Випуск №36 Новини з фінансового фронту від 20-22 травня 2022

23.05.2022 21:23 | Artem Shcherbyna

Ексклюзив. НБУ та валютний ринок
1. Факт. Нацбанк прийняв Постанову № 102, якою скасовує обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам. Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.
Також скасовано аналогічні обмеження на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном.
2. Простими словами, курс продажу валюти у банках тепер може перевищувати 32,17 грн/дол., аналогічно по іншим валютам. Враховуючи поточні курси на готівковому ринку, курс продажу USD має бути в діапазоні 36-38 пунктів.
На сторінках ФБ вже можна побачити коментарі щодо конвертації гривні на картці при оплаті закордоном вище 36 грн/дол. чи 44 грн/фунт.
3. Як я оцінюю дії НБУ. Якщо коротко, то від початку війни до початку травня регулятор був взірцем монетарної політики світового масштабу. Їм вдалося швидко вгамувати паніку перших днів, встановити жорсткі умови на валютному ринку та не допустити дефолтів банків перед вкладниками та кредиторами. Дії НБУ, без перебільшення, мають ввійти до курсів викладання банківської справи у провідних ВУЗах та MBA програмах.
У травні «щось пішло не так». Перші ластівки почалися, коли НБУ почав збільшувати друк гривні непрямими методами. Виплати переселенцям, купівля військових ОВДП на 120 млрд грн та рефінанс деяким банкам. Тобто почав з’являтися надлишок гривні, що за умов фіксованого курсу дуже небезпечно.
Додатково почала погіршуватися статистика по обсягу золотовалютних резервів НБУ (зниження з 27,5 до 26,9 млрд USD за три місяці з урахуванням розподілу 1,5 млрд USD спеціальних прав запозичення МВФ). За підсумками травня негативна тенденція звісно продовжиться. Я писав раніше, що другий квартал буде для України найтяжчім з економічної точки зору:
- до бюджету майже нічого не поступає, податки всі наперед сплатили ще у березні
- порти продовжують бути заблокованими, валютна виручка мінімальна
- фінансова підтримка західних партнерів зменшується
- видатки на оборону зростають, починаються інфраструктурні витрати на відновлення визволених регіонів та інше.
І третє, регулятор всіма правдами й неправдами боровся з арбітражерами – тими, хто шукає можливості купити, умовно валюту близько офіційного курсу (нижче 31,5) та продати по готівковому (донедавна, близько 35 грн/дол.). Кожного місяця видавалися певні обмеження, і у травні регулятор таки подолав арбітражерів. Це стало одним із факторів спекулятивного зростання курсу готівкового.
4. І от тепер, НБУ прийняв Постанову № 102. Відразу скажу, вважаю рішення невірним. Тяжко, звичайно, оцінювати весь масштаб проблем з банками та валютою зараз (багато статистики просто не публікується). Та й «зради» нам зараз не треба. Проте, останнє рішення НБУ приведе до наступного:
- фінансові можливості українців, що вимушено виїхали закордон та чемно тримали гривню на банківських картах, зменшяться на 20% (вже зменшились)
- арбітражних можливостей з’явиться ще більше, так як тепер буде повний хаос між крос-курсами на іноземні валюти (до прикладу, долар до фунта 1,25 пунктів, а через гривню можна знайти варіанти 1,20 пунктів)
- зменшення апетиту українців (та можливо нерезидентів) до військових ОВДП під 11% річних у гривні
- «знущання» над бізнесом, особливо ІТ, які змушені конвертувати валютні надходження у гривню за курсом 29,25 пунктів
- збільшення паніки у населення в додачу до пошуку палива, але то тимчасово.
5. Моє бачення більш ефективного кроку від НБУ. Назвемо це Постанова № 102-штрих:
- підвищити офіційний курс з 29,25 до 32,75 пунктів (цей рівень немає економічного підґрунтя, взяв для прикладу)
- підвищити облікову ставку з 10% до хоча б 13% (цей крок підвищив би інвестиційну привабливість ОВДП та банківських депозитів)
- залишити граничні межі продажу валюти банками на рівну +10% (ті самі 36 грн/дол., проте бідні ІТ продають валюту за більш-менш ринковою ставкою)
- додатково, можливо, обмежити діяльність «обмінників», щоб знизити спекулятивний попит.
Буду радий коментарям та критиці, якщо маєте аргументовану власну думку.
IN UKRAINE WE TRUST! СЛАВА ЗСУ!

Додати коментар

Користувач:
email:





Money flows like waves,
In the global financial sea,
Markets rise and fall.

- Fin.Org.UA

Новини

13:10 - Фіцо погрожує зупинити експорт електрики, якщо Україна не відновить поставки нафти в Словаччину
11:55 - Генераторний попит: у січні імпорт бензину в Україну збільшився на 70%
10:55 - Руйнування значні: московія знову атакувала енергооб'єкт ДТЕК на Одещині
10:00 - Рух потягів 21 лютого: як курсуватимуть на небезпечних ділянках
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 21.02.2026
07:00 - Монетизація покемонів: як блогер Логан Пол продав картку Pikachu за 16 мільйонів доларів
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:35 - Денис Шмигаль: Робота з ліквідації наслідків російських атак триває безперервно – 24/7
21:00 - Новини 20 лютого: скасування мит Трампа, Україна отримає 6 європейських ТЕС та ТЕЦ
20:50 - Міжнародна морська організація нарахувала 529 суден під фальшивими прапорами
20:40 - Фондовий ринок відреагував на скасування мит Трампа
20:12 - Онлайн-покупки: 73% українців не завершують замовлення через "бар’єри" – дослідження
19:50 - В Україні 21 лютого графіки відключення світла діятимуть у більшості регіонів
19:30 - Держагрореєстр перейшов у повну державну власність
19:15 - Угорщина заблокувала кредит на 90 мільярдів євро для України – FT
19:13 - Національний банк оскаржить судові рішення щодо скасування рішення регулятора про накладення на ТОВ "ВЕЙ ФОР ПЕЙ" штрафу за порушення у сфері фінмоніторингу
19:06 - Обійшли санкцій на 90 мільярдів доларів: FT розкрила тіньову мережу "Роснефти"
18:57 - Водій нардепа Лабазюка отримав підозру за відмову свідчити
18:55 - Штучний інтелект спричинив зупинку сервісу Amazon
18:49 - Grain from Ukraine: Пакистан отримав від України велику партію пшениці
18:25 - Свириденко розповіла, що вже виявив аудит "Енергоатома"
18:09 - Іспанія виділила 200 мільйонів євро на модернізацію енергетики та інфраструктури України
18:06 - "Київтеплоенерго" роз'яснило зміни у платіжках за опалення за січень
18:00 - Зроблено в Україні: в січні держава підтримала несировинний експорт на 5,2 млрд грн
17:55 - Нацбанк показав, яким буде курс долара і євро після вихідних
17:46 - У разі відмови заявку на "СвітлоДім" можна подати повторно – Мінрозвитку
17:25 - Молдова обмежила імпорт українського м'яса птиці – бізнес вимагає відповіді
17:20 - ОВА готують регіональні плани енергостійкості: ключові елементи
17:10 - Верховний суд США скасував глобальні мита Трампа
17:05 - Скасування "комуналки" у разі пошкодження будинку: профільний комітет ВР підтримав законопроєкт


Більше новин