Atlantic Council: Енергетичні реформи в Україні стали взірцем для Східної Європи

25.11.2020 11:18 | Оператор ГТС України

Досвід України в енергетичному секторі після 2014 року – це своєрідна історія успіху та взірець для наслідування для країн Східної Європи. Проведені енергореформи в України викликали зміни, які ще кілька років тому видавались неймовірними.

Сьогодні Україна є значно надійнішим транзитером, аніж коли-небудь в історії газового сектору країни. І все тому, що був якісно проведений анбандлінг, нова компанія – незалежний Оператор ГТС працює прозоро та ефективно, розвиває внутрішній ринок газу та створює нові можливості для учасників зі всього регіону.

Детальніше про це в аналітичній публікації Аури Сабадус, експерта з енергетики у Міжнародному центрі дослідження товарних ринків для Atlantic Council, переклад якої пропонує Foreign Ukraine.

Впродовж багатьох років Східна Європа зазвичай була найскладнішим регіоном з точки зору лібералізації газових ринків, конкуренції та формування інтегрованого блоку країн, здатних торгувати між собою на основі взаємоухвалених правил. Ці проблеми мають низку причин. У деяких випадках вони виникли через те, що окремі держави намагались здійснити відчутний перехід від централізованої до дерегульованої економіки. В інших випадках енергетичний сектор був надто просякнутий корупцією, яку підтримувала Росія і це блокувало будь-які серйозні спроби реформування.

Процес реформ, який стартував в українському газовому секторі після Євромайдану у 2014 році є винятком з цієї негативної тенденції. Це не лише змінило внутрішню промисловість, але й спонукало сусідні країни брати з України приклад.

Цікавим прикладом є Молдова, яка ще декілька років тому залежала від імпорту російського газу, але при цьому не мала резервних сховищ, щоб гарантувати безперервні поставки у період пікового попиту. Молдова надалі залежить від Росії у поставках газу, а місцева державна газова компанія «Молдовагаз» частково належить російському «Газпрому». Проте, у багатьох аспектах країна повторює досвід України. Це передбачає застосування ключових положень європейського регулювання.

На початку жовтня 2020 року Молдова почала експортувати природний газ в Україну з метою зберігання у сховищах, одночасно резервуючи вихідну потужність, яку запропонував Оператор ГТС України через відкриту платформу згідно з правилами ЄС. Як і Україна майже рік тому, Молдова готова відокремити свої операції з передачі електроенергії від материнської компанії «Молдовагаз» й створити нового оператора «Молдоватрансгаз» до кінця 2020 року.

Молдова прагнула повернути собі роль регіонального транзитера після того, як на початку цього року російський «Газпром» скерував близько 30 мільярдів кубометрів газу, які весь час транспортувались через Трансбалканський газопровід, до «Турецького потоку-1/2». Влітку 2020 року Молдова також підписала 12 контрактів на передачу електроенергії і уже посприяла експорту з України в Румунію та імпорту з Балкан в Україну.

Влада Молдови тепер хоче переконати більше компаній укласти довготриваліші контракти на транзит газу через Молдову на основі моделі, схваленої «Нафтогазом» та «Газпромом». «Нафтогаз» має контракт на організацію передачі з «Газпромом», а також окрему угоду з Оператором ГТС України.

Процес реформування газового сектору Молдови не є завершеним. Країні надалі потрібно переглянути свої тарифи на передачу, щоб гарантувати справедливі та конкурентоздатні тарифи для усіх учасників ринку, а також усунути багато подвійних стандартів.

Сергій Макогон, генеральний директор «Оператора ГТС України» нещодавно висловив занепокоєння з приводу подвійних стандартів, пов’язаних з тарифним режимом, який затвердив молдавський регулятор. Згідно існуючих домовленостей, компанії сплачують 11 доларів за 1000 кубометрів на 100 км і ця ставка може бути на 50% вищою.

На відміну від України, якій вдалось відкрити свій газовий ринок, Молдова ще далека від процвітання ринкової конкуренції, оскільки «Молдовагаз» є монопольним постачальником.

Проте, здатність України залучати багато вітчизняних та зарубіжних компаній для торгівлі всередині країни чи на кордоні з Україною зараз є потужним сигналом працездатності та вигоди цієї моделі для тих, хто її ухвалив. Приклад України може спонукати країни Західних Балкан та Каспійського регіону запозичити його.

Як і Україна, ці країни є сторонами домовленостей чи спостерігачами Енергетичного співтовариства – інституту в ЄС, який покликаний поширити принципи вільного ринку на сусідні регіони. Поки обов’язки, які передбачені Енергетичним співтовариством, значною мірою не призвели до подальших реформ.

Туреччина, країна-спостерігач Енергетичного співтовариства, ініціювала реформи газового сектору 20 років тому. Проте більшість проголошених реформ у Туреччині ще не проведено. Відокремлення операцій з передачі електроенергії від компанії BOTAS – ключова вимога ринкової реформи, протягом багатьох років виликала гарячі дискусії, оскільки турецькі політики побоюються відмовитись від контролю над стратегічним елементом енергетичної інфраструктури країни.

