Коломойський, Столар, Аваков і група чиновників

02.02.2023 17:50 | Укррудпром

Серед фігурантів кримінальних справ і чиновників, які втратили посади, вистачало гучних прізвищ. Уже зранку мережу облетіли фото обшуку Службою безпеки України (СБУ) та Бюро економічної безпеки (БЕБ) у будинку Ігоря Коломойськогоу мегасправі з привласнення 40 млрд грн коштів напівдержавної компанії “Укрнафта”.

Пізніше стало відомо, що підозри отримували посадовці з Міноборони та податківці, обшуки пройшли у нардепа та забудовника Вадима Столара, а також у ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова. 

І це — лише початок, кажуть співрозмовники Forbes у правоохоронних органах і з оточення президента Володимира Зеленського.

“Начальник (йдеться про Зеленського, — Forbes) дав силовикам команду закрити усі схеми та “теми” в країні, — каже на правах анонімності один із високопосадовців партії “Слуга народу” (СН). — Не знаю наскільки це реально, але принаймні у Києві налаштовані рішуче”.

Антикорупційна кампанія триватиме не один місяць, очікує співрозмовник. Активні “слідчі дії” на кшталт сьогоднішніх продовжуватимуться й в найближчі три дні, зазначає на правах анонімності посадовець у СБУ. “Ми виконуємо завдання, поставлене президентом, — прокоментував синхронні обшуки та підозри голова СБУ Василь Малюк. — Це лише перший етап тієї комплексної й системної роботи”.

Чому силовики почали боротися з, як висловився Малюк, внутрішнім ворогом саме зараз? Та хто може привернути увагу правоохоронців наступним?

Справа Коломойського

“Країна під час війни змінюватиметься. Якщо хтось не готовий до змін, то держава сама прийде та допоможе їм змінитися”, — написав у Telegram очільник фракції СН у Верховній Раді Давід Арахамія вже після того, як стало відомо про більшість вранішніх обшуків і підозр від правоохоронців.

“Антикорупційний день” розпочався з візиту Держбюро розслідувань до в.о. начальниці Податкової служби Києва Оксани Датій. Її підозрюють у махінаціях із відшкодуванням ПДВ підприємствам (Датій мала повноваження блокувати відшкодування).

Паралельно з цим СБУ та БЕБ прийшли до маєтку Ігоря Коломойського. Обшуки стосуються махінаціїй у “Укрнафті”. Це найбільший в Україні видобувач нафти, у її власності також мережа АЗС у понад 500 станцій.

До листопада 2022-го компанією володіли держава (51%) та неформальна бізнес-група “Приват” Коломойського й Геннадія Боголюбова (близько 42%). Наприкінці минулого року уряд примусово перевів частку партнерів у державну власність.

Справа, яку розслідують СБУ та БЕБ, стосується заволодіння 40 млрд грн коштів “Укрнафти”. Йдеться про 10 епізодів масштабного виведення великих партій нафтопродуктів на повязані компанії, ухиляння ними від сплати податків тощо, сказано у сьогоднішньому релізі СБУ.

Схожу справу одночасно з цим розслідує Національне антикорупційне бюро, щоправда, зі значно меншою сумою збитків — 13,3 млрд грн (розслідування стосуються лише подій березня-серпня 2015 року). У вересні 2022-го НАБУ та САП оголосили підозри вісьмом колишнім менеджерам “Укрнафти” включно з СЕО. З 2011 року по серпень 2015-го посаду голови правління “Укрнафти” обіймав бельгієць Пітер Ванхеке.

Згідно з матеріалами одного з подібних розслідувань (доступні у реєстрі судових рішень), “Укрнафта” систематично укладала сотні контрактів на поставку нафтопродуктів, однак або зовсім не отримувала за них оплати, або давала контрагентам суттєву відстрочку.

Незважаючи на масштаби справи, СБУ та БЕБ пішли з маєтку Коломойського ні з чим, зазначає на правах анонімності один із юристів, що консультує Офіс президента. Сам Коломойський, принаймні поки що, не є підозрюваним у справі, уточнив Forbes посадовець в одному зі слідчих органів, який попросив не згадувати його імені у цій статті. Втім, слідчі дії незабаром продовжаться, анонсував він.

