Конкурентні, прозорі енергоринки з належним моніторингом

22.10.2020 15:29 | Fin.Org.UA

Відкриття 1 липня 2019 року нового лібералізованого оптового ринку продажу електроенергії стало поворотним пунктом реформи сектору електроенергії в Україні. Конкурентні, прозорі та з належним моніторингом ринки пропонують побутовим споживачам стабільну високоякісну енергію за нижчими цінами. Конкуренція також має вирішальне значення для незалежності зростаючого енергетичного сектора України та є однією з вимог Договору про Енергетичне співтовариство.

З часу відкриття оптового ринку електричної енергії його стабільність та зростання часто ускладнені недостатньою прозорістю його функціонування, до того ж трапляються випадки маніпулювання ринком. Успішне функціонування ринку для усіх його учасників передбачає наявність комплексного механізму моніторингу, який покликаний забезпечити прозорість торгівлі та відсутність впливу корупції на цей  процес. В Україні, так само як і в багатьох інших країнах, цю відповідальність покладено  на енергетичного регулятора.

Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), як державному органові, який забезпечує здійснення регулювання, моніторинг та контроль за енергетичними ринками в Україні, було надано функції та повноваження, що стосуються нагляду за оптовим ринком продажу електроенергії. В той же час, чинне законодавство не дозволяє НКРЕКП проводити розслідування випадків, пов’язаних з відсутністю прозорості та корупційними зловживаннями, та вживати правозастосовні заходи щодо таких випадків. В реальності це означає, що Регулятор не має важелів впливу для захисту прозорого функціонування ринку.

Щоб визначити, чи функціонує ринок у належний спосіб,  регулятор потребує постійного доступу до якісних даних та прозорого реєстру учасників ринку. Здоровий ринок продукує великий масив даних протягом короткого періоду часу, включаючи дані про торгівлю, записи про замовлення та контракти. Дані, на які має покладатися регулятор, повинні генеруватися з інтегрованих, але водночас безпечних незалежних систем, що функціонують на ринку (зокрема, зареєстрованих механізмів звітування). З допомогою моніторингу цих даних можна на ранніх стадіях виявляти корупцію при здійсненні інсайдерської торгівлі, а також аномалії у двосторонніх угодах.  Проєкт енергетичної безпеки України, що впроваджується за фінансування USAID, надає підтримку Україні щодо необхідної IT інфраструктури, яка має вирішальне значення для проведення ефективного моніторингу ринку.

22 жовтня 2020 року Проєкт  енергетичної безпеки (ПЕБ), що здійснюється за фінансування USAID,  проводить панельну дискусію та семінар з питань забезпечення цілісності та прозорості на  нових оптових ринках електроенергії та природного газу України у відповідності до законодавства ЄС. На додаток до  інформації  про аналіз питань, що безпосередньо стосуються ситуації в Україні, яку  подають технічні експерти ПЕБ,  представники міжнародних стейкхолдерів, зокрема, Агенції зі співпраці Енергорегуляторів (ACER), Представництва Європейського Союзу  (EUD) та  Регуляторної  ради енергетичного співтовариства (ECRB) презентуємо інформацію про накопичений досвід, особливості їхньої  практики та висновки.

З огляду на те, що впровадження ефективної системи моніторингу становить ще один ключовий поворотний  момент для України,  участь у заході представників Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Верховної Ради України, Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку,  Антимонопольного комітету України та Міністерства енергетики України має вирішальне значення для визначення подальших кроків.

Додати коментар

Користувач:
email:





Asian Development Bank
Boosting Asia's progress
Poverty reduction

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
20:56 - Оновлено порядок оцінки стійкості банків і банківської системи
20:07 - Денис Шмигаль на Миколаївщині провів нараду щодо підготовки регіону до осінньо-зимового періоду
20:00 - Новини 8 липня: атаковані російські танкери
19:50 - Денис Шмигаль: 26 силових трансформаторів від JICA посилять енергетичну стійкість Миколаївщини
19:45 - Apple завойовує прихильність Трампа купуючи мікросхеми виробництва США на $30 мільярдів
19:35 - Кулеба оголосив про створення "національних бригад відновлення": що це значить
19:15 - Україна за одну ніч уразила 5 підстанцій та ключовий енергоміст з московії до Криму
18:43 - московія заборонила експорт дизелю і починає імпорт палива
18:30 - Львівський IT Кластер призначив нового CEO після спроби рейдерського захоплення попереднім
18:26 - Тарас Висоцький: Мінекономіки розробляє механізм компенсації аграріям за знищений урожай у прифронтових громадах
18:15 - Судовий розгляд правомірності рішення Національного банку про застосування заходу впливу до ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" триває
17:50 - Танкер Chevron був уражений біля берегів московія
17:31 - Застосовано заходи впливу до шести фінансових компаній
17:20 - Уряд спрямує три мільярда гривень на ліквідацію наслідків обстрілу Вишневого
17:16 - Інформація щодо надходження та використання коштів добровільних внесків (благодійних пожертв) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права
17:12 - США нададуть Україні ліцензію на виробництво Patriot – Трамп
17:10 - Нацбанк показав курс долара та євро на 9 липня: ціна валюти продовжує падати
16:56 - МВФ знизив прогноз світового економічного зростання на 2026 рік до 3%
16:47 - ІТ-інтеграція до ЄС: ДПС та EU4PFM узгодили подальші кроки для євроінтеграції податкової системи України
16:43 - Понад 274 млрд грн надійшло до місцевих бюджетів: фінансові підсумки першого півріччя
16:43 - Засідання Комісії
16:38 - Щодо права на нарахування податкової знижки за витратами, понесеними на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті
16:38 - Денис Шмигаль ознайомився з перебігом робіт із захисту та відновлення енергетичної інфраструктури Херсонщини 
16:37 - Хто є платниками орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності?
16:35 - Рентна плата за використання водних біоресурсів: до місцевих бюджетів платники Дніпропетровщини спрямували понад 2,7 млн гривень
16:34 - Результати опрацювання інформації, отриманої від ДПС України, сервісу «Пульс», державної установи «Урядовий контактний центр» та «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА»
16:33 - Понад 9,8 млрд грн ПДВ сплатили до загального фонду держбюджету платники Дніпропетровщини з початку року
16:32 - У Київраді зареєстровано проєкт рішення про докапіталізацію Київміськбуду
16:30 - московія атакувала газотранспортний об’єкт у Києві, загинув працівник ОГТС


Більше новин