Донбас: битва за молодь

01.08 10:18 | Укррудпром

Тиждень, 28 липня 2020. Опубликовано 09:09 01 августа 2020 года Як бойовики перешкоджають навчанню студентів на підконтрольній території

Одна з тез, яку часто озвучують щодо війни на Донбасі, полягає в тому, що ця війна йде не за території, а за людей. Тобто за свідомість. І головне для нас — завоювати прихильність населення, переконати жителів Донбасу, що вони українці і що їм вигідніше жити в Україні, ніж у не визнаних ніким кримінальних резерваціях. Безумовно, логіка в цих твердженнях є. Війна на Сході України недарма називається гібридною. Росія веде її за допомогою проксі-формувань, прикриваючись місцевими бойовиками. І без підтримки певної частини населення на місцях вести війну в її нинішньому форматі Російська Федерація не змогла б.

Правда також і те, що боротися насамперед варто за свідомість молоді, яка проживає в ОРДіЛО. Людей середнього віку й тим більше пенсіонерів уже навряд чи вдасться змінити. А ось на юні уми, що ще не сформувалися, цілком можна вплинути. Тому недавнє рішення української влади дозволити абітурієнтам з ОРДіЛО вступати до українських вишів без іспитів можна вважати цілком правильним та логічним. З болота під назвою “ЛДНР” рятувати слід, звичайно ж, найперше школярів та студентів.

Таке нововведення сподобалося в Україні далеко не всім. Багато хто сприйняв пільги для абітурієнтів з ОРДіЛО з негативом. Мовляв, діти бойовиків і терористів матимуть в Україні ліпші умови порівняно з дітьми учасників АТО та інших законослухняних громадян. Однак діти ідейних колабораціоністів, що розділяють погляди своїх батьків, навряд чи поїдуть вчитися в ненависну для себе Україну. А ось для тих, хто давно мріє вирватися з кримінальної резервації, такі умови — справді гарний шанс нарешті переїхати на підконтрольну територію. І можна не сумніватися, що для молоді, чий більш-менш свідомий вік припав на роки війни, злиднів та комендантської години, переїзд до мирного українського міста буде пов’язаний тільки з позитивними емоціями. 

Як видно з відгуків та повідомлень, які отримував автор цього матеріалу від жителів непідконтрольної території, ініціатива української влади знайшла в ОРДіЛО досить широкий відгук. Випускники шкіл активно планували вступ до українських вишів, вважаючи за краще їхати на підконтрольну територію, ніж вступати до фейкових, невизнаних навчальних закладів “ЛДНР”. Однак ця обставина не сховалася від уваги окупаційної адміністрації, яка стала всіма можливими способами перешкоджати виїзду молоді з ОРДіЛО, щоб у такий спосіб завадити своєчасному вступу до українських вишів.

Оскільки йдеться про представників так званого русского мира, то велосипед винаходити не стали й банально заборонили людям вільний виїзд із резервації. Виправдати таке обмеження вирішили боротьбою з коронавірусом, що видається повним абсурдом та дурістю. Адже якщо табу на в’їзд в ОРДіЛО з території, підконтрольної Україні, ще можна виправдати острахом завезення вірусу, то заборона на виїзд жодним чином на епідеміологічну ситуацію в ОРДіЛО вплинути не може. Проте без будь-яких виразних пояснень людям, що не мають прописки на підконтрольній території, заборонили перетинати лінію розмежування.

Кому дозволяти виїзд з ОРДіЛО в Україну, а кому ні, вирішує “міжвідомчий штаб ДНР”. На всі прохання молоді дозволити виїзд бойовики відповідали, що необхідність вступу до українського вишу не є достатньою причиною виїжджати з ОРДіЛО. І радили вступати в так звані університети “ЛДНР”.

