Чому Україна залишилась без вугілля посеред зими

28.01 17:12 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 28 января 2021. Опубликовано 16:20 28 января 2021 года Як попереднє керівництво Міненерго, захищаючи інтереси ДТЕК Ріната Ахметова, довело енергосистему до можливих відключень споживачів через нестачу вугілля?

Нацкомісія що здійснює регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 25 січня провела відкрите засідання, на якому обговорювалась проблема критичного зниження запасів вугілля на складах теплових електростанцій (ТЕС).

Про масштаб проблеми розповів головний диспетчер НЕК “Укренерго” Віталій Зайченко. За його словами, склади вугільних електростанцій спрацьовані до найнижчого рівня за весь період незалежності України.

Результатом засідання НКРЕКП стало рішення щодо позапланової перевірки операторів ТЕС щодо причин відсутності вугілля на складах.

Станом на 25 січня, на складах ТЕС знаходилось 0,45 млн тон вугілля. Половина цього запасу сконцентрована на двох станціях: ДТЕК Луганська ТЕС, яка розташована на лінії зіткнення з так званою ЛНР на сході України, та Слов"янська ТЕС Максима Єфімова, яка виведена в аварійний ремонт до кінця зими.

Як відомо, в Україні діють 12 великих ТЕС, 8 з яких сконцентровані в холдингу ДТЕК Ріната Ахметова. Ще три — в державному Центренрго, одна — в Донбасенерго Максима Єфімова.

Вугілля залишилось на 2-5 діб. Збалансувати систему, за словами Зайченка, можна або при переході на спалювання природного газу, або за рахунок відключення споживачів.

Ймовірно, до відключення побутових споживачів справа не дійде. До цього Укренерго використає інструмент: Графік обмеження потужності (ГОП) великих споживачів.

Якщо і це не допоможе збалансувати систему, буде задіяний Графік аварійного відключення (ГАВ) споживачів. У народі: “віялові відключення”.

Поки що систему рятує спалювання природного газу на держгенерації Центренерго та імпорт електроенергії з Білорусі. Але в разі зниження температури ы цих заходів буде недостатньо.

БізнесЦензор дослідив, що призвело до найбільшого дефіциту вугілля на складах ТЕС.

Тепла минула зима

Причини кризи були закладені ще на початку 2020 року. Зима 2019 — 2020 років була несподівано теплою. Тому генеруючі компанії, що оперюють теплоелектростанціями (ГК ТЕС) вийшли з зими із рекордно затареними складами вугілля.

Згідно даних Мінекології, станом на останній місяць зими — 28 лютого 2020 року — на складах ГК ТЕС знаходилось 2,36 млн тон вугілля.

Для порівняння, згідно Прогнозного енергетичного балансу, достатній рівень запасів на цей час становив 0,74 млн тон. Тобто, в три рази менше фактичного.

Максимально можливі обсяги запасів вугілля на складах ТЕС — 5,4 млн тон. При цьому, Україна кожного року входить в зиму із запасами на складах приблизно 2,6 млн тон.

Такі запаси дозволяють пережити періоди низьких температур, коли обсяг спрацювання вугілля на ТЕС значно перебільшує можливість його підвозу.

Тепла зима і профіцит вугілля спонукали вуглевидобувні підприємства, в першу чергу — ДТЕК, знизити видобуток вугілля.

Як відомо, ДТЕК видобуває більше 90% енергетичного вугілля в країні та забезпечує виробництво 65% теплової генерації.

Карантинні заходи через коронавірус

Також важливим фактором, що посприяв майбутньому дефіциту, стало введення Кабміном карантинних заходів у зв"язку з пандемією COVID-19.

Це призвело до призупинення багатьох бізнесів. В країні різко впало споживання електроенергії — відповідно, ще більше вугілля потрібно було на ТЕС.

Через карантин системний оператор НЕК “Укренерго”, який забезпечує диспетчеризацію енергосистеми, переглянув Прогнозний енергетичний баланс на 2020 рік.

Міненерго на чолі з Ольгою Буславець затвердило його наприкінці квітня. Документ передбачав річне зниження споживання електроенергії на 6,2% — до 139 млн МВт-г.

Документ скорочував прогнозне виробництво АЕС на 7 млн МВт-г та ТЕС — на 3 млн МВт-г.

Вже через кілька днів після цього ДТЕК Ріната Ахметова заявив про зупинку вуглевидобувних підприємств через профіцит вугільної продукції.

У жовтні ДТЕК відмовився від оренди п"яти шахт об"єднання Добропіллявугілля, переклавши на державу проблеми реалізації вугілля.

