Потрапило зернятко під коване жорно: яким буде новий урожай в Україні

26.06 09:45 | Укррудпром

Апостроф, 25 червня 2022 . Опубликовано 09:20 26 июня 2022 года Через війну аграрії зберуть менше зерна, ніж у попередні роки.

Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило прогноз нового врожаю. Очікується, що цього року аграрії зберуть близько 65 мільйонів тонн зернових та олійних культур. Це майже на 40% менше, ніж у 2021 році, але навіть ці показники можуть виявитися недосяжними. Є й інші чинники ризику, що пов"язані з можливостями зберігання та експорту продукції. “Апостроф” розбирався в деталях.

Урожай зернових та олійних 2022 року в Україні, як очікується, становитиме близько 65 мільйонів тонн. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Зокрема, за його словами, цього року аграрії можуть зібрати до 50 мільйонів тонн зернових.

“Звісно, це менше, ніж у попередні роки, коли ми звикли до 60-75-85 мільйонів тонн. Але якщо взяти десятирічну історію, коли у нас було 40-45 мільйонів, то це не є критичним”, — зазначив Висоцький.

Він також уточнив, що із цих 50 мільйонів тонн зернових 18-20 мільйонів тонн становитиме врожай пшениці, близько 24 мільйонів тонн — кукурудзи, 5 мільйонів тонн — ячменю.

Також, за словами Висоцького, очікується, що у 2022 році буде зібрано понад 15 мільйонів тонн олійних культур, у тому числі близько 10 мільйонів тонн соняшника, 2,5-2,8 мільйона тонн сої та близько 2,5 мільйона тонн озимого ріпаку.

Урожай під час війни

Наведені заступником міністра цифри майбутнього врожаю справді виглядають досить скромно. Особливо на тлі показників 2021 року, які стали для нашої країни рекордними. Минулого року в Україні було зібрано 106,6 мільйона тонн зернових та олійних (84 мільйони тонн зернових та 22,6 мільйона тонн олійних).

У 2020 році врожай був гіршим — 65,4 мільйона тонн зернових і 18,5 мільйона тонн олійних, але й він суттєво більший, ніж те, що планується на цей рік.

Проте, наприклад, у 2018 році українські аграрії зібрали всього 24,6 мільйона тонн пшениці, 13,7 мільйона тонн соняшника та 2,6 мільйона тонн ріпаку, і це — ненабагато більше, ніж Мінагрополітики намітило цього року.

 

Але чи є реалістичним у принципі прогноз міністерства з огляду на те, що війна триває, а отже, всі ризики, пов"язані з нею, зберігаються?

За словами члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, враховуючи те, що озвучені Мінагрополітики цифри приблизно на 40% менші порівняно з показниками минулого року, можна говорити про те, що прогноз урожаю-2022 є цілком реалістичним.

“Основна територія, яка дає нам зернові, це — центр України — Полтавська, Черкаська, Кіровоградська області, а також Дніпропетровська, Миколаївська, північ Одеської. Там проблем немає. І якщо на цих територіях не буде прямих військових дій, урожай зберуть”, — сказав він у коментарі “Апострофу”.

Експерт з питань агропромислового комплексу Іван Томич менш оптимістичний із цього приводу.

“Виходячи з того, що сьогодні на полі, ці орієнтири (озвучені Мінагрополітики — “Апостроф”) можна взяти до уваги, — сказав він у розмові з виданням. — Але зважаюче те, що буде фактично зібрано, — я поставив би їх під сумнів”.

За його словами, основним фактором, який може негативно вплинути на збирання врожаю, є фактор бойових дій, які продовжуються: “Яке поле буде обстріляно, підпалено, де буде знищено техніку, — ніхто сказати цього не може. І це — найбільший ризик втрати частини врожаю”.

Не секрет, що ворог робить усе можливе, аби позбавити Україну заробітку на продажі аграрної продукції. Де це можливо, росія просто краде наш урожай, а де зробити цього не може, — намагається його знищити. Вже були випадки обстрілів сільськогосподарських угідь під час посівної, коли гинули люди, що працювали в полі, а також елеваторів та продовольчих терміналів в українських портах.

