Газ в Європі б'є рекорди. Що це означає для України?

17.09 08:30 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 16 сентября 2021. Опубликовано 08:00 17 сентября 2021 года “Газпром” штучно створив дефіцит газу в Європі, кремлівська монополія шантажує європейський ринок, щоб бюрократи з ЄС поспішили з дозволом на комерційну експлуатацію Північного потоку — 2. В результаті, з початку року спотові ціни на газ в Євросоюзі зросли на 200%. А що Україна?

Ціни газу в Європі щодня б"ють рекорди. 15 вересня спотова ціна жовтневого ф"ючерсу на індекс TTF на газ на біржі ICE Futures досягла $964 за тис. куб. м, зрісши з початку тижня на 30%. Наступного дня котирування знизилися на 10% до $770.   

З першого вересня спотова ціна на газ в Європі зросла на 18,5%.

Ціна на газ зростають з початку року — з січня ріст становив вже 200%.

Причина історично високої ціни — це збіг кількох факторів:

Перший. Збільшення попиту на газ в результаті відновлення економіки і низькі запаси газу в газосховищах Євросоюзу через холодну зиму і спекотне літо — активна робота кондиціонерів потребувала збільшення генерації електроенергії.

“Газпром”, який має частку на ринку ЄС приблизно 43%, звів до мінімуму темпи наповнення європейських ПСГ. Кремлівська монополія контролює крупніші сховища газу в Австрії, Німеччині та Нідерландах.

В результаті, за місяць до початку сезону відкачки газу, європейські ПСГ заповнені на 70%. Це на 15,6% нижче середнього рівня за останні п"ять років.

Натомість Газпром активно наповнював сховища газу в Росії. Зараз компанія закачує чверть газу, що видобувається в Росії.

Другий. Відмова російського Газпрому бронювати додаткові обсяги газу по українській ГТС, щоб задовольнити попит на ринку ЄС.

Влітку традиційно відбуваються ремонти газопроводів “Північний потік” та “Ямал-Європа”. В цей час Газпром замовляв додаткові обсяги прокачки газу через Україну.

В 2020 році російський монополіст, на час ремонту газопроводів, не бронював додаткові потужності для прокачки більших обсягів через нашу ГТС, а недопоставлені обсяги газу були компенсовані з переповнених європейських газосховищ. Сховища були заповнені до рекордного рівня через можливе припинення транзиту газу через Україну з початку 2020 року.

В 2021 році Газпром також відмовився бронювати додаткові транзитні потужності через Україну і поставляв газ клієнтам зі сховищ, запаси яких цьому році опинились на найнижчому за п"ятирічну історію спостережень рівні.

За даними Оператора ГТС України, транзит природного газу через газотранспортну систему України в січні-серпні 2021 року, порівняно з аналогічним періодом 2020 року, зменшився на 15,2% до — 29,5 млрд куб. м.

Третій. В попередні роки збалансувати ціну газу на європейському ринку вдавалося за рахунок поставок скрапленого газу (LNG) морем.

Найбільшими експортерами LNG в світі є: США, Катар, Австралія, Малайзія, Нігерія і РФ.

Однак цього року виробники спрямували обсяги LNG в Азію, яка швидше всіх почала відновлюватися від пандемії COVID-19 і нарощувати попит на енергоресурси.

Внаслідок масової кампанії з вакцинації у світі швидко зростає попит на споживчі товари, це стимулює країни Азії, в першу чергу Китай, збільшувати обсяги виробництва і відповідно нарощувати попит на газ і як результат — ціну, яка перевищила європейську.

“Ситуація з низькими запасами газу накладається на небажання Газпрому сильно збільшувати закачування газу в сховища або збільшувати продажі на спотовому ринку напередодні запуску “Північного потоку — 2”, — йдеться в коментарі російським ЗМІ директора групи з природних ресурсів і сировинних товарів Fitch Дмитра Маринченко.

