Звернення бізнесу до Верховної Ради України

28.03 00:33 | Fin.Org.UA

Шановні депутати Верховної Ради України!

Руйнівний вплив гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в світі безпрецедентний.

Підтверджені на сьогодні випадки нараховують інфікування майже 550 000 людей, із більш ніж 24 000 летальними випадками у 199 країнах і територіях по всьому світу.

Органи керівництва різних держав здійснюють швидкі кроки, щоб спробувати запобігти краху їх економік, банкрутству компаній, втраті десятків мільйонів робочих місць та знищенню заощаджень та засобів до існування своїх громадян. Буквально вчора, 26 березня, лідери країн Великої двадцятки (G-20) виступили зі спільною заявою, в якій оголосили готовність вкласти у глобальну економіку більше 5 трильйонів доларів для подолання негативних наслідків пандемії. Більшість економістів сходяться на думці, що світ вже вступив у період рецесії, не маючи впевненості як довго вона триватиме і наскільки глибокими будуть наслідки для економіки. Економічний спад від пандемії, ймовірно, стане одним з найбільших потрясінь за декілька поколінь.

За різними оцінками падіння світової економіки буде таким же різким, як  під час глобальної фінансової кризи 2009 року, а можливо і сильнішим, в залежності від того, як швидко вдасться впоратись із зростанням кількості випадків зараження та наскільки суворі карантинні заходи доведеться вжити країнам.

Загроза коронавірусу для таких ринків, що розвиваються, як Україна, ще масштабніша – як у галузі охорони здоров’я, так і в економічному плані. Міжнародні ринки капіталу закрилися для цієї групи країн, і Інститут міжнародних фінансів повідомляє, що з 21 січня 80 мільярдів доларів США було виведено з країн, що розвиваються.

Хоча Україна вступила в кризу, спричинену вірусом, із золотовалютними резервами в іноземній валюті на суму 27 млрд дол. США, наслідки кризи для України вже мають серйозний економічний ефект, який буде лише посилюватися в наступні дні та місяці. Ситуація з бюджетом критична. За перші два місяці поточного року доходи були недовиконані на 17 млрд грн, за збереження цієї тенденції дефіцит бюджету у 2020 році в двічі перевищить  заплановані 96 млрд грн. Крім того, карантинні заходи в Україні та глобальна економічна криза вже болюче вдарили по бізнесу, і призведуть до різкого скорочення виробництва та податків. Враховуючи очікуване 20-50% падіння продажів компаній, за даними останнього опитування наслідків впливу на бізнес, бюджет отримає значно нижчі податкові надходження у 2020 році, в той же час соціальні виплати продовжать збільшуватися. Боротьба з розповсюдженням COVID-19 потребує щонайменше понад 200 млрд гривень, хоча ця сума може бути значно більшою.

До того ж перед урядом стоїть питання виплат зовнішніх і внутрішніх боргів. Якщо погашення внутрішніх боргів можливо буде рефінансувати, то погашення зовнішніх боргів у сумі 3,5 млрд дол. США до кінця року та подвоєння або навіть потроєння дефіциту бюджету до 7-10 млрд дол. США означають потребу у  фінансуванні в діапазоні 10-13 млрд дол. США (400-500 млрд грн). Провідні експерти прогнозують, що у випадку продовження карантину на декілька місяців, та за наявності програми Міжнародного Валютного Фонду (МВФ), ВВП України у 2020-му році впаде на 9%, а курс гривні може сягнути 35 грн/дол. США.

