Atlantic Council: Енергетичні реформи в Україні стали взірцем для Східної Європи

26.11.2020 15:12 | Оператор ГТС України

Досвід України в енергетичному секторі після 2014 року – це своєрідна історія успіху та взірець для наслідування для країн Східної Європи. Проведені енергореформи в України викликали зміни, які ще кілька років тому видавались неймовірними.

Сьогодні Україна є значно надійнішим транзитером, аніж коли-небудь в історії газового сектору країни. І все тому, що був якісно проведений анбандлінг, нова компанія – незалежний Оператор ГТС працює прозоро та ефективно, розвиває внутрішній ринок газу та створює нові можливості для учасників зі всього регіону.

Детальніше про це в аналітичній публікації Аури Сабадус, експерта з енергетики у Міжнародному центрі дослідження товарних ринків для Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Впродовж багатьох років Східна Європа зазвичай була найскладнішим регіоном з точки зору лібералізації газових ринків, конкуренції та формування інтегрованого блоку країн, здатних торгувати між собою на основі взаємоухвалених правил. Ці проблеми мають низку причин. У деяких випадках вони виникли через те, що окремі держави намагались здійснити відчутний перехід від централізованої до дерегульованої економіки. В інших випадках енергетичний сектор був надто просякнутий корупцією, яку підтримувала Росія і це блокувало будь-які серйозні спроби реформування.

Процес реформ, який стартував в українському газовому секторі після Євромайдану у 2014 році є винятком з цієї негативної тенденції. Це не лише змінило внутрішню промисловість, але й спонукало сусідні країни брати з України приклад.

Цікавим прикладом є Молдова, яка ще декілька років тому залежала від імпорту російського газу, але при цьому не мала резервних сховищ, щоб гарантувати безперервні поставки у період пікового попиту. Молдова надалі залежить від Росії у поставках газу, а місцева державна газова компанія «Молдовагаз» частково належить російському «Газпрому». Проте, у багатьох аспектах країна повторює досвід України. Це передбачає застосування ключових положень європейського регулювання.

На початку жовтня 2020 року Молдова почала експортувати природний газ в Україну з метою зберігання у сховищах, одночасно резервуючи вихідну потужність, яку запропонував Оператор ГТС України через відкриту платформу згідно з правилами ЄС. Як і Україна майже рік тому, Молдова готова відокремити свої операції з передачі електроенергії від материнської компанії «Молдовагаз» й створити нового оператора «Молдоватрансгаз» до кінця 2020 року.

Молдова прагнула повернути собі роль регіонального транзитера після того, як на початку цього року російський «Газпром» скерував близько 30 мільярдів кубометрів газу, які весь час транспортувались через Трансбалканський газопровід, до «Турецького потоку-1/2». Влітку 2020 року Молдова також підписала 12 контрактів на передачу електроенергії і уже посприяла експорту з України в Румунію та імпорту з Балкан в Україну.

Влада Молдови тепер хоче переконати більше компаній укласти довготриваліші контракти на транзит газу через Молдову на основі моделі, схваленої «Нафтогазом» та «Газпромом». «Нафтогаз» має контракт на організацію передачі з «Газпромом», а також окрему угоду з Оператором ГТС України.

Процес реформування газового сектору Молдови не є завершеним. Країні надалі потрібно переглянути свої тарифи на передачу, щоб гарантувати справедливі та конкурентоздатні тарифи для усіх учасників ринку, а також усунути багато подвійних стандартів.

Сергій Макогон, генеральний директор «Оператора ГТС України» нещодавно висловив занепокоєння з приводу подвійних стандартів, пов’язаних з тарифним режимом, який затвердив молдавський регулятор. Згідно існуючих домовленостей, компанії сплачують 11 доларів за 1000 кубометрів на 100 км і ця ставка може бути на 50% вищою.

На відміну від України, якій вдалось відкрити свій газовий ринок, Молдова ще далека від процвітання ринкової конкуренції, оскільки «Молдовагаз» є монопольним постачальником.