Кремль штучно створив дефіцит газу на ринку ЄС, з метою стимуляції європейських бюрократів до швидкої сертифікації “Північного потоку-2”.

ПП-2 не може бутим запущеним в комерційну експлуатацію до завершення сертифікації, яка може зайняти до шести місяців.

За словами радника міністра енергетики України Лани Зеркаль, німецький регулятор BNetzA має чотири місяці для розгляду заявки Північного потоку-2 на сертифікацію компанії як незалежного оператора трубопроводу. Далі BNetzA передасть звіт Європейської комісії, яка має два місяці для власного висновку і ще додатково два місяці, якщо це знадобиться. Початок роботи СП2 без дозволів призведе до застосування до нього санкцій.

Про те що дефіцит газу сформований штучно для збільшення цін, щоб мотивувати Євросоюз швидше дати дозвіл на введення в експлуатацію “Північного потоку — 2” визнали і в Кремлі.

Прес-секретар президента РФ Д.Пєсков заявив, що якнайшвидше введення в експлуатацію “Північного потоку — 2” збалансує ціни на природний газ в Європі.

ПП2 має потужність прокачки 55 млрд кубів газу на рік. Він йде паралельно Північному потоку, поєднує РФ і Німеччину через дно Балтійського моря.

Контракт на транзит газу між українським Нафтогазом і російським Газпромом був підписаний наприкінці 2019 року. Він передбачає прокачку не менше 40 млрд кубів газу на рік на умовах ship or pay (качай або плати).

Контракт закінчується в кінці 2024 року. Щорічно контракт приносить Україні близько $2 млрд плати за транзит. Після запуску ПП2 Газпром може забезпечити європейських споживачів газу без українського транзиту.

БізнесЦензор розбирався, що означає для України рекордно висока ціна газу в Європі.

Газу в сховищах достатньо, але він не весь — наш

На підконтрольній українській владі території України знаходиться 11 підземних сховищ газу загальною проектною ємністю 31 млрд куб. м. ПСГ управляються компанією Укртрансгаз, яка входить в НАК “Нафтогаз”.

На початок вересня в українських газових сховищах зберігалося 18 млрд кубічних метрів газу. У планах НАКу — увійти в опалюваний сезон з запасами газу більше 19 млрд куб. м газу.

Однак, з урахуванням динаміки цін на європейський біржах, реалізацію цих планів можна ставити під сумнів.

Тому наразі варто опиратися на цифру запасів в 18 млрд куб м газу. Це на 30 % менше минулорічних показників.

З цих 18 млрд куб м — 3,3 млрд куб м належить компанія нерезидентам. Вони, за бажанням, можуть підняти ці обсяги з ПСГ і експортувати до Європи, або ж продати тут — в Україні. Однак, зважаючи на ціни на європейських біржах, Україні не варто розраховувати на ці обсяги.

Ще 0,9 млрд куб м газу в ПСГ належить українським компаніям, які будуть поставлені комерційному сектору.

Окрім того, ще приблизно 5 млрд куб м газу в українських ПСГ — це технічний буферний газ, який неможливо підняти. Він потрібен для підтримання постійного тиску у сховищах.

Таким чином, для проходження опалювального періоду Україна може розраховувати мінімум на 8,8 млрд куб м, плюс поточні обсяги видобутку.

“Так, до початку опалювального сезону в ПСГ буде закачано понад 19 млрд куб. м газу. Цього вистачить, щоб стабільно пройти опалювальний сезон. Є певні побоювання, пов’язані з можливим реекспортом газу, що належить нерезидентам”, — цитує прес-служба т.в.о. генерального директора Укртрансгазу Сергія Перелома.

Однак ризики виконання планів Укртрансгазу створює теплова генерація, яка не забезпечила достатні обсяги запасів вугілля на своїх складах: на 6 вересня на складах ГК ТЕС було накопичено вугілля: 765,5 тис. тонн при плані 1,75 млн тонн.

