НБУ послабив гайки: як зниження облікової ставки вплине на особисті фінанси

15.12.2019 09:42 | Укррудпром

Економічна правда, 13 грудня 2019. Опубликовано 09:14 15 декабря 2019 года Нацбанк продовжує знижувати облікову ставку, але, на думку частини експертів, робить це надто повільно. Що означають останні рішення НБУ, як це може вплинути на гривню і чи варто очікувати здешевлення кредитів?

Напередодні правління Нацбанку знизило облікову ставку до 13,5%. З початку 2019 року це вже п"яте зниження. 

Загалом за 2019 рік ключова процентна ставка скоротилася на 4,5 відсоткового пункту і сталося це вже за нової влади.

Так, 25 квітня, одразу після другого туру президентських виборів, НБУ вперше за два роки знизив облікову ставку на 0,5 процентного пункту до 17,5% річних, а до осені зробив ще два такі кроки.

У жовтні ставка опустилася на один відсотковий пункт, зараз — ще на два пункти.

Що це означає для громадян, бізнесу та фінансової системи? Фактично це сигнал для ринку, що ситуація в країні стабільна і є можливості для здешевлення кредитних ресурсів.

Що треба знати про облікову ставку. Для Національного банку це один з головних інструментів, за допомогою якого він встановлює орієнтир вартості коштів для фінансового ринку.

Ставка впливає на вартість кредитів, які НБУ надає комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожчі для банків позики рефінансування та банківські кредити для позичальників, тим менше вони оформляють позик.

Коли інфляція та ризики макроекономічної нестабільності в країні посилюються, центральний банк повинен вжити заходи для стабілізації. Тоді НБУ підвищує облікову ставку та проводить жорстку монетарну політику. Це означає, що кредитувати вже більш ризиковано, тому ціна на гроші в економіці зростає.

При зменшенні інфляції та поліпшенні макроекономічної ситуації облікова ставка зазвичай знижується і це спричиняє поступове здешевлення депозитів та кредитів.

 

Як змінювалася облікова ставка з 2013 року

Інфляція увійшла в коридор 

“Національний банк прискорює пом"якшення монетарної політики, оскільки стрімке зміцнення курсу гривні зумовлює швидше зниження інфляційного тиску, ніж очікувалося. У листопаді 2019 року споживча інфляція стрімко уповільнилася — до 5,1% у річному вимірі, що було нижчим від очікувань Національного банку”, — заявив голова НБУ Яків Смолій.

Що це означає? Стрімке зміцнення гривні восени та потрапляння рівня інфляції в цільовий коридор Нацбанку (5% плюс-мінус один відсотковий пункт) змусили регулятора діяти більш рішуче.

Ситуація з інфляцією посилила тиск на правління НБУ з боку експертного середовища. Фінансисти, банкіри та інші учасники ринки давно вимагають більш рішучого зниження ставки.

У листопаді інфляція в річному вимірі сповільнилася до 5,1% річних. Уперше з 2015 року, коли регулятор перейшов до політики інфляційного таргетування, рівень інфляції увійшов у визначений Нацбанком коридор.

Політика таргетування інфляції — це заходи держави із запобігання сильній інфляції та утримання контролю над рівнем цін в країні.

 

Що стало причиною уповільнення інфляції? В НБУ наголошують, що в основі цієї тенденції — зниження цін на енергоносії, зміцнення обмінного курсу гривні та поліпшення інфляційних очікувань. “Ці фактори нівелювали тиск на ціни з боку стійкого споживчого попиту і меншого врожаю окремих овочів”, — наголошує регулятор.

Як в НБУ пояснюють зміцнення гривні

У Нацбанку кажуть, що посилення гривні в останні місяці відбулося внаслідок дії низки факторів.

По-перше, основними джерелами надлишкової пропозиції валюти були надходження від українського експорту, зокрема завдяки рекордному врожаю зерна, та продаж коштів від валютних залучень державних компаній.

