Економіка зростатиме у 2021 році і повністю надолужить втрати від коронакризи у 2022 році – Інфляційний звіт НБУ

31.10 12:37 | Fin.Org.UA

Інфляція становитиме 4,1% за підсумками 2020 року і тимчасово перевищить цільовий діапазон 5% +/-1 в.п. у 2021 році. Національний банк припускає короткочасне і незначне відхилення інфляції від цілі для швидшого відновлення економіки від наслідків пандемії. У результаті після скорочення на 6% у поточному році українська економіка у повернеться до зростання на рівні близько 4% у наступні роки.  Водночас, за допомогою облікової ставки Національний банк сповільнить інфляцію до цільових значень вже у 2022 році. Про це йдеться у щоквартальному Інфляційному звіті за жовтень 2020 року.

Економіка вже дає позитивні сигнали. З травня в міру послаблення карантинних обмежень триває пожвавлення економічної активності. Завдяки стрімкому відновленню споживчого попиту воно відбувається навіть швидше, ніж очікувалося. Економіку підтримує зростання доходів громадян, поліпшення зовнішньої кон’юнктури, а також нарощування витрат бюджету на дорожню інфраструктуру. Відновлення могло бути ще швидшим, але через несприятливі погодні умови показники агросектору будуть гіршими, ніж минулорічні. 

Основним драйвером росту ВВП на рівні 4% у 2021—2022 рр. залишатиметься приватне споживання. На етапі відновлення економіка потребуватиме нарощування імпорту, зокрема інвестиційного, тому поточний рахунок платіжного балансу після "плюсового" 2020 року знову повернеться до дефіциту. Під впливом пожвавлення економіки, цьогорічного послаблення гривні, а також підвищення мінімальної зарплати, дещо пришвидшиться й зростання цін. У 2021 році інфляція становитиме 6,5%, а в 2022 році – 5%. 

З огляду на зазначений розвиток подій Національний банк очікує утримання облікової ставки нижче нейтрального рівня до кінця 2020 року та впродовж більшої частини 2021 року. Утім, монетарна політика залишиться стимулюючою, що підтримає відновлення економіки. Надалі ключова ставка дещо підвищиться у відповідь на зростання інфляційного тиску. Це і дасть змогу повернути інфляцію у цільовий діапазон у 2022 році. 

Очікується також подальше поліпшення ситуації на ринку праці. Рівень безробіття після стрибка майже до 10% у II кварталі поступово повертатиметься до нейтрального рівня. Доходи українців після нетривалої паузи на етапі жорсткого карантину відновили зростання. Подальше пожвавлення економіки і зростання соціальних стандартів підтримає цей процес. Номінальна зарплата зросте на майже 9% у 2020 році і на 16% у наступному. Реальна – на 6,2% і 9,5% відповідно. 

Оновлений макроекономічний прогноз ґрунтується на припущенні щодо продовження співпраці з МВФ і передбачає відсутність у майбутньому жорстких карантинних обмежень як в Україні, так і у світі.

Крім цього, у жовтневому "Інфляційному звіті" розглянуто низку спеціальних тем, зокрема:

Фактори стійкості українського товарного експорту під час коронакризи

На відміну від попередніх криз, український експорт у 2020 році продемонстрував достатню стійкість до кризових явищ. Це стало наслідком низки зовнішніх та внутрішніх факторів. Зокрема, в структурі експорту в останні роки збільшилася частка продовольчих товарів, попит на які є стійким навіть під час кризи.

Важливу роль відіграло також зміцнення торговельних відносин з Китаєм на тлі його торговельного протистояння з США. Минулого року КНР уперше в історії стала другим найбільшим після ЄС торговельним партнером України і залишалася ним у 2020 році. Крім того, китайська економіка достатньо швидко повернулася до зростання після початку коронакризи. Українські експортери оперативно відреагували на це, переорієнтувавши частину поставок на китайський ринок та компенсувавши таким чином звуження попиту на інших ринках. 

Попри поліпшення стійкості українського експорту, його конкурентоспроможність необхідно підвищувати, зокрема шляхом збільшення частки високотехнологічної продукції. 

Фінансові заощадження домогосподарств під час коронакризи

У період невизначеності суттєво зростає попит на найбільш ліквідні активи, зокрема готівку. Так було в попередні кризи, не відрізняється ситуація й цього року. Більш того, так звана втеча в ліквідність є типовою не лише для України, а й для більшості інших країн.

