Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у 2020 році

13.01.2021 20:11 | Fin.Org.UA

У грудні 2020 року споживча інфляція прискорилася до 5% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 0,9%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України. 

Отже, інфляція за підсумками року сягнула центральної точки цільового діапазону 5% ± 1 в. п., який був визначений Основними засадами грошово-кредитної політики на 2020 рік та середньострокову перспективу

Упродовж року інфляція переважно перебувала нижче цільового діапазону 5% ± 1 в. п. Низькі темпи зростання цін зумовлювалися негативним впливом пандемії коронавірусу та карантинних обмежень на економічну активність та споживання. Падіння світових цін на енергоносії, а також зниження попиту на непершочергові товари і послуги підтримували низький рівень інфляції. Послаблення гривні позначалося на споживчих цінах з певним часовим лагом. 

З огляду на суттєве послаблення інфляційного тиску та скорочення ділової активності упродовж першої половини року, Національний банк пом’якшував монетарну політику, щоб сприяти відновленню економіки і водночас повернути інфляцію до цілі. Облікова ставка була знижена до рекордного рівня в 6%. Завдяки монетарній підтримці НБУ, яка сприяла здешевленню фінансових ресурсів, і фіскальним стимулам уряду, які підтримали внутрішнє споживання, економіка почала відновлюватися у III кварталі 2020 року

Фактична споживча інфляція перевищила траєкторію прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за жовтень 2020 року, проте відповідала середньостроковій цілі Національного банку на рівні 5%, встановленій у 2015 році. 

У грудні динамічніше, ніж очікувалося, відновлення світової економіки, подальше збільшення внутрішнього споживчого попиту, а також зростання цін на енергоносії та окремі продукти харчування формували проінфляційний тиск. Водночас інфляцію й надалі стримувало звуження попиту з боку населення на окремі послуги та непродовольчі товари.

  • Базова інфляція в грудні пришвидшилася до 4,5% р/р (з 3,9% р/р - у 2019 році).

Ціни на оброблені продовольчі товари за рік зросли на 5,2%. Низький врожай соняшнику та збільшення експортних цін зумовлювали подорожчання соняшникової олії в грудні. Це також позначилося на вартості майонезу, маргарину та спредів. Зростання виробничих витрат призвело до подорожчання  м’ясних, окремих молочних продуктів та борошняних виробів. Унаслідок активнішого споживання та послаблення гривні (у річному вимірі) зросли ціни на рис та продукти з риби. 

Непродовольчі товари загалом за рік подорожчали на 1,6%. У грудні ціни на них зростали насамперед через послаблення гривні та значний споживчий попит. Зокрема, тривало подорожчання побутової техніки, фармацевтичної продукції та автомобілів. Крім того, сповільнилося зниження цін на електроніку. Натомість темпи падіння цін на одяг та взуття поглибилися. Це може пояснюватися слабшим попитом з боку населення через можливості дистанційної роботи та навчання, ціновою політикою ритейлерів напередодні запровадження карантинних обмежень у січні 2021 року, а також здешевленням цін на тканини в світі через зниження попиту. 

Вартість послуг за підсумками року зросла на 6,9%, незначно прискорившись. З одного боку, збільшилася вартість туристичних послуг, оренди житла та водійських курсів на тлі зростання попиту та виробничих витрат. З іншого боку, завершення карантину вихідного дня сприяло сповільненню зростання вартості послуг готелів, салонів краси та кінотеатрів.

  • Ціни на сирі продукти харчування зросли на 4,1% р/р. Зокрема, в грудні через скорочення виробництва та збільшення виробничих витрат пришвидшилося зростання цін на яйця та молоко та скоротилося падіння цін на курятину. Продовжили дорожчати цукор та борошно на тлі гіршого врожаю та підвищення світових цін на буряк та пшеницю. Також уповільнилося падіння цін на овочі, насамперед борщового набору, через скорочення пропозиції. Крім того, у грудні дещо прискорилося зростання цін на фрукти, передусім через подорожчання бананів та ківі. 
  • Зростання адміністративно регульованих цінза підсумками року становило 9,9%. У грудні вони продовжили прискорюватися. Зокрема, швидше дорожчав природний газ, що призвело до зменшення темпів падіння цін на гарячу воду та опалення. Водночас ціни на алкогольні напої зрівнялися з минулорічними, оскільки у 2020 році акцизи та мінімальні роздрібні ціни для них не підвищувалися.
  • Паливо за рік подешевшало на 10,5%. Утім, у грудні темпи падіння цін на паливо в річному вимірі продовжували скорочуватись. Це пояснюється підвищенням світових цін на нафту та збереженням суттєвого попиту з боку населення через перевагу використання автомобілів перед громадським транспортом в умовах пандемії.

