Звернення бізнесу до Верховної Ради України

28.03.2020 00:33 | Fin.Org.UA

Шановні депутати Верховної Ради України!

Руйнівний вплив гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в світі безпрецедентний.

Підтверджені на сьогодні випадки нараховують інфікування майже 550 000 людей, із більш ніж 24 000 летальними випадками у 199 країнах і територіях по всьому світу.

Органи керівництва різних держав здійснюють швидкі кроки, щоб спробувати запобігти краху їх економік, банкрутству компаній, втраті десятків мільйонів робочих місць та знищенню заощаджень та засобів до існування своїх громадян. Буквально вчора, 26 березня, лідери країн Великої двадцятки (G-20) виступили зі спільною заявою, в якій оголосили готовність вкласти у глобальну економіку більше 5 трильйонів доларів для подолання негативних наслідків пандемії. Більшість економістів сходяться на думці, що світ вже вступив у період рецесії, не маючи впевненості як довго вона триватиме і наскільки глибокими будуть наслідки для економіки. Економічний спад від пандемії, ймовірно, стане одним з найбільших потрясінь за декілька поколінь.

За різними оцінками падіння світової економіки буде таким же різким, як  під час глобальної фінансової кризи 2009 року, а можливо і сильнішим, в залежності від того, як швидко вдасться впоратись із зростанням кількості випадків зараження та наскільки суворі карантинні заходи доведеться вжити країнам.

Загроза коронавірусу для таких ринків, що розвиваються, як Україна, ще масштабніша – як у галузі охорони здоров’я, так і в економічному плані. Міжнародні ринки капіталу закрилися для цієї групи країн, і Інститут міжнародних фінансів повідомляє, що з 21 січня 80 мільярдів доларів США було виведено з країн, що розвиваються.

Хоча Україна вступила в кризу, спричинену вірусом, із золотовалютними резервами в іноземній валюті на суму 27 млрд дол. США, наслідки кризи для України вже мають серйозний економічний ефект, який буде лише посилюватися в наступні дні та місяці. Ситуація з бюджетом критична. За перші два місяці поточного року доходи були недовиконані на 17 млрд грн, за збереження цієї тенденції дефіцит бюджету у 2020 році в двічі перевищить  заплановані 96 млрд грн. Крім того, карантинні заходи в Україні та глобальна економічна криза вже болюче вдарили по бізнесу, і призведуть до різкого скорочення виробництва та податків. Враховуючи очікуване 20-50% падіння продажів компаній, за даними останнього опитування наслідків впливу на бізнес, бюджет отримає значно нижчі податкові надходження у 2020 році, в той же час соціальні виплати продовжать збільшуватися. Боротьба з розповсюдженням COVID-19 потребує щонайменше понад 200 млрд гривень, хоча ця сума може бути значно більшою.

До того ж перед урядом стоїть питання виплат зовнішніх і внутрішніх боргів. Якщо погашення внутрішніх боргів можливо буде рефінансувати, то погашення зовнішніх боргів у сумі 3,5 млрд дол. США до кінця року та подвоєння або навіть потроєння дефіциту бюджету до 7-10 млрд дол. США означають потребу у  фінансуванні в діапазоні 10-13 млрд дол. США (400-500 млрд грн). Провідні експерти прогнозують, що у випадку продовження карантину на декілька місяців, та за наявності програми Міжнародного Валютного Фонду (МВФ), ВВП України у 2020-му році впаде на 9%, а курс гривні може сягнути 35 грн/дол. США.