Заборона імпорту вугілля і електроенергії

Коли стало зрозуміло, що в Україні спостерігається зниження споживання і профіцит генерації, НКРЕКП під головуванням Валерія Тарасюка заборонила імпорт електроенергії з Російської Федерації і Білорусі з 10 квітня “до закінчення кризової ситуації”.

Згодом виявилось, що кризова ситуація тривала до кінця 2020 року. І лише з січня 2021 року можливість імпорту електроенергії була відновлена.

В той же час, уряд Дениса Шмигаля з 15 квітня ввів мито у 65% на імпорт вугілля газової групи з Російської Федерації. Цей захід не дозволив впасти ціні на вугілля в Україні.

Як відомо, до призначення прем"єром на початку березня, Денис Шмигаль очолював “ДТЕК Бурштинська ТЕС”.

Міністерством енергетики з квітня по листопад 2020 року у якості виконуючої обов"язки керувала Ольга Буславець, рішення якої свідчать про лояльність до групи ДТЕК Ахметова.

У грудні 2020 року Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розсекретило переговори менеджерів ДТЕК, в яких вони називали Буславець, “людиною, що полегшить наше життя”.

Іншими словами, керівництво Міненерго та уряду протягом 2020 року приймало рішення на користь ДТЕК. Але в кінцевому рахунку вони призвели до кризової ситуації у січні 2021 року.

Використання газу на Центренерго

Із запровадженням карантину в країнах Європи, почали падати ціни на всі енергоносії. Втім, через загороджувальне мито на імпорт вугілля, в Україні цей вид палива не дешевшав.

Користуючись низькими цінами на газ, державна генерація Центренерго, яка знаходиться під контролем групи Ігоря Коломойського, почала спалювати природний газ замість вугілля.

Це скоротило доходи державних вуглевидобувних підприємств, у яких саме Центренерго купує паливо. Відповідно, держшахти отримали менше виручки для інвестицій у проходку.

Як відомо, вугільна галузь доволі інерційна. Інвестиції в моменті дають приріст видобутку лише через півроку.

Затримка вводу в експлуатацію трьох блоків АЕС

Все описане вище ускладнювало життя вуглевидобувним підприємствам і тепловій генерації протягом 2020 року. Але лише опосередковано вплинуло на ситуацію з нестачею вугілля у січні 2021.

Головна причина проблеми криється у несвоєчасному вводі в експлуатацію трьох енергоблоків Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) наприкінці 2020 року.

Ці блоки мали вийти з планового ремонту в жовтні — з початком опалювального періоду. Втім, державний оператор АЕС — НАЕК Енергоатом — із запізненням закупив резервні дизельні електростанції (РДЕС). Та ще й у несертифікованого постачальника.

Через це Держінспекція ядерного регулювання (ДІЯР) під керівництвом Георгія Плачкова довгий час не давала дозвіл на введення в експлуатацію блоків АЕС у роботу.

Зі свого боку, Енергоатом в середині листопада звинуватив у ситуації, що склалась, очільницю Міненерго Ольгу Буславець. За твердженням сайту компанії, Міненерго навмисно “зламало” графік планового ремонту АЕС, щоб збільшити виробництво теплової генерації в інтересах ДТЕК.

З 15 енергоблоків 4 українських АЕС протягом листопада працювало всього 10. Протягом грудня — 11.

Через це ТЕС спрацьовували вугілля зверх прогнозного балансу. Імпорт в цей час був заборонений. Таким чином, через відсутність запланованого обсягу атомної генерації, ТЕС спалювали вугілля, яке знадобиться країні під час морозів у січні 2021.

Але згодом ТЕС не підвезли на склади достатньо палива.

Маніпуляція Міненерго з вимогами до мінімальних залишків на складах

Дивлячись на спрацювання вугілля понад прогнозні показники, системний оператор Укренерго сповістив ГК ТЕС про необхідність підвести додаткові обсяги палива.

“Що стосується ситуації у листопаді-грудні, всі генкомпанії були попереджені мною особисто на комісії міністерства, на який розглядалось питання щодо затримки виводу з ремонту блоків АЕС”, — заявив головний диспетчер Укренерго Віталій Зайченко на засіданні НКРЕКП 25 січня.

Як міністерство, НКРЕКП і уряд дозволили ГК ТЕС критично знизити запаси вугілля на складах?

Відповідь криється у показнику “Гарантовані запаси відповідно Порядку формування Прогнозного балансу ОЕС України”. Це вимоги міністерства до мінімальних запасів на складах ТЕС.

Проаналізувавши дані міністерства щодо динаміки накопичення вугілля на складах ТЕС, можна побачити, що вимоги до запасів постійно зростали з початку опалювального періоду.