Однак без програми МВФ попередній прогноз ще жахливіший – двозначний економічний спад, стрімке спустошення золотовалютних резервів, висока інфляція та значне зростання безробіття. Без підтримки МВФ та інших міжнародних організацій з бюджетними розривами можна впоратись або шляхом різкого підвищення податків, або скороченням видатків бюджету, або вдавшись до друку грошей, вірогідно у поєднанні  з  дефолтом за зовнішнім боргом. У будь-якому випадку  ціною такого підходу буде обвальне падіння економіки, збідніння населення та масове безробіття. Збільшення податків або скорочення бюджетних видатків в умовах поточних кризових явищ, призведе до ще більшого пригнічення внутрішнього попиту. Секвестр бюджету/збільшення податкового тиску поглибить падіння економіки принаймні до 15% р/р та спричинить хвилю банкротств. Це призведе до постійної (не тимчасової) втрати робочих місць для близько 500 тис. осіб та збільшення безробіття до рекордних в історії України 12%.  Водночас, масовий друк грошей та дефолт дестабілізують вже і так напружену ситуацію на валютному ринку. Резерви НБУ вже скоротились до  24 млрд дол США, і їх навряд чи вистачить, щоб втримати курс під контролем, адже тиск на валюту за рахунок емісії гривні в еквіваленті 7-10 млрд дол. для фінансування дефіциту бюджету буде супроводжуватись відтоком капіталу, який під час попередніх  криз складав 11-13 млрд дол. США на рік. Девальвація гривні може сягнути 45-65% від поточного рівня, до 50-80 грн/дол. США, а для стабілізації курсу необхідно буде вводити жорсткі валютні обмеження, які поглиблять кризові явища. Знецінення гривні призведе до зростання інфляції до 20-50% та падіння реальних доходів населення принаймні на 30%. Результатом знову стане глибоке падіння економіки та збільшення безробіття, до того ж без перспектив швидкого відновлення через відсутність доступу до ринків капіталу для держави та приватного сектору після дефолту. 

Враховуючи, що ситуація продовжує розгортатися, кошти МВФ  та інших міжнародних партнерів України залишається єдиним джерелом фінансування у найближчий час. Будь-які заклики до оголошення дефолту України мають бути проігноровані, адже довгостроковий ефект такого рішення є дуже небезпечним.

Країна потребує капіталу та фінансової допомоги світової спільноти для захисту своїх громадян від COVID-19 та сприяння пом’якшенню економічних наслідків цієї глобальної пандемії. Найгірше, що може бути – це втратити будь-який доступ до фінансування, зробивши кризу COVID-19 ще тяжчою, ніж вона і так є. Декларуючи дефолт, Україна стане ізгоєм на світовому ринку, і, швидше за все, пройдуть десятиліття перед тим, як країна відновиться.  Будь-які розмови про дефолт повинні припинитися негайно, і чіткий меседж повинен бути надісланий світовій спільноті – Україна є функціонуючою частиною світової економіки і приймає відповідальні рішення, що захищають її майбутнє.

Будь-який політик, який схвалює дефолт, неодмінно буде нести відповідальність за його наслідки , за сотні тисяч робочих місць і життя людей, які цей дефолт знищить.

Водночас, ми вітаємо офіційний запит України на розгляд, відповідно до спільного заклику Світового банку та МВФ до країн G-20 оприлюдненого 26 березня.  Зокрема, Група Світового банку та МВФ закликали уряди усіх держав-кредиторів призупинити стягнення боргів з найбідніших країн світу відповідно до двосторонніх кредитних угод, а також закликали країни G-20 визначити перелік держав, що мають несприятливу боргову ситуацію та надати пропозиції щодо пом’якшення боргового навантаження для них.

Наші вісім бізнес-асоціацій представляють найбільших роботодавців у країні, які сплачують більшість податків до державного бюджету та об’єднуються в тому, щоб звернутися до кожного депутата Верховної Ради України з проханням прийняти необхідні закони найближчим часом, щоб країна могла отримати фінансування від МВФ.

Ми розуміємо як важко проводити сесії Верховної Ради під час карантину, коли декілька депутатів Парламенту отримали позитивний результат тесту на коронавірус. У той же час основні підприємства по всій країні, в яких працюють мільйони людей, продовжують працювати щодня для того, щоб продукти потрапляли на полиці магазинів, щоб домогосподарства на карантині отримували необхідні запаси для проживання, щоб маски та захисні засоби вироблялися на фабриках, і багато іншого.

Ми закликаємо депутатів Верховної Ради України діяти рішуче та терміново прийняти закони необхідні для надання коштів Міжнародного Валютного Фонду Україні за програмою розширеного фінансування (EFF), а також для отримання кризових коштів, спрямованих на підтримку України в боротьбі з коронавірусом.

