Бути Віталієм Кличком

30.06.2022 09:10 | Укррудпром

Forbes-Украина, 29 червня 2022. Опубликовано 08:40 30 июня 2022 года Як зловмисники створили фейкового мера Києва і провели розмови з керівниками чотирьох європейських столиць

Мери Берліна, Відня, Мадрида та Будапешта на минулом тижні провели дзвінки з, як вони думали, Віталієм Кличком. Двоє розмовляли з ним понад 20 хвилин і запідозрили щось дивне лише через питання, які ставив мер, а не через те, як він виглядав чи звучав. Як вдалось їх обманути та чи дорого підробити Кличка. 

Минулої п’ятниці, 24 червня, о 18:00 годині мер Берліна Франциска Ґіффай почала розмову зі своїм київським колегою Віталієм Кличком. Розмову погодили заздалегідь електронно поштою. Ґіффай здивувало, що Кличко попросив дозволу розмовляти російською із послідовним перекладом на німецьку. Колишній чемпіон світу з боксу багато років прожив у Гамбурзі, тож вільно розмовляє німецькою. 

В іншому перші 15 хвилин були цілком звичайними, каже прессекретарка Ґіффай. “Ми бачили Віталія Кличка на екрані. Він говорив, сміявся і рухався, як Кличко. Нічого не вказувало на те, що перед нами не Віталій Кличко”, — цитує Bild пресслужбу мерії Берліна. 

Розмова тривала близько пів години. Ґіффай відключилася завчасно, коли з боку “мера Києва” почали лунати геть дивні прохання: з допомогою поліції відправити чоловіків-переселенців, що зареєструвалися в Берліні, воювати в Україну. Згодом через українського посла Андрія Мельника в берлінській ратуші дізнались, що розмовляли з несправжнім Кличком. 

 

 

Мер Берліна Франциска Ґіффай розмовляє з фейковим Кличком. Джерело: канцелярія мерії Берліна

На тому тижні з фейковим мером мали дзвінки керівники Відня, Мадрида і Будапешта. Бургомістр австрійської столиці Міхаель Людвіг нічого не запідозрив і після успішної розмови повідомив про неї у соцмережах. Керівники Мадрида та Будапешта — Хосе Мартінес-Алмейда та Гергель Корачонь відповідно — були більш пильними і обірвали дзвінки завчасно. Гергель назвав цей випадок “шахрайським використанням професійної технології deepfake”. Чи дійсно це deepfake та наскільки складно і дорого видати себе за київського мера? 

Завдання 1: домовитись про дзвінок

Перш ніж дійти до підробки Кличка, зловмисники мали домовитись про дзвінки із керівниками міст. У канцелярії мадридської мерії надали BILD скріншот листа, який надіслали з нібито київської мерії. 

Із пошти mayor.kyiv@ukr.net написала людина, яка представилася Дмитром Загуменним, чинним керівником апарату КМДА. Погоджували дзвінок менше ніж за добу до нього, після 21:00, що давало менше можливостей для перевірки. 

 

 

Меру Будапешта запит надійшов із домена київської мерії, з якою в столиці Угорщини вже був налагоджений зв’язок. “Тож у нас не було причин для підозр”, — пише Гергель. 

“Оскільки наші друзі реагують оперативно і підтримують нас, мери Берліна та Мадрида погодилися на розмову”, — вважає спражній Віталій Кличко. 

Завдання 2: підробити вигляд Кличка

Є три способи, як зловмисники могли підробити мера Києва на відеоконференції, вважає Олесь Петрів, технічний директор стартапу Reface.

Справжній діпфейк з використанням нейронної мережі, яка сгенерувала обличчя Кличка поверх обличчя пранкера.

Re-enactment, коли нейромережа анімує кадри із вже відзнятого матеріалу Кличка, орієнтуючись на міміку пранкера.

Проста нарізка фрагментів публічно доступного інтерв’ю, де фрагменти переставили в потрібній послідовності. Це не є діпфейком, але нейромережу могли застосувати, щоб зробити плавні переходи між фрагментами, де Кличко говорить, і умовним станом спокою, коли він слухає.  

