Інсайти ведення бізнесу на Харківщині під час карантину

16.07.2020 11:19 | Fin.Org.Ua

Запровадження карантину поставило бізнес у нові умови. Важко знайти компанію, що не відчула на собі його негативного впливу. Дехто, навіть, повністю зупинив діяльність. Підприємствам довелось швидко реагувати, адаптуватися й переглядати стратегії роботи з клієнтами і персоналом.
Зараз бізнес поступово виходить з карантину і оглядається назад. Своїми надбаннями, досвідом і підсумками діляться компанії - представники Європейської Бізнес Асоціації в Харківському регіоні зі сфери видавництва, консалтингу, нерухомості та IT.
Так, карантин зачепив усіх, і компанія Книжковий Клуб «Клуб сімейного дозвілля» не стала винятком із правил. Роздрібна мережа КСД — найбільша мережа книгарень в Україні — зупинилася повністю. Загальмувалися гуртові продажі, а очікування стали стриманішими.
«У період карантину часто доводилося чути думку, що тепер люди стануть більше читати книги. А ми не сподівалися на зростання продажів. Ми просто хотіли утримати своїх клієнтів і підтримати клієнтів наших клієнтів, — говорить Олена Соболева, директор із маркетингу компанії КСД. — На щастя, Клуб сімейного дозвілля — компанія мультиканальна. Наш e-commerce успішно працює з 2005 року, а стратегія online просування продумана на багато років уперед. У період карантину просто розширилася цільова аудиторія і змінилися посили. Якщо раніше ми «звали» клієнта купувати книги там, де він звик (в магазині, за телефоном, поштою або через інтернет), то в цей період нашою метою було допомогти клієнтам адаптуватися і відкрити для себе новий спосіб покупки — online. Наші клієнти підтримали нас у цей важкий момент, і з почуттям величезної подяки кажу: вони — наші супергерої».
Маркетингова стратегія підприємства майже не зазнала радикальних змін: «Ми прийняли складне для себе рішення зменшити вартість доставки. Від клієнтів відчули потребу в спокої і стабільності, тому не турбували їх неймовірними знижками, пропозиціями, не посилювали комунікацію. Ми змінили посили, але залишили планові акції, чим відрізнялися від деяких конкурентів», — каже пані Олена.
Штат роздрібної мережі КСД відправили на простій. Проте, офісні співробітники працювали у віддаленому режимі. Хоча видавничий план зазнав змін, основна маса проектів видавництва «Клуб сімейного дозвілля» має бути випущена вчасно.
Нині, виходячи з карантину, у компанії бачать можливості оптимізувати витрати на оренду офісних приміщень і фонд оплати праці. Це дасть змогу й далі радувати читачів новими книжками за доступними цінами.
Основний інсайт після карантину для КСД: «Якщо ключові принципи вашої бізнес-моделі працюють, не варто їх різко міняти в період тимчасової нестабільності. Потрібно залишатися собою. Завдяки цьому клієнти довіряють своє дозвілля Клубу ось уже 20 років».
Наслідками карантину для видавництва Vivat, що входить до трійки найбільших видавництв України, стало вимушене скорочення випуску книг. Так, якщо раніше до друку здавали майже 30 книг на місяць, то в травні — тільки вісім. Далі планують випускати не більше 10 книг на місяць, що дуже мало для такого великого видавництва.
Персонал у Vivat не скорочували. Ба більше, збереження повного штату стало стратегією. «Основні наші активи — це люди, їх енергія та знання, і скорочувати команду під час кризи нам здалося абсолютно програшною стратегією», — каже генеральна директорка видавництва Юлія Орлова.
Видавничий сектор України не отримав жодної підтримки з боку держави, хоча це загально розповсюджена світова практика.
Незважаючи на скрутні часи, у видавництві не готові економити на дизайні книг —відмовитися від твердих обкладинок, скоротити кількість ілюстрацій тощо. Вважають, що оптимізація витрат коштом дизайну може вдарити по репутації, а книжка має давати естетичну насолоду читачеві.
У секторі нерухомості під час карантину ринок завмер в очікуванні. Панічні настрої та страх виходити з дому призвели до відкладання угод. У компанії «Крона», що займається житловою та комерційною нерухомістю, були вимушені відправити працівників у відпустку за власний кошт і звільнити частину персоналу. «Досвід попередніх криз довів, що реагувати треба якомога швидше. А часом, на жаль, аби вижити заходи мають бути жорсткими. Крім того, програму державної допомоги з часткового безробіття запровадили лише в травні, а нам було потрібно виживати упродовж березня і квітня. Загальне падіння обсягу угод за весь час карантину склало 8 разів», — ділиться власник компанії Ігор Балака.
