Втратити вежі й мільярди, отримати Starlink: як мобільні оператори повертають зв’язок

18.05.2022 10:15 | Укррудпром

Лига Бизнес, 16 травня 2022. Опубликовано 09:30 18 мая 2022 года Мобільні оператори балансують між відновленням зв"язку й витратами в мільярди гривень. Як дають зв"язок окупованим територіям і як допомагає Starlink.

 З перших днів війни росіяни активно намагалися залишити Україну без інформації та зв’язку: масово атакували телевежі, прицільно знищували й “глушили” станції мобільного зв’язку. 

Оператори втратили сотні тисяч клієнтів, зазнали збитків на сотні мільйонів, але втрималися і відновлюють втрачені мережі. Як постраждала інфраструктура, що зі зв’язком на окупованих територіях і про що розповідає Big Data мобільних операторів? 

Про це ми запитали у компаній Vodafone та lifecell, які забезпечують зв’язком понад 20 млн абонентів України.

Масштаби руйнувань

Через відключення електроенергії, обстріли й бойові дії наразі не працює близько 7,5% базових станцій lifecell. Також знищено сім і пошкоджено 10 магазинів (працює 350).

Атаки окупантів на телеком-інфраструктуру часто були навмисними, каже СЕО Vodafone Ольга Устинова. Зокрема — розстрілювали базові станції (телеком-вежі), підривали гранатами силові кабелі. Наразі не працює менш як 10% мережі компанії.

Скільки втратили у грошах

Відновлення знищеної інфраструктури обійдеться Vodafone більш ніж у 1,5 млрд грн і ця цифра не остаточна. Складові цієї суми — як руйнування, так і недоотриманий дохід. Компанія втратила 400 000 клієнтів, які мігрували в березні, й надала безплатних послуг на 560 млн грн. 

В lifecell також зазнали фінансових втрат через руйнування інфраструктури та її багаторазовий ремонт. Утім, втрати від наслідків війни буде враховано у підсумках ІІ кварталу. 

Через успішні перші два місяці 2022 року втрати від війни поки що не позначаються на папері. І квартал показав у Vodafone 5,2 млрд грн доходу (+10%) та падіння прибутку до 515 млн грн (-42%).

У І кварталі 2022-го lifecell отримала 1,29 млрд грн доходу (+21,5% за рік) і 209 млн грн чистого прибутку (+151,7%). 

Міграція: про що говорять дані

Міграція абонентів Vodafone всередині країни впала на 70% у порівнянні з першими тижнями війни, каже керівниця компанії Устинова. Користування роумінгом впало на 65%. Українці продовжують покидати райони бойових дій. На початку травня найчастіше люди виїжджали з Херсонської, Запорізької, Харківської й Миколаївської областей.

У lifecell додають: за час війни більшість їхніх абонентів тимчасово переїхали до Львівської, Закарпатської, Черкаської, Вінницької та Дніпропетровської областей.

Разом з тим 72% усіх абонентів lifecell, які мігрували, зупинилися саме у невеликих містах і селах. Там люди почуваються безпечніше, адже там менше інфраструктурних і промислових об"єктів, пояснюють у компанії.

Дедалі більше українців повертаються додому, кажуть у lifecell. Найбільш активно — у Київську й Чернігівську області. На початок травня в Україну повернулося 12% абонентів lifecell, які покинули країну.

Споживання мобільного інтернету майже не змінилося: до війни це було 13 Гб на місяць, у березні — 11,4 Гб.

Зв"язок на окупованих територіях

На тимчасово захоплених росією територіях телеком-обладнання зазвичай пошкоджується або знищується, кажуть у lifecell. Також росіяни використовують спецобладнання, щоб “глушити” і вимикати зв"язок: це зафіксовано у багатьох містах сходу й півдня країни.

Компанії за можливості відновлюють зв"язок на цих територіях. У цьому допомагають супутникові канали мережі Stalink від компанії SpaceX, додає СЕО Vodafone. В обох компаніях запевняють: росіяни не можуть отримати дані користувачів навіть на окупованій території. Ці дані надійно захищені, кажуть там. 

