Електронне ліцензування вишів, KPI в договорах з ректорами та відкликання диплому за плагіат – законопроект щодо змін у вищій освіті підтримано у 1 читанні

12.11.2019 15:24 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

Верховна Рада України підтримала законопроект щодо змін у сфері вищої освіти.
Він пропонує нові підходи в управлінні закладами, удосконалює механізм вступу та дає стимули для ефективної роботи ректорів.
Документ напрацював та виніс на голосування Комітет ВРУ з питань науки, освіти та інновацій сьогодні, 12 листопада 2019 року.
Важливо, що під час розробки проекту закону депутати опрацювали та врахували пропозиції фахівців Міністерства освіти і науки. “Ми дуже вдячні членам профільного Комітету за відкритість та готовність до співпраці.
Адже сьогодні Міністерство постійно співпрацює зі стейкхолдерами вищої освіти та розуміє процеси, які відбуваються у вишах.
Тому, знаючи як усе це відбувається на практиці, для нас дуже важливо, що депутати дослухалися до нашої думки та врахували її у поданому законопроекті”, – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад. Підтриманий депутатами законопроект передбачає зміни одразу до кількох Законів України – “Про вищу освіту”, “Про освіту” та “Про фахову передвищу освіту”.
Тобто він запроваджуватиме точкові зміни за багатьма напрямами вищої освіти, однак найбільше з них стосуватимуться управління закладами, роботи ректорів та навчання студентів. Наприклад, у проекті розширюється поняття професій, для яких запроваджене додаткове регулювання, – так звані регульовані професії.
Під ними розуміється підготовка фахівців за спеціальностями, які передбачають особливо відповідальну роботу.
Серед них – діяльність у правничій сфері, атомній енергетиці, медицині, військовій службі тощо. Держава матиме більше важелів впливу на підготовку студентів за такими професіями: для них залишиться обов"язковим ліцензування спеціальностей та будуть запроваджені докладніші стандарти. Велика частина законопроекту стосується змін в управлінні вишами.
Вони, перш за все, матимуть менше бюрократичних процедур під час ліцензування.
Для цього скасовується ліцензування майже 100 спеціальностей, окрім тих, які належатимуть до “регульованих професій”. Крім того, оскільки ця сфера має найбільше корупційних ризиків, увесь процес планується зробити електронним.
Тобто кожен етап ліцензування проходитиме через прозорі електронні бази. Набрання чинності законопроекту також означатиме певні зміни для студентів.
Вони нестимуть більшу відповідальність за недотримання академічної доброчесності: виявлення плагіату, фабрикації або фальсифікації зможуть стати причиною для скасування рішення про отримання ступеня вищої освіти.
Тобто якщо у дипломній бакалаврській роботі виявлять плагіат, студент може не отримати диплом за результатами навчання. Низка новацій чекатиме й на вступників.
Для того, щоб розмежувати права та обов"язки абітурієнтів, під час зарахування з ними укладатимуть договір, де чітко виписуватимуть строк навчання, відповідальність кожної зі сторін тощо.
Важливо, що укладати документ будуть як студенти-контрактники, так і ті, хто здобуватиме освіту коштом держави. У проекті також оновлюється перелік категорій вступників, які матимуть переваги при вступі.
Вони закріплюються тільки за учасниками міжнародних учнівських олімпіад, Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор.
Крім того, переваги матимуть військові, які проходять службу за контрактом.
Новий закон відкриває для них можливість зарахування на військові спеціальності без складання зовнішнього незалежного оцінювання.
Цього року скористатися пільгою, а саме вступити до вишу за результатами іспитів, могли лише звільнені з військової служби та демобілізовані службовці. Кандидати на ректорські посади будуть змагатися на виборах за своїми програмами.
У разі перемоги ці програми ставатимуть частиною контракту з МОН з чіткими KPI, за якими визначатиметься ефективність їх роботи.

Додати коментар

Користувач:
email:





London financial
Services remain competitive
Global powerhouse

- Fin.Org.UA

Новини

21:40 - Макроекономічний та монетарний огляд, квітень 2026 року
10:10 - Внаслідок атак московія без світла залишилися мешканці в 7 регіонах України
09:35 - Бразилія внесла автогіганта Китаю до "реєстру рабовласників" після скандалу
09:00 - Нафта відреагувала на закритий Ормуз напередодні ультиматуму Трампа Ірану
08:30 - Культ сонця
08:00 - Стопами Юзіка. Скільки топпосадовців купили закордонну нерухомість з початку великої війни?
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:40 - Macroeconomic and Monetary Review, April 2026
21:00 - Новини 6 квітня: золото на мільйони працівника ТЦК, "податок на OLX" доопрацювали
20:42 - Китайці відкрили ринок борошна для України
20:25 - Трамп заявив, що "забрав би нафту Ірану", але американці хочуть додому
20:10 - Світоліна і Стаховський відкривають падел-клуб у Києві на Подолі
19:50 - Уряд спрощує отримання права керування сільгосптехнікою через дефіцит водіїв
19:35 - Associated Press скоротить 5% глобального штату журналістів
19:25 - Уряд спростив для водіїв категорій С і D доступ до роботи на сільгосптехніці
19:25 - В "Укренерго" розповіли, чи будуть відключення світла для населення 7 квітня
18:55 - Україна в березні встановила рекорд з експорту соняшникової олії
18:25 - Авіаудари зупинили роботу нафтохімічних заводів Ірану
18:10 - Депутати знову хочуть скасувати статус політично значущих осіб: додали норму в проєкт закону
18:00 - Українське борошно відкриває для себе Китай: узгоджені правила експорту
17:55 - Найбільший виробник СПГ московії заснував компанію з будівництва танкерів
17:45 - "Укрпошта" повідомила, як працюватиме в період Великодня
17:44 - Звіт про надходження запитів на публічну інформацію за березень 2026 р.
17:31 - Запрошуємо подавати роботи для участі у Форумі молодих дослідників 2026
17:25 - Нацбанк показав курс долара і євро на вівторок 7 квітня
17:00 - Більше ніж просто редизайн: як змінився портал послуг Держводагентства
16:55 - Березневий імпорт дизелю в Україну встановив рекорд
16:54 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ПП “ТРАНС-ЕКСПРЕС” (Київська обл., Бучанський р-н, Борщагівська т. г., с. Софіївська Борщагівка, вул. Мала Кільцева, 4-А)
16:51 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ПП «РУСЬ ІНВЕСТ» (Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с-ще Богданівці, вул. Заводська, 3/1)


Більше новин