Ймовірно, що до початку осінньо-зимового періоду Україна не забезпечить наповнення складів ТЕС вугіллям.

Відповідно, у разі холодної зими, ТЕС будуть змушені використовувати природній газ для генерації електроенергії.

За підрахунками ОГТСУ — це близько 1,8 млрд кубів в сезон. В такому разі 19 млрд кубів, які Україна планує накопичити в ПСГ до зими 2021-2022 років, може не вистачити для проходження опалювального сезону без ризиків.

Газ для населення не подорожчає, але його може не вистачити

Ріс ціни на газ на європейських біржах і в Україні для комерційного сектору не вплине на ціну ресурсу для населення, адже в квітні 2021 НАК “Нафтогаз” підписав з постачальниками договори на поставку населенню за фіксованої протягом року ціною.

Суть цих домовленостей в тому, що “Нафтогаз”, який контролює більше 70% видобутку газу в країні, весь рік продає постачальнику газ по фіксованій ціні. Той, у свою чергу, дає побутовим споживачам (населенню) річну фіксовану ціну — “річний продукт”.

Договори було підписано з двома десятками компаній на загальний обсяг — майже 10 млрд куб м газу і з діапазоном цін — від 7,42 грн/куб м до 8,20 грн/куб м.

Найменшу ціну і найбільший обсяг від “Нафтогазу” отримала компанія олігарха Дмитра Фірташа “Йе Енергія”, НАК з квітня зобов"язався продати їй 6 млрд куб м газу по 7420 грн/тис куб м.

70% розподілу газу в Україні контролює олігарх Дмитро Фірташ. Під брендом компанії Фірташа — Регіональна газова компанія перебуває 22 оператори газорозподільчих мереж (обл- та міськгази) із 42, які працюють в Україні. Більшість облгазів були придбані Фірташем при Януковичі за символічні суми.

Облгази не можуть постачати газ і одночасно продавати його споживачам. Тому паралельно з операторами ГРМ у Фірташа працюють газзбути під брендом “ЙЕ Енергія”, які контролюють мінімум 60% ринку поставок газу.

Договори з постачальниками газу “Нафтогаз” підписав 28 квітня, в день звільнення голови правління Андрія Коболєва. Пізніше він пояснив, що “схема продажу газу для населення” була схвалена президентом Володимиром Зеленським.

Чи вистачить населення газу по 8 грн\куб? Контракти “Нафтогазу” з постачальниками газу не передбачали обов"язкового продажу цього ресурсу населенню.

Тобто, ці компанії отримали ресурс в кілька разів дешевше ринку, щоб поставити населенню, але постачальники не зобов"язані продавати газ виключно побутовим споживачам і можуть перепродати промисловості.

Наприклад, компанія ЙЕ Енергія Фірташа, яка отримала найнижчу ціну від НАКу та найбільші обсяги газу, гіпотетично може перепродати природний газ хімічним заводам GroupDF Фірташа.

Хімпідприємства олігарха є найбільшими споживачами газу в Україні, оскільки це паливо для них, яке з початку року подорожчало на 200%, є основною сировиною для виробництва мінеральних добрив.

Тарифи на опалення не зростуть, але це неточно

З 20 травня припинили діяти спецобовязки (ПСО) на ринку газу, після чого виробники тепла повинні самостійно вибирати постачальника газу за цінами ринку.

В “Нафтогазі” запевняють, що піднімати тарифи на тепло через ціни на газ в цьому опалювальному сезоні не доведеться, оскільки монополія запропонувала теплокомуненерго річні контракти з незмінною ціною — 7,42 грн за кубометр газу.

Водночас питання “піднімати/не піднімати” тарифи повністю належить до компетенції місцевої влади. Таким чином, рішення про підвищення тарифів кожне окреме місто чи селище буде приймати самостійно.