По-друге, тривав приплив коштів іноземних інвесторів у гривневі облігації, але, зазначають в НБУ, це не мало визначального впливу на валютний ринок на відміну від попередніх місяців.

Національний банк викуповує надлишкову валюту на ринку і поповнює міжнародні резерви, але гривня все одно потроху росте. Смолій повідомив, що НБУ планує скуповувати більше валюти.

“Ми маємо намір збільшити обсяг купівлі валюти для поповнення міжнародних резервів. Для цього ми підвищуємо плановий обсяг інтервенцій з 30 млн дол до 50 млн дол на день до кінця 2019 року і в першому кварталі 2020 року”, — заявив він.

Крім того, НБУ також збільшив з 50 тис євро до 100 тис євро річний електронний ліміт для інвестицій фізосіб за кордон без ліцензії. Це дозволяє українцям купувати цінні папери на іноземних біржах, нерухомість та інші активи на загальну суму до 100 тис євро на рік. У перспективі регулятор планує скасувати це обмеження.

Реальна ставка — одна з найбільших у світі

Важливо розуміти, що існують показники номінальної та реальної ключових ставок центробанку.

Що таке реальна процентна ставка? Це відсоткова ставка, яка враховує рівень інфляції. Наприклад, номінальна облікова ставка становить 13,5%. Інфляція в листопаді виявилася нижчою, ніж очікували, — 5,1%. У такому випадку реальна облікова ставка становитиме 8,4% (13,5 — 5,1 = 8,4).

 

За даними фінансової групи ICU, і номінальна, і реальна ставки в Україні — одні з найвищих у світі. “Реальна ставка залишається однією з найвищих у світі разом з Єгиптом. У 2020 році вона мала би знизитися до 4%, тому попит нерезидентів на гривневі облігації збережеться”, — наголошує фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

Де найвищі реальна і номінальна облікові ставки

Коли кредити подешевшають до 12-13% річних

На думку засновника інвестиційної групи “Універ” Тараса Козака, зниження облікової ставки миттєво знизить дохідність депозитних сертифікатів та ставки на міжбанківському ринку. У короткостроковій перспективі Козак очікує зменшення кредитних та депозитних ставок у банках.

Крім того, різке зниження ставки посилить тиск на гривню і вона уповільнить зміцнення до долара. Можливе навіть повернення традиційного для попередніх років девальваційного тренду.

 

На зниження кредитних ставок розраховують і в Кабміні.

Після призначення нового складу уряду прем"єр-міністр Олексій Гончарук заявляв, що у 2020 році ставки за іпотечними кредитами знизяться до 12-13% річних. Для цього рівень номінальної облікової ставки повинен знизитися до 8-9%.

Облікова ставка 8% при 5-відсотковій інфляції — це і “рожевий сон” Якова Смолія та членів правління НБУ.

У липні регулятор уперше опублікував середньостроковий прогноз зміни ключової ставки. Згідно з ним, ставка повинна поступово знизитися до 8% річних упродовж двох років — до четвертого кварталу 2021 року.

Однак чи існує прямий взаємозв"язок між рівнем облікової ставки та кредитними ставками, зокрема іпотеки? 

На думку Смолія, зниження облікової ставки є необхідною, однак недостатньою умовою, щоб вартість ресурсу для кредитування була на рівні 12-13%.

“Щоб здешевити кредити для бізнесу та іпотечні кредити, необхідна імплементація законів про захист прав кредиторів і проведення судової реформи. Крім того, для зниження кредитних ставок потрібні якісні реєстри і відповідний доступ спеціальних реєстраторів для внесення у них змін”, — пояснював Смолій журналістам у вересні.

Думка, що НБУ відіграє основну роль в зменшенні іпотечних ставок — поширений міф, каже голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек.

“Вважається, що коли регулятор даватиме банкам рефінансування під низькі відсотки, то вони знизять ставки за кредитами. Це категорично не так”, — писав він.