Однак без програми МВФ попередній прогноз ще жахливіший – двозначний економічний спад, стрімке спустошення золотовалютних резервів, висока інфляція та значне зростання безробіття. Без підтримки МВФ та інших міжнародних організацій з бюджетними розривами можна впоратись або шляхом різкого підвищення податків, або скороченням видатків бюджету, або вдавшись до друку грошей, вірогідно у поєднанні  з  дефолтом за зовнішнім боргом. У будь-якому випадку  ціною такого підходу буде обвальне падіння економіки, збідніння населення та масове безробіття. Збільшення податків або скорочення бюджетних видатків в умовах поточних кризових явищ, призведе до ще більшого пригнічення внутрішнього попиту. Секвестр бюджету/збільшення податкового тиску поглибить падіння економіки принаймні до 15% р/р та спричинить хвилю банкротств. Це призведе до постійної (не тимчасової) втрати робочих місць для близько 500 тис. осіб та збільшення безробіття до рекордних в історії України 12%.  Водночас, масовий друк грошей та дефолт дестабілізують вже і так напружену ситуацію на валютному ринку. Резерви НБУ вже скоротились до  24 млрд дол США, і їх навряд чи вистачить, щоб втримати курс під контролем, адже тиск на валюту за рахунок емісії гривні в еквіваленті 7-10 млрд дол. для фінансування дефіциту бюджету буде супроводжуватись відтоком капіталу, який під час попередніх  криз складав 11-13 млрд дол. США на рік. Девальвація гривні може сягнути 45-65% від поточного рівня, до 50-80 грн/дол. США, а для стабілізації курсу необхідно буде вводити жорсткі валютні обмеження, які поглиблять кризові явища. Знецінення гривні призведе до зростання інфляції до 20-50% та падіння реальних доходів населення принаймні на 30%. Результатом знову стане глибоке падіння економіки та збільшення безробіття, до того ж без перспектив швидкого відновлення через відсутність доступу до ринків капіталу для держави та приватного сектору після дефолту. 

Враховуючи, що ситуація продовжує розгортатися, кошти МВФ  та інших міжнародних партнерів України залишається єдиним джерелом фінансування у найближчий час. Будь-які заклики до оголошення дефолту України мають бути проігноровані, адже довгостроковий ефект такого рішення є дуже небезпечним.

Країна потребує капіталу та фінансової допомоги світової спільноти для захисту своїх громадян від COVID-19 та сприяння пом’якшенню економічних наслідків цієї глобальної пандемії. Найгірше, що може бути – це втратити будь-який доступ до фінансування, зробивши кризу COVID-19 ще тяжчою, ніж вона і так є. Декларуючи дефолт, Україна стане ізгоєм на світовому ринку, і, швидше за все, пройдуть десятиліття перед тим, як країна відновиться.  Будь-які розмови про дефолт повинні припинитися негайно, і чіткий меседж повинен бути надісланий світовій спільноті – Україна є функціонуючою частиною світової економіки і приймає відповідальні рішення, що захищають її майбутнє.

Будь-який політик, який схвалює дефолт, неодмінно буде нести відповідальність за його наслідки , за сотні тисяч робочих місць і життя людей, які цей дефолт знищить.

Водночас, ми вітаємо офіційний запит України на розгляд, відповідно до спільного заклику Світового банку та МВФ до країн G-20 оприлюдненого 26 березня.  Зокрема, Група Світового банку та МВФ закликали уряди усіх держав-кредиторів призупинити стягнення боргів з найбідніших країн світу відповідно до двосторонніх кредитних угод, а також закликали країни G-20 визначити перелік держав, що мають несприятливу боргову ситуацію та надати пропозиції щодо пом’якшення боргового навантаження для них.

Наші вісім бізнес-асоціацій представляють найбільших роботодавців у країні, які сплачують більшість податків до державного бюджету та об’єднуються в тому, щоб звернутися до кожного депутата Верховної Ради України з проханням прийняти необхідні закони найближчим часом, щоб країна могла отримати фінансування від МВФ.

Ми розуміємо як важко проводити сесії Верховної Ради під час карантину, коли декілька депутатів Парламенту отримали позитивний результат тесту на коронавірус. У той же час основні підприємства по всій країні, в яких працюють мільйони людей, продовжують працювати щодня для того, щоб продукти потрапляли на полиці магазинів, щоб домогосподарства на карантині отримували необхідні запаси для проживання, щоб маски та захисні засоби вироблялися на фабриках, і багато іншого.

Ми закликаємо депутатів Верховної Ради України діяти рішуче та терміново прийняти закони необхідні для надання коштів Міжнародного Валютного Фонду Україні за програмою розширеного фінансування (EFF), а також для отримання кризових коштів, спрямованих на підтримку України в боротьбі з коронавірусом.

