Верховна Рада може скасувати банківську таємницю

24.11.2020 16:48 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 24 ноября 2020. Опубликовано 15:57 24 ноября 2020 года Депутати можуть прийняти закон, яким буде створено реєстр всіх наших рахунків і банківських сейфів, а також буде надано необмежений доступ до нього низці правоохоронних органів.

В Україні можуть створити єдиний реєстр рахунків фізичних і юридичних осіб та індивідуальних банківських сейфів.

5 листопада Верховна рада прийняла в першому читанні законопроект “Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки”. Антикорупційна стратегія складається з чотирьох розділів. Перший розділ присвячений концепції формування антикорупційної політики в 2020-2024 роках і механізму її реалізації. Решта розділів документа містять опис проблем і стратегічних результатів, яких слід досягти для їх рішення.

Однак цей законопроект, серед іншого, передбачає створення реєстру рахунків фізичних-юридичних осіб та індивідуальних банківських сейфів.

Тобто інформація про рахунки всіх громадян та компаній України, а також інформація про банківські сейфи, буде зібрана в одному реєстрі.

Доступ до реєстру, у разі прийняття закону без змін і підписання президентом Володимиром Зеленським, буде надано численним органам. Зокрема доступ отримають: Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних.

Але на цьому перелік органів, які можуть отримати доступ до наших рахунків, не вичерпується, адже доступ до Реєстру також матимуть Податкова служба та Митниця.

Надання необмеженого доступу до такого реєстру містить корупційні ризики, говорять в Головному науково-експертному відділі Верховної ради.

Спеціалісти відділу звертають увагу на те, що створення єдиного реєстру рахунків фізичних і юридичних осіб та індивідуальних банківських сейфів з наданням доступу до нього антикорупційним правоохоронним органам буде означати скасування банківської таємниці.

“Не можна погодитися із пропозицією проекту щодо створення єдиного реєстру рахунків фізичних і юридичних осіб та індивідуальних банківських сейфів… Надання необмеженого доступу до такого реєстру саме по собі створює значні корупційні ризики. Крім того, такою пропозицією фактично пропонується скасувати банківську таємницю (див. ст. ст. 60-62 Закону України “Про банки та банківську діяльність”), що не сприятиме економічному розвитку країни” — йдеться у висновку Науково-експертного відділу Ради.

На законодавчу ініціативу уже відреагував Національний банк України.

“НБУ вважає, що пропонований законопроектом спосіб отримання правоохоронними і контролюючими органами інформації, що становить банківську таємницю, фактично означатиме нівелювання інституту такої таємниці. Як наслідок, це може привести до погіршення стану захисту приватної інформації і зниження довіри до банківської системи”, — підкреслюється в повідомленні НБУ.

Підстави і порядок розкриття банківської таємниці на вимогу правоохоронних та контролюючих органів визначені законом “Про банки і банківську діяльність”.

Цей закон дає визначення цього терміну. Так Банківська таємниця — інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту.

Що відноситься до банківської таємниці? Відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку; Інформація про операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, та здійснені ним угоди; Інформація про фінансово-економічний стан клієнтів; Відомості про організаційно-правову структуру юридичної особи — клієнта, її керівників, напрями діяльності; Інформація стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація.

В Верховній раді розглядається ще один законопроект про доступ до рахунків фізичних та юридичних осіб. Це урядовий законопроект під № 4101, яким пропонується внести низку змін до Податкового кодексу.

Серед них нововведення про зобов"язання банків розкривати банківську таємницю на вимогу Податкової служби. Зараз для цього податківцям потрібно рішення суду.

Якщо зміни приймуть, Податкова отримає право вимагати від банків інформацію про стан рахунків боржника, руху коштів на цих рахунках, залишок на рахунках, оренди банківського сейфу. Однак для цього повинне бути рішення суду про стягнення з боржника коштів для погашення податкового боргу.

Окрім того, змінами до ПК пропонується дозволити Податковій стягувати податковий борг (який виник у результаті несплати грошового зобов"язання та/або пені, визначених самостійно платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку) за рахунок коштів з рахунків у банках боржника без звернення до суду.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПОРЯДОК РОЗКРИТТЯ БАНКІВСЬКОЇ ТАЄМНИЦІ?

На даний момент низка правоохоронних органів уже мають спрощений доступ до банківської таємниці.

Як повідомляв БізнесЦензор, спрощений доступ до банківської таємниці було надано законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів”, який було прийнято Верховною радою 31 жовтня 2020 року, а вступив він у дію в лютому 2020 року.

Цим законом були внесені зміни до закону “Про банки та банківську діяльність”, а саме в статтю 62, яка регламентує порядок розкриття банківської таємниці. Зокрема, було розширено перелік державних органів, які отримали спрощений доступ до банківської таємниці.

В результаті, низка органів отримала право запитувати інформацію про рахунки, транзакції та контрагентів фізичних осіб. Однак така інформація може бути надана лише на підставі справи про можливе набуття у власність активів, отриманих корупційним шляхом. Раніше правоохоронці мали право запитувати лише інформацію про наявність у конкретної юридичної особи чи ФОПа банківського рахунку.

Інформація юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками:

— На вимогу відповідної фізичної та юридично особи;

— За рішенням суду;

— На письмову вимогу прокуратури, СБУ, ДБР, Нацполу, НАБУ, АМКУ стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи — суб"єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу;

— Податковій розкривається інформація про наявність у боржника банківських рахунків;

— Держфінмоніторингу на його запит щодо операцій, пов"язаних з фінансовими операціями, що стали об"єктом фінансового моніторингу.