Теплокомуненерго не поспішають підписувати з “Нафтогазом” договори на поставки газу по “спеціальній ціні”. На 16 вересня договір на поставку газу уклала тільки половина постачальників тепла.

Інша половина вимагає від Кабінету міністрів зобов"язати ТОВ “Газопостачальна компанія” Нафтогаз трейдинг” виключити з договорів на поставку газу з підприємствами ТКЕ:

— умови попередньої оплати;

— нарахування штрафних санкцій в розмірі 10% на загальний обсяг спожитого газу;

— списання коштів з рахунків теплопостачальних підприємств у разі виникнення боргів;

— надання банківських гарантій.

Окрім того асоціація “Укртеплокомуненерго” стверджує, що запропоновані “Нафтогаз Трейдингом” квоти на поставки газу нижче необхідних на 10-15%. Відповідно ТКЕ доведеться докуповувати різницю за ринковими цінами, а місцевим радам піднімати тарифи на опалення (при ціні 10-11 тис грн/тис кубів підняття тарифів оцінювалося на 15-40%).

Державний сектор готується купувати газ по 20-30 за кубічний метр

Україна — газодефіцитна країна, ми імпортуємо з ЄС приблизно третину річних обсягів споживання газу. Відповідно стрімкий ріст цін на європейських біржах моментально відбивається і на вартості газового ресурсу для українського бізнесу і державного сектору.

За даними Української енергетичної біржі, на вересень середньозважена спотова ціна газу для комерційного сектору знаходиться на рівні 20,3 тис грн/тис ку б.

НАК “Нафтогаз України” в серпні на вересень продавав газ по 18 тис/тис куб м.

На жовтень середньозважена ціна газу на УЕБ зросла до 31,2 тис грн/тис куб м. За аналогічними цінами газ на наступний місяць продає і “Нафтогаз”.

УЕБ

Однак це не означає, що український бізнес працює за такими тарифами, оскільки вказані ціни є спотовими, за якими газ постачається за короткими контрактами на умовах негайної поставки.

Водночас більшість українських підприємств, які в значній мірі залежать від газу, працюють за довгостроковими контрактами і фіксованими цінами, а на спотовому ринку закуповують обсяги, які виходять за рамки вказані в контрактах.

Однак ситуація з закупівлями газу державними організаціями виглядає набагато гіршою. Видання Наші гроші проаналізувало останні тендери з закупівлі палива, де очікуванні ціни встановлені на рівні 16-30 і більше гривень за кубометр. Це у два-чотири рази дорожче, ніж держава гарантує населенню.

Мова про підприємства та організації, які використовують газ для своїх мінікотелень по всій країні. Лікарні, школи, університети, військові частини, сільради.

Було проаналізована 25 організацій, з них дев"ять виставили очікувано ціну в діапазоні 21-30 грн/куб, шість — очікують ціну в 20 грн/куб, десять — в діапазоні 16,6-19,2 грн/куб. 

