Ринат Ахметов пытается вымутить НКРЭКУ у Владимира Зеленского

03.06.2020 12:06 | Укррудпром

11:50 03 июня 2020 года

Главный редактор БизнесЦензор Сергей Головньов поделился своими наблюдениями за рынком электроэнергии в Украине.

Схематично про те, що зараз відбувається на ринку електроенергії.

ДТЕК Ріната Ахметова намагається довести до кінця свій “план по покращенню регуляторного поля”. Детально ми писали про нього на початку травня.

https://biz.censor.net.ua/r3194042

Одна з головних задач Ахметова — змінити нинішній склад НКРЕКП. Принаймні — в частині “електричного крила”.

Це ж аномалія для України, коли склад важливого для Ахметова державного органу непідконтрольний Ахметову. Ще чого! Сьогодні не лояльне НКРЕКП, а завтра придумають з олігархами боротись...

Медійно ДТЕК вказує на те, що НКРЕКП контролює Андрій Герус, якого контролює Ігор Коломойський.

Дійсно, НКРЕКП вручну регулює ринок електроенергії (е/е), відшукуючи баланс “хотєлок” між генерацією і споживачем.

“Регулює вручну” тому що ринку не існує. Він і не може існувати в умовах PSO і боргів великих споживачів (держшахти та КП “Вода Донбасу”). Це квазі-модель ринку, запущена ДТЕК, щоб не втратити виручку в 2019 році через падіння світових цін на вугілля (зменшення індексу Роттердаму).

І дійсно, одним з великих споживачів е/е в країні є феросплавна група Коломойського. Але Коломойський — погань не тому, що виробляє феросплави, а тому що доїть державні компанії “Укрнафта” та “Центренерго”. Тому що виводить гроші з компаній з держчасткою, щоб не розподіляти дивіденди на користь держави. Тому що не інвестує в українські активи.

За логікою ДТЕК, ми маємо вбити весь бізнес в цій державі і зробити е/е для всіх дорожчою, ніж в Європі, тільки для того, щоб обанкротити феросплавну групу Бєні. Така собі логіка.

Але що робить ДТЕК? На минулому тижні він зробив цікаву вправу і “уроніл рынок”. Дивіться графік.

З 25 по 30 травня базова ціна на РДН в ОЕС впала нижче 800 грн/МВт*г. При тому, що у травневі свята (коли прогнозовано був малий попит) ціна була 1200-1300 грн/МВт*г і лише 9 травня наблизилась до 1000 грн/МВт*г.

Чому це спланована маніпуляція, а не ринкова аномалія? Відповідь на це ми можемо знайти у щотижневому звіті системного оператора, якого точно не можна запідозрити у підігруванні Коломойському. “Укренерго” для Бєні була і є “червоною ганчіркою”.

https://ua.energy/…/shhodo-roboty-energosystemy-za-25-31-…/…

“Нові етапи послаблення карантину в більшості областей України, запуск метрополітену в Києві, Харкові, Дніпрі дещо покращили ситуацію з електроспоживанням. На минулому тижні, 25-31 травня, середньодобове споживання у робочі дні збільшилося на 2,1%”, — звітує “Укренерго”.

Як ДТЕК міг вплинути на зменшення ціни РДН? Ну дуууже просто. РДН — це всього лише 40% від продажів е/е. ДТЕК, з одного боку, має близько 25% генерації в країні. З іншого, разом з “Метінвестом” є одним з найбільших споживачів е/е в країні — шахти і металургійні підприємства.

До того ж, як розповіли колеги з “Першого ділового”, постачальники ДТЕК в Донецькій області наприкінці травня попередили споживачів про “можливі відключення”. Тобто, ДТЕКу легко трохи наростити пропозицію, значно зменшити попит на РДН та “замкнути низьку ціну”.

Для чого ДТЕК це робити? По-перше, як всі знають, в травні НАЕК “Енергоатом” почав продавати по прямих договорах ту е/е, яку раніше віддавав ДП “Гарантований покупець” (ГарПок). Деякі хитрі трейдери, включаючи трейдерів Коломойського звичайно, купили е/е у атому та “Центренерго” по прямих договорах і понесли її на РДН.

Взагалі-то, це є маніпуляцією. Бо за ринковим принципом е/е має продавати генерація, а не спекулянти. Хоча наявність таких трейдерів створює хоч якусь конкуренцію на нашому висококонцентрованому ринку. Тут дискусійне питання.

Але річ не про те. ДТЕК “покарав” трейдерів, вронивши ціну. І ті, мабуть, закрили свої операції зі збитками. То туди їм і дорога.

Але головна ціль ДТЕК в тому, щоб змінити склад НКРЕКП. То гендир ДТЕК Максим Тімченко на всіх урядових хуралах почав казати: “Ви подивіться, які нездари сидять в цьому НКРЕКП. Вони ж не здатні регулювати ринок, треба їх міняти”.

Вперше Тімченко запустив цю тезу на нараді під головуванням прем"єра Дениса Шмигаля 26 травня.

https://biz.censor.net.ua/n3198166

Вдруге ДТЕК її проштовхував на засіданні РНБО 1 червня. Воно проходило в рамках експертної ради по енергетиці при РНБО. Цей майданчик став ще однією перевалкою в голову Зеленського потрібних меседжів.