Але 11 грудня 2020 року ці вимоги були різко знижені. З 1,58 млн тон 10 грудня до 0,85 млн тон 11 грудня.

Для збільшення відкрийте у новому вікні

Це дозволило ГК ТЕС, не порушуючи ліцензійні умови, продовжувати спалювати вугілля.

Вимоги були змінені Міністерством енергетики. Формально на 10 грудня його очолював Юрій Бойко, який змінив Буславець у статусі в.о. 20 листопада. Але 8 грудня Бойко вчергове пішов на лікарняний. Відповідно, керувати міністерством залишилась Буславець.

Навіщо ДТЕК утворив кризу?

Вся ця ситуація виглядає, як спланована компанія. Спочатку лобісти ДТЕК в уряді зробили все для того, щоб скоротити виробіток атомної генерації та дати можливість ДТЕК використати вугілля на ТЕС і заробити на продажі електроенергії.

Паралельно, ДТЕК пролобіював заборону імпорту електроенергії і вугілля. Все це було потрібно для збереження високої ринкової ціни електроенергії.

Згодом, коли у січні в Україну прийшли морози, ситуація вийшла з під контролю. Але ДТЕК скористався нею, щоб шантажувати уряд.

На засіданні НКРЕКП 25 січня генеральні директори “ДТЕК Східенерго” — Іван Бахтін, “ДТЕК Дніпроенерго” — Сергій Дехтяренко та “ДТЕК Західенерго” — Олег Таращук в один голос наполягали на виплаті боргів за послуги балансування з боку Укренерго загальним обсягом до 2 млрд грн.

За їх твердженням ці борги, а також збільшення виробітку у листопаді-грудні через затримку виводу з ремонтів блоків АЕС, стали головною причиною відсутності вугілля на складах ТЕС.

При цьому, всі менеджери ДТЕК закликали НКРЕКП відмовитись від позапланової перевірки ГК ТЕС, бо це “буде відволікати спеціалістів від пошуку вугілля”.

Нестача електроенергії в системі через дефіцит вугілля призвела до росту ринкової ціни електроенергії на ціноутворюючому Ринку на добу наперед (РДН).

Для збільшення відкрийте у новому вікні

Згідно даних ДП “Оператор ринку”, ціна РДН в Об"єднаній енергосистемі (ОЕС) України була високою з середини по кінець грудня 2020 року, і з середини січня 2021 року.

Що буде далі

Якби Міненерго не знизило 11 грудня вимоги до мінімально необхідних запасів вугілля на складах ТЕС, це дало б сигнал про нестачу палива. НКРЕКП і Кабмін могли б відкрити імпорт електроенергії з Білорусі ще наприкінці 2020 року.

З одного боку, імпорт дозволив би не спалювати вугілля у листопаді-грудні, яке знадобилось енергосистемі у січні. З іншого боку — він би притримав ріст ринкової ціни електроенергії наприкінці року.

Але це йде врозріз з інтересами найбільших гравців ринку електричної енергії. Це ДТЕК Ахметова і компанія Юнайтед Енерджі з групи Коломойського, яка наприкінці 2020 року викупила значні обсяги електроенергії у державних Енергоатому і Центренрго на перше півріччя 2021 року.

Імпорт електроенергії в ОЕС України з Білорусі став можливим лише з 1 січня 2020 року, коли НКРЕКП втратила повноваження забороняти його.

Імпорт електроенергії з Білорусі сьогодні йде повним ходом. За даними Укренерго, протягом тижня 18 — 25 січня він склав 1,7% від загального електроспоживання. 18 січня Білорусь навіть надала Україні аварійну допомогу в рамках укладеної у грудні 2020 року угоди, щоб збалансувати систему.

Але в разі ще одного значного похолодання, цей крок вже не врятує систему. За даними головного диспетчера Укренерго Віталія Зайченка, технічно імпорт з Білорусі обмежений потужністю 900 МВт. Це менше потужності одного енергоблоку АЕС.

