Наталія Алюшина: Старт реформи оплати праці, впровадження HRMIS, адаптація державної служби до сучасних викликів - ключові напрями діяльності НАДС у 2020 році

05.03.2021 17:30 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

Минулий рік став не лише для НАДС, а й усієї державної служби роком змін та нових можливостей.
Адаптація державних службовців до умов віддаленої роботи, реалізація реформи оплати праці на основі класифікації посад, активна робота в HRMIS, налагодження співпраці зі службами управління персоналом в органах місцевого самоврядування, розвиток системи професійного навчання – про ці та інші досягнення НАДС прозвітувала Голова Агентства Наталія Алюшина під час публічного звіту, 4 березня. “Хочу акцентувати увагу на важливості та нагальності удосконалення системи державної служби в Україні.
Пріоритетність цього завдання підтверджена і в Стратегії реформування державного управління, і в Стратегії національної безпеки України, Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи «Функціонування демократичних інститутів в Україні», Меморандумі про економічну і фінансову політику між Україною та Міжнародним валютним фондом.
НАДС впевнено рухається до наміченої цілі, адже від реформи державної служби значною мірою залежить успіх й інших реформ.
Бо саме ефективність та спроможність системи державної служби, обумовлює здатність країни надавати якісні послуги та забезпечувати інтереси її громадян”, - відзначила під час свого виступу Наталія Алюшина. Одним з головних акцентів у доповіді Голови Агентства - була реформа системи оплати праці держслужбовців.
Нову модель оплати праці розроблено відповідно до рекомендацій SIGMA.
Відповідну законодавчу ініціативу представлено на Комітетських слуханнях за участю Представництва ЄС в Україні, народних депутатів України, міністрів та інших стейкхолдерів й партнерів. У рамках кроків з реалізації реформи, НАДС підготовлено ключові документи.
Серед них Концепція реформування, методика проведення класифікації посад та дорожня карта реформи. Також розпочато експериментальний проект щодо запровадження системи оплати праці на основі класифікації посад.
Його учасниками стали: НАДС та його територіальні органи, СКМУ, Міністерство фінансів та Міністерство цифрової трансформації.
Пілот триватиме протягом 2021-2022 років. Наступний важливий проект НАДС - впровадження інформаційної системи управління людськими ресурсами на державній службі (HRMIS).
Впродовж року кількість державних органів, залучених в Систему, зросла від 3 до 25.
Крім того, до HRMIS було внесено інформацію щодо 16 406 працівників.
Для порівняння, на початок року ця цифра становили лише 960.
А ще створено комплексну систему захисту інформації (КСЗІ), проведено її державну експертизу та отримано атестат відповідності. Слід зауважити, що станом на 31 грудня 2020 року в НАДС повністю завантажено дані щодо заробітної плати, опрацьовано всі кадрові операції, проведені у підсистемі «Штат і персонал».
Здійснено нарахування, сформовано платіжні відомості і звіти у підсистемі «Зарплата та табель». А ще впродовж минулого року прийнято 15 актів законодавства з питань формування та реалізації політики у сфері управління персоналом на державній службі.
Зокрема, передбачено можливість для державних службовців працювати за межами адміністративної будівлі та встановлювати гнучкий графік роботи.
Крім цього, враховано і можливість дистанційного проведення тестування на знання законодавства кандидатів на зайняття посад категорій «Б» і «В», які не належать до посад фахівців з питань реформ, та співбесіди на зайняття посад категорій «А», «Б» і «В» з допомогою відеоконференції.
Це сприятиме стабільному проведенню конкурсів навіть під час карантину. Працює НАДС і над створенням належних умов для професійного розвитку публічних службовців.
Прийнято 24 законодавчих та нормативно-правових актів, в основі яких – інноваційні засади функціонування та розвитку системи професійного навчання.
Запроваджено єдині підходи до проведення оцінювання результативності професійного навчання публічних службовців.
Щодо кількісних показників, то протягом року забезпечено підвищення кваліфікації 44 304 державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування за рахунок коштів державного бюджету. У лютому 2020 року розпочав роботу Портал управління знаннями.
На кінець року в системі зареєстровані 38 038 держслужбовців і посадових осіб місцевого самоврядування та 107 закладів освіти.
Портал став важливою інформаційною платформою для підвищення рівня професійних знань. Окрему увагу слід приділити співпраці з міжнародними партнерами.
А це 15 міжнародних проектів, програм та організацій.
Серед яких - Представництво ЄС в Україні, Світовий банк, програма SIGMA, ООН Жінки, Рада Європи, Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Деспро, СІДС, Фонд Ганса Зайделя, Фонд імені Фрідріха Еберта.
Спільна робота спрямована за такими напрямами, як: реформа системи оплати праці; управління людськими ресурсами; професійний розвиток публічних службовців; трансформація культури державної служби; автоматизація та цифровізація процесів та процедур на державній службі та ін. Одним із важливих кроків стало часткове відновлення контролюючих функцій НАДС.
Зокрема, було відновлено дієвий механізм виявлення та запобігання в державних органах порушень, пов’язаних з прийняттям, проходженням та припиненням державної служби, відповідно до вимог Закону України «Про державну службу». Не менш амбітним буде для НАДС і 2021 рік.
Серед ключових пріоритетів Агентства Наталія Алюшина відмітила: реалізацію реформи системи оплати праці.
Зокрема, завершення класифікації посад та розробку системи грейдів (зарплатних рівнів) для посад державної служби.
НАДС має забезпечити прозору та конкуренту систему оплати праці для державних службовців; удосконалення процедури проведення конкурсу.
Наразі готуються зміни, спрямовані на централізацію та автоматизацію процесу проведення конкурсу, а також підвищення прозорості та довіри до конкурсної процедури; продовження впровадження HRMIS.
Впродовж 2021 року заплановано підключити до HRMIS 25% працівників усіх державних органів; актуалізацію законодавства про службу в органах місцевого самоврядування; формування організаційної культури державної служби.
Зокрема, оновлення загальних правил етичної поведінки держслужбовців спрямованих на формування етичних принципів та дотримання гендерної рівності на державній службі; діджиталізацію системи формування та розміщення державного замовлення, а також розробка концепції Вищої школи публічного управління для забезпечення професійної підготовки управлінських кадрів на державній службі. З повним звітом можна ознайомитися за посиланням - https://bit.ly/3aRSAe2