Від імені:

Європейської Бізнес Асоціації (ЄВА)

Федерації роботодавців України (ФРУ)

Спілки українських підприємців (СУП)

Американської торговельної палати України (AMCHAM)

БІЗНЕС100

Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ)

Асоціації “ІТ Україна”

СЕО Клубу

Додати коментар

Користувач:
email:





Buy low, sell high, right?
But emotions can cloud sight
Discipline is key

- Fin.Org.UA

Новини

21:50 - Новини 18 березня: Кабмін виділив додаткові 5 мільярдів на дрони, ЄС дасть кошти на військову підтримку України
21:41 - Родичів екс-глави метро Брагінського знайшли в тендерах на сотні мільйонів: Кличко відреагував
21:08 - Офіцерське звання за 40 днів: Міноборони запроваджує нову систему навчання для мобілізованих медиків
20:47 - З початку року банки видали іпотек "єОселя" на 3 мільярди
20:29 - Українське транзитне зерно заповнює лише 10% потужностей польських портів — аналітик
20:13 - Звіт про повторне відстеження результативності наказу Міністерства економіки України від 28.07.2022 № 2362 "Про внесення змін до визначень та позначень основних одиниць SI", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2022 за № 915/38251
20:08 - Наказ Мінекономіки від 14.03.2024 № 6757 «Про затвердження плану розроблення технічних регламентів на 2024 рік»
20:07 - Через доступ ігроманів до азартних ігор КРАІЛ оштрафувала 4 онлайн-казино на 14 мільйонів
19:57 - ОГТСУ та оператор ГТС Молдови розроблятимуть спільні послуги для замовників з ЄС
19:46 - STICKER_CMYK
19:44 - Коментар МЗС України щодо доповіді Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні
19:41 - STICKER_RGB
19:35 - Міноборони пояснило, що таке реєстр «Оберіг» і для чого він потрібен
19:33 - Sony призупиняє виробництво PlayStation VR2 через слабкий попит
19:01 - Світові ціни на какао досягли рекорду, також дорожчають кава та цукор
19:00 - За тиждень мережі АЗС збільшили ціни на бензин та дизпальне на понад гривню
18:41 - Одній небанківській фінансовій установі анульовано ліцензію, двом – змінено обсяг ліцензій
18:40 - Міністри країн ЄС погодили 5 мільярдів євро для допомоги Україні зброєю на 2024 рік
18:20 - Клієнти ПриватБанку зможуть отримувати SWIFT-перекази в польських злотих та євро без комісії
17:57 - SkyUp отримала реєстрацію у світовій системи оцінки безпеки IOSA
17:57 - Укрзалізниця запускає новий міжнародний маршрут Прага – Чоп
17:55 - Делегація ОГТСУ обговорила створення спільного продукту з представниками Vestmoldtransgaz та Міненерго Молдови
17:50 - "Укрзалізниця" запускає новий маршрут до Праги
17:48 - Мінінфраструктури: 170 фахівців пройшли навчання, як виявляти та запобігати ризикам корупції
17:48 - До 11 небанківських фінансових установ застосовано заходи впливу
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 18.03.2024
17:20 - Власник брендів Reserved і Sinsay відкидає обвинувачення у фіктивному виході з московія
16:59 - Національний банк оскаржить судові рішення стосовно застосування заходу впливу до ТОВ "ФК ЛЕО"
16:55 - Аукціони на Prozorro цьогоріч поповнили бюджети на майже 700 мільйонів
16:50 - Затримки швидкопсувних товарів на кордоні сягнули 7 діб - ЕВА


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5984
Канадський долар28.7921
Юань Женьміньбі5.4145
Чеська крона1.6852
Данська крона5.6921
Гонконгівський долар4.9844
Форинт0.107456
Індійська рупія0.47006
Рупія0.0024831
Новий ізраїльський шекель10.6735
Єна0.26126
Теньге0.086648
Вона0.029222
Мексиканське песо2.3308
Молдовський лей2.203
Новозеландський долар23.7354
Норвезька крона3.6727
московський рубль0.42352
Сінгапурський долар29.1267
Ренд2.0618
Шведська крона3.7515
Швейцарський франк44.0987
Єгипетський фунт0.8261
Фунт стерлінгів49.63
Долар США38.9744
Білоруський рубль14.1663
Азербайджанський манат22.9356
Румунський лей8.5382
Турецька ліра1.2065
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.8788
Болгарський лев21.7043
Євро42.447
Злотий9.8443
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото84151.19
Срібло983.4
Платина36071.2
Паладій41305.07

Курси валют, встановлені НБУ на 19.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
227763982.82982.82982.82982.82529739.98
CRSR061041.421041.421041.421041.4244781.06

Дані за 18.03.2024