“Рефінансування — це надзвичайно короткостроковий кредит. Воно надається на два тижні, але не на кілька років, як банківські кредити, ставки за якими повинні нібито автоматично впасти. Рефінансування абсолютно точно не може бути використане для кредитування населення та бізнесу, а отже, прямо впливати на кредитні ставки”, — переконував Шпек.

Таким чином, вважати, що НБУ підіграє уряду і знижує ставки для пожвавлення споживчого кредитування, нема підстав.

Що далі

НБУ виконує функцію приборкання інфляції. У Кабміні ж зацікавлені у вищих темпах зростання споживчих цін та вищому курсі гривні.

“Нацбанк порахував, що якби нині курс був на рівні 27 грн за дол, то економіка росла б швидше, а інфляція була б вища. Іншими словами, номінальний ВВП був би більшим і помітно більшими були б доходи бюджету”, — написав аналітик Concorde Capital Олександр Паращій.

“У цьому і полягає конфлікт між Нацбанком, цілі якого надто довгострокові і високі, щоб пересічний громадянин, чиновник чи політик їх зрозуміли, та урядом, якому зростання економіки та гроші потрібні вже зараз”, — додав він.

Як розвиватимуться події? У зміцненні гривні не зацікавлені ні уряд, який недоотримує надходження від митних платежів, ні українські експортери, які продають товар за валюту.

“НБУ повинен постійно знаходити компроміс між потребою у формуванні резервів та потребою утримання інфляції”, — заявив колишній міністр фінансів Віктор Пинзеник. Він нагадав, що кожний викуп валюти Нацбанком — це емісія гривні, а збільшення грошової маси прямо впливає на рівень інфляції.

“Тримати одночасно і ціни, і курс НБУ не може, бо ці завдання несумісні. У нас від НБУ вимагають і низької інфляції, і стабільного курсу долара, утримання від зниження якого потребувало б значно більшої емісії грошей”, — написав Пинзеник.

Крім того, залишаються актуальними інші ризики, на які звертає увагу Нацбанк.

З-поміж зовнішніх ризиків він виділяє припинення транзиту газу з Росії територією України, посилення торговельних війн і підвищення турбулентності на глобальних фінансових ринках, ескалацію війни та нові торговельні обмеження з боку РФ.

Наступне рішення щодо облікової ставки НБУ ухвалить в кінці січня 2020 року. Регулятор націлений і далі знижувати облікову ставку до 8% річних.

Проте багато чого залежатиме від рішення суду щодо націоналізації Приватбанку 19 грудня, долі контракту на транзит газу і твіттера Дональда Трампа, який має більший вплив на американсько-китайські відносини, ніж офіційні перемовини.