— Державні та приватній виконавчим службам на їхню письмову вимогу з питань виконання рішень судів та рішень, стосовно наявності та стану рахунків боржника, руху коштів та операцій за конкретний проміжок часу, а також про інформацію щодо договорів боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в оренду банківського сейфа;

— За рішенням суду НАЗК стосовно наявності рахунків, операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи, ФОПа;

— Іншим банкам;

— Нацагентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними корупційним шляхом на письмову вимогу під час виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні;

— Центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну фінансову та бюджетну політику, з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат на його запит щодо банківських рахунків фізичних осіб, яким призначено, нараховано та здійснено державні виплати.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

16:06 - За что платит пассажир, покупая железнодорожный билет
16:06 - Из Украины вывели в 2020 году 3,7 млрд долларов дивидендов
16:06 - Вице-премьер анонсировал создание госфонда поддержки оборонной промышленности
16:06 - Суд вернул государству месторождение сланцевого газа на Луганщине
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 26.01.2021
15:54 - Проведення державної експертизи землевпорядної документації: показники тижня
15:54 - Україна та В’єтнам активізують міжурядовий діалог з питань торговельно-економічного співробітництва
15:18 - МТСБУ отчиталось о страховых выплатах из гарантийных фондов Бюро за 2020 год
15:12 - В Энергоатоме резко раскритиковали схему погашения долга перед “зеленой” электрогенерацией
15:12 - Компания Кропачева через суд отменила решение об итогах конкурса по приватизации “Центрэнерго”
15:12 - Российских арматурщиков пообещали поддержать полным запретом экспорта лома
14:48 - З 1 лютого Укрпошта переходить на використання попередніх митних даних в електронному виді, - Владислав Криклій
14:48 - Фінансовий план державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт» на 2021 рік
14:48 - Фінансовий план державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» на 2021 рік
14:48 - Обсяги вантажних перевезень Дніпром за період 01-15 січня 2021 року
14:18 - ВАКС отказал НЗФ Игоря Коломойского в отводе прокурора по делу “Роттердам+”
14:18 - В НБУ назвали банки-нарушители нормативов
14:18 - У Министерства стратегической промышленности появился официальный сайт
14:18 - После потепления темпы отбора газа из украинских ПГХ упали почти втрое
13:48 - Мінекономіки реалізує проекти із розвитку сталих закупівель
13:48 - За 2020 рік надійшло 197 звернень щодо спірних питань з приєднання до електромереж, - Держенергонагляд
13:48 - Маршрут пацієнта із захворюваннями нервової системи: куди звернутися по безоплатну медичну допомогу
13:48 - Міністр КМУ Олег Немчінов відкрив засідання міжвідомчої робочої групи щодо створення «кризової гарячої лінії»
13:48 - Прем’єр-міністр: Найближчим часом очікуємо підписання Меморандуму про незмінність тарифів на тепло й гарячу воду
13:48 - Обліковано 1 459 086 внутрішньо переміщених осіб, - Мінсоцполітики
13:24 - Vale восстанавливает производство окатышей на юге Бразилии
13:24 - Российские оккупационные власти планируют реконструкцию ГРС в Бахчисарае
13:24 - Voestalpine полностью вернула в работу свои доменные печи
13:24 - Российский Газпромбанк намерен кредитовать строительство двух плавучих хранилищ газа
13:18 - SCOR запускает калькулятор биометрических рисков Vitae на основе AI и машинного обучения


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар21.7769
Канадський долар22.1522
Юань Женьміньбі4.3485
Куна4.5234
Чеська крона1.3122
Данська крона4.6001
Гонконгівський долар3.6336
Форинт0.095821
Індійська рупія0.38617
Рупія0.002008
Новий ізраїльський шекель8.6115
Єна0.27155
Теньге0.066944
Вона0.025578
Мексиканське песо1.4083
Молдовський лей1.6109
Новозеландський долар20.3193
Норвезька крона3.3096
Російський рубль0.37338
Саудівський ріял7.5089
Сінгапурський долар21.2337
Ренд1.8526
Шведська крона3.4018
Швейцарський франк31.7781
Єгипетський фунт1.7886
Фунт стерлінгів38.567
Долар США28.1665
Білоруський рубль11.012
Азербайджанський манат16.5539
Румунський лей7.0213
Турецька ліра3.8092
СПЗ (спеціальні права запозичення)40.6136
Болгарський лев17.5012
Євро34.2265
Злотий7.538
Алжирський динар0.21416
Така0.33343
Вірменський драм0.054105
Іранський ріал0.0006732
Іракський динар0.019366
Сом0.3421
Ліванський фунт0.018756
Лівійський динар21.1383
Малайзійський ринггіт7.0047
Марокканський дирхам3.1763
Донг0.0012244
Бат0.9445
Дирхам ОАЕ7.698
Туніський динар10.5192
Узбецький сум0.0026988
Новий тайванський долар1.006
Туркменський новий манат8.0785
Ганське седі4.8198
Сербський динар0.29536
Сомоні2.5022
Ларі8.6366
Бразильський реал5.4505
Золото52590.52
Срібло724.43
Платина31268.76
Паладій66477.73

Курси валют, встановлені НБУ на: 26.01.2021

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
BAVL0.460.460.450.45294000.00
CEEN8.38.38.38.3415000.00
MHPC177.5200177.520015775.00
SHCHZ1616161616000.00
UNAF1951951951955850.00
YASK0.2080.2080.2080.2084368.00

Дані за 22.01.2021