Юрій ВІННІЧУК

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

13:00 - Что делать, если сотрудники ничего не предлагают и не говорят о проблемах
13:00 - Fitch подтвердило рейтинги госбанков “B” и повысило рейтинг устойчивости Укрэксимбанка
13:00 - Виталий Кличко задрал стоимость строительства Подольского моста в Киеве почти вдвое — до 20 млрд гривен
12:06 - Новый спикер Рады подтвердил наличие препятствий для подписания закона об олигархах
12:06 - Сергей Курченко оставил без работы 12 тыс сотрудников промышленных предприятий на оккупированном Донбассе
11:12 - Владимир Зеленский и Сергей Шефир пытались незаконно вывести активы из банка Сергея Курченко
10:48 - Оперативна інформація про поширення та профілактику COVID-19
10:48 - Ознаки для визначення регіону зі значним поширенням COVID-19
10:18 - “Укргипромез” получил заказ на проект завода в Узбекистане
10:18 - Стаття Медведєва — тривожний сигнал для світу. Росія не має наміру жити мирно
10:18 - Сеть “Аптека доброго дня” покупает конкурента в киевском регионе
10:18 - “Мы вышли на тропу войны”. Ахметову бросили вызов на $2 млн. Но он может потерять больше
09:24 - Владелец зданий на территории киевского “Большевика” заявляет о законности их приобретения
09:24 - На Авдеевском коксохимическом заводе Рината Ахметова произошел пожар
08:30 - Печерский суд арестовал Театр юного зрителя в Киеве
07:36 - Не только цена на газ: о главных вызовах 2022 года
13:48 - Для удосконалення взаємодії з виконавцями оборонних закупівель у Міноборони створено Департамент державного гарантування якості, – Олександр Носов
13:48 - 18 жовтня розпочнеться прийом заявок до ІІ Всеукраїнського відкритого марафону з української мови
12:42 - Суд отказался арестовать Николая Лагуна с залогом в 1 млрд гривен
12:42 - НБУ выдал кредит рефинансирования на 50 млн гривен
11:48 - Еще 4 области перешли в “красную” зону карантина
11:48 - Специалистов “Укрэнерго” на допустили к проверке причин аварий на ТЭС Рината Ахметова
11:48 - Украина надеется договориться об увеличении реверсных поставок газа из Словакии
10:54 - Власти России не видят смысла обсуждать продление контракта на транзит газа через Украину
10:54 - Бизнесмен из окружения днепровского “Нарика” стал “смотрящим” за Запорожской областью от Банковой
10:00 - Кабмин передал Институт специальных сталей в подчинение Минстратегпрома
09:36 - Оперативна інформація про поширення та профілактику COVID-19
09:06 - Еще 4 области перешли в “красную” зону карантина Источник: https://biz.censor.net/n3294056
09:06 - Що заважає вітчизняному бізнесу наблизитися до зеленого курсу Источник: https://biz.censor.net/m3293776
09:06 - Специалистов “Укрэнерго” на допустили к проверке причин аварий на ТЭС Рината Ахметова


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар19.3652
Канадський долар21.1565
Юань Женьміньбі4.0892
Куна4.0496
Чеська крона1.2005
Данська крона4.0919
Гонконгівський долар3.3857
Форинт0.084505
Індійська рупія0.34946
Рупія0.0018527
Новий ізраїльський шекель8.1448
Єна0.23193
Теньге0.06183
Вона0.02206
Мексиканське песо1.2729
Молдовський лей1.5162
Новозеландський долар18.2865
Норвезька крона3.0889
Російський рубль0.36658
Саудівський ріял7.0226
Сінгапурський долар19.4606
Ренд1.7714
Шведська крона3.0082
Швейцарський франк28.3979
Єгипетський фунт1.6778
Фунт стерлінгів35.8566
Долар США26.3419
Білоруський рубль10.6488
Румунський лей6.1518
Турецька ліра2.9052
СПЗ (спеціальні права запозичення)37.1206
Болгарський лев15.5648
Євро30.446
Злотий6.6538
Алжирський динар0.1942
Така0.31132
Вірменський драм0.054972
Іранський ріал0.00063375
Іракський динар0.018231
Сом0.31389
Ліванський фунт0.017657
Лівійський динар5.8373
Малайзійський ринггіт6.3551
Марокканський дирхам2.9409
Пакистанська рупія0.15613
Донг0.0011694
Бат0.78536
Дирхам ОАЕ7.2468
Туніський динар9.4198
Узбецький сум0.0024895
Туркменський новий манат7.605
Сербський динар0.26211
Азербайджанський манат15.662
Сомоні2.3536
Ларі8.5403
Бразильський реал4.9316
Золото46779
Срібло601.83
Платина26740.72
Паладій54805.11

Курси валют, встановлені НБУ на: 18.10.2021

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
MHPC22522522522511250.00
NVTR0.450.450.450.451800.00
UNAF2582582582587740.00

Дані за 13.10.2021