Проте, здатність України залучати багато вітчизняних та зарубіжних компаній для торгівлі всередині країни чи на кордоні з Україною зараз є потужним сигналом працездатності та вигоди цієї моделі для тих, хто її ухвалив. Приклад України може спонукати країни Західних Балкан та Каспійського регіону запозичити його.

Як і Україна, ці країни є сторонами домовленостей чи спостерігачами Енергетичного співтовариства – інституту в ЄС, який покликаний поширити принципи вільного ринку на сусідні регіони. Поки обов’язки, які передбачені Енергетичним співтовариством, значною мірою не призвели до подальших реформ.

Туреччина, країна-спостерігач Енергетичного співтовариства, ініціювала реформи газового сектору 20 років тому. Проте більшість проголошених реформ у Туреччині ще не проведено. Відокремлення операцій з передачі електроенергії від компанії BOTAS – ключова вимога ринкової реформи, протягом багатьох років виликала гарячі дискусії, оскільки турецькі політики побоюються відмовитись від контролю над стратегічним елементом енергетичної інфраструктури країни.

Україна може похвалитись найпотужнішою газовою мережею у Європі, може стати взірцем для усіх політиків в Анкарі, які занепокоєні тим, що продаж транспортних активів і створення незалежного оператора є небезпечними. Відокремивши передачу від торгівельних операцій та зберігання, Україна створила самодостатню організацію, яка може керувати собою й володіє достатньою незалежністю, щоб пропонувати покупцям комерційно привабливі продукти. Сьогодні Київ є значно надійнішим транзитером, аніж коли-небудь в історії газового сектору країни.

Оператор ГТС України уклав транзитний контракт, який повинен дозволити йому отримати близько 7 мільярдів доларів від «Газпрому» впродовж наступних 5 років. Кількість вантажовідправників-нерезидентів, які зараз імпортують газ в Україну з метою зберігання, збільшилось у понад 10 разів (з 7 у 2018 році до 79 у 2020 році).

Фактично, зростання торгівельної активності на кордонах України з країнами Центральної Європи спонукало сусідніх операторів пропонувати конкурентоздатні умови, зокрема знижки для компаній, які обирають експортну та імпортну пропускну здатність в Україну і з України. Оскільки Україна створила оптимальні умови для компаній-нерезидентів для збереження газу у своїх підземних сховищах, торгівельна активність у Словаччині та Угорщині також збільшилась цього року.

Ці приклади яскраво свідчать, що реформування газового сектору України принесло свої плоди. Енергетичні реформи України викликали зміни, які ще кілька років тому видавались неймовірними. Досвід України в енергетичному секторі після 2014 року – це своєрідна історія успіху та взірець для наслідування для країн Східної Європи.

Запис Atlantic Council: Енергетичні реформи в Україні стали взірцем для Східної Європи спершу з"явиться на Оператор ГТС України.

