Atlantic Council: Енергетичні реформи в Україні стали взірцем для Східної Європи

26.11.2020 15:12 | Оператор ГТС України

Досвід України в енергетичному секторі після 2014 року – це своєрідна історія успіху та взірець для наслідування для країн Східної Європи. Проведені енергореформи в України викликали зміни, які ще кілька років тому видавались неймовірними.

Сьогодні Україна є значно надійнішим транзитером, аніж коли-небудь в історії газового сектору країни. І все тому, що був якісно проведений анбандлінг, нова компанія – незалежний Оператор ГТС працює прозоро та ефективно, розвиває внутрішній ринок газу та створює нові можливості для учасників зі всього регіону.

Детальніше про це в аналітичній публікації Аури Сабадус, експерта з енергетики у Міжнародному центрі дослідження товарних ринків для Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Впродовж багатьох років Східна Європа зазвичай була найскладнішим регіоном з точки зору лібералізації газових ринків, конкуренції та формування інтегрованого блоку країн, здатних торгувати між собою на основі взаємоухвалених правил. Ці проблеми мають низку причин. У деяких випадках вони виникли через те, що окремі держави намагались здійснити відчутний перехід від централізованої до дерегульованої економіки. В інших випадках енергетичний сектор був надто просякнутий корупцією, яку підтримувала Росія і це блокувало будь-які серйозні спроби реформування.

Процес реформ, який стартував в українському газовому секторі після Євромайдану у 2014 році є винятком з цієї негативної тенденції. Це не лише змінило внутрішню промисловість, але й спонукало сусідні країни брати з України приклад.

Цікавим прикладом є Молдова, яка ще декілька років тому залежала від імпорту російського газу, але при цьому не мала резервних сховищ, щоб гарантувати безперервні поставки у період пікового попиту. Молдова надалі залежить від Росії у поставках газу, а місцева державна газова компанія «Молдовагаз» частково належить російському «Газпрому». Проте, у багатьох аспектах країна повторює досвід України. Це передбачає застосування ключових положень європейського регулювання.

На початку жовтня 2020 року Молдова почала експортувати природний газ в Україну з метою зберігання у сховищах, одночасно резервуючи вихідну потужність, яку запропонував Оператор ГТС України через відкриту платформу згідно з правилами ЄС. Як і Україна майже рік тому, Молдова готова відокремити свої операції з передачі електроенергії від материнської компанії «Молдовагаз» й створити нового оператора «Молдоватрансгаз» до кінця 2020 року.

Молдова прагнула повернути собі роль регіонального транзитера після того, як на початку цього року російський «Газпром» скерував близько 30 мільярдів кубометрів газу, які весь час транспортувались через Трансбалканський газопровід, до «Турецького потоку-1/2». Влітку 2020 року Молдова також підписала 12 контрактів на передачу електроенергії і уже посприяла експорту з України в Румунію та імпорту з Балкан в Україну.

Влада Молдови тепер хоче переконати більше компаній укласти довготриваліші контракти на транзит газу через Молдову на основі моделі, схваленої «Нафтогазом» та «Газпромом». «Нафтогаз» має контракт на організацію передачі з «Газпромом», а також окрему угоду з Оператором ГТС України.

Процес реформування газового сектору Молдови не є завершеним. Країні надалі потрібно переглянути свої тарифи на передачу, щоб гарантувати справедливі та конкурентоздатні тарифи для усіх учасників ринку, а також усунути багато подвійних стандартів.

Сергій Макогон, генеральний директор «Оператора ГТС України» нещодавно висловив занепокоєння з приводу подвійних стандартів, пов’язаних з тарифним режимом, який затвердив молдавський регулятор. Згідно існуючих домовленостей, компанії сплачують 11 доларів за 1000 кубометрів на 100 км і ця ставка може бути на 50% вищою.

На відміну від України, якій вдалось відкрити свій газовий ринок, Молдова ще далека від процвітання ринкової конкуренції, оскільки «Молдовагаз» є монопольним постачальником.

Проте, здатність України залучати багато вітчизняних та зарубіжних компаній для торгівлі всередині країни чи на кордоні з Україною зараз є потужним сигналом працездатності та вигоди цієї моделі для тих, хто її ухвалив. Приклад України може спонукати країни Західних Балкан та Каспійського регіону запозичити його.

Як і Україна, ці країни є сторонами домовленостей чи спостерігачами Енергетичного співтовариства – інституту в ЄС, який покликаний поширити принципи вільного ринку на сусідні регіони. Поки обов’язки, які передбачені Енергетичним співтовариством, значною мірою не призвели до подальших реформ.

Туреччина, країна-спостерігач Енергетичного співтовариства, ініціювала реформи газового сектору 20 років тому. Проте більшість проголошених реформ у Туреччині ще не проведено. Відокремлення операцій з передачі електроенергії від компанії BOTAS – ключова вимога ринкової реформи, протягом багатьох років виликала гарячі дискусії, оскільки турецькі політики побоюються відмовитись від контролю над стратегічним елементом енергетичної інфраструктури країни.

Україна може похвалитись найпотужнішою газовою мережею у Європі, може стати взірцем для усіх політиків в Анкарі, які занепокоєні тим, що продаж транспортних активів і створення незалежного оператора є небезпечними. Відокремивши передачу від торгівельних операцій та зберігання, Україна створила самодостатню організацію, яка може керувати собою й володіє достатньою незалежністю, щоб пропонувати покупцям комерційно привабливі продукти. Сьогодні Київ є значно надійнішим транзитером, аніж коли-небудь в історії газового сектору країни.