Також у разі загрози оператори можуть в будь-який момент дистанційно відключити потрібну частину мережі. Тому не можна сказати, що окупанти контролюють зв"язок у тимчасово окупованих містах, додають у Vodafone.

Звільнені території: як повертають зв’язок

На звільнених територіях зв"язок повертають різними методами, в залежності від місцевості й оперативності, кажуть у lifecell. Зокрема — використали антени з надпотужним сигналом Vega (Сomarcom). Там, де збереглося радіообладнання, живлення забезпечують дизель-генератори, додає Устинова з Vodafone.

В обох компаніях зазначають роль Starlink у поверненні безперебійного зв"язку. До цих супутників можна було під"єднати базові станції та швидко відновити зв"язок у низці міст Київщини, діляться у lifecell. 

“Вірогідно, у майбутньому Starlink можна буде використовувати не тільки як тимчасове рішення під час війни, а і як ефективну альтернативу забезпечення зв’язку у віддалених районах”, — підсумовує СЕО Vodafone.

Александр МЯСИЩЕВ 

Додати коментар

Користувач:
email:





Regulation rules
SEC monitoring closely
Preventing frauds

- Fin.Org.UA

Новини

18:00 - У Венесуелі спалахнули протести через щоденні відключення світла
17:10 - Китай закриває аеропорт і зупиняє потяги через тайфун "Дельфін"
16:10 - У Марганці та сусідніх громадах відновили водопостачання після аварії
15:15 - Суд повернув державі Жовтневий палац вартістю близько мільярда
14:10 - В Україні не залишилося жодної неушкодженої електростанції – Зеленський
14:09 - Європейський Союз вніс до Фонду підтримки енергетики України додаткові €30 млн
13:00 - Україна уразила ще два НПЗ у московії – Генштаб
12:30 - Парадокси публічних закупівель: як форма підмінила зміст
11:50 - Україна пройшла рекордну серпневу спеку без відключень – Шмигаль
10:55 - Цього тижня українські регіони через Фонд підтримки енергетики отримали обладнання майже на 2 млн євро від Великої Британії, ЄС, Норвегії та Швейцарії
10:46 - У липні до Фонду підтримки енергетики надійшло 180 млн євро
10:40 - московія знищила важливі склади Фори: клієнти скаржаться на порожні полиці
10:32 - Енергосистема України пройшла період рекордної серпневої спеки без графіків відключення електроенергії, - Денис Шмигаль
10:05 - Сизранський НПЗ знову опинився під атакою: спалахнула пожежа
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 08.08.2026
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
20:00 - Новини 7 серпня: фігурантка "плівок Міндіча" отримала посаду в держпідприємстві, масована атака московія на Укрнафту
19:55 - Київ шукає тих, хто відремонтує метро між "Тараса Шевченко" і "Почайною" за 1,76 мільярда
19:40 - В Україні за місяць скоротилися міжнародні валютні резерви
19:13 - НБУ покарав 21 фінустанову за порушення, серед них Райффайзен
18:33 - Нацбанк дозволив не визнавати дефолт бізнесу на тлі атак московія
18:10 - Україна уразила шість суден тіньового флоту московія та 10 енерговузлів
18:00 - НБУ в липні застосував заходи впливу до 2 банків і 19 небанківських фінустанов за порушення у сфері фінмоніторингу та валютного законодавства
17:56 - Голова БЕБ: за пів року детінізація принесла державі 13,8 мільярда гривень
17:50 - Частина Києва залишилася без світла через аварію
17:29 - У Асоціації ритейлерів розповіли, як вплинуть удари московія на ціни
17:10 - Фігурантка "плівок Міндіча" отримала керівну посаду в стратегічному держпідприємстві
16:50 - московія атакувала Укрнафту: компанія втратила суттєві обсяги видобутку
16:32 - московіяни поцілили у склади логістичної компанії на Дніпропетровщині
16:30 - Мінус 21% попиту, але не обвал: чому житло в Києві не повторить сценарій Китаю


Більше новин