Були також і надбання. Так, в компанії активно використовували онлайн-технології в роботі та спілкуванні. Запровадили віртуальні тури та дистанційні покази, відвідування об’єктів без присутності ріелтора. Обмінювалися у ZOOM досвідом із іноземними партнерами щодо нових форматів роботи в умовах пандемії. У подальшому в планах - розширювати використання IT технологій та віртуальних майданчиків.
Компаніям-представникам сектору консалтингу та аудиту було легше перейти до віддаленої роботи, проте й вони переглянули свої стратегії. Так, у компанії «Голдман Консалтинг» після карантину вирішили, що будь-які домовленості з персоналом щодо оплати праці мають включати опцію «затягування пасків». Крім того, через віддалену роботу відмовилися від стаціонарних комп’ютерів та розширили застосування хмарного офісного ПЗ.
Також у компанії переглянули бізнес-стратегію і зосередилися на роботі з великими клієнтами, адже в них більше шансів вижити. Зараз скорочують частку клієнтів МСБ, завдяки збільшенню частки великих замовників. «Ми надаємо перевагу розумній диверсифікації джерел доходів (клієнтів) та не розпорошуємо зусилля. Багато хто кинувся у сферу онлайн- навчання, семінарів, тощо. На мою думку, це марна трата часу», — вважає Андрій Ліманський, директор компанії.
У «Голдман Консалтинг» не квапляться виходити в офіс. Незалежно від офіційної статистики й рішень чиновників, планують працювати  в дистанційному режимі до вересня, а якщо ситуація з коронавірусом посилиться, то й до кінця року.
 У аудиторській компанії «Бізнес Елемент» ще до початку  карантину запустили  автоматизацію процесів. Це дало нагоду працювати з дому. Заробітну плату не скорочували, хоча регулярні надходження зменшилися через зупинку діяльності деяких клієнтів. Період соціальної ізоляції для «Бізнес Елемент» був  активним — відкрили чат-бот, через який консультували клієнтів із питань законодавчих змін щодо економічних наслідків COVID-19. Керівниця компанії Анна Чайка запровадила часи безоплатних онлайн-консультацій та розвивала YouTube канал із тематики бухобліку та аудиту. Це дало змогу розширити клієнтську базу навіть у складній економічній ситуації.
Головний висновок після карантину: «Ми на правильному шляху в питаннях діджиталізації. Тому інвестиції в подальші удосконалення будуть обов’язково», — каже Анна Чайка.
 Компанії IT сектору також швидко адаптувалися і не сиділи без роботи. Хоча, залежність замовлень українських IT-компаній від стану справ контрагентів зі США та Європи викликає деяке занепокоєння. «Чимало бізнесів нині переходять у режим скорочення витрат. Наслідки цього відчуваються вже зараз, але пік, мабуть, припаде на кінець року. Компанії заморожують частину проектів, відмовляються від роботи з контракторами, скорочують співробітників. Безробіття починає бити всі рекорди. Для української ІТ-галузі це означає, що доволі відчутно зросте конкуренція з in-house фахівцями, адже ЄС і США насамперед зацікавлені в працевлаштуванні своїх людей і захисті внутрішнього ринку», — прогнозує Валерій Красовський, СЕО та співзасновник компанії Sigma Software.
З введенням карантину фахівці Sigma Software безболісно перейшли на віддалену роботу. З тими, хто не звик працювати віддалено й відчував труднощі через перебування родичів і дітей вдома, працювали керівники та HR служба. У майбутнє в компанії дивляться з оптимізмом через зростання попиту та інвестицій на проекти, пов’язані з дистанційною роботою, віддаленим навчанням та e-learning.
Тож, досвід роботи компаній в умовах карантину доводить, що криза — це, з одного боку, стрес для бізнесу. Як і в кожній попередній кризі, мали місце падіння обсягів замовлень та грошових надходжень, часткове скорочення персоналу. З іншого боку, компаніям вдалося напрацювати нові підходи і стратегії, запровадити нові послуги, запустити процеси автоматизації та діджиталізації, які стануть точками зростання в майбутньому. Тож недаремно кажуть, криза — це ще й час можливостей для тих, хто швидко приймає рішення та готовий адаптуватися до змін.
Інна Кірнос,
координато Харківського офісу Європейської Бізнес Асоціації 