Олександр КОЛЕСНІЧЕНКО

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

15:42 - Ситуація в контрольних пунктах в’їзду-виїзду в районі проведення операції Об’єднаних сил
13:36 - Інформація про доходи урядовців
13:24 - Нацкомиссия по ценным бумагам изучит покупку китайцами биржи ПТФС
13:24 - Владимир Зеленский считает необходимым разделить некоторые министерства
12:30 - Владимир Зеленский пригрозил “перезагрузкой” руководству “Нафтогаза” из-за премий
11:36 - Минэнерго создало совет по развитию водородной энергетики
11:36 - Государственная продовольственно-зерновая корпорация выплатила 116 млн долларов “Эксимбанку” Китая
10:42 - Минэнерго предлагает НКРЭКУ временно ограничить импорт электроэнергии из России и Беларуси
10:42 - “Укрэнерго” настаивает на законности счетов за экспорт электроэнергии холдингом Ахметова
09:48 - Владимир Зеленский отказался отправить Алексея Гончарука в отставку
09:48 - В партии Владимира Зеленского усомнились в эффективности объединения Минэнерго и Минэкологии
09:48 - Ротшильди, макарони, олів'є. Де міфи, а де правда в “плівках Гончарука”
08:54 - Минцифры создало совет по вопросам искусственного интеллекта
08:54 - Гривня упала после новостей об отставке Гончарука. Что будет с курсом на следующей неделе
08:54 - Прокуратура ликвидировала связанную с экс-нардепом незаконную табачную фабрику
08:54 - Увольнение без увольнения: почему блеф не спасет Гончарука от проблем
08:00 - Сразу 43 чиновника в Кабмине получил зарплату от 100 до 315 000 гривен. Полный список
02:36 - Определение потенциала тренда - Эксперты Freshforex: EURUSD. 35-пунктовый диапазон.
02:36 - Определение потенциала тренда - Эксперты Freshforex: GBPUSD. Распродажи из зоны 1.3085-1.3100!
02:36 - Определение потенциала тренда - Эксперты Freshforex: USDJPY. Возможен импульс вверх!
23:54 - Дмитро Сологуб: “Ми вважаємо, що можливості для подальшого пом’якшення монетарної політики очевидні”
21:47 - У січні Укрзалізниця запропонує в системі ProZorro.Продажі послугу з перевезення вантажів у майже 30 тис. вантажних вагонів власності компанії
21:47 - Порівнювати систему кондиціонування вагону із побутовим кондиціонером некоректно
21:46 - Укрзалізниця здійснює закупівлі матеріалів для реконструкції колії на майданчику й за правилами ЄБРР – абсолютно прозоро
20:48 - МОЗ: В регіони розподілили препарат для лікування туберкульозу, стійкого до лікарських засобів
19:24 - В 2019 году вкладчики банков-банкротов получили 834 млн гривен
19:24 - Антимонопольный комитет требует снизить тарифы на отопление
19:24 - Евросоюз подаст иск в ВТО против торгового соглашения США-Китай
19:24 - Доля теневой экономики должна снизиться до 20% ВВП к 2025 году
18:42 - Результати земельних аукціонів за період з 10 по 17 січня


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар16.7077
Канадський долар18.5759
Юань Женьмiньбi3.5361
Куна3.6213
Чеська крона1.0711
Данська крона3.6044
Гонконгівський долар3.122
Форинт0.080243
Індійська рупія0.34114
Рупія0.0017756
Новий ізраїльський шекель7.0206
Єна0.22019
Теньге0.064411
Вона0.02092
Мексиканське песо1.2934
Молдовський лей1.3895
Новозеландський долар16.0565
Норвезька крона2.7237
Російський рубль0.3948
Саудівський рiял6.4638
Сінгапурський долар18.0063
Ренд1.6789
Шведська крона2.5539
Швейцарський франк25.0907
Єгипетський фунт1.5323
Фунт стерлінгів31.6595
Долар США24.2527
Бiлоруський рубль11.4367
Азербайджанський манат14.2831
Румунський лей5.6352
Турецька ліра4.1187
СПЗ (спеціальні права запозичення)33.4831
Болгарський лев13.7721
Євро26.9363
Злотий6.36
Алжирський динар0.19841
Така0.27899
Вірменський драм0.049398
Іранський ріал0.00056396
Іракський динар0.019904
Сом0.33985
Ліванський фунт0.015712
Лівійський динар16.8777
Малайзійський ринггіт5.7368
Марокканський дирхам2.4677
Філіппінське песо0.46721
Донг0.0010221
Бат0.78556
Дирхам ОАЕ6.4489
Туніський динар8.3827
Узбецький сум0.002489
Новий тайванський долар0.78645
Туркменський новий манат6.7675
Ганське седі4.1193
Сербський динар0.22477
Сомоні2.443
Ларі8.2747
Бразильський реал5.8477
Золото37807.05
Срiбло439.39
Платина24825.31
Паладiй57762.17

Курси валют, встановлені НБУ на: 20.01.2020

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
BAVL0.3450.3450.3450.34565550.00
MHPC23523523523514100.00

Дані за 17.01.2020