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks rise and they fall,
Tickers flash and then they stall,
Money changes all.

- Fin.Org.UA

Новини

20:34 - Україна та Польща підписали Меморандум про співробітництво у сфері енергетики
19:42 - Герман Галущенко в Одесі: Ворог повернувся до масованих атак по енергосистемі, але ми впораємось
19:36 - Міноборони ініціювало роботу над законодавчим визначенням поняття «кібервійна»
18:49 - Ігор Клименко зустрівся у Варшаві з родинами загиблих нацгвардійців
18:38 - Руслан Стрілець та Пауліна Генніг-Клоска домовилися про посилення українсько-польської співпраці у сфері захисту довкілля
18:28 - Ольга Стефанішина та Міністр у справах ЄС Польщі Адам Шлапка провели першу зустріч у межах польського-українського діалогу щодо євроінтеграції
18:15 - Слабость внутреннего спроса придавливает евро, поддерживает DAX
18:10 - Оштрафовано об’єкти оверсайту платіжної інфраструктури
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 28.03.2024
17:27 - Оновлено порядок виконання міжбанківських платіжних операцій через СЕП
17:26 - Держмитслужба спільно з Американською торговельною палатою працюватимуть над посиленням діалогу між бізнесом і митними органами
17:07 - УОП оновлює систему закупівель: тендери повертають на Prozorro 
17:05 - Денис Шмигаль: Україна та Польща спільно працюють над питанням збільшення зброї для нашої держави
16:55 - "Зелена" генерація допомагає уникнути відключень світла в Одеській області
16:44 - Уряди України та Польщі реалізовують спільні кроки для розблокування кордону, — Прем’єр-міністр
16:27 - Україна звернулася до Польщі з проханням про вільний пропуск пального через кордон
16:12 - Втрати від виходу іноземних компаній з московія оцінюються у понад 100 мільярдів доларів - Reuters
16:10 - Олександр Порхун: Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі можуть відбутися наприкінці літа – на початку осені 2024 року
16:07 - Туск після переговорів зі Шмигалем: Ми близькі до того, щоб знайти рішення
16:06 - Майже 170 тисяч документацій із землеустрою та оцінки земель оцифрували землевпорядники Львівщини
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 29.03.2024
15:57 - Порядок документування страхових виплат фізичним особам для цілей оподаткування буде оновлено
15:55 - Голова Фонду держмайна України Віталій Коваль зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Нідерландів в Україні Єннесом де Молом
15:44 - Експорт 4 видів агрокультур: ліцензії видаватимуться з погодженням з Польщею
15:39 - Україна та Польща підписали меморандум про взаєморозуміння у сфері охорони здоров’я
15:32 - Ігор Клименко зустрівся із Міністром внутрішніх справ та адміністрації Польщі Марціном Кєрвінським
15:30 - "Укрнафта" розпочала ребрендинг мережі АЗС Glusco
15:24 - Новий міжнародний залізничний маршрут Київ — Кошице планується запустити цього року, - Мінінфраструктури
15:20 - Понад ₴21,6 мільярда податків і зборів сплатив Київстар за 2 останніх роки
15:18 - Цього року планується запустити залізничний маршрут з Києва до Словаччини


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5135
Канадський долар28.8988
Юань Женьміньбі5.4258
Чеська крона1.6737
Данська крона5.6807
Гонконгівський долар5.0125
Форинт0.107262
Індійська рупія0.47027
Рупія0.0024708
Новий ізраїльський шекель10.6496
Єна0.25938
Теньге0.087503
Вона0.029136
Мексиканське песо2.3679
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4191
Норвезька крона3.6239
московський рубль0.42382
Сінгапурський долар29.055
Ренд2.0662
Шведська крона3.6744
Швейцарський франк43.3865
Єгипетський фунт0.8279
Фунт стерлінгів49.5641
Долар США39.2214
Білоруський рубль14.2561
Азербайджанський манат23.0755
Румунський лей8.5194
Турецька ліра1.2132
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9734
Болгарський лев21.6657
Євро42.367
Злотий9.8289
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото86820.49
Срібло968.09
Платина35516.55
Паладій39860.32

Курси валют, встановлені НБУ на 29.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501006.631006.631006.631006.63145961.35
2262861032.451032.451032.451032.451073748.00
2288111122.611122.611122.611122.6122452.20
229025972.87972.87972.87972.872043027.00
BAVL0.240.240.240.24129600.00
CRSR061003.071003.071002.961003.07358088.07

Дані за 28.03.2024