Ось що повідомив мені один з абітурієнтів, який проживає на території ОРДіЛО (його ім’я зі зрозумілих причин ми не називатимемо): “Я торік за програмою “Донбас — Україна” вступив у ДДМА (Краматорський виш). Цього року активно агітував своїх друзів вступати в Україну після 11 класу. Але через ситуацію, що склалася, мої друзі, моя дівчина і я не можемо виїхати на складання вступних іспитів (у ДДМА, ДНМУ тощо). Я щиро радий, що ВРУ схвалила закон для дітей з ОРДіЛО, але абітурієнти зараз ніяк не можуть цим скористатися. Щоб потрапити в списки “міжвідомчого штабу”, бажання вступити до українського ВНЗ мало, нам кажуть: “Вступайте в Донецьк”, але що робити моїй дівчині, якщо вона відмовилася складати іспити в “ДНР” заради ЗНО? Вони з мамою протягом трьох років їздили в маріупольську школу, складали іспити на екстернатурі, а зараз вона не може потрапити на ЗНО, на сесію теж не встигає через те, що в “списки” їй ніяк не потрапити. Якщо ця ситуація триватиме ще кілька місяців, то й вступити мої друзі не зможуть, тому що терміни вже починають підтискати”.

Таких історій сьогодні, на жаль, тисячі. Молоді українські громадяни в ОРДіЛО виявилися тепер фактично в становищі заручників. І невідомо, скільки ця ситуація триватиме.

Така істерична реакція бойовиків цілком зрозуміла. ОРДіЛО стрімко втрачає населення, яке тікає з розореного Донбасу до України й Росії. І захоплені бойовиками виші через цей відплив відчувають брак студентів. Через брак фінансів і людей у сфері освіти так званих республік проводяться серйозні скорочення. Бойовики ліквідували або істотно скоротили у вишах цілу низку спеціальностей і кафедр, а також один виш — Інститут культури і мистецтв, який вирішили зробити частиною Луганської академії культури і мистецтв імені Матусовского. Якщо на території, підконтрольній угрупованню “ЛНР”, раніше готували економістів чотири виші, то тепер готуватимуть лише два. І схожа ситуація з іншими спеціальностями.

Таку “оптимізацію” окупаційна адміністрація подає, зрозуміло, як досягнення. “Міністерством освіти і науки передбачається скорочення задвоєних спеціальностей, концентрація напрямів підготовки в базових вишах, щоб ми на сьогодні повернулися до тієї, на мій погляд, прекрасної радянської практики, коли виш мав своє обличчя, свою спрямованість, концентрував у своїх стінах кадровий потенціал, який готував фахівців”, — прокоментував ситуацію “міністр освіти і науки ЛНР” Сергій Цемкало.

Протягом такої “оптимізації” бойовики не пропустили нагоди вкотре завдати удару українській культурі. Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка під приводом реорганізації перейменували, прибравши з назви ім’я Кобзаря. А після зміни назви представники угруповання “ЛНР” показово, серед білого дня знищили барельєф класику української літератури, що був установлений біля першого корпусу ЛНУ. 