Оператор ГТС України уклав транзитний контракт, який повинен дозволити йому отримати близько 7 мільярдів доларів від «Газпрому» впродовж наступних 5 років. Кількість вантажовідправників-нерезидентів, які зараз імпортують газ в Україну з метою зберігання, збільшилось у понад 10 разів (з 7 у 2018 році до 79 у 2020 році).

Фактично, зростання торгівельної активності на кордонах України з країнами Центральної Європи спонукало сусідніх операторів пропонувати конкурентоздатні умови, зокрема знижки для компаній, які обирають експортну та імпортну пропускну здатність в Україну і з України. Оскільки Україна створила оптимальні умови для компаній-нерезидентів для збереження газу у своїх підземних сховищах, торгівельна активність у Словаччині та Угорщині також збільшилась цього року.

Ці приклади яскраво свідчать, що реформування газового сектору України принесло свої плоди. Енергетичні реформи України викликали зміни, які ще кілька років тому видавались неймовірними. Досвід України в енергетичному секторі після 2014 року – це своєрідна історія успіху та взірець для наслідування для країн Східної Європи.

Запис Atlantic Council: Енергетичні реформи в Україні стали взірцем для Східної Європи спершу з"явиться на Оператор ГТС України.

Додати коментар

Користувач:
email:





The market's impact
Reverberates through the world
A global dance floor

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 18 квітня: покриття дефіциту бюджету, Raiffeisen Bank просять пришвидшити вихід з московія
20:45 - Meta представила ранні версії своєї нової моделі ШІ LLaMA 3
20:33 - Мексика під тиском США припиняє стимулювання китайських виробників електромобілів
20:04 - Україна отримала від німецьких партнерів енергетичне обладнання на майже мільйон євро
19:47 - У І кварталі до бюджету від приватизації надійшло понад 650 мільйонів
19:47 - Катерина Павліченко: За допомогою 38 машин, отриманих ДСНС від міжнародних партнерів, було розміновано понад 700 га територій
19:22 - У І кварталі Мінфін залучив понад $3 мільярди внутрішніх запозичень для покриття дефіциту бюджету
19:13 - московіянам почнуть відключати вхід в акаунти через Apple чи Google ID
19:06 - У Мінфіні відбулося третє засідання Міжвідомчої робочої групи з питань застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій
18:56 - "Схеми": Портнов з Іспанії переписав віллу під Києвом на дітей
18:44 - Виробники "Шахедів", металургія та автопромисловість: США та Британія ввели санкції проти Ірану
18:41 - Делегація МОЗ взяла участь у пояснювальній сесії Єврокомісії з питань захисту прав споживачів та охорони здоров’я
18:35 - "Укрнафта" змешить споживання електроенергії на АЗС
18:25 - Мінфін та Держфінмоніторинг працюють з міжнародними партнерами, щоб внести росію до «чорних» списків FATF та ЄС, – Денис Улютін
18:18 - Замість декларативних пільг — дієві інструменти для самореалізації ветеранів у цивільному житті, — Максим Кушнір
18:12 - "Мобілізаційний" закон: зміни для бізнесу та військовозобов’язаних осіб
18:07 - УЗ цьогоріч планує відремонтувати майже 1200 кілометрів колій
17:56 - Підписано Угоду про співробітництво в рамках проекту «Спільна архівна спадщина» з керівниками архівних служб країн Балтії, України та Польщі
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 18.04.2024
17:32 - "Укренерго" попереджає про можливі обмеження електроенергії для промислових споживачів
17:30 - Держаудитори перевірять ефективність роботи ДП «Укрдіпроважмаш»
17:28 - Посібник "Створення індустріальних парків та включення їх до Реєстру індустріальних парків"
17:21 - Німецький бізнес зацікавлений збільшувати інвестиції в ключові галузі української економіки, - Юлія Свириденко
17:20 - ФДМУ не зміг із першої спроби продати конфісковані квартири Сальдо і Шелкова
17:17 - Зустріч фінансового блоку G7: Сергій Марченко закликав пришвидшити розробку механізмів для спрямування активів рф на потреби України
17:00 - З 22 квітня в Києві відновиться платне паркування
16:48 - Німецький бізнес зацікавлений збільшувати інвестиції в ключові галузі української економіки, - Юлія Свириденко
16:38 - План США з випуску боргових зобов'язань під активи московія має юридичні ризики – ЄЦБ
16:35 - З початку року аграрії отримали кредитів на розвиток на 36 мільярдів


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5305
Канадський долар28.7995
Юань Женьміньбі5.4716
Чеська крона1.6729
Данська крона5.6663
Гонконгівський долар5.0568
Форинт0.107167
Індійська рупія0.47405
Рупія0.0024469
Новий ізраїльський шекель10.4752
Єна0.25658
Теньге0.088619
Вона0.028832
Мексиканське песо2.3361
Молдовський лей2.2125
Новозеландський долар23.4771
Норвезька крона3.6023
московський рубль0.42078
Сінгапурський долар29.1268
Ренд2.0799
Шведська крона3.6351
Швейцарський франк43.5804
Єгипетський фунт0.8193
Фунт стерлінгів49.3858
Долар США39.6037
Білоруський рубль14.3951
Азербайджанський манат23.2936
Румунський лей8.497
Турецька ліра1.2187
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1599
Болгарський лев21.6154
Євро42.2789
Злотий9.769
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото94309.87
Срібло1126.34
Платина37223.12
Паладій40714.98

Курси валют, встановлені НБУ на 19.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861041.451041.451041.451041.45312435.00
227763995.04995.04995.04995.04221893.92
229025981.29981.29981.29981.29490645.00
229470917.22917.22917.22917.2291722.00
2302621049.581049.581049.581049.58209916.00
BAVL0.2250.2250.2250.22567500.00
CRSR061018.491019.181018.491019.1820373.25
USGK78454845484548454822740000.00

Дані за 18.04.2024