Справа Столара та Міноборони

Інша складна справа — легалізація коштів в інтересах колишніх нардепів Віктора Медведчуката Тараса Козака структурами депутата й забудовника Вадима Столара. До війни усі троє були колегами по парламентській фракції ОПЗЖ. Після призупинення діяльності цієї політсили у травні 2022-го Столар увійшов до нової депутатської групи “Відновлення України”. Медведчук і Козак наразі, ймовірно, перебувають у росії.

Про оголошення підозри поки не повідомлялось. У якій саме справі може фігурувати Столар? Йдеться про викуп корпоративних прав українських забудовників офшорами та російськими банками, а також спрямування коштів від продажу нерухомості на “фінансування дій, що завдають шкоди державній безпеці”, стверджує слідство.

Підозри отримали й донедавна топпосадовці Міноборони, повідомив Генпрокурор Андрій Костін, не розкриваючи, втім, імен. За інформацією видань УП та “Бабель”, йдеться про Богдана Хмельницького, Вячеслава Шаповалова (ексначальник директора департаменту держзакупівель та ексзаступник міністра відповідно) та колишнього директора держпідприємства “Промоборонекспорт” Володимира Терещенка.

Саме Шаповалов відповідав у МО за тилове забезпечення. Наприкінці січня він добровільно подав у відставку після скандалу з закупівлями їжі для ЗСУ.

Чому Зеленський зайнявся корупцією зараз

Одночасно з активністю слідчих органів (обшуки також були в ексголови МВС Арсена Авакова, а підозри отримали колишній міністр енергетики Ігор Насалик і донедавна власник “Мотор січі” Вячеслав Богуслаєв) ряд держструктур втратила керівників.

Зокрема, у відставку пішов в.о. голови Митної служби Вячеслав Демченко та кілька його підлеглих. Звільнення відбулися також на топпозиціях у Держспоживслужбі та Держлісагентстві. 

Наприкінці січня протягом двох днів крісла втратили понад десять високопосадовців у різних державних структурах. Найбільш резонансні відставки — звільнення заступника керівника Офісу президента Кирила Тимошенка, низки голів ОДА, топкерівників міністерств і заступника Генпрокурора.

Зеленський давно планував розпочати боротьбу з корупцією, однак чекав поки на посаді освоїться новий керівник СБУ Василь Малюк, розповідає співрозмовник із керівництва СН. На його думку, це потрібно для здорової конкуренції НАБУ та СБУ. Попередній очільник служби Іван Баканов звільнений у липні 2022-го разом із генпрокуроркою Іриною Венедиктовою.

“Напередодні [активізації силовиків і серії відставок] президент провів кілька зустрічей з загальним меседжем: “змінюйте ситуацію або йдіть (нецензурна лексика)”, — розповідає на правах анонімності близький до президента високопосадовець. 

Володимир Зеленський під час візиту у США Фото Getty Images

Попередній хвилі відставок передували неприємні для ОП скандали з закупівлями Міноборони та хабарем посадовця з Мінінфраструктури при закупівлі генераторів. “Це викликало обурення в суспільстві та значно зменшило довіру до влади”, — вважає член антикорупційного комітету Ради Ярослав Юрчишин (фракція “Голос”).

Останні антикорупційні дії ОП, силового блоку та уряду збігаються у часі з посиленою увагою до України міжнародних партнерів, звертає увагу Юрчишин. “Перше — це вплив візиту представників США, які відповідають за контроль допомоги Україні, — пояснює він. — Друге — це посил європейським партнерам напередодні саміту Україна—ЄС”. Співрозмовник із оточення Зеленського це заперечує, мовляв, такі операції не готуються за тиждень і це збіг.

Хто наступним може втратити посаду чи привернути увагу правоохоронців?

Прізвище, які два співрозмовники Forbes в ОП та одному з правоохоронних органів називають у контексті можливих розслідувань, — Кирило Тимошенко. У Офісі він займався, зокрема, проєктом “Велике будівництво”.

Після підозри у масштабній корупції для топпосадовиці Податкової служби піти може і в.о. голови Податкової Тетяна Кірієнко. На порядку денному й можливий “трансфер” міністра оборони Олексія Резнікова до Мінюсту, каже на правах анонімності співрозмовник, близький до ОП. Він не уточнив, хто може очолити МО натомість.

Сергій ШЕВЧУК, Іра КРИЦЬКА, Борис ДАВИДЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





The markets are fickle,
Responding to news and trends,
Investors hold on tight.