Втім, на відміну від попередніх випадків, ситуація цього року в Україні не супроводжується відтоком депозитів. Вклади населення й надалі зростають значними темпами. Зростання зумовлене збільшенням зарплат, соціальних видатків бюджету, а також більшою схильністю громадян до заощаджень під час короанкризи.

Накопичення заощаджень домогосподарств відбувається, незважаючи на зниження відсоткових ставок. Це закладає фундамент для швидкого пожвавлення споживчого попиту після покращення епідемічної ситуації. Водночас надмірний обсяг ліквідних активів з низькою дохідністю генерує ризики доларизації.

Ефект перенесення зміни світових цін на нафту на споживчі ціни в Україні

Ціни на нафту швидко змінюються залежно від ситуації на світових ринках. Це позначається й на вітчизняних цінах на паливо. За розрахунками Національного банку, роздрібні ціни на бензин швидше реагують на подорожчання сирої нафти, ніж на її здешевлення. Втім, розмір такого впливу з часом вирівнюється. 

Ефект перенесення від зростання цін на нафту проявляється вже в наступному місяці після такої події та досягає свого піку (0.6 в. п.) в другому місяці. У наступні кілька місяців відбувається незначна корекція. Натомість ефект від здешевлення сирої нафти майже не відчувається у перший місяць, починає проявлятися на другий та набуває максимального значення аж на четвертий–п’ятий місяці (0.5 в. п.).

Загалом у короткостроковому періоді ефект перенесення набуває високих значень, однак навіть протягом року не досягає одиниці. Це пов’язано передусім із тим, що крім вартості нафтопродуктів у ціні палива є й інші витрати – на логістику, дистрибуцію і маркетинг, оплату праці, а також торговельна націнка. 

Вплив COVID-19 на економіки торговельних партнерів України 

Безпрецедентні карантинні заходи, запроваджені країнами після спалаху COVID-19, призвели до значного звуження попиту та падіння світової торгівлі. Так у ІІ кварталі 2020 року економіки країн – основних торговельних партнерів (ОТП) України зазнали найглибшого падіння з часів Другої світової війни. Після послаблення карантинних обмежень їх економіки почали відновлювалися, часом навіть швидше, ніж очікувалося. До роботи повернувся сектор послуг, а значні обсяги державної підтримки сприяли поступовому відновленню промисловості та будівництва. 

Подальшому відновленню економік ОТП сприятимуть поступове нарощення зовнішнього попиту, реалізація відкладених інвестиційних проектів, подальше відображення позитивних ефектів від фіскальних стимулів поточного року, поліпшення ситуації на ринку праці та пожвавлення споживчого попиту. Втім, вихід на докризові показники не буде швидким. Зростання захворюваності коронавірусом посилює ризики затяжного виходу з кризи. Понесені втрати в економічному зростанні будуть компенсовані лише у 2022 році. 

Індекс очікувань ділової активності – випереджаючий індикатор економічної активності

У липні 2019 року НБУ запровадив щомісячне опитування підприємств для отримання оперативної інформації щодо стану економіки. За результатами цих опитувань розраховується Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який є аналогом добре відомого за кордоном індексу PMI. Порівняння результатів опитувань та офіційної статистики свідчить, що оцінки підприємств у цілому відображають стан економіки та окремих секторів.

Цінність такої оперативної інформації суттєво зростає в періоди різких змін економічної ситуації. На початку 2020 року у зв’язку з поширенням пандемії COVID-19 та запровадженням карантинних обмежень ІОДА став додатковим джерелом оперативної інформації, яка бралася до уваги під час прийняття рішень щодо пришвидшення пом’якшення монетарної політики.

 

Інфляційний звіт відображає бачення Національного банку щодо поточного та майбутнього стану економіки України з акцентом на інфляційному розвитку, що є основою рішень з монетарної політики. Національний банк України публікує звіт щокварталу, починаючи з квітня 2015 року.

