Q&A стосовно роботи з електронними валютними ліцензіями

10.08.2017 14:12 | Fin.Org.UA

З початку 2017 року Національний банк зробив низку кроків з пом’якшення валютного регулювання для фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Зокрема, було дозволено розміщувати без індивідуальних ліцензій НБУ на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України, а також здійснювати за рахунок цих коштів інвестиції.

 

На додаток, з 3 липня у фізичних осіб з’явилась можливість інвестувати за кордон з України, виконувати зобов’язання перед нерезидентами за договорами страхування життя, а також розміщувати кошти на рахунках за межами України через використання електронних валютних ліцензій. На підставі е-ліцензій фізична особа зможе протягом одного календарного року перерахувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до 50 000 доларів США (в еквіваленті).

 

Національний банк зібрав найпоширеніші питання стосовно роботи фізичних осіб із валютними ліцензіями, та підготував роз’яснення за ними.

 

Довідково: індивідуальна ліцензія – це ліцензія НБУ, яка видається резидентам України для здійснення валютних операцій. Е-ліцензія є видом індивідуальної ліцензії, яка видається фізичним особам в електронному вигляді для операцій в межах зазначеної вище суми.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на відкриття за кордоном рахунку?

Ні. Якщо фізична особа бажає відкрити закордонний рахунок та користуватися ним, то ліцензія буде потрібна виключно для здійснення переказу коштів з України на цей рахунок.

Наприклад, якщо фізична особа під час свого перебування за кордоном відкрила рахунок і розмістила на ньому іноземну валюту, то після повернення в Україну не потрібно отримувати ліцензію на розміщення цих коштів за кордоном. Така потреба виникне, якщо ця людина забажає переказати з України на цей рахунок додаткові кошти.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на вивезення готівки за кордон для зарахування її на власний рахунок за межами України?

Ні. Розміщення фізичними особами готівки в іноземній валюті на власних закордонних рахунках не потребує ліцензії взагалі. Це стосується як готівки, отриманої за кордоном, так і тієї, що вивозиться з України.

При цьому слід враховувати чинний порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України: фізична особа має право вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Якщо ж сума перевищує еквівалент 10000 євро, необхідне письмове декларування повного обсягу готівки, а також документи, що підтверджують зняття коштів з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції, якщо така мала місце, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія на переказ коштів із закордонного рахунку?

Ні. Ліцензії потребує лише операція з переказу коштів з України на закордонний рахунок фізичної особи. Подальше використання коштів з таких рахунків не обмежується і ліцензія для них не потрібна.

 

Чи потрібна фізичній особі індивідуальна ліцензія для зарахування на закордонний рахунок коштів з джерелом походження за межами України (дивіденди, оренда тощо)?

Ні. Фізичним особам не потрібна ліцензія для розміщення на закордонних рахунках іноземної валюти з джерелом походження за межами України. Наприклад, без ліцензій можна розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані за межами України у якості заробітної плати, стипендій, пенсій, аліментів, дивідендів, від продажу майна тощо.

 

Чи зобов’язана фізична особа звітувати в НБУ про операції, що здійснюються з закордонних рахунків/здійснені інвестиції за кордон?

Ні. Жодних декларацій чи звітів про такі операції подавати до НБУ фізичній особі не потрібно. Декларувати закордонне майно в Нацбанку мають лише суб’єкти господарювання (зокрема, фізичні особи-підприємці). В той же час, слід враховувати вимоги податкового законодавства, яке визначає підстави подання до органів ДФСУ декларацій про доходи отримані фізичною особою, у тому числі за кордоном.

 

В якій формі подаються документи для видачі фізичній особі е-ліцензій?

Всі необхідні документи для отримання е-ліцензій, у тому числі і заява до НБУ, можуть подаватися заявником до банку як у паперовій, так і в електронній формі (на розсуд фізичної особи). Для отримання е-ліцензії необхідно подати заяву до НБУ про видачу е-ліцензії, документи, що засвідчують наявність у цієї фізичної особи доходів у сумі, достатній для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії, а також оригінали або копії документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (крім випадку переказу коштів на власний рахунок).

 

Якими документами підтверджується наявність у заявника достатніх доходів для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії?

Такими документами можуть бути декларації про майновий стан і доходи з відміткою контролюючого органу України про їх отримання (дозволяється враховувати фактичний курс гривні до іноземних валют, що існував у відповідному звітному податковому періоді). Е-декларації з офіційного сайту НАЗК також можуть надаватися для підтвердження інформації про доходи заявника.

Якщо фізична особа не подає щорічну податкову декларацію, можна подавати довідку про доходи та сплачені податки. Видача такої довідки не обтяжена якоюсь складною процедурою та оперативно здійснюється органами ДФС. Документи, що підтверджують доходи, можуть бути подані за будь-яку кількість попередніх звітних податкових періодів.

 

Чи дозволяється купувати іноземну валюту в безготівковій формі на підставі е-ліцензій?

Так. Детальні особливості заповнення заяви на купівлю іноземної валюти для проведення операцій на підставі е-ліцензій та відповідного платіжного доручення наведені в

 

 

Чи дозволяється здійснювати інвестиції за кордон на підставі е-ліцензії через іноземного брокера (посередника)?

Так. Порядок видачі е-ліцензій не обмежує право її власника у виборі яким саме чином він планує здійснювати інвестицію за кордон. Для цього він може переказати кошти або безпосередньо на рахунок продавця іноземного об’єкту інвестування, або скористатися послугами професійного посередника – іноземного брокера, що є звичайною світовою практикою. В останньому разі кошти за е-ліцензію переказуватимуться на банківський рахунок іноземного брокера за кордоном.