Додати коментар

Користувач:
email:





Ціна акцій росте,
Інвестиції приносять,
Багатство розквітає.

- Fin.Org.UA

Новини

18:21 - Оновлено порядок здійснення безвиїзного нагляду та виїзних перевірок  фінансових установ з питань фінансового моніторингу, валютного та санкційного законодавства
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 24.04.2024
17:18 - Україна підписала Меморандуми про взаємне визнання Дипломів / Свідоцтв фахівця моряків з Португалією та Грузією
17:04 - Мазепа про свою справу: проблема в "сірих зонах" законів, а не в вертикалі Зеленського
17:00 - Офіс генпрокурора після аудиту закрив п'яту частину справ проти бізнесу
16:47 - Boeing звітує про падіння доходів через скорочення поставок
16:35 - Центр розмінування ДССТ отримав 10 позашляховиків, закуплених німецькими партнерами за ініціативи Мінекономіки
16:31 - Автобуси тепер можуть обирати в "єЧерзі" час перетину кордону з Молдовою
16:24 - Держаудитслужба розпочала аудит Науково-дослідного інституту вогнетривів
16:14 - Мінветеранів обговорило з представниками ОВА та територіальних громад законопроєкт щодо засад ветеранської політики
16:06 - ДТЕК відновив електропостачання споживачів Святошинського району Києва
15:48 - Банкіри очікують зниження Нацбанком облікової ставки до 14%
15:48 - Справа про оборудки із землею: крім Сольського, підозру отримав його заступник
15:43 - Мін’юст: Урядовий законопроект про звернення ухвалений в першому читанні
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 25.04.2024
15:27 - Як заробити на землі, маючи 1000 грн
15:27 - Данія – Україна: працюємо над розширенням співпраці з бізнесом у сферах експортної логістики, відновлення критичної інфраструктури та розвитком децентралізованої енергетики
15:25 - Енергетики обмежуватимуть ввечері енергопостачання для промисловості в усіх регіонах
15:22 - Ратифікація Угоди з Великою Британією про цифрову торгівлю сприятиме поглибленню участі України у глобальній економіці, - Юлія Свириденко
15:20 - Unwritten залучив $3,5 млн фінансування на розвиток кліматичних технологій
15:20 - Tesla визнає проблеми з безпекою, ремонтом та страхуванням позашляховиків Cybertruck
15:20 - Іншуртех Faura допомагає страховикам та домовласникам зменшити ризики стихійних лих
15:20 - НБУ анулював ліцензії та звернутися до суду про ліквідацію СК "Прем'єр Гарант Профі"
15:19 - Відбулося 9-е засідання Робочої групи щодо захисту прав і свобод громадян України
15:02 - Ратифікація Угоди з Великою Британією про цифрову торгівлю сприятиме поглибленню участі України у глобальній економіці, - Юлія Свириденко
14:55 - ОПЕК пропонує Намібії підтримку з надією на її приєднання до організації
14:35 - Російський суд заарештував усі кошти JPMorgan в московія
14:35 - Доллар остывает от перекупленности, набирая привлекательность
14:29 - Центри життєстійкості мають бути у кожній громаді, яка турбується про своїх мешканців - Мінсоцполітики оголосило фінальний відбір на участь у проекті на 2024-й рік
14:25 - Юлія Свириденко: В рамках програми Ukraine Facility Україна отримала вже 6 млрд євро у березні та квітні цього року


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6704
Канадський долар28.8388
Юань Женьміньбі5.4473
Чеська крона1.6715
Данська крона5.6565
Гонконгівський долар5.0393
Форинт0.107269
Індійська рупія0.47372
Рупія0.0024433
Новий ізраїльський шекель10.4525
Єна0.25477
Теньге0.08896
Вона0.028811
Мексиканське песо2.3308
Молдовський лей2.2073
Новозеландський долар23.4185
Норвезька крона3.5966
московський рубль0.42673
Сінгапурський долар28.9955
Ренд2.057
Шведська крона3.6294
Швейцарський франк43.1667
Єгипетський фунт0.824
Фунт стерлінгів49.075
Долар США39.4716
Білоруський рубль14.347
Азербайджанський манат23.2159
Румунський лей8.4785
Турецька ліра1.2137
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9715
Болгарський лев21.5692
Євро42.1833
Злотий9.7656
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото91400.04
Срібло1070.47
Платина36045.86
Паладій40324.58

Курси валют, встановлені НБУ на 25.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861043.871043.871043.871043.872233881.80
2280431077.331077.331077.331077.33104501.01
2289101069.981069.981069.981069.9853499.00
229025983.59983.59983.59983.591827510.22
229470919.34919.34919.34919.34367736.00
2302621055.81055.81055.81055.8221718.00
CRSR061023.781023.781023.781023.785118.90
FSTF021014.051014.051014.051014.051014.05
USGK78454545454545454522725000.00
XS12141600016000160001600016000.00

Дані за 24.04.2024