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

15:24 - Дмитро Кулеба: Голодомор-геноцид 1932-1933 років не абстрактна, а особиста трагедія та злочин, який має конкретні прізвища виконавців
14:24 - Геннадий Корбан стал “шестеркой” Рината Ахметова в борьбе с Игорем Коломойским
13:30 - Евросоюз в 2019 году выдал больше всего видов на жительство украинцам и в основном для работы
13:18 - Прем’єр-міністр вшанував пам’ять жертв голодоморів в Україні
12:36 - Офис генпрокурора саботирует попытки экстрадировать Олега Бахматюка
12:36 - Законным собственником торговой марки “Сбербанк” на территории Украины является Ощадбанк
11:42 - В Европе разгораются горнолыжные войны
11:42 - ПРООН поддерживает идею создания свободной экономической зоны на Донбассе
11:42 - Фонд борьбы с коронавирусом отправит почти 9 млрд гривен на углепром
11:42 - МВФ в конце тоннеля: под кого “ложится” бюджет-2021
11:42 - У Владимира Зеленского улучшили прогноз по падению экономики Украины
11:12 - Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції 2019-nCoV
11:12 - Створення умов та правил кібербезпеки – обов’язкова умова впровадження цифрових трансформацій в енергетиці
10:48 - Андрей Ставницер рассказал о “кислородной мафии”
10:48 - Украина запросила экстренные поставки электроэнергии из Венгрии из-за отключения блоков ТЭС Рината Ахметова
09:54 - Бывший рейдер Игоря Коломойскому припомнил олигарху отдых на яхте во время Иловайского котла
09:54 - Из банка “Хрещатик” экс-сотрудница украла 10 млн гривен
09:54 - Коболев вне конкурса
09:00 - В Украине начался последний этап деиндустриализации
09:00 - Минцифры предлагает хакерам взломать “Дію”
09:00 - Для чего нужно образование
08:06 - Нацбанк не завжди чує МВФ
08:06 - В октябре общая задолженность по зарплате выросла на 6,5%
00:30 - Навігація на Дніпрі продовжена до кінця року, - Владислав Криклій
22:36 - НАДС пропонує створити Вищу школу публічного управління
22:12 - Межбанк закрылся долларом по 28,54
20:30 - Олексій Любченко: Додаткові надходження забезпечуються за рахунок боротьби з «тіньовими» схемами і вивільнення простору для «білого» легального бізнесу
20:30 - Понад 11 мільйонів збитків, заподіяних державі відшкодував ПАТ "Арселор Мітал Кривий Ріг"
20:30 - Мінцифри проведе багбаунті мобільного застосунку Дія з призовим фондом 1 млн грн
20:30 - Навігація на Дніпрі продовжена до кінця року, - Владислав Криклій


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар20.9881
Канадський долар21.9061
Юань Женьміньбі4.3256
Куна4.4939
Чеська крона1.2966
Данська крона4.5635
Гонконгівський долар3.673
Форинт0.09371
Індійська рупія0.38437
Рупія0.0020196
Новий ізраїльський шекель8.5776
Єна0.27332
Теньге0.067131
Вона0.025795
Мексиканське песо1.4192
Молдовський лей1.6523
Новозеландський долар19.9789
Норвезька крона3.2174
Російський рубль0.37357
Саудівський ріял7.5903
Сінгапурський долар21.2766
Ренд1.8578
Шведська крона3.3389
Швейцарський франк31.3733
Єгипетський фунт1.82
Фунт стерлінгів37.9537
Долар США28.4681
Білоруський рубль11.023
Азербайджанський манат16.7548
Румунський лей6.9681
Турецька ліра3.6336
СПЗ (спеціальні права запозичення)40.6312
Болгарський лев17.3565
Євро33.9596
Злотий7.5697
Алжирський динар0.22
Така0.3355
Вірменський драм0.057639
Іранський ріал0.0006774
Іракський динар0.023908
Сом0.34781
Ліванський фунт0.018873
Лівійський динар20.8506
Малайзійський ринггіт6.8478
Марокканський дирхам3.0924
Донг0.0012275
Бат0.91314
Дирхам ОАЕ7.7459
Туніський динар10.274
Узбецький сум0.0027462
Новий тайванський долар0.99541
Туркменський новий манат8.1288
Ганське седі4.8872
Сербський динар0.28279
Сомоні2.7516
Ларі8.805
Бразильський реал4.9229
Золото51091.7
Срібло646.36
Платина27273.01
Паладій67649.6

Курси валют, встановлені НБУ на: 30.11.2020

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
CEEN6.256.256.256.253750.00
UNAF1601601601601600.00

Дані за 27.11.2020