Проведення операцій на підставі е-ліцензій не виключає можливості залучення українських торговців цінними паперами в якості посередника (суб-брокера) у взаємовідносинах між фізичною особою та іноземним брокером. Такий український суб-брокер повинен мати генеральну ліцензію на здійснення відповідних валютних операцій. Переказ коштів на підставі е-ліцензій для здійснення інвестицій за кордон за участі українських суб-брокерів також має здійснюватися на банківський рахунок іноземного брокера. Поряд з цим, НБУ наразі опрацьовує шляхи розширення можливої участі українських торговців цінними паперами у таких операціях.

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

00:18 - 22 листопада 2021 року за підтримки проєкту технічної допомоги ЄС «Сприяння транспортному розвитку річки Дніпро» спільно з Міністерством інфраструктури України для українських державних органів та підприємств проведено навчальний вебінар на тему «Євр
20:00 - Мінветеранів та МОН співпрацюватимуть з проектом «Норвегія – Україна» щодо розвитку ветеранської політики
19:18 - Харьковское госавиационное производственное предприятие не видит необходимости в российских комплектующих
19:18 - Кабмин против олигархов: пострадают все, кроме Коломойского
19:18 - Верховный Суд остановил взыскание с Одесского припортового завода 251 млн долларов в пользу Дмитрия Фирташа
18:24 - Газ для населения от “Нафтогаза” получат только участники балансирующей группы
18:24 - Пиреус Банк отрицает покупку грузинским банком
18:24 - Межбанк закрылся долларом по 27,27
18:24 - В Англии рассказали об оффшорных схемах Суркисов
18:24 - Оператор ГТС запустил цифровую систему управления целостностью магистральных газопроводов
18:24 - “Северный поток-2” не будет работать еще полгода
17:54 - Оновлені показники Всеукраїнської вакцинальної кампанії серед освітян
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 29.11.2021
17:30 - “Омикрон” атакует. Что известно о новом штамме коронавируса и почему в мире бьют тревогу
17:30 - НБУ аннулировал лицензии 6 финансовым компаниям
17:30 - С января ставка аренды полувагонов “Укрзализныци” вырастет на 64%
17:30 - Реальная зарплата в Украине в октябре выросла на 4%
17:30 - Государственный Укрэксимбанк не смог продать кредиты еще на 6 млрд гривен
17:30 - Бюро экономической безопасности меняет методику конкурсов на вакансии
17:30 - Хотелки на 80 триллионов. Как переделили бюджет-2022 ко второму чтению
17:30 - Фінансовий план державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» на 2022 рік
17:30 - Засідання конкурсної комісії по розподілу дозволів ЄКМТ
16:36 - Прогноз поступлений от “ресурсного” законопроекта №5600 после внесения правок уменьшился на 45 млрд гривен
16:36 - Metipol снова заявляет о получении контроля над “Модулем-Украина”
16:36 - Сейчас основной риск попадания COVID-19 и штамма “Дельта” идет с территории РФ — главсанврач
16:36 - Депозитный портфель АРМА вырос до рекордных 693 млн гривен
16:36 - Фонд госимущества заказал рекламу на бордах за 3 млн гривен
16:36 - “Омикрон” атакует. Что известно о новом штамме коронавируса и почему в мире бьют тревогу
16:36 - В украинских подземных хранилищах запасы газа за неделю сократились на 3%
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 30.11.2021


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар19.4225
Канадський долар21.3304
Юань Женьміньбі4.2556
Куна4.0703
Чеська крона1.1944
Данська крона4.1213
Гонконгівський долар3.484
Форинт0.083172
Індійська рупія0.36191
Рупія0.0018974
Новий ізраїльський шекель8.5977
Єна0.23914
Теньге0.062119
Вона0.022776
Мексиканське песо1.2451
Молдовський лей1.5322
Новозеландський долар18.5081
Норвезька крона3.0023
Російський рубль0.36439
Саудівський ріял7.2429
Сінгапурський долар19.8509
Ренд1.6811
Шведська крона2.979
Швейцарський франк29.3629
Єгипетський фунт1.7283
Фунт стерлінгів36.2147
Долар США27.1739
Білоруський рубль10.6422
Румунський лей6.1919
Турецька ліра2.1379
СПЗ (спеціальні права запозичення)37.9692
Болгарський лев15.6748
Євро30.6481
Злотий6.5292
Алжирський динар0.19176
Така0.3068
Вірменський драм0.054995
Іранський ріал0.00062564
Іракський динар0.017998
Сом0.30987
Ліванський фунт0.017431
Лівійський динар5.774
Малайзійський ринггіт6.3466
Марокканський дирхам2.9042
Пакистанська рупія0.15361
Донг0.0011548
Бат0.7903
Дирхам ОАЕ7.1542
Туніський динар9.3233
Узбецький сум0.0024617
Туркменський новий манат7.5076
Сербський динар0.26022
Азербайджанський манат15.4578
Сомоні2.3379
Ларі8.3286
Бразильський реал4.654
Золото48683.4
Срібло629.68
Платина26312.22
Паладій48481.77

Курси валют, встановлені НБУ на: 30.11.2021

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
BAVL0.440.440.440.44105600.00
KER3703803703802650.00
KVBZ171717173400.00
MHPC205205200200108195.00
UNAF298.5300290290608080.00

Дані за 29.11.2021