В умовах динамічного відновлення світової та української економіки інфляція прискорилася наприкінці року, як і передбачав Національний банк, і сягнула 5% р/р. Отже, інфляційна ціль у грудні досягнута другий рік поспіль. Національний банк і надалі дотримуватиметься режиму інфляційного таргетування для забезпечення помірної інфляції на рівні середньострокової цілі 5%. 

Оновлений макроекономічний прогноз, зокрема прогноз інфляції на 2021-2023 роки, буде оприлюднений 21 січня 2021 року під час пресбрифінгу за підсумками рішення Правління. Детальніший прогноз буде опублікований у Інфляційному звіті 28 січня 2021 року.

Додати коментар

Користувач:
email:





Brexit shock waves spread
Markets tumble, pound drops low
Uncertainty looms

- Fin.Org.UA

Новини

17:50 - Біржі країн затоки стримано відреагували на нову хвилю ударів
16:30 - Іран серйозно вдарив по нафті Кувейту: спалахнули НПЗ і хімзавод
15:13 - "Відкрийте кляту протоку, виродки": Трамп звернувся до Ірану
15:00 - Японія та Сінгапур забезпечать постачання палива до Австралії
14:00 - московія другий день поспіль б’є по об’єктах "Нафтогазу"
13:01 - У Сербії розповіли про спробу диверсії на газопроводі
12:04 - Іран дозволив Іраку проходити через Ормуз
10:59 - ОПЕК+ планує символічне підвищення квот на видобуток нафти на тлі війни в Ірані
10:00 - Готівка на день стала єдиним засобом оплати в московія через блокування VPN – Дуров
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
19:54 - Денис Шмигаль провів підсумкове засідання зимового Штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в енергетиці
18:15 - Уряд розширює підтримку меліорації на прифронтових територіях: до 80% компенсації витрат
18:00 - Суд відібрав гроші у фірми, яка ремонтувала будинок у Бучі: він став ветеранським
17:28 - Уряд розширив програму компенсації вартості української с/г техніки для аграріїв у прифронтових громадах
16:59 - "Альтернативи немає": Гетманцев прокоментував очікувані податкові зміни
15:58 - Регулятор перегляне граничні ціни на ринку електроенергії
15:35 - московія атакувала газовидобуток України: "Нафтогаз" нагадав, як часто московія це робить
14:59 - Прокуратура не змогла відібрати у екслісовика землю у "Буго-Деснянському" заказнику
13:45 - Ворог масовано атакував Корабельний район Херсона: є знеструмлення, загибла та поранені
12:55 - Стало відомо, скільки генерації відновили енергетики після атак московія
12:00 - Фінал опалювального сезону в Україні: скільки ресурсів на нього витратили
11:05 - В Україні різко зріс попит на оренду житла: як змінились ціни
10:00 - «Soul of Soil: страви з розмінованих полів»: в Україні стартує кампанія до Міжнародного дня просвіти з мінної небезпеки
10:00 - "Нова пошта" підвищить вартість доставки посилок
07:00 - "Не треба про це писати", або Одноденна мандрівка на родинну виноробню Бережних під Києвом
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 3 квітня: наслідки масованої атаки московія, дизпальне може рекордно здорожчати
20:45 - "Вірити необов'язково": у Трампа прогнозують, що нафта скоро піде вниз
20:25 - 4 квітня електропостачання не планують відключати
20:21 - Денис Шмигаль провів зустріч з представниками когенераційного бізнесу


Більше новин