- Fin.Org.UA

Новини

10:07 - “Добродія Фудз” передала близько 1150 упаковок безглютенових пластівців WOWOATS для членів Української Спілки Целіакії
09:10 - Контроль за обігом підакцизної продукції та сплатою акцизного податку: результати роботи податківців Дніпропетровщини
09:09 - Засідання тимчасової робочої групи Громадської ради: питання ліцензування та контролю за виробництвом і обігом підакцизних товарів
09:07 - Чи може юридична особа – платник єдиного податку 3 групи застосовувати спрощену систему оподаткування при наданні фінансової допомоги?
09:05 - Хто сплачує МПЗ у разі, якщо у звітному році орендар – ФОП, який користувався земельною ділянкою на пі
09:05 - Яка відповідальність передбачена за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи фізичною особою?
09:04 - За якими кодами бюджетної класифікації сплачується акцизний податок?
09:02 - До уваги сільськогосподарських товаровиробників – юридичних осіб, які планують обрати четверту групу платників єдиного податку!
09:00 - Чи можна подавати звіт про КІК без річної декларації про майновий стан і доходи, якщо така декларація не обов’язкова до подання?
08:58 - Акцизний податок з ввезених товарів: платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд держбюджету на понад 50,4 млн гривень
08:57 - Понад 7,9 млрд грн єдиного внеску спрямували платники Дніпропетровщини до державних цільових фондів
08:56 - Порядок отримання Витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами в Електронному кабінеті
08:55 - Шановні платники податків! Звертаємо Вашу увагу!
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.04.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:56 - Держспецзв'язку: росіяни пошкодили телевізійну вежу у Харкові
21:20 - Для відновлення ТЕС ДТЕК потрібно 350 мільйонів доларів: де шукатимуть кошти
21:10 - Кубраков відреагував на чутки про свою відставку
21:00 - Новини 22 квітня: росіяни атакували телевежу в Харкові, суд залишив Коломойського під вартою
20:53 - Найєм поскаржився на низькі зарплати в Агентстві відновлення
20:47 - Юрій Драганчук: В умовах війни Україна досягла значного прогресу євроінтеграції митниці й сьогодні ми перешли до офіційних переговорів щодо Глави 29: Митний союз
20:40 - "Треба копати": Лукашенко наказав своєму міністру шукати у Білорусі нафту
20:30 - Російський суд заочно засудив речника Meta до 6 років позбавлення волі
20:21 - московія атакувала телевежу в Харкові ракетою Х-59
20:12 - московія зруйнувала понад 210 об’єктів портової інфраструктури – Мінвідновлення
20:02 - Заступник Міністра освіти і науки Євгенія Смірнова відвідала заклади дошкільної освіти у Вінницькій області
19:57 - Понад рік кількість банківських відділень суттєво не змінюється – НБУ
19:36 - Розвиток біометану має стратегічне значення для нової моделі ринку природного газу
19:30 - московія за два роки зруйнувала стільки житла, скільки Україна будувала 5 років – Шуляк
19:17 - Ольга Стефанішина: Відкриття координаційного центру інтегрованого управління кордонами – важливий крок до членства України в ЄС


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6107
Канадський долар29.0031
Юань Женьміньбі5.4923
Чеська крона1.6747
Данська крона5.6707
Гонконгівський долар5.0768
Форинт0.107323
Індійська рупія0.47718
Рупія0.0024497
Новий ізраїльський шекель10.5614
Єна0.25707
Теньге0.089281
Вона0.02884
Мексиканське песо2.3282
Молдовський лей2.2288
Новозеландський долар23.5002
Норвезька крона3.6128
московський рубль0.42575
Сінгапурський долар29.1904
Ренд2.0815
Шведська крона3.6476
Швейцарський франк43.6343
Єгипетський фунт0.8263
Фунт стерлінгів48.9915
Долар США39.7836
Білоруський рубль14.4605
Азербайджанський манат23.3994
Румунський лей8.5037
Турецька ліра1.2228
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2735
Болгарський лев21.6462
Євро42.3118
Злотий9.7987
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото93184.33
Срібло1093.85
Платина36707.13
Паладій40190.59

Курси валют, встановлені НБУ на 23.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861043.071043.071043.071043.071063931.40
227763996.56996.56996.56996.56298968.00
229025982.82982.82982.82982.82982820.00
229470918.63918.63918.63918.63459315.00
2302621054.881054.881054.881054.88210976.00
CRSR061022.251022.251021.451022.2544976.60
USGK78457645764576457622880000.00

Дані за 22.04.2024