Сергый ГОЛОВНЬОВ

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

22:24 - У Чернігівській області податкова міліція забезпечила відшкодування до бюджету в розмірі понад 3 млн гривень
21:06 - Мінцифри допоможе потенційним підприємцям відкрити власну справу в креативній індустрії
21:06 - Відбулося засідання робочої групи з питань удосконалення законодавства щодо розвитку і регулювання ринку соціальних послуг
19:42 - НБУ заметил улучшении нестроений бизнеса после завершения локдауна
19:00 - Віце-прем’єр-міністр України представив нового голову Державного космічного агентства
19:00 - Ігор Петрашко: На рекордні 1,2 млрд грн видано кредитів бізнесу за минулий тиждень у рамках Програми 5-7-9
19:00 - Україна посилює співпрацю з Трастовим фондом НАТО з медичної реабілітації військовослужбовців
19:00 - Мінекономіки розробило порядок використання антибіотиків у ветмедицині
19:00 - Відбулася чергова зустріч агроподаткового штабу
19:00 - Рік діяльності Уряду: Підтримання на належному рівні обороноздатності держави, боєздатності ЗСУ
19:00 - Наталія Рубан: 98 % документальних планових перевірок є результативними
19:00 - Інформаційна довідка щодо стану надходжень до бюджету у січні – лютому 2021 року
19:00 - Михайло Тітарчук: У 2020 році ДПС змогла подолати негативну тенденцію щодо зростання податкового боргу
18:48 - Межбанк закрылся долларом по 27,96
18:48 - Главный рейдер Украины получил половину торговой сети “Цитрус”
18:48 - Закон об инвестнянях требуют подкрепить правками в Налоговый и Таможенный кодексы
18:48 - Сергей Лещенко в феврале получил в “Укрзализныце” треть миллиона гривен
18:48 - Нацсовет по ТВ разбазарил более 96 млн гривен
18:48 - Минэкономики обсуждает создание Фонда фондов
18:42 - Команда Міністерства інфраструктури взяла участь у семінарі «Підвищення інституційної спроможності та аналізу транспортної політики та майстер плану»
18:42 - З 28 березня поїзди сполученням Київ-Маріуполь прибуватимуть майже на 1 годину раніше, - Владислав Криклій
18:42 - В Мінінфраструктури відбувся навчальний вебінар на тему «Підхід до імплементації Директиви ЄС/2017/2397 від 12 грудня 2017 року»
18:42 - Укрзалізниця оголосила тендер на придбання 100 нових пасажирських вагонів у 2021 році, - Владислав Криклій
18:42 - Повідомлення про початок проходження перевірки відповідно до Закону України «Про очищення влади»
17:54 - Нацагентство по предупреждению коррупции остановило финансирование партии Зеленского из госбюджета
17:54 - Украина сохранила 12 место в рейтинге стран-производителей стали
17:54 - Среди 5 крупнейших получателей возмещения НДС три металлургических комбината “Метинвеста” Ахметова
17:54 - Международный банк профинансировал проекты в Украине за 2020 год на 700 млн долларов
17:54 - Президент подписал закон о штрафах для бизнеса за нарушение требований пожарных инспекторов
17:48 - Инфляция в еврозоне - это препятствие, а не помощник для евро


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар21.6515
Канадський долар22.0834
Юань Женьміньбі4.3282
Куна4.4497
Чеська крона1.293
Данська крона4.5343
Гонконгівський долар3.6097
Форинт0.092862
Індійська рупія0.38071
Рупія0.0019636
Новий ізраїльський шекель8.474
Єна0.26234
Теньге0.06695
Вона0.024986
Мексиканське песо1.3469
Молдовський лей1.6057
Новозеландський долар20.2669
Норвезька крона3.251
Російський рубль0.37741
Саудівський ріял7.4649
Сінгапурський долар21.0279
Ренд1.8558
Шведська крона3.3113
Швейцарський франк30.6152
Єгипетський фунт1.7761
Фунт стерлінгів38.9518
Долар США28.0007
Білоруський рубль10.7633
Азербайджанський манат16.4826
Румунський лей6.9158
Турецька ліра3.8658
СПЗ (спеціальні права запозичення)40.2227
Болгарський лев17.2407
Євро33.717
Злотий7.4409
Алжирський динар0.21027
Така0.32955
Вірменський драм0.052931
Іранський ріал0.00066537
Іракський динар0.019141
Сом0.32974
Ліванський фунт0.018538
Лівійський динар6.2803
Малайзійський ринггіт6.9003
Марокканський дирхам3.1262
Донг0.0012141
Бат0.92008
Дирхам ОАЕ7.6084
Туніський динар10.2938
Узбецький сум0.002655
Новий тайванський долар1.00242
Туркменський новий манат7.9845
Ганське седі4.862
Сербський динар0.28787
Сомоні2.4721
Ларі8.4173
Бразильський реал5.0745
Золото48543.13
Срібло749.08
Платина34142.65
Паладій66041.61

Курси валют, встановлені НБУ на: 02.03.2021

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
BAVL0.510.510.510.5115300.00
DOEN2424242448000.00
UNAF210220210220222100.00

Дані за 01.03.2021