 

Олег Пендзин не виключає, що в майбутньому російські війська продовжать обстрілювати об"єкти української аграрної інфраструктури, але сумнівається, що це матиме масовий характер, оскільки окупанти вже відчувають певний дефіцит високоточних ракет, яких не вистачає і для військових об"єктів.

“До того ж, у нас немає двох-трьох елеваторів, у яких зберігаються мільйони тонн, — у нас величезна кількість дрібних елеваторів на 200-300 тисяч тонн, на півмільйона тонн. І що по всіх стріляти?” — додав експерт.

При цьому є й інші фактори ризику для цьогорічного врожаю. Один з них — дефіцит автомобільного палива.

“Через паливну кризу якусь частину врожаю ми теж можемо втратити, — каже Іван Томич. — До того ж не відомо, яку погоду подарує нам Бог”.

Не лише зібрати, а й зберегти

Але й це ще не все. Співрозмовник видання, пов"язаний із вітчизняним агросектором, який попросив не називати його імені, зазначив, що за певних умов аграрії можуть просто не зібрати якусь частину врожаю.

Йдеться не лише про ризик потрапити під обстріл чи про дефіцит палива.

“Якщо в аграріїв не буде можливості продати врожай, значна його частина просто залишиться незібраною”, — сказало джерело.

Проблеми з реалізацією продукції для аграріїв цілком ймовірні. Пов"язані вони насамперед із тим, що росія блокує українські порти, з яких неможливо вивезти продовольство на експорт. Якщо блокада продовжиться, новий урожай спіткає та ж сама доля.

Ситуація ускладнюється тим, що в Україні не вистачає потужностей для зберігання зерна.

“В Україні зараз реальних площ для зберігання в елеваторах на 50-55 мільйонів тонн. У нас десь 21 мільйон тонн не продано. А якщо до них додадуться ще 50 мільйонів тонн? — каже Олег Пендзин. — Можна тримати на токах, але дуже недовго, тому що зерно “горить”. Мається на увазі не те, що його хтось підпалює, а тому що воно дуже сильно гріється всередині, через що втрачається клейковина і білок. Зерно преє, і, якщо зерно випріває, це погано”.

Таким чином, навіть якщо показники врожаю будуть в рамках прогнозу Міністерства аграрної політики та продовольства, його частина, до того ж чимала, може загинути або сильно зіпсуватися.

Тож уся надія — на розблокування українського експорту.

“Якщо цього не зроблять, то на світ чекає реальний голод. Ні ООН, ні американці не можуть цього допустити, — переконаний Олег Пендзин. — Тому я думаю, що порти розблокують. Відправлятимуть НАТОвські конвої. Швидше за все, турецький військово-морський флот візьме на себе цю функцію”.

Що ж, як то кажуть, поживемо — побачимо. Певні сподівання на міжнародну реакцію є. Нещодавно країни “Великої сімки” (G7) поклали на росію відповідальність за поточне загострення глобальної продовольчої кризи. “Ми, “Велика сімка”, не допустимо, щоб російська загарбницька війна спровокувала голод у світі. Ми діятимемо спільно”, — заявив глава держдепартаменту США Ентоні Блінкен.

 

Віктор АВДЄЄНКО

 

