Огляд небанківського фінсектору: страхові компанії мають переглянути структуру активів, а кредитні спілки – посилити операційну ефективність

16.10.2020 19:19 | Fin.Org.UA

Національний банк починає публікацію «Огляду небанківського фінансового сектору». Це новий щоквартальний інформаційний продукт, який буде висвітлювати ключові тенденції небанківського ринку і формувати комплексне розуміння стану сектору. У фокусі уваги діяльність небанківських установ під регуляцією НБУ: страхових компаній, кредитних спілок, фінкомпаній та ломбардів.

У першому випуску аналізується стан ринку та вплив кризи, що виникла на тлі пандемії COVD-19. За очікуваннями НБУ, після проходження гострої фази економічної кризи та з початком відновлення економічної активності відбудеться зростання обсягів надання послуг страховими компаніями, фінансовими компаніями та ломбардами. Для кредитних спілок відновлення може тривати довше. Небанківські фінустанови мають працювати над вирішенням структурних проблем для посилення міцності сектору,  а також підвищити якість та своєчасність подання звітності.

Страхові компанії

Ринок страхування чи не найменше постраждав від кризових явищ. Основні показники діяльності не погіршувались, а їхня зміна пов’язана переважно з виходом низки гравців з ринку за власним бажанням. Так, валові страхові премії компаній, що продовжували свою діяльність, у І півріччі зросли на 4,4%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найбільшу частку премій займає автострахування (КАСКО та ОСЦПВ).

Хоча рівень страхових виплат і зріс до більш як 30% у ІІ кварталі цього року, показники збитковості навіть покращились, якщо порівняти з І кварталом 2020 року. Загалом фінансовий результат сектору залишався прийнятним.

Ключовою проблемою сектору наразі є невиконання значною кількістю компаній вимог із забезпечення платоспроможності. Ці вимоги були запроваджені ще Нацкомфінпослуг, проте повноцінно запрацювали з 30 червня цього року. Так, 57 страховиків не виконували повною мірою вимоги до платоспроможності та достатності капіталу, через низьку якість активів. Крім цього, значну частку в активах окремих страхових компаній наразі складає неліквідне нерухоме майно, вартість якого може бути завищеною.

Відтак, страховики, що знаходяться в зоні ризику, мають привести структуру активів у відповідність до вимог регулятора та, за потреби, докапіталізуватися для виконання вимог до платоспроможності.

Кредитні спілки

Коронакриза найбільше позначилась саме на секторі кредитних спілок, активність яких суттєво знизилася навесні, а погіршення якості активів через неповернення кредитів позичальниками призвело до збитків.

Для цього сектору ситуація додатково ускладнюється через законодавче обмеження на надання супровідних фінансових послуг. Це обмеження стримує можливості для розвитку кредитних спілок та конкуренції з іншими учасниками фінансового ринку. Через обмеженість джерел залучення коштів та конкурентних переваг багато  кредитних спілок потребуватиме значних зусиль і тривалого часу для відновлення.

Враховуючи, що значна частина кредитних спілок не має достатнього обсягу чистих процентних доходів для покриття адміністративних витрат, а збитки від погіршення якості кредитів зросли під час карантину, установи не мають можливості нарощувати капітал. Тому 12 з них працюють із порушенням вимог до достатності капіталу. Відтак, кредитні спілки мають посилити свою операційну ефективність: переглянути рівень адміністративних витрат, за потреби скоригувати вартість залучення та надання коштів.

Фінансові компанії та ломбарди

Фінансові компанії (які займаються мікрокредитуванням та надають послуги лізингу та факторингу) також постраждали від коронакризи. Під час карантину попит на позики фінансових компаній відчутно скоротився, а умови кредитування стали жорсткішими. Відтак, якщо порівняти з другим півріччям 2019 року, обсяги кредитування знизились так само як і обсяги операцій з лізингу. 

Зростали лише обсяги факторингових операцій, що переважно полягають у викупі непрацюючих кредитів з метою подальшого урегулювання (колекторська діяльність).

Загалом карантинні обмеження відчутно позначилися на обсягах діяльності фінкомпаній – у І кварталі 2020 року вони продемонстрували збиток уперше після більш як двох років прибуткової діяльності. Водночас за підсумками півріччя їх фінансовий результат знову став позитивним.

Ломбарди від початку 2020 року також сповільнили обсяги кредитування, зокрема, у ІІ кварталі 2020 року обсяг наданих нових кредитів знизився на 25%. Наразі близько 80% ломбардних позик надано під заставу виробів із дорогоцінних металів та каміння, ще 19% – під заставу побутової техніки. Водночас реалізація заставного майна забезпечує всього 9% доходів ломбардів. Понад 87% доходів формують проценти, що зросли порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Хоча прибуток ломбардів у І півріччі і знизився проти аналогічного періоду минулого року, фінансовий результат лишається позитивним, а зниження обсягів витрат дало змогу забезпечити рентабельність на рівні попереднього року.

Додати коментар

Користувач:
email:





Золото, валюта,
Акції, облігації,
Інвестиції.

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 9 березня: нафта і газ б’ють рекорди
20:38 - Мінрозвитку розповіло, на що спрямує 1,5 мільярда євро від UIF
20:08 - Абрамович не хоче віддавати Україні кошти від продажу "Челсі"
20:00 - Мінекономіки провело засідання Наукової платформи
19:57 - Відключення світла 10 березня триватимуть з ранку до кінця доби
19:36 - У постачальника коробок для "Укрпошти" знайшли бізнес у московія – ЗМІ
19:30 - Трамп купив облігації Netflix і Warner Bros на піку війни з Paramount
19:00 - Україна залишається найбільшим постачальником соняшникової олії до Євросоюзу
18:50 - Вартість новобудов не змінилась, вторинка частково дорожчає: які зміни на ринку житла
18:45 - Частина Сумщини без світла після російських обстрілів
18:20 - Білорусь провалила "п’ятирічку": торгує з Китаєм у хронічний мінус
18:15 - Золото впало в ціні через сильний долар та війну на Близькому Сході
17:57 - Індія замовила мільйони барелів російської нафти у березня
17:55 - Україна конфіскувала російські вагони на 2,2 мільярда
17:47 - Стартує обговорення змін щодо оновлення порядку роботи компаній, що здійснюють операції з оброблення та зберігання готівки
17:35 - Депутату сільради, який приховав 4,4 мільйона гривень, присудили громадські роботи
17:25 - Україна відкрила новий ринок збуту – зможе експортувати саджанці до ЄС
17:10 - Стало відомо, які харчові продукти можуть подорожчати через війну в Ірані
17:05 - Профільний комітет рекомендував Раді ухвалити законопроєкт щодо житла та пенсій ВПО
17:00 - До банку застосовано захід впливу за порушення вимог щодо етичної поведінки
16:49 - Курс долара знову встановить історичний рекорд щодо гривні
16:40 - Ощадбанк відновив роботу електронних сервісів
16:30 - Як прикладний фах руйнує стереотипи
16:26 - Розпочинається обговорення проєкту вимог щодо управління ризиком третіх сторін у банках та банківських групах
16:25 - У січні-лютому Україна уразила три великі російські оборонні заводи
16:11 - "В 100 гривень за літр не вірю": директор "А-95" спрогнозував зростання цін на дизпаливо
15:50 - Україна збільшила імпорт електроенергії: причини
15:40 - Українці вже задекларували понад 32 мільярди доходів: в яких регіонах найбільші суми
15:34 - НБУ зобов'язав банки посилити стійкість: яким чином


Більше новин