Для всіх варіантів не потрібні передові технології чи рідкісні навички. “Якщо людина мала досвід подібних пранків, то це максимум два дні роботи за компютером з хорошою відеокартою”, — каже Петрів. Існують готові додатки з відкритим кодом на зразок DeepFaceLive, де створювати фейкових знаменитостей може кожен. 

Яким саме способом могли скористатися зловмисники? Відео із дзвінків не викладали в публічний доступ. Мерії Берліна та Відня лише опіблікували фото з конференцій. На них Віталій Кличко сидить на тлі герба та прапора України у кофтині кольору хакі. 

Точно так він виглядав під час півгодинного інтерв’ю Дмитру Гордону 2 квітня. Німецький журналіст-розслідувач Даніель Лауфер визначив, що п’ять публічних кадрів із дзвінка мають майже точні відповідники в інтерв’ю Гордону. Якщо кадри дійсно збігаються, вважає Петрів, то зловмисники певно скористалися третім способом, зробивши нарізку з квітневого інтерв’ю. 

 

 

Ліворуч — кадр з розмови з мером Берліна, праворуч — кадр з інтерв"ю Дмитру Гордону. Джерело: Даніель Лауфер

Завдання 3: підробити голос

Окрім візуальної схожості, європейські мери казали, що чули і голос Кличка. Професійно його синтезувати — надто складне завдання, каже Олександр Сердюк, СЕО стартапу Respeecher. Його компанія “омолодила” голос 68-річного Марка Хемілла, щоб у серіалі “Мандалорець” він звучав, як молодий Люк Скайуокер. Якщо припустити, що півгодинний дзвінок Кличка з берлінською колегою “озвучували” на голівудському рівні, то це десятки тисяч доларів і тижні роботи, вважає Сердюк. 

Не маючи відео, зробити висновки складно. Проте навряд чи зловмисники вдавались до таких капіталовкладень. Професійні пранкери вміють пародіювати вимову людей, а загальнодоступні додатки допоможуть підтягнути схожість, каже Петрів з Reface. 

Полегшувало завдання те, що фейковий Кличко розмовляв через перекладача. Частину артефкатів у відеоконференції можна списати на погану якість дзвінка. Це може бути частиною пояснення, чому співрозмовники запідозрили, що Кличко фейковий, тільки по тому, що він говорив, а не як виглядав.

Навіщо підроблювати Кличка? 

Мери — жертви обману стверджують, що не розкрили співрозмовнику якихось секретів. “Кличко” ж у бесіді з Берліном просував наратив, що українські біженці незаконно отримують допомогу, а чоловіків за допомогою поліції варто відправити назад в Україну. 

“Це частина реальності, де на війні всі засоби хороші”, — заявила мер Берліна Ґіффай. Вона вважає, що так зловмисники хотіли підірвати довіру та дискредитувати партнерів України. Такої самої думки і справжній Віталій Кличко. 

Радше за все ці дзвінки — демонстрація можливостей, вважає Влад Стиран, засновник консалтингової компанії з кібербезпеки BSG. Інших тенденцій, які б підсилювала “операція” з фейковим Кличком, він не бачить. Поки її розслідуванням займатимуться правоохоронці, людям варто звернути увагу на те, як працюють технології синтезування медіа та на що вони здатні, вважає CEO Respeecher.

Павло КРАСНОМОВЕЦЬ

Додати коментар

Користувач:
email:





Ринок валютний –
Дійшло до кульмінації
Тисячоліття.