Денис КАЗАНСЬКИЙ

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

13:18 - Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції 2019-nCoV
13:18 - Показники для послаблення протиепідемічних заходів станом на 15.08.2020
09:54 - ЦИК все же решила назначить выборы в райсоветы новых укрупненных районов
09:54 - Суд по делу “Мотор Сичу” отказался признавать наличие государственных интересов
09:00 - Владимир Зеленский обновил состав Национального инвестсовета
08:06 - Чистый убыток “Укрэнерго” за минувшие полгода перевалил за 18 млрд. гривен
01:00 - Премии СГ "ТАС" в июле 2020 года выросли на 19,2% до 177 млн. грн.
00:54 - Владимир Омелян теперь будет читать материалы расследования НАБУ о неправомерном снижении портовых сборов
00:00 - По итогам первого полугодия Украина продемонстрировала профицит внешнеторгового баланса
00:00 - lifecell по итогам второго квартала сократил чистый убыток на 88,4%
00:00 - “Украинское Дунайское пароходство” рапортует о четырёхкратном росте чистой прибыли по итогам первого полугодия
20:30 - За минулий тиждень Держекоінспекція розрахувала збитки на суму 30 мільйонів гривень
20:30 - Денис Улютін: Зростання податкових надходжень вдалося досягти завдяки ефективній роботі в напрямку боротьби з податковим шахрайством та запобіганню використання схем формування фіктивного податкового кредиту
20:30 - Олег Уруський відвідав промислові підприємства м. Харкова
19:24 - На Полтавщині фахівці Сектору ДРС надали фахову методологічну допомогу Сенчанській об’єднаній територіальній громаді Лохвицького району
19:24 - На Хмельниччині провели практичні зайняття щодо реалізації норм регуляторного законодавства
19:12 - Україна відновлює міжнародне авіасполучення з Казахстаном з 17 серпня, - Владислав Криклій
19:12 - Оголошення про конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), що відбудеться 23 вересня 2020 року
19:12 - Змінено графік роботи ПВД «Бориспіль»
19:12 - Ми хочемо ініціювати зміни до ДБН, які б дозволили розміщення зарядних станцій на всіх дорогах загального користування, - Владислав Криклій
19:12 - За І півріччя 2020-го Українське Дунайське пароплавство отримало 34,6 млн грн прибутку, - Владислав Криклій
18:24 - Результати земельних аукціонів за період із 7 по 14 серпня
18:24 - Бюджетний процес 2021: головні розпорядники коштів розпочали формування бюджетних запитів
18:24 - Жнива-2020: В Україні вже зібрано 36,7 млн тонн зерна
18:24 - За І півріччя 2020-го Українське Дунайське пароплавство отримало 34,6 млн грн чистого прибутку, - Владислав Криклій
18:24 - Мінекономіки: Україна стала лідером Рейтингу прозорості публічних закупівель
18:24 - Денис Шмигаль: Національна економічна стратегія — це впевненість у майбутньому для бізнесу та населення
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 14.08.2020
17:42 - Минфину нужно 2,9 млрд. гривен, чтобы профинансировать повышение минимальной зарплаты в госсекторе
17:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 17.08.2020


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар19.563
Канадський долар20.6528
Юань Женьміньбі3.9349
Куна4.2921
Чеська крона1.2371
Данська крона4.3385
Гонконгівський долар3.5285
Форинт0.093333
Індійська рупія0.36511
Рупія0.0018465
Новий ізраїльський шекель8.0304
Єна0.25641
Теньге0.065218
Вона0.023086
Мексиканське песо1.2353
Молдовський лей1.6371
Новозеландський долар17.8838
Норвезька крона3.066
Російський рубль0.37328
Саудівський ріял7.2921
Сінгапурський долар19.9325
Ренд1.5676
Шведська крона3.1406
Швейцарський франк30.0422
Єгипетський фунт1.7166
Фунт стерлінгів35.847
Долар США27.3474
Білоруський рубль11.1236
Азербайджанський манат16.0442
Румунський лей6.6809
Турецька ліра3.7073
СПЗ (спеціальні права запозичення)38.5598
Болгарський лев16.5171
Євро32.3082
Злотий7.3455
Алжирський динар0.21575
Така0.32641
Вірменський драм0.057033
Іранський ріал0.00065904
Іракський динар0.02326
Сом0.36062
Ліванський фунт0.018361
Лівійський динар20.1425
Малайзійський ринггіт6.5293
Марокканський дирхам2.9747
Донг0.0011948
Бат0.88726
Дирхам ОАЕ7.536
Туніський динар10.1321
Узбецький сум0.0027117
Новий тайванський долар0.94229
Туркменський новий манат7.9085
Ганське седі4.804
Сербський динар0.27874
Сомоні2.6845
Ларі8.9986
Бразильський реал5.3502
Золото53222.42
Срібло730.41
Платина26046.48
Паладій58892.35

Курси валют, встановлені НБУ на: 17.08.2020

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AAPL1383613836138361383613836.00
BAVL0.40.40.40.4400000.00
MHPC182.9183182.918398790.00

Дані за 14.08.2020