Відразу ж нардеп Олексій Кучеренко, який на все життя закохався у ДТЕК, назвав головного ворога за версією Ахметова — члена НКРЕКП Дмитра Коваленка, який захищає “бариг” (тобто — трейдерів).

Взагалі-то, саме ДТЕК і “спрацював” проти трейдерів 25-29 травня, опустивши ціну РДН і покаравши їх.

Максим Вікторович Тімченко в цій історії нагадує одного персонажа — консьєржа Людвіга Аристарховича. Той, після того як сам сплюндрував ліфт, казав: “А хто ж оце таке зробив?!”

Треба сказати, що “зелені” також на стороні ДТЕК у джихаді проти НКРЕКП. Я так розумію, вони впевнені, що якщо ДТЕК заведе своїх “аватарів” у Регулятор, вже ніхто не буде урізати “зелений” тариф. Варіант його “не урізати” лише один — зробити ціну е/е для населення ринковою. Тобто, підняти її у три рази.

Підконтрольний президенту НКРЕКП, яким він був завжди (на жаль, або на щастя) ніколи не наважиться на такий непопулярний крок. В той же час, уся вистава з демонстрацією “непрофесіоналізму” НКРЕКП розігрується переважно перед одним глядачем — Зеленським.

Якщо в нього вистачить тупості віддати Регулятор Ахметову, то навряд чи він досидить до чергових президентських виборів.

Але тут я навіть не візьмусь сказати, що для країни краще)

Додати коментар

Користувач:
email:





World Economic
Forum in Davos, Switzerland
Where the rich converse

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
23:35 - Палата представників США остаточно ухвалила "Великий прекрасний закон" Трампа
21:00 - Новини 3 липня: що відбувається з курсом євро, причетність Медведчука до бізнесу у Запоріжжі
20:38 - Заблоковані податкові накладні та ризикові фірми: ДПС оголосило про різке скорочення
20:20 - Справа на 2,6 мільярда: ДБР завершило розслідування щодо директора Pin-Up
19:55 - Україна у червні закачала до підземних сховищ рекордні об'єми газу
19:19 - Складна дискусія: у Мінфіні вважають, що в Україні розкриють банківську таємницю
18:49 - Генпрокурор: кримінальних справ щодо бізнесу значно більше, ніж показувала статистика
18:09 - Український маркетплейс для пошуку медикаментів залучив $9 мільйонів інвестицій
18:00 - Підсумки ІХ Щорічної дослідницької конференції центробанків України та Польщі
18:00 - Summary of 9th NBU-NBP Annual Research Conference
17:31 - У роботі російського "ВКонтакті" стався масштабний збій
17:26 - Визначено порядок страхування відповідальності учасників ринку відкритого банкінгу
17:07 - Тіньовий танкерний флот московії збільшився втричі з 2022 року – дослідження
16:55 - В Україні зменшилась кількість реєстрації бізнесів
16:53 - Ощадбанк виграв апеляцію у московії за захоплені активи в Криму
16:47 - Звіт про стан реалізації у першому півріччі 2025 року Стратегії відновлення, сталого розвитку та цифрової трансформації малого і середнього підприємництва на період до 2027 року
16:43 - Україна посилює енергетичну стійкість: система збалансована, запаси газу зростають
16:33 - Засідання Комісії
16:30 - Як правильно монетизувати субсидії на електроенергію
16:25 - В Україні з'явились перші партії місцевих кавунів: яка їхня вартість
16:16 - Держагентство з управління резервами України розпочало роботу
16:09 - Нафтогазові доходи московії впали на третину
16:01 - Доповнення до плану-графіку здійснення заходів відстеження результативності регуляторних актів у 2025 р.
15:46 - Запаси палива достатні для забезпечення роботи атомних електростанцій – "Енергоатом"
15:32 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 04.07.2025
15:28 - Українці у травні отримали рекордну суму кешбеку
15:21 - Лист очікувань власника ПрАТ “Нижньодністровська ГЕС” на 2026 рік
15:20 - московія атакувала порт в Одесі: є загиблі та поранені


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32236
Австралійський долар27.4251
Така0.34033
Канадський долар30.703
Юань Женьміньбі5.8265
Чеська крона1.995
Данська крона6.5905
Гонконгівський долар5.3151
Форинт0.123058
Індійська рупія0.48911
Рупія0.0025759
Новий ізраїльський шекель12.4363
Єна0.28999
Теньге0.080334
Вона0.030636
Ліванський фунт0.000466
Малайзійський ринггіт9.8837
Мексиканське песо2.223
Молдовський лей2.4769
Новозеландський долар25.3181
Норвезька крона4.1422
Саудівський ріял11.1255
Сінгапурський долар32.7709
Донг0.0015922
Ренд2.3793
Шведська крона4.3706
Швейцарський франк52.5854
Бат1.28905
Дирхам ОАЕ11.3593
Туніський динар14.4679
Єгипетський фунт0.8455
Фунт стерлінгів56.9907
Долар США41.7239
Сербський динар0.41961
Азербайджанський манат24.5391
Румунський лей9.717
Турецька ліра1.0468
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.4182
Болгарський лев25.1455
Євро49.1758
Ларі15.3493
Злотий11.5733
Золото139595.65
Срібло1538.13
Платина57442.96
Паладій47296.13

Курси валют, встановлені НБУ на 04.07.2025