в пресслужбі Держцентру зайнятості, пропонуючи слідкувати за анонсами Мінекономіки.

Як зазначають співрозмовники в міністерствах економіки та агрополітики, кошти дійсно можуть поступати частинами. Допоки не надійдуть перші транші, вони відмовляються коментувати сам проєкт. Мінфін при цьому погодив п’ять із шести програм. Єдина непогоджена — фонд стартапів.

Тапанова з Ощадбанку вірить в успіх. “Якщо програма буде вдалою, що стане очевидним цього року, будуть нові програми. Тим більше що за такими програмами можливе отримання ґрантів Євросоюзу на відновлення бізнесу”, — зазначає вона. 

 

Іра КРИЦЬКА, Ольга ГОРДІЄНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





Думки про гроші
Світять як спалах зірки
Справжній розумок

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 28 березня: реальний ВВП торік зріс на 5,3%, московія продає алмази сама собі
20:57 - У Telegram з'явиться функція обмеження кола відправників повідомлень
20:42 - Майже 70% українців упевнені у відновленні економіки країни після перемоги – опитування 
20:34 - Україна та Польща підписали Меморандум про співробітництво у сфері енергетики
20:09 - московія через санкції почала продавати алмази сама собі
20:00 - Кабмін готує програму пільгових кредитів для приватних українських виробників зброї
19:42 - Герман Галущенко в Одесі: Ворог повернувся до масованих атак по енергосистемі, але ми впораємось
19:36 - Експорт Вірменії до московія збільшився втричі – Euractiv
19:36 - Міноборони ініціювало роботу над законодавчим визначенням поняття «кібервійна»
19:23 - США та Велика Британія розслідують криптовалютні транзакції московії на 20 мільярдів доларів 
18:55 - Дубай втрачає привабливість для заможних росіян – Bloomberg
18:50 - "Укрнафта" почала бурити нову нафтову свердловину
18:49 - Ігор Клименко зустрівся у Варшаві з родинами загиблих нацгвардійців
18:38 - Руслан Стрілець та Пауліна Генніг-Клоска домовилися про посилення українсько-польської співпраці у сфері захисту довкілля
18:28 - Ольга Стефанішина та Міністр у справах ЄС Польщі Адам Шлапка провели першу зустріч у межах польського-українського діалогу щодо євроінтеграції
18:20 - Засновника FTX Бенкмана-Фріда засудили до 25 років в'язниці за шахрайство
18:15 - Слабость внутреннего спроса придавливает евро, поддерживает DAX
18:10 - Оштрафовано об’єкти оверсайту платіжної інфраструктури
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 28.03.2024
17:27 - Оновлено порядок виконання міжбанківських платіжних операцій через СЕП
17:26 - Держмитслужба спільно з Американською торговельною палатою працюватимуть над посиленням діалогу між бізнесом і митними органами
17:07 - УОП оновлює систему закупівель: тендери повертають на Prozorro 
17:05 - Денис Шмигаль: Україна та Польща спільно працюють над питанням збільшення зброї для нашої держави
16:55 - "Зелена" генерація допомагає уникнути відключень світла в Одеській області
16:44 - Уряди України та Польщі реалізовують спільні кроки для розблокування кордону, — Прем’єр-міністр
16:27 - Україна звернулася до Польщі з проханням про вільний пропуск пального через кордон
16:12 - Втрати від виходу іноземних компаній з московія оцінюються у понад 100 мільярдів доларів - Reuters
16:10 - Олександр Порхун: Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі можуть відбутися наприкінці літа – на початку осені 2024 року
16:07 - Туск після переговорів зі Шмигалем: Ми близькі до того, щоб знайти рішення
16:06 - Майже 170 тисяч документацій із землеустрою та оцінки земель оцифрували землевпорядники Львівщини


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5135
Канадський долар28.8988
Юань Женьміньбі5.4258
Чеська крона1.6737
Данська крона5.6807
Гонконгівський долар5.0125
Форинт0.107262
Індійська рупія0.47027
Рупія0.0024708
Новий ізраїльський шекель10.6496
Єна0.25938
Теньге0.087503
Вона0.029136
Мексиканське песо2.3679
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4191
Норвезька крона3.6239
московський рубль0.42382
Сінгапурський долар29.055
Ренд2.0662
Шведська крона3.6744
Швейцарський франк43.3865
Єгипетський фунт0.8279
Фунт стерлінгів49.5641
Долар США39.2214
Білоруський рубль14.2561
Азербайджанський манат23.0755
Румунський лей8.5194
Турецька ліра1.2132
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9734
Болгарський лев21.6657
Євро42.367
Злотий9.8289
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото86820.49
Срібло968.09
Платина35516.55
Паладій39860.32

Курси валют, встановлені НБУ на 29.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501006.631006.631006.631006.63145961.35
2262861032.451032.451032.451032.451073748.00
2288111122.611122.611122.611122.6122452.20
229025972.87972.87972.87972.872043027.00
BAVL0.240.240.240.24129600.00
CRSR061003.071003.071002.961003.07358088.07

Дані за 28.03.2024