- Fin.Org.UA

Новини

21:05 - Коментар МЗС України щодо звіту ОБСЄ стосовно порушень міжнародного права, пов’язаних із свавільним позбавленням волі українських цивільних осіб російською федерацією
21:00 - Новини 25 квітня: НБУ знизив облікову ставку, Сольський написав заяву про відставку
20:40 - Данія збільшить військову допомогу Україні у 2024 році на майже 600 млн євро
20:18 - Пропозиція США по використанню доходів від заморожених активів московія для України набирає обертів у G7 – Reuters
20:17 - На Хмельниччині для війська виділять 54 мільйони, отриманих із продажу комунального майна
20:07 - Україна та Велика Британія посилюють співпрацю в спортивній сфері напередодні Олімпіади
19:40 - Через обстріли на Харківщині УЗ тимчасово змінює рух приміських поїздів
19:40 - Экономика США: замедление роста и ускорение инфляции
19:38 - У Google Meet тепер можна переносити дзвінки з одного пристрою на інший без переривання звʼязку
19:05 - Унаслідок російського удару на Донеччині загинули троє залізничників
19:01 - У Києві відновили 70% енергообладнання, пошкодженого через ворожі обстріли
18:37 - Сольський подав заяву про відставку
18:30 - У Києві до середини червня обмежать рух на одному зі шляхопроводів
18:17 - Рада схвалила законопроєкт щодо створення реєстру постраждалих через агресію московія
18:14 - Як Данія інвестує в успіх України
18:01 - Лише 26% заявок про зруйноване та пошкоджене житло проходять верифікацію – Мінвідновлення
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 25.04.2024
17:39 - ПриватБанк завершив перший квартал із чистим прибутком у 14 мільярдів
17:31 - Мінекономіки відкрило грантову програму на 1 мільйон доларів для підприємниць 
17:27 - До обговорення пропонується порядок підготовки та оновлення планів безперервної діяльності, відновлення, фінансування страховика
17:23 - Мінветеранів залучатиме нотаріусів до удосконалення законодавства у сфері ветеранської політики
17:15 - Мінветеранів разом з великим бізнесом розвиватимуть можливості працевлаштування ветеранів й ветеранок, – Олександр Порхун
17:11 - Парламент прийняв у першому читанні закон, що започатковує створення системи обліку осіб, життя та здоров’я яких зазнало шкоди внаслідок збройної агресії рф
17:11 - Світові продажі Toyota вперше перетнули позначку у 10 мільйонів авто за рік
17:01 - Україна передала Європейській Комісії перший Звіт у межах Пакета розширення ЄС 2024 року
17:00 - Nasdaq100 может откатиться до 15800
16:35 - Минулого року було краще: серед компаній України значно підвищився дефіцит кадрів
16:27 - Рішення про накладення штрафу на ТОВ "ФК "ХАНТЕР" за порушення у сфері фінмоніторингу залишається в силі
16:06 - UniCredit попередив про обмеження на перекази для росіян
15:59 - Мін’юст: Презентовано програму PACE.UA щодо реформування пенітенціарної системи України


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9066
Канадський долар29.0135
Юань Женьміньбі5.4745
Чеська крона1.6915
Данська крона5.7007
Гонконгівський долар5.0675
Форинт0.108258
Індійська рупія0.4761
Рупія0.0024507
Новий ізраїльський шекель10.4698
Єна0.25503
Теньге0.089231
Вона0.028856
Мексиканське песо2.3263
Молдовський лей2.2218
Новозеландський долар23.6434
Норвезька крона3.6249
московський рубль0.43016
Сінгапурський долар29.1693
Ренд2.0917
Шведська крона3.6517
Швейцарський франк43.4266
Єгипетський фунт0.8282
Фунт стерлінгів49.6274
Долар США39.6702
Білоруський рубль14.4192
Азербайджанський манат23.3327
Румунський лей8.5448
Турецька ліра1.2201
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2905
Болгарський лев21.7407
Євро42.5205
Злотий9.8591
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92395.86
Срібло1087.83
Платина35955.09
Паладій39903.06

Курси валют, встановлені НБУ на 26.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861044.281044.281044.281044.282331877.24
2276561078.061078.061078.061078.06324496.06
227763997.7997.7997.7997.7997.70
2289101070.431070.431070.431070.4364225.80
229025983.97983.97983.97983.97983970.00
229470919.69919.69919.69919.69962915.43
2302621056.261056.261056.261056.26637981.04
AZRF011041.421049.861041.421049.8612547.68
CRSR061024.551024.551024.551024.5517417.35
FSTF021014.051021.481014.051021.4861968.50
IFZEMA110011001100110022000.00
TATM4.54.54.54.5450.00
XS47781550015500155001550062000.00

Дані за 25.04.2024