Від імені:

Європейської Бізнес Асоціації (ЄВА)

Федерації роботодавців України (ФРУ)

Спілки українських підприємців (СУП)

Американської торговельної палати України (AMCHAM)

БІЗНЕС100

Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ)

Асоціації “ІТ Україна”

СЕО Клубу

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

17:48 - Американская Врадиевка. Почему запылал Миннеаполис и причем здесь Трамп
17:48 - Vodafone устроил абонентам проблемы со связью
17:48 - Объем неработающих кредитов вырос с начала года на 6%
17:48 - Фонд госимущества сменил подконтрольное Игорю Коломойскому руководство “Центрэнерго”
17:48 - Убить соцсети. Почему Трамп объявил войну Twitter и Facebook
17:48 - “Укрзализныця” хочет сдавать в аренду маленькие вокзалы
17:48 - Коммунальные услуги и не только. На что еще подпишется Украина ради денег МВФ
17:48 - Счетная палата видит риски срыва плана госбюджета по доходам
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 29.05.2020
17:42 - Іващенко І. А. - Інформація щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади"
17:42 - Денис Шмигаль: Держава має приділяти більше уваги запобіганню домашнього насильства
17:42 - Демченков Я. С. - Інформація щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади"
17:42 - Експерти Держгеокадастру у Запорізькій області опрацювали більше 6 тис. проектів землеустрою
17:42 - Гере Ю. П. - Інформація щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади"
17:42 - Держгеокадастр про результати земельних аукціонів за період з 22 по 29 травня
17:42 - Підсумки 8-го тижня Всеукраїнської школи онлайн: 1-4 класи йдуть на канікули, а для учнів базової та старшої школи уроки транслюватимуть ще 2 тижні
17:42 - Україна отримає від ЄС 500 мільйонів євро макрофінансової допомоги
17:42 - Перший кредит для стартапу в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%»
17:42 - Україна і Угорщина зосередяться на розвитку торговельних відносин та розбудові прикордонної інфраструктури
17:42 - Відбулось технічне відкриття першого центру підтримки підприємців Дія.Бізнес, - Мінцифри
17:42 - В Держмитслужбі запрацював таргетинг-центр з моніторингу митного оформлення
17:00 - На Вінниччині викрито групу осіб, яка заробляла продажем фальсифікату
17:00 - Курсанти та студенти факультету Податкової міліції – фундамент майбутнього органу з протидії економічній злочинності – Сергій Солодченко
16:54 - Виталий Кличко обратился к правохранителям из-за недостроев “Аркады”
16:54 - “Укрзализныця” намерена купить колес, бандажей и колодок на 2,7 млрд гривен
16:54 - В США украинца обвиняют в отмывании 94 млн долларов через “крипту”
16:54 - Госбюро расследований арестовало частную коллекцию картин Петра Порошенко
16:54 - За 5 недель карантина использовано лишь 20% “антивирусного” фонда госбюджета
16:54 - В прошлом году Денис Шмыгаль заработал у Рината Ахметова более 3 млн гривен
16:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 01.06.2020


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар17.9226
Канадський долар19.5663
Юань Женьмiньбi3.7657
Куна3.9425
Чеська крона1.1123
Данська крона4.0149
Гонконгівський долар3.4652
Форинт0.085853
Індійська рупія0.35532
Рупія0.0018383
Новий ізраїльський шекель7.6564
Єна0.25079
Теньге0.065226
Вона0.021724
Мексиканське песо1.2173
Молдовський лей1.5242
Новозеландський долар16.7283
Норвезька крона2.7715
Російський рубль0.38134
Саудівський рiял7.1539
Сінгапурський долар19.0381
Ренд1.5384
Шведська крона2.8507
Швейцарський франк27.9095
Єгипетський фунт1.6958
Фунт стерлінгів33.1987
Долар США26.8685
Бiлоруський рубль11.1451
Азербайджанський манат15.7633
Румунський лей6.1711
Турецька ліра3.9307
СПЗ (спеціальні права запозичення)36.8936
Болгарський лев15.294
Євро29.9275
Злотий6.7324
Алжирський динар0.20934
Така0.31629
Вірменський драм0.055524
Іранський ріал0.00063973
Іракський динар0.022579
Сом0.36423
Ліванський фунт0.017823
Лівійський динар18.9749
Малайзійський ринггіт6.1843
Марокканський дирхам2.7482
Донг0.001154
Бат0.84444
Дирхам ОАЕ7.3151
Туніський динар9.3752
Узбецький сум0.0026499
Новий тайванський долар0.89508
Туркменський новий манат7.6767
Ганське седі4.6509
Сербський динар0.25456
Сомоні2.6166
Ларі8.4893
Бразильський реал5.0226
Золото46519.85
Срiбло476.3
Платина22711.41
Паладiй52257.89

Курси валют, встановлені НБУ на: 01.06.2020

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
CEEN6.96.96.96.96900.00
MHPC17517517517545500.00

Дані за 29.05.2020