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

00:10 - Поліція розпочала майже 4 тисячі кримінальних проваджень за фактами колабораціонізму, шпигунства та диверсійної діяльності, - Євгеній Єнін
22:15 - Менталитет. Чем российский отличается от западного?
22:05 - На Херсонщині поліцейські несуть службу у населених пунктах, які знаходяться під вогнем російського окупанта
22:05 - МВС та Medecins Sans Frontitres планують розширювати співпрацю
22:05 - Зараз Україна потребує спеціалізованого медобладнання для якісної роботи з пораненнями, – Олександр Комаріда
22:05 - У Київській області запрацював Центр безпеки
22:05 - Інформація про ліки та медичні вироби в закладах охорони здоров'я буде доступна в системі e-Stock
22:05 - Українські лікарні продовжують отримувати критично важливе обладнання
22:05 - Коментар МЗС України щодо домовленості із Швейцарією про представлення інтересів України на території росії
22:05 - Сергій Шкарлет привітав студентів, які стали переможцями і призерами Європейських університетських ігор та Чемпіонату світу з футзалу
20:25 - Інформація за повідомленнями членів Світової організації торгівлі, отриманими в період з 1 по 31 липня 2022 року (СФЗ, ТБТ)
20:25 - Програма мікрогрантів для бізнесу: майже 800 учасників отримають фінансування для старту чи розвитку власної справи
20:25 - Програма грантів для переробного бізнесу: аграрії можуть отримати фінансування для переробки своєї продукції
20:25 - За три місяці експорт зернових з України виріс у майже 3 рази
20:00 - 10 серпня: Ситуація у соціальній сфері
20:00 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом 18:00 10.08.2022 щодо російського вторгнення
20:00 - 10 серпня: Ситуація в енергетиці
20:00 - Розпочався візит Міністра оборони України Олексія Резнікова до Королівства Данія
20:00 - У Мінрегіоні обговорили чотири стратегічні документи у сфері термомодернізації
20:00 - МОЗ: Фахівці урядових «гарячих ліній» навчатимуться психологічної допомоги
20:00 - До порту «Чорноморськ» прибуло друге судно під завантаження
20:00 - Самоврядування медичних професій в Україні – це вимога часу, – Віктор Ляшко
19:55 - Павел Станчак: Ми готові приймати в систему біометан, який відповідатиме тим же вимогам, як і природний газ
19:40 - Андрей Ермак анонсирует централизованное распространение всей военной информации в Украине
18:50 - Сеть “АТБ” объявила об уходе из Донецкой области
18:50 - Последняя охота в ОРДЛО. Как оккупанты выгребают из Донбасса остатки пушечного мяса
18:50 - В Запорожье опровергли слухи о массовой эвакуации населения
18:50 - США выделяют Украине 89 млн долларов на разминирование территорий
18:50 - В банк “Сич” ввели временную администрацию
18:50 - Кабмин одобрил проект закона об инновационных парках


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.534
Канадський долар28.394
Юань Женьміньбі5.4157
Куна4.991
Чеська крона1.5375
Данська крона5.042
Гонконгівський долар4.6594
Форинт0.094334
Індійська рупія0.45986
Рупія0.0024589
Новий ізраїльський шекель11.1195
Єна0.27118
Теньге0.076443
Вона0.0279
Мексиканське песо1.8099
Молдовський лей1.8951
Новозеландський долар23.1187
Норвезька крона3.7858
Російський рубль0.60013
Сінгапурський долар26.5644
Ренд2.2218
Шведська крона3.6121
Швейцарський франк38.5704
Єгипетський фунт1.9112
Фунт стерлінгів44.3285
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5655
Румунський лей7.6344
Турецька ліра2.0366
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.3486
Болгарський лев19.1689
Євро37.5102
Злотий7.9745
Алжирський динар0.25091
Така0.38615
Вірменський драм0.089693
Домініканське песо0.67246
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.43966
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.5137
Малайзійський ринггіт8.2162
Марокканський дирхам3.5527
Пакистанська рупія0.15316
Саудівський ріял9.7363
Донг0.0015659
Бат1.00882
Дирхам ОАЕ9.9558
Туніський динар11.6305
Узбецький сум0.0033511
Новий тайванський долар1.22234
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.31815
Сомоні3.562
Ларі13.2615
Бразильський реал7.056
Золото65546.29
Срібло748.9
Платина34194.93
Паладій80457.14

Курси валют, встановлені НБУ на: 11.08.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
225791977.9978.05977.9978.0530316.55
2262601059.91059.91059.91059.9484374.30
BAVL0.350.350.350.3531500.00
VERES171.14171.14171.14171.1419681.10

Дані за 10.08.2022