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

21:12 - Після завершення посиленого карантину школярі можуть повернутися до очної та змішаної форм навчання, – Сергій Шкарлет
19:06 - Юлія Лапутіна: Мінветеранів має стати міністерством "небайдужих сердець"
17:00 - Кошти для здійснення виплати деяких видів допомог, пільг і житлових субсидій за січень 2021 року вже перераховано на рахунки одержувачів
17:00 - Міноборони вперше в Україні розробило бронежилет за стандартами НАТО, - Андрій Таран
17:00 - ІМЗО запрошує до обговорення електронних версій фрагментів підручників
17:00 - Мінсоцполітики вживає додаткових заходів для забезпечення соціальної підтримки домогосподарств, які використовують електроенергію для індивідуального опалення
16:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 18.01.2021
15:30 - В Полтавській області викрили цех з виготовлення та продажу сурогатного алкоголю
15:30 - Співробітники ДФС забезпечили 8,5 млн гривень відшкодування до державного бюджету
14:54 - Україна вже експортувала 27,2 млн тонн зернових та зернобобових культур
14:54 - Учні 9-х класів складатимуть ДПА у закладі освіти в письмовій формі – роз’яснення МОН
14:54 - Олександр Ткаченко обговорив співпрацю з Міністром спадщини Канади
14:54 - В Україні запрацювали пункти обігріву для населення
14:48 - Фінансовий план Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на 2021 рік
14:48 - Залізничники продовжують очищати від снігу інфраструктуру
14:18 - Под оккупированным Луганском произошел взрыв на магистральном газопроводе
13:24 - НБУ выдал банкам долгосрочные кредиты рефинансирования на 8,5 млрд гривен
13:06 - На Тернопільщині проведено онлайн нараду для працівників Тернопільської міської ради з питань здійснення державної регуляторної політики
13:06 - На Черкащині підприємцям міста Золотоноша пропонують долучитися до роботи на проектом рішення у сфері оренди комунального майна
12:48 - Мінсоцполітики ініціює громадське обговорення стану реалізації Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки
12:30 - Шведский производитель автомобилей Scania заявил о сокращении инвестиций в Украине из-за судов
11:36 - Население сократило потребление газа за последние 5 лет на треть
11:36 - Заява Магери раздраконила міністра экології
10:42 - Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції 2019-nCoV
10:42 - Майже 6 млн грн надійшло у 2020 році до держбюджету за адмінпослуги, надані працівниками Держгеокадастру у Львівській області
10:42 - ПФУ: Затверджено показник середньої заробітної плати за листопад 2020 року
10:42 - Сегодня сфера обслуживания полностью переходит на украинский язык
10:42 - Шахтеры ВостГОКа 25 января готовы возобновить акцию протеста
10:33 - У разі переходу в середині року зі спрощеної системи оподаткування на загальну, юрособі необхідно подати фінансову звітність
10:32 - У 2020 році до місцевих бюджетів фізичними особами сплачено 93,3 млн грн транспортного податку


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар21.6887
Канадський долар22.0685
Юань Женьміньбі4.3321
Куна4.5052
Чеська крона1.2999
Данська крона4.5722
Гонконгівський долар3.6177
Форинт0.094484
Індійська рупія0.3839
Рупія0.0020006
Новий ізраїльський шекель8.6011
Єна0.2705
Теньге0.066933
Вона0.025512
Мексиканське песо1.4146
Молдовський лей1.6233
Новозеландський долар20.1248
Норвезька крона3.2978
Російський рубль0.38161
Саудівський ріял7.4782
Сінгапурський долар21.1158
Ренд1.8415
Шведська крона3.3547
Швейцарський франк31.5852
Єгипетський фунт1.7908
Фунт стерлінгів38.2242
Долар США28.0524
Білоруський рубль10.991
Азербайджанський манат16.5014
Румунський лей6.9794
Турецька ліра3.7654
СПЗ (спеціальні права запозичення)40.4056
Болгарський лев17.3947
Євро34.0121
Злотий7.4948
Алжирський динар0.21416
Така0.33343
Вірменський драм0.054105
Іранський ріал0.0006732
Іракський динар0.019366
Сом0.3421
Ліванський фунт0.018756
Лівійський динар21.1383
Малайзійський ринггіт7.0047
Марокканський дирхам3.1763
Донг0.0012244
Бат0.9445
Дирхам ОАЕ7.698
Туніський динар10.5192
Узбецький сум0.0026988
Новий тайванський долар1.006
Туркменський новий манат8.0785
Ганське седі4.8198
Сербський динар0.29536
Сомоні2.5022
Ларі8.6366
Бразильський реал5.4505
Золото51849.53
Срібло709.39
Платина30890.18
Паладій67544.85

Курси валют, встановлені НБУ на: 18.01.2021

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
CEEN8.28.28.28.249200.00
KVBZ1919191917100.00
MHPC1951951951951950.00

Дані за 15.01.2021