Україна може похвалитись найпотужнішою газовою мережею у Європі, може стати взірцем для усіх політиків в Анкарі, які занепокоєні тим, що продаж транспортних активів і створення незалежного оператора є небезпечними. Відокремивши передачу від торгівельних операцій та зберігання, Україна створила самодостатню організацію, яка може керувати собою й володіє достатньою незалежністю, щоб пропонувати покупцям комерційно привабливі продукти. Сьогодні Київ є значно надійнішим транзитером, аніж коли-небудь в історії газового сектору країни.

Оператор ГТС України уклав транзитний контракт, який повинен дозволити йому отримати близько 7 мільярдів доларів від «Газпрому» впродовж наступних 5 років. Кількість вантажовідправників-нерезидентів, які зараз імпортують газ в Україну з метою зберігання, збільшилось у понад 10 разів (з 7 у 2018 році до 79 у 2020 році).

Фактично, зростання торгівельної активності на кордонах України з країнами Центральної Європи спонукало сусідніх операторів пропонувати конкурентоздатні умови, зокрема знижки для компаній, які обирають експортну та імпортну пропускну здатність в Україну і з України. Оскільки Україна створила оптимальні умови для компаній-нерезидентів для збереження газу у своїх підземних сховищах, торгівельна активність у Словаччині та Угорщині також збільшилась цього року.

Ці приклади яскраво свідчать, що реформування газового сектору України принесло свої плоди. Енергетичні реформи України викликали зміни, які ще кілька років тому видавались неймовірними. Досвід України в енергетичному секторі після 2014 року – це своєрідна історія успіху та взірець для наслідування для країн Східної Європи.

Запис Atlantic Council: Енергетичні реформи в Україні стали взірцем для Східної Європи спершу з"явиться на Оператор ГТС України.

Додати коментар

Користувач:
email:





The market churns on,
A game of risk and reward,
Who will come out on top?

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 15 липня: величезні пенсії для деяких українців, дешеві авто для чиновників
20:30 - Инфляционные данные из США ослабили надежды на снижение ставки
20:26 - Данська компанія допомагає росіянам вивозити зерно з окупованого Бердянська – ЗМІ
19:54 - Будівництво електростанцій: Казахстан вирішив відмовитися від послуг московії
19:15 - Чиновники "за копійки" купують авто: журналісти виявили сотні таких випадків
18:55 - В Україні відновили понад 50% генерації, пошкодженої атаками московія
18:40 - Інвестиційний фонд відбудови: США та Україна почали шукати адміністратора
18:14 - Тривала відбудова у Бучі: для багатоповерхівки замовили додаткових робіт на 30 мільйонів
17:55 - Стимулы просочились: Китайская экономика демонстрирует ускорение
17:50 - НБУ застосував заходи впливу до двох страховиків та фінкомпанії: що вони передбачають
17:26 - Нацбанк показав курс долара та євро на середу 16 липня
17:10 - Wizz Air Abu Dhabi припиняє роботу: в чому причина
16:50 - Китай обіцяє посилити підтримку московії після санкційних погроз від Трампа – росЗМІ
16:45 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:45 - Ушестеро дорожче: ФДМУ продав будівлю держінституту у Києві
16:40 - США та Україна розпочали пошук адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
16:20 - В Україні викрили масштабне виробництво підробок агрохімії під виглядом товарів відомих брендів
16:05 - Перевершити найрозумніших людей: Цукерберг витратить сотні мільярдів на "суперінтелект"
16:00 - Санкції без доказів
15:45 - Україна різко скоротила експорт молочної продукції до ЄС
15:40 - До двох страховиків та фінансової компанії застосовано заходи впливу
15:35 - У Києві хочуть суттєво наростити встановлення будинкових лічильників тепла
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 16.07.2025
15:14 - Дайджест НКЦПФР: динаміка торгів цінними паперами — червень 2025
15:10 - Мінфін спрямував на соцвиплати 191,5 мільярда: на що пішли кошти
14:59 - В Україні змінилися показники продажів пального на АЗС
14:55 - Поліція заплатила 63 долари харків'янці за порноконтент: жінці присудили 3 роки
14:45 - Порядок реєстрації колекторських компаній буде оновлено
14:43 - Повідомлення про оприлюднення проєкту проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 459 і від 24 лютого 2016 р. № 117”
14:41 - Чверть російських вугільних підприємств – під загрозою закриття


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32262
Австралійський долар27.4388
Така0.3462
Канадський долар30.5531
Юань Женьміньбі5.8286
Чеська крона1.9778
Данська крона6.5389
Гонконгівський долар5.3275
Форинт0.121849
Індійська рупія0.4873
Рупія0.0025708
Новий ізраїльський шекель12.4958
Єна0.28273
Теньге0.079526
Вона0.03028
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.86
Мексиканське песо2.2357
Молдовський лей2.4699
Новозеландський долар25.0592
Норвезька крона4.1122
Саудівський ріял11.1505
Сінгапурський долар32.6243
Донг0.0016003
Ренд2.347
Шведська крона4.3311
Швейцарський франк52.4863
Бат1.28827
Дирхам ОАЕ11.3858
Туніський динар14.469
Єгипетський фунт0.8463
Фунт стерлінгів56.2243
Долар США41.8211
Сербський динар0.4167
Азербайджанський манат24.5963
Румунський лей9.6083
Турецька ліра1.0399
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.1776
Болгарський лев24.9604
Євро48.8031
Ларі15.4208
Злотий11.4701
Золото140316.48
Срібло1600.51
Платина58115.86
Паладій50821.42

Курси валют, встановлені НБУ на 16.07.2025